Տիգրան Սարգսյան. «Կառավարությունը մշտական բանավեճի մեջ է ԿԲ-ի հետ»
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեկնաբանելով վերջերս մամուլում կառավարությանը եւ Կենտրոնական բանկի հասցեին ուղղված քննադատությունը` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ասել է, որ այդ քննադատությունն անհիմն է:
«Մեզ քննադատում են, որ աջ ձեռքը չգիտի, թե ինչ է անում ձախ ձեռքը, սակայն դրանք անհիմն քննադատություններ են»,- կառավարության նիստումն ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
«Հասկանալի է, որ Կենտրոնական բանկի հիմնական նպատակն է գնաճի զսպումը, իսկ կառավարության՝ տնտեսական աճի շեշտադրումը: Երկու տարբեր նպատակներ ունենալով՝ մենք մշտապես բանավեճի մեջ ենք Կենտրոնական բանկի հետ»,- ասել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, այս հակադրությունը, բանավեճը պետք է մշտապես տեղի ունենա, քանի որ հենց դրա «շնորհիվ են ծնվում այն որոշումները, որոնք ապահովում են մեր երկրում մակրոտնտեսական կայունությունը»:
«Դրա համար գոյություն ունի դրամավարկային եւ հարկաբյուջետային քաղաքականությունների համակարգման հստակ ուղեցույց: Ուղղակի որոշ մարդիկ չեն պատկերացնում, թե ինչ է դրամավարկային եւ հարկաբյուջետային քաղաքականութան համակարգումը», - ասել է վարչապետը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan called the criticism against the government and Central Bank recently stated in the press “ungrounded” today.
“We are criticized for the right hand not knowing what the left one is doing but this criticism is ungrounded”, said the Prime Minister at the governmental session.
“It’s clear that the main goal of the Central Bank is to supress inflations and the government’s goal is focused on economic growth. Having different goals, we are engaged in constant polemics with the Central Bank”, said the Armenian PM.
According to him, this polemics should bear a permanent character as “it’s owing to it that decisions are born and macroeconomic stability is ensured”.
“There is a clear guide to coordination of monetary-credit and tax-budgetary policy to this end. Some people just don’t conceive what the coordination of these policies is”, said the PM.