Մեկնարկել է «Լոկալ շուկաների գլոբալ հնարավորությունները. ենթակառուցվածք եւ կարգավորում» միջազգային կոնֆերանսը - Mediamax.am
3371 դիտում
Մեկնարկել է «Լոկալ շուկաների գլոբալ հնարավորությունները. ենթակառուցվածք եւ կարգավորում» միջազգային կոնֆերանսը
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում մեկնարկել է «Լոկալ շուկաների գլոբալ հնարավորությունները. ենթակառուցվածք եւ կարգավորում» թեմայով միջազգային կոնֆերանսը՝ ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայի նախաձեռնությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ողջունելով կոնֆերանսի մասնակիցներին, ՀՀ Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը հատուկ ուշադրություն դարձրել այն փաստի վրա, որ այս կոնֆերանսը ֆոնդային բորսաների եւ կենտրոնական դեպոզիտարիաների տարածաշրջանային ասոցիացիաների (Եվրասիայի կենտրոնական դեպոզիտարիաների ասոցիացիայի - ԵԿԴԱ եւ ԱՊՀ երկրների բորսաների միջազգային ասոցիացիաների - ԱՊՀ ԲՄԱ) առաջին համատեղ միջոցառումն է:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ մեր տարածաշրջանի բորսաները եւ դեպոզիտարիաները պետք է համախմբեն ուժերը՝ կապիտալի շուկաների առաջանցիկ զարգացում ապահովելու համար:
Պատմելով միջազգային OMX բորսայական օպերատորի Հայաստան ներգրավման մասին, Ներսես Երիցյանն ասել է, որ այս նախաձեռնության շնորհիվ Հայաստանը ձերբազատվեց ենթակառուցվածքներն ինքնուրույն ձեւավորելու երկարատեւ աշխատանքից եւ այժմ կանգնած է NASDAQ OMX-ի մյուս շուկաների հետ ինտեգրման ճանապարհին:
«NASDAQ OMX-ի Հայաստանում գործելու առաջին երեք տարիների ընթացքում շատ աշխատանք է արվել, սակայն արդյունքները դեռեւս բավարար չեն», - ասել է Ներսես Երիցյանը, համոզմունք հայտնելով, որ մոտակա տարիներին, հատկապես, կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման արդյունքում, Հայաստանի կապիտալի շուկան բուռն աճ կապրի:
Համաժողովին մասնակցում են ԱՊՀ երկրների եւ Եվրասիայի կենտրոնական դեպոզիտարիաների եւ ֆոնդային բորսաների ղեկավարներ, ֆինանսական ծառայությունների ոլորտի կարգավորողների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ:
Համաժողովի ընթացքում, որը կտեւի մինչեւ հոկտեմբերի 8-ը,  քննարկվելու են բորսաների եւ դեպոզիտարիաների համագործակցության, արժեթղթերի շուկաների զարգացման եւ միջազգայնացման տեխնիկական, օրենսդրական եւ կարգավորման հարցերը, ինչպես նաեւ լոկալ շուկաների միջազգային շուկա մուտք գործելու հնարավորությունները:
Կոնֆերանսի թեմաների եւ ակնկալվող արդյունքների վերաբերյալ առավել մանրամասն Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում պատմել էր ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Կարեն Զաքարյանը:

В Ереване стартовала международная конференция “Глобальные возможности локальных рынков: инфраструктура и регулирование” - Mediamax.am
3372 просмотров
В Ереване стартовала международная конференция “Глобальные возможности локальных рынков: инфраструктура и регулирование”
Ереван/Медиамакс/. По инициативе фондовой биржи НАСДАК ОЭМЭКС Армения в Ереване сегодня стартовала международная конференция на тему «Глобальные возможности локальных рынков: инфраструктура и регулирование».
Как сообщает Медиамакс, приветствуя участников конференции, зампредседателя Центрального банка Армении Нерсес Ерицян обратил особое внимание на то, что эта конференция является первым совместным мероприятием региональных ассоциаций фондовых бирж и центральных депозитариев.
Он выразил увереннность, что биржи и депозитарии региона должны объединить свои силы для обеспечения прогрессивного развития рынков капитала.
«За первые три года деятельности NASDAQ OMX в Армении проделано много работы, однако результаты пока неудовлетворительны»,- сказал Нерсес Ерицян, выразив уверенность, что в ближайшие годы рынок капитала Армении будет переживать бурный рост, особенно после в внедрения накопительной пенсионной системы.
На конференции, которая продлится до 8 октября, будут обсуждены вопросы сотрудничества бирж и депозитариев, развития рынка ценных бумаг, технические, законодательные и другие вопросы, а также перспективы выхода локальных рынков на международные.
О темах конференции и ожидаемых результатах в интервью Медиамакс рассказал исполняющий обязанности гендиректора НАСДАК ОЭМЭКС Армения Карен Закарян.