Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապես Տիգրան Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Համաշխարհային բանկից ստացված վարկային միջոցներով "մենք ձեռք ենք բերում սարքավորումներ եւ ծառայություններ անընդունելի բարձր գներով"։
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վկայակոչելով Վերահսկիչ պալատի ստուգումների արդյունքները, վարչապետն ասել է, որ վարկային միջոցների ծախսման վերահսկողությունը “շատ ֆորմալ” բնույթ է կրում:
“Ֆորմալ առումով բոլորը ճիշտ են, ոչ մեկը ոչ մի չարաշահում թույլ չի տալիս, բայց Վերահսկիչ պալատը մի քանի վարժություն է արել: Օրինակ, ձեռք ենք բերել սարքավորումներ ստանդարտների ինստիտուտի համար: Պարզվում է, որ նմանատիպ սարքավորումներ կարելի է ձեռք բերել առնվազն 2 անգամ ավելի էժան”, - նկատել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը նաեւ դժգոհություն է հայտնել վարկային միջոցների հաշվին արտասահմանից հրավիրվող փորձագետների աշխատանքի արդունավետությունից:
«Գրում են հաշվետվություններ, տալիս են խորհուրդներ, պատրաստում են օրենքի նախագծեր: Փորձն ու ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ այդ փաստաթղթերի կիրառությունը ոչ պատշաճ մակարդակի վրա է գտնվում: Այսօրվանից պետք է հրաժարվենք վարկային միջոցների հաշվին տեխնիկական օժանդակություն ստանալուց: Տալիս եմ հանձնարարական բոլոր նախարարություններին` վերանայել իրենց վարկային ծրագրերը Համաշխարհային բանկի հետ եւ տեխնիկական օժանդակության խնդրանքները հանել ծրագրերից։ Մեր նախարարություններն ունեն բավարար ինտելեկտուալ կարողություններ, որպեսզի ինքնուրույն վերլուծություններ իրականացնեն բոլոր բնագավառներում եւ համաշխարհային փորձը կարողանան ուսումնասիրել», - ասել է վարչապետը:

Отныне Армения не будет приглашать экспертов за счет кредитных средств - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил сегодня, что на полученные от Всемирного банка кредитные средства «мы приобретаем оборудование и услуги по неприемлимо высоким ценам».
Как сообщает Медиамакс, ссылаясь на результаты проверок Контрольной палаты Армении, премьер-министр заявил, что контроль над тратой кредитных средств носит «весьма формальный» характер.
«С формальной точки зрения все правы, никто не допускает никаких злоупотреблений, однако Контрольная палата сделала несколько упражнений. Например, мы приобрели оборудование для Института стандартов. Выясняется, что подобное оборудование можно было приобрести как минимум в 2 раза дешевле», - отметил глава правительства.
Премьер-министр выразил недовольство и в связи с результативностью деятельности экспертов, приглашаемых из-за рубежа за счет кредитных средств.
«Они пишут отчеты, дают советы, готовят законопроекты. Опыт и исследования показывают, что применение этих документов находится не на должном уровне. С сегодняшнего дня мы должны отказаться от получения технической поддержки за счет кредитных средств. Я даю поручение всем министерствам пересмотреть свои кредитные программы со Всемирным банком и изъять из них просьбы о технической поддержке. Наши министерства обладают достаточными интеллектуальными возможностями, чтобы проводить самостоятельный анализ во всех сферах и исследовать мировой опыт», - заявил премьер-министр.