Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վահան Ավետիսյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Պ-ն Ավետիսյան, կցանկանայի կոնկրետ իրական օրինակի վրա պարզաբանումներ ստանալ, թե ինչպես են ԱՊՊԱ մասին օրենքի շրջանակներում կարգավորվում հարաբերությունները տուժածի, ապահովագրական ընկերության եւ բուժհաստատության միջեւ:
Մասնավորապես, ապրիլի սկզբին տեղի էր ունեցել ՃՏՊ տաքսի-ծառայություններից մեկին պատկանող (ԱՊՊԱ պոլիսը ձեւակերպված է «A» ապահովագրական ընկերության հետ) եւ սեփական օգտագործման մարդատար ավտոմեքենաների մասնակցությամբ (ԱՊՊԱ պոլիսը ձեւակերպված է «B» ապահովագրական ընկերության հետ): Տաքսու վարորդը երկու ոտքի կոտրվածքով տեղափոխվել էր հիվանդանոց, իսկ ուղեւորը ստացել էր դիմային վնասվածքներ, նրան ցուցաբերվել էր առաջին բուժօգնություն առանց ամբուլատոր ստացիոնար բուժման: Երկրորդ ավտոմեքենայի վարորդը վնասվածքներ չէր ստացել:
Նախ, կցանկանայի իմանալ, թե երկու ապահովագրական ընկերություններից ո՞ր մեկը պետք է մինչ քննչական մարմնի որոշում կայացնելը սկսի անհետաձգելի առաջին բուժօգնության ծախսերի հատուցման գործընթացը: Պարտավո՞ր է արդյոք տուժածը (նրա ներկայացուցիչը) ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել ապահովագրական ընկերության եւ բուժհաստատության գործողությունների համակարգման ուղղությամբ:
- Ապահովագրական դեպքի վրա հասնելու պահից ապահովագրական ընկերությունը պարտավոր է սկսել իր ապահովագրած ավտոմեքենայի վարորդի եւ ուղեւորի առողջության վերականգնման` բուժհաստատության ծառայությունների վճարման գործընթացը:
Կոնկրետ դեպքում դա պետք է անի «A» ապահովագրական ընկերությունը: Կանխավճարը յուրաքանչյուր տուժողի համար սահմանված է մինչեւ 400 000 դրամ: Կոնկրետ ապահովագրական ընկերության որոշմամբ, կախված տուժածի առողջական վիճակից եւ ծախսերի անհետաձգելիությունից, գումարը կարող է ավելանալ:
Առաջին իսկ հնարավորության դեպքում տուժածի հետ կնքվում է պարտավորագիր եւ/կամ պայմանագիր, որի համաձայն, եթե քննչական մարմինը նրան ճանաչի մեղավոր կողմ, կանխավճարը ենթակա է վերադարձման: Հետաքննության ավարտից եւ պատահարի մեղավորի կամ մեղավորների բացահայտումից հետո ապահովագրական ընկերություններն իրար հետ կատարում են փոխհաշվարկ:
Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կողմից կանխավճարը սահմանված է մինչեւ 750 000 դրամ: Բյուրոն այդ գումարը հատուցում է, եթե հայտնի չէ տուժածի առողջությանը վնաս հասցրած կողմը, եթե տուժածի առողջությանը վնաս հասցրած ավտոմեքենան չունի ԱՊՊԱ ապահովագրական պոլիս կամ գողացած է, ինչպես նաեւ ապահովագրական ընկերության սնանկության դեպքում:
Ինչ վերաբերում է հարցի երկրորդ մասին, ապա ապահովագրական դեպքի վրա հասնելուց հետո տուժածը (նրա ներկայացուցիչը. մեր դեպքում այդպիսին կարող է լինել տաքսի-ծառայության ղեկավարությունը) պետք է իր ապահովագրական ընկերությանը տեղեկացնի ապահովագրական դեպքի մասին:
- Հատուցման կանխավճարային համակարգը փորձարկվե՞լ է համաշխարհային պրակտիկայում:
- Ի սկզբանե ԱՊՊԱ մասին օրենքի տրամաբանությունը որեւէ կանխավճար չէր նախատեսում: Մասնավորապես, ենթադրվում էր, որ միայն վերջնական քննչական եզրակացության արդյունքներով մեղավոր կողմի ապահովագրական ընկերությունը պետք է փոխհատուցի վնասը:
