ԿԲ-ն անփոփոխ թողեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 8% - Mediamax.am
2011 թ. սեպտեմբերին արձանագրվել է 0.8% գնաճ, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը նախորդ ամսվա ցուցանիշի նկատմամբ ավելացել է 1.4 տոկոսային կետով և կազմել 6.2%, ինչը կանխատեսվում էր խորհրդի կողմից, Մեդիամաքս-ին հայտնեցին  ԿԲ մամլո ծառայությունում:
Խորհուրդն արձանագրեց, որ ներկայումս տնտեսության արտաքին հատվածից եկող ազդակները գնաճային միջավայրի վրա շարունակում են մնալ չեզոք, սակայն դեռևս անորոշ են մնում զարգացած երկրների հիմնարար անհաշվեկշռվածություններին այդ երկրների մակրոտնտեսական քաղաքականությունների արձագանքները:
Խորհուրդը գտնում է, որ տնտեսության ներսից եկող ազդակները գնաճային միջավայրի վրա, ընդհանուր առմամբ, զսպող են: Չնայած սեպտեմբերի վերջին գնաճը գերազանցել է տատանումների թույլատրելի միջակայքի վերին սահմանը, առաջիկա ամիսներին ԿԲ-ն ակնկալվում է դրա աստիճանական նվազում:

ЦБ Армении оставил ставку рефинансирования на уровне 8% - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Совет Центрального банка (ЦБ) Армении принял решение оставить ставку рефинансирования на уровне 8%.
В сентябре 2011г. была зафиксирована 0,8%-ная инфляция, в условиях которой показатель 12-месячной инфляции увеличился по сравнению с августом на 1,4 процентных пункта и составил 6,2%, что прогнозировалось советом, сообщили Медиамакс в пресс-службе ЦБ.
Совет ЦБ констатировал, что внешние сигналы на инфляционную среду продолжают оставаться нейтральными, но пока остается неопределенной реакция макроэкономических политик развтитых стран на их фундаментальные дисбалансы.
Совет ЦБ считает, что внутренние экономические сигналы на инфляционную среду в целом сдерживающие. Несмотря на то, что в сентябре инфляция превысила верхнюю границу допустимого промежутка колебаний, ЦБ ожидает, что в ближайшие месяцы инфляция постепенно снизится.