Կառավարությունը մտադիր է հավասարեցնել խաղի կանոնները օղի արտադրողների եւ ներմուծողների համար - Mediamax.am
3554 դիտում
Կառավարությունը մտադիր է հավասարեցնել խաղի կանոնները օղի արտադրողների եւ ներմուծողների համար
Տիգրան Դավթյան
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունը մտադիր է հավասարեցնել խաղի կանոնները օղի արտադրողների եւ ներմուծողների համար, այսօր Երեւանում ասել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նախարարն ասել է այդ մասին` մեկնաբանելով կառավարության երեկվա նիստում հավանության արժանացած «Ներքին շուկայի պաշտպանության մասին» ու եւս երկու օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ առաջարկող օրինագծերի էությունը:
«Եթե ներկայումս օղի արտադրողների համար նախատեսված է լիցենզավորում եւ համապատասխան պետական տուրք, իսկ ներմուծողների համար լիցենզավորումը բացակայում է եւ գործում է ուղղակի վճար որոշակի քանակության ներմուծման համար, ապա օրինագծերն առաջարկում են լիցենզավորել նաեւ ներմուծվող արտադրանքը` գանձելով դրա դիմաց պետական տուրք», - ասաց Տիգրան Դավթյանը:
Ըստ նրա, դրանով կստեղծվեն հավասար եւ պարզ պայմաններ օղի ներմուծողների եւ արտադրողների համար, օրենսդրական փոփոխությունները կնպաստեն նաեւ հայկական շուկայում վաճառվող օղու որակի բարձրացմանը:
Անդրադառնալով «Ծխախոտի արտադրանքի համար հաստատագրված վճարների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու օրենքի նախագծին, էկոնոմիկայի նախարարն ասաց, որ այն զուտ խմբագրական ճշգրտում է եւ ոլորտի հարկման փոփոխություն չի նախատեսում։

Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении намерено уравнять правила игры для производителей и импортеров водки, сказал сегодня в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян.
Как сообщает Медиамакс, министр сказал об этом, комментируя суть одобренных на вчерашнем заседании правительства законопроектов, предполагающих изменения в законе «О защите внутреннего рынка» и еще двух законах.
«Если в настоящее время для производителей водки предусматривается лицензирование и соответстующая государственная пошлина, а для импортеров не предусмотрено лицензирования и действует плата за импорт определенного количества водочной продукции, то законопроекты предлагают ввести лицензирование также для импортируемой продукции и взимать госпошлину», - сказал Тигран Давтян.
По его словам, таким образом будут созданы равные и понятные условия для импортеров и производителей водки, а законодательные изменения поспособствуют также повышению качества продаваемой в Армении водки.
Обращаясь к одобренному законопроекту по изменениям в законе «О фиксированных выплатах за табачную продукцию», министр сказал, что это всего лишь редакционная корректировка, не предполагающая каких-либо изменений в налогообложении сферы.