Սակայն քննարկումների արդյունքում մենք եկանք այն եզրակացության, որ օրենքը, ունենալով սոցիալական ուղղվածություն, այնուամենայնիվ, կարող էր սոցիալական խնդիրներ ստեղծել տուժած կողմի համար, ով միայնակ կմնար իր խնդիրների հետ անհետաձգելի օգնության ցուցաբերման պատասխանատու պահին:
Եթե Հայաստանում գործեր պարտադիր բժշկական ապահովագրության /ՊԲԱ/ ինստիտուտը, ապա մինչ վերջնական եզրակացությունը հնարավոր կլիներ կանխավճար կատարել ՊԲԱ համակարգի հաշվին:
Հենց այդ պատճառով մենք ԱՊՊԱ մասով ձեռնարկեցինք եւ կիրառեցինք նախնական հատուցման, այսպես կոչված, «հայկական մոդելը»:
- Տաքսու վարորդի ոտքը վիրահատվել է մետաղյա կոնստրուկցիայի կիրառմամբ եւ տրամադրվել է հաշիվ-ապրանքագիր (հաշիվ-ապրանքագրին կից ներկայացված է բժշկի կողմից հաստատված տեղեկանք կոնստրուկցիայի նպատակային օգտագործման մասին), որտեղ կոնստրուկցիայի մատակարար է հանդիսանում երրորդ կողմը: Ընդ որում, մինչեւ վիրահատության սկիզբը տուժածը տեղեկացվել է այդ մասին: Ո՞վ եւ ե՞րբ պետք է վճարի այդ կոնստրուկցիայի դիմաց մինչ քննչ ական մարմնի եզրակացությունը:
- ԱՊՊԱ մասին օրենքի ներդրումից հետո մենք բացահայտել ենք որոշ խնդիրներ` կապված ապահովագրական ընկերությունների, Բյուրոյի եւ բուժհաստատությունների փոխգործակցության հետ: Հենց այդ խնդիրներին էր նվիրված բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ վերջերս կայացած կլոր սեղանը: Մասնավորապես, մենք դիմել ենք բուժհաստատությունների ներկայացուցիչներին հիվանդներից որեւէ վճար չգանձելու խնդրանքով, դրա փոխարեն, տուժածին հիվանդանոց տեղափոխվելու պահից սկսած, գործընթացում ներգրավել համապատասխան ապահովագրական ընկերություններին կամ Բյուրոյին:
Քննարկումների ընթացքում մենք բարձրաձայնել ենք նաեւ հիվանդանոցներն անհրաժեշտ բժշկական պարագաներով, այդ թվում` վերոնշյալ մետաղյա կոնստրուկցիաներով ապահովելու անհրաժեշտությունը: Մենք ձգտում ենք վճարման սխեմայից բացառել երրորդ կողմին (կոնտրագենտ)` հատուցման գործընթացի թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով: Ես ոչ մի խոչընդոտը չեմ տեսնում վճարման այդպիսի մեխանիզմի կազմակերպման համար:
Տուժած կողմն, իր հերթին, պետք է գիտակցի, որ կանխավճարն այն գումարը չէ, որը տրամադրվելու է իրեն. դրանք այն միջոցներն են, որոնք բուժհաստատությանը վճարվելու են ապահովագրական ընկերության (Բյուրոյի) կողմից` տուժածի առողջության վերականգնման ծառայությունների դիմաց:
Եթե տուժած կողմը, այնուամենայնիվ, վճարել է հիվանդանոցային ինչ-ինչ ծառայությունների դիմաց, կամ իր բուժման համար անհրաժեշտ միջոցներ, կոնկրետ դեպքում` մետաղյա կոնստրուկցիա գնելու համար, ապա այդ գումարը վերադարձվում է տուժածին միայն քննչական մարմնի եզրակացությունից հետո: Եթե տուժած կողմն անմեղ է ճանաչվում, նրան ապրանքագրերի, ՀԴՄ կտրոնների եւ համապատասխան բժշկական հիմնավորված եզրակացության հիման վրա փոխհատուցվում է վճարված գումարը: Այդ գումարը տուժածին պարտավոր է վճարել այն ապահովագրական ընկերությունը, որի հաճախորդը մեղավոր է ճանաչվել ՃՏՊ-ում:
Ամեն դեպքում, տուժածներին կոչ եմ անում վճարումներ չկատարել բուժհաստատություններում. դրանով պետք է զբաղվեն ապահովագրական ընկերությունները (Բյուրոն):
- Սակայն, համաձայնվեք, որ դրա համար ապահովագրական ընկերությունը պետք է ինքը նախաձեռնություն ցուցաբերի` հետեւելով տուժած հաճախորդի ճակատագրին...
