Տիգրան Սարգսյան. «Կառավարությունը մշտական բանավեճի մեջ է ԿԲ-ի հետ»
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեկնաբանելով վերջերս մամուլում կառավարությանը եւ Կենտրոնական բանկի հասցեին ուղղված քննադատությունը` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ասել է, որ այդ քննադատությունն անհիմն է:
«Մեզ քննադատում են, որ աջ ձեռքը չգիտի, թե ինչ է անում ձախ ձեռքը, սակայն դրանք անհիմն քննադատություններ են»,- կառավարության նիստումն ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
«Հասկանալի է, որ Կենտրոնական բանկի հիմնական նպատակն է գնաճի զսպումը, իսկ կառավարության՝ տնտեսական աճի շեշտադրումը: Երկու տարբեր նպատակներ ունենալով՝ մենք մշտապես բանավեճի մեջ ենք Կենտրոնական բանկի հետ»,- ասել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, այս հակադրությունը, բանավեճը պետք է մշտապես տեղի ունենա, քանի որ հենց դրա «շնորհիվ են ծնվում այն որոշումները, որոնք ապահովում են մեր երկրում մակրոտնտեսական կայունությունը»:
«Դրա համար գոյություն ունի դրամավարկային եւ հարկաբյուջետային քաղաքականությունների համակարգման հստակ ուղեցույց: Ուղղակի որոշ մարդիկ չեն պատկերացնում, թե ինչ է դրամավարկային եւ հարկաբյուջետային քաղաքականութան համակարգումը», - ասել է վարչապետը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян назвал сегодня «безосновательной» критику, звучавшую в последнее время в прессе в адрес правительства и Центрального банка.
«Нас критикуют за то, что правая рука не знает, что делает левая, но эта критика безосновательна»,- заявил премьер на заседании правительства.
«Понятно, что основная цель Центрального банка - сдерживание инфляции, а правительства - акцентирование экономического роста. Имея различные цели, мы находимся в постоянной полемике с Центральным банком»,- сказал армянский премьер.
По его словам, это противостояние должно происходить постоянно, поскольку «именно благодаря ему рождаются решения, обеспечивающие макроэкономическую стабильность».
«Для этого существует ясный путеводитель по координации денежно-кредитной и налогово-бюджетной политик. Просто некоторые люди не представляют, что это такое - координация этих политик»,- сказал премьер.