ՀԲ-ն լրացուցիչ $ 18 մլն է ուղղում Հայաստանում ոռոգման համակարգի վերականգնմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) տնօրենների խորհուրդը հաստատել է Հայաստանին $‌18 մլն վարկի հատկացումը՝ «Ոռոգման համակարգերի հրատապ վերականգնման ծրագրի» լրացուցիչ ֆինանսավորման նպատակով:
Ծրագրի սկզբնական ծավալը $‌30 մլն էր, որը հաստատվել էր 2009 թ-ին: ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հապին (Jean-Michel Happi) այսօր Երեւանում ասել է, որ լրացուցիչ ֆինանսավորման հատկացումը պայմանավորված է ՀՀ կառավարության կողմից գյուղատնտեսության զարգացմանն առաջնահերթ նշանակություն տալով եւ ծրագրի մայր գումարի արդյունավետ օգտագործմամբ, հաղորդում է Մեդիամաքս-ը:
Ըստ Ժան-Միշել Հապիի, լրացուցիչ ֆինանսավորման հաշվին վերականգնման աշխատանքներ կիրականացվեն 50 կմ երկարությամբ մայր ջրանցքներում եւ 63 կմ երկարությամբ ներտնտեսային ոռոգման ցանցերում, ինչի շնորհիվ կապահովվի տարեկան կտրվածքով 44.2 մլն մ3 ջրի խնայողություն ($‌1.4 մլն-ին համարժեք) եւ ինչը թույլ կտա վերականգնել ոռոգումը նախկինում ոռոգվող 6500 հա հողատարածքներում:
Մայր ծրագրով վերականգնվել են ջրանցքների մոտ 89.4 կմ հատվածներ, իսկ ջրի կորուստը նվազել է 96.9 մլն մ3-ով: Ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորման չափը $‌21.6 մլն է, որից $‌3.4 մլն-ը կտրամադրի ՀՀ կառավարությունը, իսկ $‌0.2 մլն-ը՝ ծրագրի շահառուները:

ВБ направляет дополнительные $ 18 млн. на восстановление ирригационной сети в Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Совет директоров Всемирного банка (ВБ) утвердил выделение Армении кредита на сумму $‌18 млн. с целью дополнительного финансирования "Программы срочного восстановления ирригационных сетей”.
Изначальная сумма программы ($‌30 млн.) была утверждена в 2009г. Руководитель ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Апи (Jean-Michel Happi) сказал сегодня в Ереване, что дополнительное финансирование обусловлено приоритетностью развития сельского хозяйства для правительства Армении и эффективным использованием материнской суммы программы, передает Медиамакс.
По словам Жан-Мишеля Апи, за счет дополнительного финансирования будет отремонтировано 50 км магистральных ирригационных каналов и 63 км внутрихозяйственных ирригационных сетей, благодаря чему будет обеспечена годовая экономия 44.2 млн. м3 воды (эквивалентной $‌1.4 млн.) и возобновлено орошение 6500 гектаров земли.
На средства материнской программы было восстановлено 89.4 км ирригационных каналов, а потери воды снизились на 96.9 млн. м3. Общая сумма дополнительного финансирования программы составит $‌21.6 млн., $‌3.4 млн из которых выделит правительство Армении, а $‌0.2 млн. - бенефициарии программы.
Программа включит в себя 7 марзов. Срок погашения кредита ВБ – 25 лет с 10-летним льготным периодом.