Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում գրեթե չկա ծխախոտի անօրինական շրջանառություն, հայտարարել է Japan Tobacco International (JTI) Export Markets-ի կորպորատիվ հարցերի եւ հաղորդակցությունների գծով տնօրեն Ալեքսանդր Ավազաշվիլին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Ժնեւում (Շվեյցարիա) JTI-ի կենտրոնական գրասենյակ հայաստանյան եւ վրացական լրագրողների կատարած մամլո շրջագայության ընթացքում ներկայացնելով ընկերության գործունեությունը Հարավային Կովկասի երկրների շուկաներում` Ալեքսանդր Ավազաշվիլին ասել է, որ դա հիմնականում պայմանավորված է հարեւան երկրների հետ ծխախոտի հարկման համադրելի մակարդակով եւ Հայաստանում ու Վրաստանում գրագետ գնային քաղաքականությամբ (ծխախոտների փոխադարձ մաքսանենգ հոսքերը բացառելու նպատակով):
Ալեքսանդր Ավազաշվիլին ողջունել է ՀՀ կառավարության որոշումը եւ համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունները տեղական եւ արտասահմանյան ծխախոտային ապրանքների հարկումն աստիճանաբար հավասարեցնելու վերաբերյալ, միաժամանակ, նշելով, որ Հայաստանը շարունակում է խախտել Ուկրաինայի հետ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի պայմանները:
Բացի այդ, Ավազաշվիլին նշել է, որ ակցիզահարկի տոկոսների չկշռադատված բարձրացումը կարող է մեծացնել անդրսահմանային գնումների եւ մաքսանենգության ռիսկերը:
Որպես օրինակ Ալեքսանդր Ավազաշվիլին ներկայացրել է վրացական փորձը, որտեղ 2005թ. հունվարի 1-ից ակցիզահարկի 2.5 անգամ բարձրացումից հետո ապօրինի շրջանառությունը սկսել էր կազմել երկրի տարածքում ծխախոտի համախառն վաճառքի 65%-ը:
«Իրավիճակը հաջողվեց կարգավորել կառավարության եւ արդյունաբերության միջեւ արդյունավետ երկխոսության շնորհիվ, որից հետո ակցիզահարկը նվազեցվեց, եւ ներկայումս Վրաստանի շուկայում ապօրինի վաճառվող ծխախոտային ապրանքների ծավալը կազմում է 1-2%»,- ասել է Ալեքսանդր Ավազաշվիլին:
Նա նշել է, որ ծխախոտ արտադրողները եւ, մասնավորապես, JTI-ը, երկխոսություն են հաստատել նաեւ ՀՀ կառավարության հետ, «ինչը ընկերության համար շատ կարեւոր հանգամանք է»: «JTI-ի համար կարեւոր է հնարավորություն ունենալ արտահայտել կարծիքը կանոնակարգման հարցերի, օրենսդրական գործընթացի եւ օրենսդրության որակի շուրջ»,- ասել է Ալեքսանդր Ավազաշվիլին:
Որպես ծխախոտային ապրանքների շրջանառության կարգավորման ոլորտում Հայաստանի եւ ԱՊՀ այլ երկրների օրենսդրության ամենախոցելի կետերից մեկը Ալեքսանդր Ավազաշվիլին մատնանշել է երկրից ծխախոտի չկարգավորված արտահանման սահմանափակման բացակայությունը, ինչը ստեղծում է անօրինական անդրսահմանային հոսքերի ռիսկեր, որոնք կարող են սրանալ հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում: «Խնդիրն այն է, որ Թուրքիայում ծխախոտի գինը երեք անգամ բարձր է, քան Հայաստանում, եւ սահմանի բացման արդյունքում հնարավոր է Հայաստանից Թուրքիա ծխախոտի մաքսանենգություն»,- ասել է Ալեքսանդր Ավազաշվիլին` նշելով, որ դեպի Թուրքիա ծխախոտի ապօրինի հոսք արդեն նկատվել է նախորդ տարվա երկրորդ կեսին հարեւան Վրաստանից:
JTI-ի հարկային վերլուծության եւ մոդելավորման գծով մենեջեր Ակտոլկին Կուրմանբաեւան ասել է, որ ծխախոտային հարկման բնագավառում կառավարության եւ արդյունաբերության միջեւ սերտ համագործակցությունը տեղեկատվության ու առաջավոր փորձի փոխանակման ոլորտում անհրաժեշտ է ծխախոտի անօրինական առեւտրի դեմ պայքարի համար: «Ծխախոտի հարկման հաջող քաղաքականության առանցքային պայմանը մաքսանենգության համար խթանների սահմանափակումն է, որը հանգեցնում է պետության եկամուտների կորստին, խոչընդոտում է առողջապահության նպատակներին եւ օրինական արտադրողների ու մանրածախ առեւտրի գործունեությանը»,- ասել է Ակտոլկին Կուրմանբաեւան:
Նրա խոսքերով, ակցիզային տոկոսների աճի շարունակման պայմաններում երկրների կառավարությունները պետք է ներդնեն հարկման երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորման եւ եռամյա պլանավորման համակարգ; հարկման տոկոսադրույքը պահեն սպառողների գնողունակությանը համաչափ մակարդակում, որպեսզի ապօրինի արտադրանքի պահանջարկը հասցվի նվազագույնի; վարեն հարկային տոկոսների հաշվառում` հարեւան երկրներում կամ ազատ առեւտրի գոտիներում անդրսահմանային գնումների եւ մաքսանենգության համար խթանների բացառման նպատակով; ինչպես նաեւ պարզեցնեն վարչարարությունը ոլորտի պատնեշները եւ հարկային պահանջներին հետեւելու ծախսերը նվազագույնի հասցնելու նպատակով:

