Մաքսային համակարգը չպետք է “զոհեր փնտրի” եկամուտներ ստանալու համար, ասել է ԵՄ դեսպանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական Միության (ԵՄ) պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լյուցենբերգերն այսօր ասել է, որ «Հայաստանում մաքսային համակարգը չպետք է զոհեր փնտրի եկամուտներ ստանալու համար. հարկավոր է փոխել համակարգի նման ընկալումը»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Ռաուլ դե Լյուցենբերգերն այս մասին ասել է ԵՄ աջակցությամբ մաքսային ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների առաջընթացի վերաբերյալ աշխատաժողովի ընթացքում:
«Մաքսային վճարների գործընթացը եւ վճարումների չափի որոշումը պետք է լինի պարզ եւ թափանցիկ` խիստ եւ արդյունավետ վերահսկողության վրա հիմնված»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, Հայաստանի համար մշակված մաքսային համակարգի բարեփոխման նոր ռազմավարությունը միտված է սահմանային անցակետերում պատշաճ պայմանների եւ գործելակերպի ապահովմանը:
“ԵՄ-ն մեծ ջանքեր է ներդնում ոլորտին աջակցություն ապահովելու համար: Այս տարի կավարտվի Բավրայի անցակետի ենթակառուցվածքների վերանորոգումը, հաջորդ տարի կվերանորոգվի Բագրատաշենի անցակետը»,- ասել է դեսպանը:
ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը
տեղեկացրել է, որ մաքսային համակարգի բարեփոխումների աշխատանքներին կներգրավվի ԵՄ խորհրդատվական խմբի հատուկ փորձագետը: «Սա մեզ հնարավորություն կտա ավելի հավակնոտ առաջ մղել բարեփոխումները»,-ասել է նա:

Таможенная система Армении не должна «искать жертв» для получения доходов, заявил посол ЕС - Mediamax.am
5774 просмотров
Таможенная система Армении не должна «искать жертв» для получения доходов, заявил посол ЕС
Глава Делегации ЕС в Армении, посол Рауль де Люценбергер
Ереван/Медиамакс/. Глава Делегации ЕС в Армении, посол Рауль де Люценбергер заявил сегодня, что «таможенная система Армении не должна искать жертв для получения доходов, необходимо изменить подобное восприятие системы».
Как сообщает Медиамакс, Рауль де Люценбергер заявил об этом на конференции  по вопросам реформ в таможенной сфере при содействии ЕС.
«Процесс организации таможенных выплат и установление их объемов должно быть ясным и прозрачным, основанным на строгом и эффективном контроле»,- заявил он.
По его словам, разработанная для Армении новая стратегия таможенной системы ставит целью обеспечить должные условия и стиль работы на пограничных контрольно-пропускных пунктах.
«ЕС прилагает большие усилия для содействия в этой сфере. В этом году завершится ремонт инфраструктур контрольно-пропускного пункта в Бавре, а в следующем году будет отремонтирован КПП в Баграташене»,- сказал посол.
Секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян проинформировал, что к работе по реформированию таможенной системы будет привлечен эксперт из состава Консультационной группы ЕС. «Это позволит нам сделать реформы еще более амбициозными», - сказал он.