ՀԲ-ն լրացուցիչ $ 18 մլն է ուղղում Հայաստանում ոռոգման համակարգի վերականգնմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) տնօրենների խորհուրդը հաստատել է Հայաստանին $‌18 մլն վարկի հատկացումը՝ «Ոռոգման համակարգերի հրատապ վերականգնման ծրագրի» լրացուցիչ ֆինանսավորման նպատակով:
Ծրագրի սկզբնական ծավալը $‌30 մլն էր, որը հաստատվել էր 2009 թ-ին: ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հապին (Jean-Michel Happi) այսօր Երեւանում ասել է, որ լրացուցիչ ֆինանսավորման հատկացումը պայմանավորված է ՀՀ կառավարության կողմից գյուղատնտեսության զարգացմանն առաջնահերթ նշանակություն տալով եւ ծրագրի մայր գումարի արդյունավետ օգտագործմամբ, հաղորդում է Մեդիամաքս-ը:
Ըստ Ժան-Միշել Հապիի, լրացուցիչ ֆինանսավորման հաշվին վերականգնման աշխատանքներ կիրականացվեն 50 կմ երկարությամբ մայր ջրանցքներում եւ 63 կմ երկարությամբ ներտնտեսային ոռոգման ցանցերում, ինչի շնորհիվ կապահովվի տարեկան կտրվածքով 44.2 մլն մ3 ջրի խնայողություն ($‌1.4 մլն-ին համարժեք) եւ ինչը թույլ կտա վերականգնել ոռոգումը նախկինում ոռոգվող 6500 հա հողատարածքներում:
Մայր ծրագրով վերականգնվել են ջրանցքների մոտ 89.4 կմ հատվածներ, իսկ ջրի կորուստը նվազել է 96.9 մլն մ3-ով: Ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորման չափը $‌21.6 մլն է, որից $‌3.4 մլն-ը կտրամադրի ՀՀ կառավարությունը, իսկ $‌0.2 մլն-ը՝ ծրագրի շահառուները:

Yerevan/Mediamax/. The Board of Directors of the World Bank (WB) approved the allocation of a $18mln credit to Armenia as additional financing for the "Emergency Irrigation Rehabilitation Project”.
The initial sum of the project ($30mln) was approved in 2009. The head of WB Yerevan Office Jean-Michel Happi said in Yerevan today that the additional financing is conditioned by the priority of development of agriculture for the Armenian government and effective use of the basic amount of the program, Mediamax reports.
According to Jean-Michel Happi, the additional financing will help restore 50km of main irrigation channels and 63 km of minor irrigation networks, due to which it will be possible to annually spare about 44,2 million cubic meters of water (in the amount of $1.4mln) and resume the irrigation of 6500 hectares of lands.
The basic amount was used to restore about 89.4 km of irrigation channels and water losses decreased by 96.9 million cubic meters. The total amount of the additional financing will make $21.6mln, $3.4 of which will be allocated by the Armenian government and $0.2 by program beneficiaries.
The program involves 7 marzes. The maturity date of WB credit is 25 years, with a 10-year preferential period.