Yerevan/Mediamax/. There is practically no illegal turnover of cigarettes in Armenia, Director of Corporate Issues and Communications of Japan Tobacco International (JTI) Export Markets Alexander Avazashbili stated.
Mediamax reports that, presenting the activity of the company in the markets of the South Caucasus during the press tour of Armenian and Georgian journalists in the head office of JTI in Geneva, Alexander Avazashvili stated that this is mainly conditioned by the level of taxation of tobacco production and competent price policy in Armenia and Georgia, which is comparable with neighboring counties (aiming at ruling out mutual contraband flows of cigarettes).
Alexander Avazashvili welcomed the decision of the Armenian government and the corresponding legislative changes on gradual balancing of tobacco production taxation for the local and foreign products, at that noting that the conditions of the free trade agreement with Ukraine continue to be violated from the part of Armenia.
Besides, Avazashvili stated that thoughtless increase of excise tax rates can increase the risks of transborder purchases and contraband.
Alexander Avazashvili brought the Georgian example, where after increase of the excise tax 2.5 times since January 1, 2005, illegal turnover made 65% of the aggregate volumes of cigarettes’ sales in the territory of the country.
“They managed to regulate the situation due to an efficient dialogue between the government and the industry, after which the excise was lowered, and as of today the volume of illegally sold cigarette production in the Georgian market makes 1-2%”, Alexander Avazashvili stated.
He noted that a dialogue of cigarettes’ producers and, in particular, JTI has been established also with the government of Armenia, “which is a very important circumstance for the company”. “It is important for JTI to have the chance to express its opinion concerning regulative issues, the legislative process and the quality of the legislation”, Alexander Avazashvili stated.
As one of the most vulnerable points in the Armenian legislation and the legislation of other CIS countries as to regulation of tobacco production turnover, Alexander Avazashvili noted the absence of a limit for unregulated export of cigarettes from the country, which creates risks of illegal transborder flows, which may become worse if the Armenian-Turkish border is opened. “The matter is that in Turkey the prices for cigarettes are three times higher than in Armenia and as a result of the opening of the border, contraband of cigarettes from Armenia to Turkey is likely to happen”, Alexander Avazashvili stated, noting that illegal flow of cigarettes to Turkey was already observed in the second half of last year from neighboring Georgia.
JTI Tax Analysis and Modeling Manager Aktolkin Kurmanbayeva said that close cooperation between the government and the industry in exchange of information and leading experience in the sphere of tobacco taxation is necessary for struggle against illegal tobacco trade. “A key condition for successful tobacco taxation policy is the limitation of stimuli for contraband, which leads to loss of the state’s incomes, hinders achievement of healthcare goals and the activity of legal producers and retail trade”, Aktolkin Kurmanbayeva stated.
According to her, in conditions of continuation of excise rates’ growth, the governments of the countries should implement a system of three-year planning and long-term strategic planning of taxation; keep the tax rate at a balanced level with the solvency of the consumers for the demand of illegal production to be minimized; carry out register of rates in neighboring countries and inside free trade zones aiming at ruling out stimuli for transborder purchases and contraband; as well as simplify the administration in order to minimize bureaucratic barriers and expenses for observation of tax requirements.