Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում գրեթե չկա ծխախոտի անօրինական շրջանառություն, հայտարարել է Japan Tobacco International (JTI) Export Markets-ի կորպորատիվ հարցերի եւ հաղորդակցությունների գծով տնօրեն Ալեքսանդր Ավազաշվիլին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Ժնեւում (Շվեյցարիա) JTI-ի կենտրոնական գրասենյակ հայաստանյան եւ վրացական լրագրողների կատարած մամլո շրջագայության ընթացքում ներկայացնելով ընկերության գործունեությունը Հարավային Կովկասի երկրների շուկաներում` Ալեքսանդր Ավազաշվիլին ասել է, որ դա հիմնականում պայմանավորված է հարեւան երկրների հետ ծխախոտի հարկման համադրելի մակարդակով եւ Հայաստանում ու Վրաստանում գրագետ գնային քաղաքականությամբ (ծխախոտների փոխադարձ մաքսանենգ հոսքերը բացառելու նպատակով):
Ալեքսանդր Ավազաշվիլին ողջունել է ՀՀ կառավարության որոշումը եւ համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունները տեղական եւ արտասահմանյան ծխախոտային ապրանքների հարկումն աստիճանաբար հավասարեցնելու վերաբերյալ, միաժամանակ, նշելով, որ Հայաստանը շարունակում է խախտել Ուկրաինայի հետ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի պայմանները:
Բացի այդ, Ավազաշվիլին նշել է, որ ակցիզահարկի տոկոսների չկշռադատված բարձրացումը կարող է մեծացնել անդրսահմանային գնումների եւ մաքսանենգության ռիսկերը:
Որպես օրինակ Ալեքսանդր Ավազաշվիլին ներկայացրել է վրացական փորձը, որտեղ 2005թ. հունվարի 1-ից ակցիզահարկի 2.5 անգամ բարձրացումից հետո ապօրինի շրջանառությունը սկսել էր կազմել երկրի տարածքում ծխախոտի համախառն վաճառքի 65%-ը:
«Իրավիճակը հաջողվեց կարգավորել կառավարության եւ արդյունաբերության միջեւ արդյունավետ երկխոսության շնորհիվ, որից հետո ակցիզահարկը նվազեցվեց, եւ ներկայումս Վրաստանի շուկայում ապօրինի վաճառվող ծխախոտային ապրանքների ծավալը կազմում է 1-2%»,- ասել է Ալեքսանդր Ավազաշվիլին:
Նա նշել է, որ ծխախոտ արտադրողները եւ, մասնավորապես, JTI-ը, երկխոսություն են հաստատել նաեւ ՀՀ կառավարության հետ, «ինչը ընկերության համար շատ կարեւոր հանգամանք է»: «JTI-ի համար կարեւոր է հնարավորություն ունենալ արտահայտել կարծիքը կանոնակարգման հարցերի, օրենսդրական գործընթացի եւ օրենսդրության որակի շուրջ»,- ասել է Ալեքսանդր Ավազաշվիլին:
Որպես ծխախոտային ապրանքների շրջանառության կարգավորման ոլորտում Հայաստանի եւ ԱՊՀ այլ երկրների օրենսդրության ամենախոցելի կետերից մեկը Ալեքսանդր Ավազաշվիլին մատնանշել է երկրից ծխախոտի չկարգավորված արտահանման սահմանափակման բացակայությունը, ինչը ստեղծում է անօրինական անդրսահմանային հոսքերի ռիսկեր, որոնք կարող են սրանալ հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում: «Խնդիրն այն է, որ Թուրքիայում ծխախոտի գինը երեք անգամ բարձր է, քան Հայաստանում, եւ սահմանի բացման արդյունքում հնարավոր է Հայաստանից Թուրքիա ծխախոտի մաքսանենգություն»,- ասել է Ալեքսանդր Ավազաշվիլին` նշելով, որ դեպի Թուրքիա ծխախոտի ապօրինի հոսք արդեն նկատվել է նախորդ տարվա երկրորդ կեսին հարեւան Վրաստանից:
JTI-ի հարկային վերլուծության եւ մոդելավորման գծով մենեջեր Ակտոլկին Կուրմանբաեւան ասել է, որ ծխախոտային հարկման բնագավառում կառավարության եւ արդյունաբերության միջեւ սերտ համագործակցությունը տեղեկատվության ու առաջավոր փորձի փոխանակման ոլորտում անհրաժեշտ է ծխախոտի անօրինական առեւտրի դեմ պայքարի համար: «Ծխախոտի հարկման հաջող քաղաքականության առանցքային պայմանը մաքսանենգության համար խթանների սահմանափակումն է, որը հանգեցնում է պետության եկամուտների կորստին, խոչընդոտում է առողջապահության նպատակներին եւ օրինական արտադրողների ու մանրածախ առեւտրի գործունեությանը»,- ասել է Ակտոլկին Կուրմանբաեւան:
Նրա խոսքերով, ակցիզային տոկոսների աճի շարունակման պայմաններում երկրների կառավարությունները պետք է ներդնեն հարկման երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորման եւ եռամյա պլանավորման համակարգ; հարկման տոկոսադրույքը պահեն սպառողների գնողունակությանը համաչափ մակարդակում, որպեսզի ապօրինի արտադրանքի պահանջարկը հասցվի նվազագույնի; վարեն հարկային տոկոսների հաշվառում` հարեւան երկրներում կամ ազատ առեւտրի գոտիներում անդրսահմանային գնումների եւ մաքսանենգության համար խթանների բացառման նպատակով; ինչպես նաեւ պարզեցնեն վարչարարությունը ոլորտի պատնեշները եւ հարկային պահանջներին հետեւելու ծախսերը նվազագույնի հասցնելու նպատակով:

Ереван/Медиамакс/. В Армении практически нет нелегального оборота сигарет, заявил директор по корпоративным вопросам и коммуникациям Japan Tobacco International (JTI) Export Markets Александр Авазашвили.
