Լուսանկարը` Wikimedia.org
«Վիքիմեդիա Հայաստան» ՀԿ-ի նախագահ Սուսաննա Մկրտչյանը Մեքսիկայում կայացած 9-րդ «Վիքիմանիա» համաժողովին Վիքիպեդիայի հիմնադիր Ջիմի Ուելսի կողմից արժանացել է «Տարվա Վիքիպեդիստ» (Honorable mention of the year by Jimmy Wales) մրցանակին: Ըստ Վիքիպեդիայի՝ Ջիմի Ուելսի կողմից շնորհվող այս մրցանակը նշանավորում է Վիքիպեդիա հանրագիտարանի նվաճումները անհատ Վիքիպեդիստի կողմից:
Տեխնիկական գիտությունների թեկնածու Սուսաննա Մկրտչյանը, ով Վիքի միջավայրում հայտնի է նաեւ «Վիքիտատիկ» անունով, վերջին 5 տարիների ընթացքում հսկայական ներդրում է ունեցել Հայերեն Վիքիպեդիայի զարգացման գործում: Նրա եւ «Վիքի շարժման» ակտիվիստների շնորհիվ Հայերեն Վիքիպեդիայի հոդվածների թիվը ոչ միայն կտրուկ աճ արձանագրեց, այլ էականորեն բարելավվեց բովանդակության որակը:
Սուսաննայի եւ ընկերների «Վիքիճամբար» նախաձեռնությունը նախորդ տարի «Վիքիմանիա» համաժողովին ճանաչվել էր «Վիքի ամենացնցող նախագիծ» (The Coolest Project), իսկ այս տարի ցնցող նախագծերի երրորդ հորիզոնականում է հայտնվել «Արեւմտահայերեն Վիքիպեդիայի» մտահղացումը:
Սուսաննա Մկրտչյանը առաջին անգամ Վիքիպեդիայում հոդված է գրել 2010թ. «Ուրարտուի տնտեսությունը» թեմայով եւ անմիջապես հասկացել է, որ Հայերեն Վիքիպեդիան խղճուկ վիճակից դուրս բերելու համար կաղապարից դուրս նոր մոտեցումներ են անհրաժեշտ։ 2011թ. «168 Ժամ»-ում նա հոդված է հրապարակել՝ արտահայտելով իր մտահոգությունն այս թեմայով: Նույն թվականին Իսրայելում կայացած «Վիքիմեդիա» համաժողովին նա ներկայացրել է գործողությունների ուղեցույց` Հայաստանում Վիքիմեդիա նախագծերը զարգացնելու վերաբերյալ:
Չնայած զբաղվածությանը՝ Սուսաննան շարունակում է հոդվածներ գրել Վիքիպեդիայում: «Երբեմն տեսնում եմ որեւէ կարեւոր հոդված չկա եւ փորձում եմ խմբագրել: Եթե ժամանակի սղության պատճառով հոդվածը կիսատ է մնում, մեր խմբագիրները, որոնք հետեւում են իմ քայլերին Վիքիպեդիայում, ավարտին են հասցնում իմ սկսած գործը»,-ասում է Սուսաննա Մկրտչյանը Մեդիամաքսի հետ զրույցում:
«Վիքիմանիայի» անակնկալը Սուսաննային
«Վիքիմանիան» ամենամյա համաժողով է Վիքի նախագծերով բոլոր հետաքրքրվածների համար: Բացի Սուսաննայից, համաժողովին պետք է մասնակցեին «Վիքիմեդիա Հայաստանի» եւս երկու անդամ, սակայն նրանցից մեկին ԱՄՆ դեսպանատունը մուտքի արտոնագիր չէր տրամադրել:
Սուսաննա Մկրտչյանի խոսքերով, Ջիմի Ուելսի մրցանակն իր համար մեծ անակնկալ է եղել: «Հաղթողի անունը մինչեւ վերջ գաղտի են պահում, բայց որոշ մարդիկ կարծես արդեն տեղյակ էին, քանի որ մինչեւ իմ անունը հայտարարելը շատերն ինձ հետ նկարվում էին: Համաժողովի մասնակիցներից ոմանց նվիրել էի հայկական Վիքիմեդիայի շապիկներ, եւ նրանք դրանցով էին եկել փակման արարողությանը: Մինչեւ Ջիմի Ուելսի ելույթը, զրուցում էի GLAM-Wiki-ի հիմնադրի հետ` հայկական թանգարանները Վիքիպեդիայում ճիշտ կերպով ներկայացնելու շուրջ, եւ երբ Ջիմիի ելույթը սկսվեց, նա ինձ շտապեցրեց տեղ զբաղեցնել դահլիճում:  Ես այդ օրը մեր շապիկով չէի, քանի որ վերջինը նվիրել էի մի արաբ աղջկա:
