Երեւան, Մեդիամաքս: Այսօր ՀՀ Կենտրոնական բանկում /ԿԲ/ տեղի է ունեցել LexBox օրենսդրության եւ քաղաքականության բազայի շնորհանդեսը ֆինանսների եւ բիզնեսի ոլորտում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, ԿԲ իրավաբանական վարչության պետ Վարուժան Ավետիքյանը տեղեկացրել է, որ LexBox-ը իրավական տեղեկատվության համակարգ է ՀՀ ֆինանսական հատվածի եւ նրա հիմնական առեւտրային գործընկերների ոլորտում, որոնց թվում են Ռուսաստանը եւ ԵՄ երկրները:
Վարուժան Ավետիքյանն ասել է, որ բազայում ներառված են նաեւ Վրաստանն ու Թուրքիան:
ԿԲ իրավաբանական վարչության պետի խոսքերով, տվյալների բազայում ներառված են նաեւ պաշտոնական հրապարակումներ, մասնավորապես, ԿԲ-ի կողմից հրապարակված գրքեր, պարբերականներ, հաշվետվություններ, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների կողմից հրապարակված հաշվետվություններ ու զեկույցներ:
Վարուժան Ավետիքյանի գնահատմամբ, LexBox-ը, որի նման համակարգեր կան տարբեր երկրներում, օգտակար գործիք կդառնա գործարարների, օտարերկրյա ներդրողների, խորհրդատվական ընկերությունների, դասախոսների, ուսանողների, լրագրողների եւ վերլուծաբանների համար:
Համակարգը հասանելի է www.lexbox.am կայքում: Կենտրոնական բանկի կողմից թողարկվել են LexBox-ի 500 օրինակներ USB-կրիչներով, որոնք տարածվել են պետական մարմիններում, բուհերում եւ մասնավոր ընկերություններում:
ԿԲ իրավաբանական վարչության Եվրամիության բաժնի իրավախորհրդատու Սվետլանա Մալերյանը նշել է, որ բազան թույլ է տալիս ծանոթանալ այս կամ այն երկրի իրավական համակարգին ու քաղաքականությանը ֆինանսական հատվածի ու գործարար միջավայրի ոլորտում եւ պարբերաբար թարմացումներ ստանալ:

ЦБ Армении представил базу правовой информации LexBox - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Презентация базы данных LexBox по законодательству и политике в области финансов и бизнеса прошла сегодня в Центральном банке (ЦБ) Армении в Ереване.
Как сообщает Медиамакс, начальник юридического управления ЦБ Варужан Аветикян сообщил, что LexBox является системой правовой информации в области финансового сектора Армении и ее основных торговых партнеров, в числе которых - Россия и страны ЕС. Варужан Аветикян сказал, что в базу включены также Грузия и Турция.
По словам начальника юридического управления ЦБ, в базу данных включены также официальные публикации, в частности, книги, изданные ЦБ, отчеты и доклады международных организаций.
По оценке Варужана Аветикяна, LexBox, аналоги которого существуют в разных странах, станет полезным инструментом для бизнесменов, иностранных инвесторов,
консалтинговых компаний, преподавателей, студентов, журалистов и аналитиков.
Система доступна по адресу www.lexbox.am. Центральным банком выпущено 500 экземпляров LexBox на USB-носителях, которые разосланы госорганам, вузам и частным компаниям.
Советник отдела евроинтеграции юридического управления ЦБ Светлана Малерян отметила, что база позволяет знакомиться с правовой системой и политикой той или иной страны в области финансового сектора и бизнес-среды и получать регулярные обновления.