Մաքսային համակարգը չպետք է “զոհեր փնտրի” եկամուտներ ստանալու համար, ասել է ԵՄ դեսպանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական Միության (ԵՄ) պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լյուցենբերգերն այսօր ասել է, որ «Հայաստանում մաքսային համակարգը չպետք է զոհեր փնտրի եկամուտներ ստանալու համար. հարկավոր է փոխել համակարգի նման ընկալումը»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Ռաուլ դե Լյուցենբերգերն այս մասին ասել է ԵՄ աջակցությամբ մաքսային ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների առաջընթացի վերաբերյալ աշխատաժողովի ընթացքում:
«Մաքսային վճարների գործընթացը եւ վճարումների չափի որոշումը պետք է լինի պարզ եւ թափանցիկ` խիստ եւ արդյունավետ վերահսկողության վրա հիմնված»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, Հայաստանի համար մշակված մաքսային համակարգի բարեփոխման նոր ռազմավարությունը միտված է սահմանային անցակետերում պատշաճ պայմանների եւ գործելակերպի ապահովմանը:
“ԵՄ-ն մեծ ջանքեր է ներդնում ոլորտին աջակցություն ապահովելու համար: Այս տարի կավարտվի Բավրայի անցակետի ենթակառուցվածքների վերանորոգումը, հաջորդ տարի կվերանորոգվի Բագրատաշենի անցակետը»,- ասել է դեսպանը:
ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը
տեղեկացրել է, որ մաքսային համակարգի բարեփոխումների աշխատանքներին կներգրավվի ԵՄ խորհրդատվական խմբի հատուկ փորձագետը: «Սա մեզ հնարավորություն կտա ավելի հավակնոտ առաջ մղել բարեփոխումները»,-ասել է նա:

Armenian customs system shouldn’t “seek for victims” to profit from, the EU Ambassador states - Mediamax.am
5775 views
Armenian customs system shouldn’t “seek for victims” to profit from, the EU Ambassador states
Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Raul de Luzenberger
Yerevan /Mediamax/. Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Raul de Luzenberger stated today that “the Armenian customs system shouldn’t seek for victims to profit from. Such understanding of the system should be changed”.
Raul de Luzenberger stated this during a conference on reforms implemented with the EU support in the customs sphere, Mediamax reports.
“The process of organization of customs payments and establishment of volumes should be clear and transparent and based on strict and effective control”, he stated.
According to him, the new strategy worked out for the Armenian customs system is aimed at ensuring proper conditions and working style on border checkpoints.
“The EU makes extensive efforts to support this sphere. The repairs of infrastructure of the checkpoint in Bavr will be over this year and the checkpoint in Bagratashen will be repaired next year”, said the Ambassador.
Secretary of the National Security Council of Armenia Artur Baghdasaryan informed that an expert from the EU Consulting Group will be involved in the works on reforming the customs sphere. “This will allow us to make the reforms even more ambitious”, he said.