Ելույթի ընթացքում ինձ հաղորդագրություն ուղարկեց Վիքիմեդիայի մեր տարածաշրջանի ղեկավարը՝ հարցնելով, թե լսում եմ արդյո՞ք Ջիմիի ելույթը: Ես, ճիշտն ասած, մի փոքր նույնիսկ անհանգստացա այդ պահին: Բայց մի որոշ ժամանակ անց էկրանին հայտնվեց իմ նկարը եւ, որպես Տարվա Վիքիպեդիստ, Ջիմին արտասանեց իմ անունը, ազգանունս էլ բարդության պատճառով միայն իմ արտասանելուց հետո կրկնեց։ Շատ անսպասելի էր ինձ համար: Իր ելույթում նա նաեւ ներկայացրեց «Վիքիմեդիա Հայաստանի» հաջողությունները», - պատմում է Սուսաննան:
«Վիքիմանիա» համաժողովն ամեն տարի անցկացվում է նոր երկրում: Երկրները համաժողովը հյուրընկալելու համար հայտ են ներկայացնում: Եթե հայտը միաձայն հավանության է արժանանում, ապա համաժողովն անցկացվում է տվյալ երկրում: Սուսաննան չի բացառում, որ հնարավոր է մի օր էլ համաժողովը Հայաստանում անցկացվի:
Wikimania 2015-ի մասնակիցները Wikimania 2015-ի մասնակիցները
«Պարզապես դա լրացուցիչ մարդկային եւ ֆինանսական ռեսուրսներ կպահանջի։ Ճիշտ է, Վիքիմեդիա հիմնադրամը գումար տրամադրում է համաժողովի կազմակերպման համար, բայց դժվար է լավագույն ձեւով ներկայանալ ֆիքսված գումարի պայմաններում: Եթե մենք լինեինք հյուրընկալող երկիր, կուզեի, որ ամեն ինչ լավ կազմակերպված լիներ: Եթե այդքան ակտիվ Վիքիպեդիստներ գան, որոնք բովանդակություն են ստեղծում տարբեր լեզուներով, ապա Հայաստանը համացանցում ներկայացնելու հարցը լավագույնս կլուծվի», - նշում է նա:
Վիքիճամբարների մասին
Արդեն երկու տարի է, ինչ «Վիքիմեդիա Հայաստանը» կազմակերպում է ճամբարներ, որտեղ 14-20 տարեկան պատանիները խմբագրում են Վիքիպեդիա կամ Վիքիբառարան: Տեսնելով Վիքիճամբարի գրանցած հաջողությունը՝ Գյուլբենկյան հիմնադրամը, որը սերտ համագործակցում է Վիքիմեդիա Հայաստանի հետ,  այս տարի ցանկություն է հայտնել համատեղ Վիքիճամբար կազմակերպել Լիբանանում, որտեղ ճամբարականները Վիքիպեդիան կհարստացնեն արեւմտահայերեն հոդվածներով:
«Մեզ հետ Լիբանան կուղեւորվեն 4 հայաստանցի պատանիներ, ովքեր ողջ տարվա ընթացքում շատ ակտիվ են եղել: Գյուլբենկյան հիմնադրամի հետ հաջորդ տարի ուզում ենք Վիքիճամբար կազմակերպել նաեւ Ֆրանսիայում»,-ասում է Սուսաննան:
Շատ երկրներ ուզում են կիրառել Վիքիճամբարի փորձը: Օրինակ, Ռուսաստանում պատրաստվում են բոլոր պատանեկան ճամբարներում ներդնել Վիքիպեդիայի խմբագրման ժամեր: «Ինձ խնդրեցին աջակցել ճամբարներում վիքիպեդիայի ուսուցման եւ արդյունքների գնահատման մեր փորձն իրենց մոտ ներդնելու հարցում: Ես էլ փորձել եմ պայմանավորվել, որպեսզի ճամբարներին մասնակցեն նաեւ հայ պատանիներ»,- նշում է Սուսաննա Մկրտչյանը:
Սուսաննա Մկրտչյանը Սուսաննա Մկրտչյանը
Նա պատմում է, որ ամենասկզբից նախատեսվում էր Վիքիճամբարը միջազգային ձեւաչափով կազմակերպել, սակայն նախագիծը մերժվել է նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպման փորձի չունենալու պատճառով: Օգոստոսի 16-29 Աղվերանում կազմակերպվող Վիքիճամբարի երկրորդ հերթափոխին կմասնակցեն նաեւ պատանիներ Էստոնիայից եւ Վրաստանից։ Սուսաննան համոզված է, որ հաջորդ տարի ավելի շատ երկրներ կմասնակցեն Հայաստանում կազմակերպվող Վիքիճամբարներներին:
Արեւմտահայերեն Վիքիպեդիա եւ այլ նախագծեր
Վիքիպեդիայում այժմ 1600-ից ավել արեւմտահայերեն հոդված կա եւ, Սուսաննայի կարծիքով, լիբանանյան Վիքիճամբարից հետո հոդվածների թիվը զգալիորեն կավելանա: Քանի որ արեւմտահայերենը համացանցում ներկայացված չէ որպես առանձին լեզու, արեւմտահայերենով հոդվածները խմբագրվում են Հայերեն Վիքիպեդիայում: Համացանցային լեզուների շարքում Արեւմտահայերենի ներկայացված չլինելը խնդիրներ է ստեղծում Վիքիխմբագիրների համար, ուստի Վիքիմեդիա Հայաստանը՝ Գյուլբենկյան Հիմնադրամի եւ հայ լեզվաբանների հետ համատեղ Ստանդարտների միջազգային կազմակերպության կոդ ստանալու դիմում է ներկայացնելու այս հարցը շտկելու համար:
«Վիքիմեդիա Հայաստանի» հաջողված նախաձեռնություններից է նաեւ «Վիքին սիրում է գիտություն» նախագիծը: Ամեն ամիս 2 օր գիտական եւ կրթական թեմաներով հոդվածներ գրող ամենաակտիվ վիքիխմբագիրները հյուրընկալվում են Աղվերանում եւ քննարկումներ ունենում:
«Հնարավոր է, որ առաջիկայում շատ լավ մրցանակ ունենանք նախագծի ամենաակտիվ մասնակցի համար, օրինակ, մասնակցություն հաջորդ տարվա «Վիքիմանիային», որն անցկացվելու է Իտալիայում»,-ասում է Սուսաննան:

Wikimedia Armenia non-profit organization president Susanna Mkrtchyan was granted the “Honorable mention of the year” award by Jimmy Wales at the 9th Wikimania conference in Mexico.
According to Wikipedia, this prize awarded by Jimmy Wales highlights achievements for Wikipedia encyclopedia by an individual Wikipedian.
Ph.D. in Technical Sciences Susanna Mkrtchyan, also known in the Wiki world as “Wiki granny” (“Wikitatik”), has made a tremendous contribution to development of Armenian Wikipedia in the past 5 years. Owing to her and “Wiki movement” activists, Armenian Wikipedia articles not only abruptly increased in number but also experienced fundamental improvement of content quality.
“Wiki Camp” initiative by Susanna and her friends was announced “The Coolest Project” at Wikimania conference last year, and “Western Armenian Wikipedia” idea gained the third position among this year’s Cool projects.