- Պետք է ցուցաբերվի երկկողմանի նախաձեռնություն` ապահովագրական ընկերության եւ բուժհաստատության կողմից:
Ապահովագրական ընկերությունների առումով կցանկանայի նշել, որ վերջիններս աշխատում են միեւնույն նորմատիվ-իրավական դաշտում, միակ մրցակցային առավելությունը մատուցվող ծառայությունների որակն է: Կարծում եմ, ժամանակի ընթացքում այդ գիտակցությունն էլ ավելի կամրապնդվի:
- Ի՞նչ փաստաթղտեր պետք է ներկայացնի հիվանդանոցը, որպեսզի հատուցման հետագա գործընթացը կազմակերպվի առանց խոչընդոտների:
- Եթե տուժածն անմեղ ճանաչվի, նա պետք է գրավոր դիմում ներկայացնի հակառակ կողմին ապահովագրած ընկերությանը:
Հատուցման գործընթացի հետագա կազմակերպման համար ապահովագրական ընկերությանը հարկավոր կլինեն հետեւյալ փաստաթղթերը. ամբուլատոր քարտի քաղվածքը, խորհրդատվական եզրակացությունը, էպիկրիզը, ինչպես նաեւ վճարման ապրանքագրերն ու ՀԴՄ կտրոնները:
- Ինչի՞ն կարող է հավակնել տաքսու տուժած ուղեւորը. չէ՞ որ այսպես թե այնպես, նա ՃՏՊ անմեղ կողմ է հանդիսանում:
- Ամեն ինչ միանշանակ չէ, քանի որ չի բացառվում, որ հետաքննության արդյունքներով մեղավոր կարող է ճանաչվել ուղեւորը, ով խոչընդոտներ է ստեղծել ավտոմեքենայի բնականոն ընթացքի համար: Այնպես որ, վերոնշյալ բոլոր ընթացակարգերը հավասարապես վերաբերում են ինչպես ավտոմեքենայի վարորդին, այնպես էլ ուղեւորին/ուղեւորներին:
- Իսկ տաքսի-ծառայությունը որեւէ պարտավորություն ունի՞ տաքսու վարորդի եւ ուղեւորի վնասի հատուցման գործընթացի կազմակերպման ընթացքում:
- Միայն իր ապահովագրող ընկերությանը ապահովագրական դեպքի վրա հասնելու մասին տեղեկացնելու մասով:
- Ի՞նչ ժամկետներում Ոստիկանության քննչական մարմինը պետք է ներկայացնի եզրակացությունը ՃՏՊ վերաբերյալ:
- Փորձը ցույց է տալիս, որ եթե ՃՏՊ ընթացքում վնաս է հասցվել առողջությանը, ապա քննչ ական մարմնի եզրակացությունը տրամադրվում է միջինը 2-ից 4 ամսվա ընթացքում:
- Բայց չէ՞ որ դա բավականին երկար ժամկետ է…
- Համաձայն եմ. թեեւ այդ հարցը կապված է ԱՊՊԱ համակարգի հետ, այնուամենայնիվ, այն դուրս է ապահովագրական շուկայի կարգավորման շրջանակներից: Մենք բարձրաձայնել ենք այդ խնդիրը եւ հուսով ենք, որ ժամկետները կվերանայվեն մոտ ապագայում:
Խնդիրն այն է, որ ԱՊՊԱ ներդրմամբ զգալիորեն աճել է արձանագրված ՃՏՊ-ների թիվը, ինչը հանգեցրել է ռեսուրսների պակասի քննչական մարմիններում:
- Քննչական մարմնի եզրակացությունից հետո տուժած անմեղ կողմն իրավունք ունի ստանալ մինչեւ 3 մլն դրամ անձնական վնասի հատուցում: Ի՞նչ հույսեր կարող է ունենալ տուժածը, եթե նա անմեղ ճանաչվի:
- Նշեմ, որ մինչեւ 3 մլն գումարը ներառում է նաեւ 400 000 դրամ կանխավճարը: Վնասի հետագա գնահատման ընթացքը հիմնված է այն մոտեցման վրա, որ յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքի համար կիրառվում է փաստացի հատուցման մեխանիզմը` վնասի մեծությանը համապատասխան:
Նորմատիվ-իրավական բազայի համապատասխան, բժշկասոցիալական հանձնաժողովի փորձաքննության եզրակացության հիման վրա տուժածը կարող է ստանալ հետագա բուժման/վերականգնման ծախսերի, անաշխատունակության եկամտի եւ այլ ծախսերի փոխհատուցում: Այդ հարցերի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը ներկայացված է Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի պաշտոնական կայքի /www.paap.am/ իրավական ակտերի բաժնում:

Ваган Аветисян: Как работает «армянская модель» предварительного возмещения в системе ОСАГО? - Mediamax.am
9994 просмотров
Ваган Аветисян: Как работает «армянская модель» предварительного возмещения в системе ОСАГО?
