Մեկնարկել է «Լոկալ շուկաների գլոբալ հնարավորությունները. ենթակառուցվածք եւ կարգավորում» միջազգային կոնֆերանսը - Mediamax.am
3371 դիտում
Մեկնարկել է «Լոկալ շուկաների գլոբալ հնարավորությունները. ենթակառուցվածք եւ կարգավորում» միջազգային կոնֆերանսը
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում մեկնարկել է «Լոկալ շուկաների գլոբալ հնարավորությունները. ենթակառուցվածք եւ կարգավորում» թեմայով միջազգային կոնֆերանսը՝ ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայի նախաձեռնությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ողջունելով կոնֆերանսի մասնակիցներին, ՀՀ Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը հատուկ ուշադրություն դարձրել այն փաստի վրա, որ այս կոնֆերանսը ֆոնդային բորսաների եւ կենտրոնական դեպոզիտարիաների տարածաշրջանային ասոցիացիաների (Եվրասիայի կենտրոնական դեպոզիտարիաների ասոցիացիայի - ԵԿԴԱ եւ ԱՊՀ երկրների բորսաների միջազգային ասոցիացիաների - ԱՊՀ ԲՄԱ) առաջին համատեղ միջոցառումն է:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ մեր տարածաշրջանի բորսաները եւ դեպոզիտարիաները պետք է համախմբեն ուժերը՝ կապիտալի շուկաների առաջանցիկ զարգացում ապահովելու համար:
Պատմելով միջազգային OMX բորսայական օպերատորի Հայաստան ներգրավման մասին, Ներսես Երիցյանն ասել է, որ այս նախաձեռնության շնորհիվ Հայաստանը ձերբազատվեց ենթակառուցվածքներն ինքնուրույն ձեւավորելու երկարատեւ աշխատանքից եւ այժմ կանգնած է NASDAQ OMX-ի մյուս շուկաների հետ ինտեգրման ճանապարհին:
«NASDAQ OMX-ի Հայաստանում գործելու առաջին երեք տարիների ընթացքում շատ աշխատանք է արվել, սակայն արդյունքները դեռեւս բավարար չեն», - ասել է Ներսես Երիցյանը, համոզմունք հայտնելով, որ մոտակա տարիներին, հատկապես, կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման արդյունքում, Հայաստանի կապիտալի շուկան բուռն աճ կապրի:
Համաժողովին մասնակցում են ԱՊՀ երկրների եւ Եվրասիայի կենտրոնական դեպոզիտարիաների եւ ֆոնդային բորսաների ղեկավարներ, ֆինանսական ծառայությունների ոլորտի կարգավորողների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ:
Համաժողովի ընթացքում, որը կտեւի մինչեւ հոկտեմբերի 8-ը,  քննարկվելու են բորսաների եւ դեպոզիտարիաների համագործակցության, արժեթղթերի շուկաների զարգացման եւ միջազգայնացման տեխնիկական, օրենսդրական եւ կարգավորման հարցերը, ինչպես նաեւ լոկալ շուկաների միջազգային շուկա մուտք գործելու հնարավորությունները:
Կոնֆերանսի թեմաների եւ ակնկալվող արդյունքների վերաբերյալ առավել մանրամասն Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում պատմել էր ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Կարեն Զաքարյանը:

“Global Capacities of Local Markets: Infrastructure and Regulation” international conference starts in Yerevan - Mediamax.am
3370 views
“Global Capacities of Local Markets: Infrastructure and Regulation” international conference starts in Yerevan
Yerevan/Mediamax/. On the initiative of NASDAQ OMX Armenia stock exchange, an international conference on "Global Capacities of Local Markets: Infrastructure and Regulation” started in Yerevan today.
Greeting the participants of the conference, Deputy Chairman of Armenia’s Central Bank Nerses Yeritsyan paid a special attention to the fact that the conference is the first joint event of associations of regional stock exchange and central depositaries, Mediamax reports.
He expressed the confidence that stock exchanges and depositaries of the region should unite their efforts to ensure progressive development of capital markets.
“NASDAQ OMX has accomplished extensive work over the first years of its activity, but the results are not satisfactory yet”, said Nerses Yeritsyan expressing the belief that Armenian capital market will rev up in the nearest future especially after introduction of accumulative pension system.
The conference, which will last till October 8,will focus on issues of cooperation of stock exchanges and depositaries, development of securities market, technical, legislative and other issues as well as prospects of local markets introduction to global ones.
NASDAQ OMX Armenia acting CEO  Karen Zakaryan spoke about the themes of the conference and expected results in his interview to Mediamax.