Susanna Mkrtchyan wrote her first Wikipedia article “Economy of Urartu” in 2010 and immediately realized that taking Armenian Wikipedia out of its miserable state required new and outside-the-square ideas. She presented a course of action on development of Wikimedia projects in Armenia at the Wikimedia conference in Israel in 2011.
Susanna continues to write articles for Wikipedia. “Sometimes I see that there’s no article on an important subject, so I compose one. If the article is left unfinished due to lack of time, our editors, who follow my steps on Wikipedia, finish my work,” Susanna Mkrtchyan told in an interview to Mediamax.
Wikimania surprises Susanna
Wikimania is an annual conference for all persons interested in Wiki projects. According to Susanna Mkrtchyan, Jimmy Wales’s prize was a great surprise for her.
“The winner’s name is kept secret till the very end, but some people seemed to know it already, as many were taking pictures with me before my name was called. I presented some conference participants with Wikimedia t-shirts, and they wore those to the closing ceremony. Before Jimmy Wales’ speech, I was talking to GLAM-Wiki founder about correct representation of Armenian museums in Wikipedia, and once Jimmy started speaking he hurried me to take a seat. I wasn’t wearing our t-shirt on that day, as I gave the last one to an Arab girl.
During Jimmy’s speech, our regional Wikimedia manager sent me a message, asking if I was listening. To be honest, I even started to worry a bit at that moment. However, my photo appeared on the screen after a while, and Jimmy named me the Wikipedian of the year. He only called my first name and had to repeat my last name after I pronounced it, as it was difficult for him. It was very unexpected for me. He also presented the achievements of Wikimedia Armenia in his speech,” told Susanna.
Photo: Wikimedia.org
Wikimania conference is held in a different country every year. Countries apply to host the conference. If the application receives unanimous approval, the conference is held in the given country. Susanna doesn’t exclude the possibility that one day Armenia will host the conference.
“It will simply require additional human and financial resources. It’s true that Wikimedia foundation provides funds for organization of the conference, but it’s difficult to give our best presentation with a fixed amount of money. If we are ever the hosting country, I’d like everything to be well-organized. If so many active Wikipedians who create content in different languages arrive in our country, the matter of Armenia’s web representation will be resolved in the best way,” stated Susanna.
On Wiki Camps
It’s been 2 years since Wikimedia Armenia started to organize camps where 14-20 years old youngsters edit Wikipedia or Wiktionary. Witnessing success of Wiki Camps, Galust Gyulbenkian Foundation, which closely cooperates with Wikimedia Armenia, expressed a desire to jointly organize a Wiki Camp in Lebanon this year, where campers will enrich Wikipedia with articles in Western Armenian.
“The year’s most active 4 Armenian youngsters will accompany us to Lebanon. We also want to organize Wiki Camp together with Gyulbenkian Foundation next year in France,” said Susanna.
Susanna MkrtchyanPhoto: Wikimedia.org
On August 16-29 youngsters from Estonia and Georgia will also join the second shift of Wiki Camp at Aghveran. Susanna is convinced that next year even more countries will participate in Wiki Camps organized in Armenia.
Western Armenian Wikipedia and other projects
There are over 1,600 Western Armenian articles in Wikipedia at present, and Susanna believes that after the Lebanese Wiki Camp the number of articles will notably grow. Since Western Armenian isn’t represented as a separate language on the Internet, Western Armenian articles are edited in Armenian Wikipedia. Lack of representation of Western Armenian among Internet languages is a source of problems for Wiki editors, therefore Wikimedia Armenia together with Gyulbekian Foundation and Armenian linguists will apply for a language code to International Organization for Standardization to resolve this issue.
“Wiki loves science” project is one of the successful initiatives of Wikimedia Armenia. Every month the Wiki editors who are most active in writing articles on scientific subjects are received for 2-day discussions in Aghveran.
It is possible that in near future we’ll set a great prize for the project’s most active participant, e.g. participation in Wikimania held next year in Italia,” said Susanna.