Исполнительный директор Бюро Автостраховщиков Армении Ваган Аветисян
Интервью исполнительного директора Бюро Автостраховщиков Армении Вагана Аветисяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Г-н Аветисян, хотелось бы на конкретном реальном примере разобраться, как в рамках закона об ОСАГО регулируются отношения между потерпевшим, страховой компанией и медицинским учреждением.
В частности, в первых числах апреля в Ереване произошло ДТП с участием легкового автомобиля, принадлежащего одному из такси-сервисов  (полис ОСАГО оформлен со страховой компанией «А») и частным легковым  автомобилем   (полис ОСАГО оформлен со страховой компанией  «B»). Водитель такси с переломами обеих ног был перевезен в одну из городских больниц. Пассажир такси получил лицевое ранение, ему была оказана первая медицинская помощь без стационарного пребывания в больнице. Водитель второго автомобиля обошелся без травм.
Во-первых, хотелось бы узнать, какая из двух страховых компаний  («А» или «B» )  до вынесения заключения  следственного органа должна начать процесс возмещения затрат по оказанию первой неотложной помощи? Должен ли пострадавший (правопреемник) инициировать какие-либо действия для координации действий страховой компании и мед. учреждения?
- С момента наступления страхового случая страховая компания обязана начать процесс оплаты за услуги мед. учреждения по восстановлению здоровья водителя и пассажиров  застрахованного им автомобиля. Оплата будет проводиться в рамках предоплатной системы возмещения.
В конкретном случае это должна сделать страховая компания «А».  Сумма предоплаты для кажого пострадавшего установлена в размере до 400 000 драмов. По решению конкретной страховой компании, в зависимости от состояния здоровья пострадавшего, неотложности затрат, сумма может быть увеличена.
При первой же возможности с пострадашим заключается обязательство и/или договор, согласно которому, в случае, если следственным органом он будет признан виновной стороной, то внесенная предоплата будет подлежать возврату. После завершения следственного процесса и определения виновника или виновников происшествия страховые компании произведут между собой взаиморассчеты.
Для Бюро автостраховщиков Армении сумма предоплаты установлена в размере до 750 000 драмов. Бюро возмещает эту сумму в случае: если неизвестна сторона, нанесшая вред здоровью пострадавшего, если автомобиль, нанесший ущерб здоровью  пострадавшего, не имеет страхового полиса ОСАГО, либо находится в угоне, а также в случае банкротства страховой компании.
Что касается второй части вопроса, то после наступления страхового случая пострадавший (его правопреемник, в вашем конкретном случае таковым может быть администрация такси-сервиса) должны оповестить свою страховую компанию о наступлении страхового случая.
- Опробована ли предоплатная система возмещения в мировой практике?
- Изначально логика закона об ОСАГО не предусматривала никакой предоплаты. В частности, предполагалось, что лишь по итогам окончательного следственного заключения страховая компания виновной стороны возместит ущербы.
Однако в ходе обсуждений мы пришли к выводу, что закон, имея социальную направленность, все же мог создавать социальные проблемы для пострадавшей стороны, которая оставалась бы наедине со своими проблемами в ответственный момент оказания неотложной помощи.
Если бы в Армении действовал институт обязательного медицинского страхования (ОМС), то до вынесения окончательного заключения предоплату можно было бы сделать за счет системы ОМС.
Именно поэтому по части ОСАГО мы инициировали и применили т.н. « армянскую модель» предварительного возмещения.
- Водителю такси была сделана операция ноги с использованием металлической конструкции и выдана счет-фактура (к фактуре прилагалась заверенная врачом справка о целевом использовании конструкции), где поставщиком конструкции  выступает третья сторона. Причем до начала оперции пострадавший был поставлен об этом в известность.  Кто и когда обязан оплачивать стоимость этой конструкции до вынесения заключения следственного органа?
- С момента внедрения закона об ОСАГО мы выявили некоторые проблемы, связанные со  взаимодействием между страховыми компаниями, Бюро и мед. учреждениями. Именно этим проблемам был посвящен состоявшийся недавно круглый стол с участием всех заинтересованных сторон. В частности, мы обратились к представителям мед. учреждений с просьбой не принимать от пациентов каких-либо платежей, вместо этого, начиная с момента поступления пострадавшего в больницу, привлекать к процессу оплаты соответствующие страховые компании либо Бюро.