Как сообщает Медиамакс, представляя деятельность компании на рынках стран Южного Кавказа в ходе пресс-тура армянских и грузинских журналистов в головной офис JTI в Женеве, Александр Авазашвили сказал, что это, главным образом, обусловлено сопоставимым с соседними странами уровнем налогообложения табачной продукции и грамотной ценовой политикой в Армении и Грузии (с целью исключения взаимных контрабандных перетоков сигарет).
Александр Авазашвили приветствовал решение правительства Армении и соответствующие законодательные поправки по постепенному уравнению налогообложения табачной продукции местного и иностранного производства, отметив при этом, что со стороны Армении продолжают нарушаться условия соглашения о свободной торговле с Украиной.
Кроме того, Авазашвили отметил, что необдуманное повышение ставок акцизного налога может увеличить риски трансграничных закупок и контрабанды.
В качестве примера Александр Авазашвили привел грузинский опыт, где после повышения акцизного налога в 2,5 раза с 1 января 2005 года нелегальный оборот стал составлять 65% от совокупных продаж сигарет на территории страны.
«Урегулировать ситуацию удалось благодаря эффективному диалогу между правительством и индустрией, после чего акциз был снижен, и на сегодня объем нелегально продаваемой сигаретной продукции на рынке Грузии составляет 1-2%»,- сказал Александр Авазашвили.
Он отметил, что диалог производителей сигарет и, в частности, JTI налажен также и с правительством Армении, «что является для компании очень важным обстоятельством». «Для JTI важно иметь возможность высказывать мнение по регулятивным вопросам, законодательному процессу и качеству законодательства», - сказал Александр Авазашвили.
В качестве одного из наиболее уязвимых мест в законодательстве Армении и других стран СНГ по регулированию обращения табачной продукции Александр Авазашвили отметил отсутствие ограничения на нерегламентированный вывоз сигарет из страны, что создает риски нелегальных трансграничных перетоков, которые могут обостриться в случае открытия армяно-турецкой границы. «Дело в том, что в Турции цены на сигареты втрое выше, чем в Армении, и в результате открытия границы вероятна контрабанда сигарет из Армении в Турцию»,- сказал Александр Авазашвили, отметив, что нелегальный переток сигарет в Турцию уже наблюдался во второй половине прошлого года из соседней Грузии.
Менеджер JTI по налоговому анализу и моделированию Актолкын Курманбаева сказала, что тесное сотрудничество между правительством и индустрией в деле обмена информацией и передовым опытом в области табачного налогообложения необходимо для борьбы с нелегальной торговлей табаком. «Ключевым условием успешной политики налогообложения табака является ограничение стимулов для контрабанды, которая ведет к потере доходов государства, препятствует достижению целей здравоохранения и деятельности легальных производителей и розничной торговли»,- сказала Актолкын Курманбаева.
По ее словам, в условиях продолжения роста акцизных ставок правительствам стран необходимо внедрить систему трехлетнего планирования и стратегического долгосрочного планирования налогообложения; держать ставку налога на соизмеримом уровне с покупательской способностью потребителей, чтобы спрос на нелегальную продукцию был сведен к минимуму; вести учет налоговых ставок в соседних странах или внутри зон свободной торговли с целью исключения стимулов для трансграничных закупок и контрабанды, а также упростить администрирование для сведения к минимуму бюрократических барьеров и затрат на соблюдение налоговых требований.