В ходе обсуждений мы также озвучили необходимось обеспечения больниц необходимыми медицинскими принадлежностями, в том числе и отмеченными вами металлическими конструкциями. Тем самым, мы стремимся исключить из платежной схемы третью сторону (контрагента), чтобы обеспечить прозрачность процесса возмещения. Я не вижу никаких препятствий для организации подобного механизма оплаты.
Со своей стороны, пострадавшая сторона должна осознавать, что предоплата - это не деньги, которые будут выданы лично ему – это те средства, которые будут оплачены страховой компанией (Бюро) мед. учреждению за услуги по восстановлению здоровья пострадавшего.
Если пострадавшая сторона все же оплатила те или иные услуги, связанные с его пребыванием в больнице, покупкой необходимых для его лечения средств, в конкретном случае - металлической конструкции, то эта сумма будет возмещена пострадавшему лишь после вынесения заключения следственного органа. И в случае, если пострадавшая сторона будет признана невиновной, ему на основании счет-фактур, чеков контрольно-кассовых аппаратов и соответствующего обоснованного врачебного заключения будет компенсирована уплаченная сумма. Эту сумму обязана заплатить пострадавшему та страховая компания, чей клиент будет признан виновным в ДТП.
Во всех случаях я призываю, чтобы пострадавшие не делали выплат мед.учреждению, этим должны заниматься страховые компании (Бюро).
- Но, согласитесь, что для этого страховая компания должна сама проявлять инициативу, следить за судьбой пострадавшего клиента….
- Должна быть проявлена обоюдная инициатива – страховой компании и мед.учреждения.
По части страховых компаний хотел бы отметить, что последние работают на равном нормативно-правовом поле, единственное конкурентное преимущество – это качество предоставляемых услуг.  Думаю, со временем это сознание еще больше укрепиться.
- Какие документальные свидетельства должна предоставить больница для беспрепятственной организации последующего процесса возмещения?
- В случае, если потерпевший будет признан невиновным, он должен обратиться с письменным заявлением к страховой компании, выступающей страховщиком противоположной стороны.
Для дальнейшей организации процесса возмещения страховой компании будут необходимы следующие документы: выписка из амбулаторной карты, консультационное заключение, эпикриз, а также оплаченные счет-фактуры, чеки контрольно-кассовых аппаратов.
- На что может рассчитывать пострадавший пассажир такси, ведь так или иначе он является невиновной пострадавшей стороной ДТП?
- Не все так однозначно, ведь не исключено, что по итогам следствия виновным может быть признан пассажир, создавший препятствия для нормальной езды. Так что, все отмеченные выше процедуры относятся в равной степени как к водителю, так и и пассажиру/пассажирам автомобиля.
- А несет ли такси-сервис какие-либо обязательства в ходе организации процесса возмещения водителю и пассажиру такси?
- Только по части оповещения своей страховой компании о наступлении страхового случая.
- В какие сроки следственное управление Полиции обязано вынести заключение по конкретному ДТП?
- Практика показывает, что если в ходе ДТП нанесен вред здоровью, то окончательное заключение следственного органа выдается в среднем в срок от 2-х до 4-х месяцев.
- Но ведь это довольно большой срок…
- Согласен, хотя этот вопрос и связан с системой ОСАГО, но он находится вне рамок регулирования страхового рынка. Мы озвучили эту проблему и надеемся, что сроки будут пересмотрены в среднесрочной перспективе.
Все дело в том, что с внедрением ОСАГО значительно возросло число зарегистрированных случаев ДТП, что привело к нехватке ресурсов в следственных органах.
- Известо, что после заключения следственного органа, невиновная пострадавашая сторона имеет право возмещения личного ущерба в размере до 3 млн. На что может рассчитывать пострадавший, если он будет признан невиновным?
- Хотел бы уточнить, что в размер суммы до 3 млн. входят также 400 000 драмов предоплаты. Дальнейшая процедура оценки ущерба основана на том, что для каждого конкретного случая применяется механизм возмещения по факту, в соответствии c  величиной ущерба.
В соответствии с нормативно-проавой базой, на основании заключения экспертизы врачебно-социальной комиссии, пострадавший может рассчитывать на возмещение затрат по дальнейшему лечению/реабилитации, компенсации дохода по нетрудоспособности и т.д. Наиболее подробная информация по этим вопросам приведена на официальном сайте Бюро Автостраховщиков Армении www.paap.am (раздел правовые акты).