Հայաստանում պահպանվում է ֆինանսական եւ դրամավարկային կայուն իրավիճակը, ասել է նախագահը - Mediamax.am
5097 դիտում
Հայաստանում պահպանվում է ֆինանսական եւ դրամավարկային կայուն իրավիճակը, ասել է նախագահը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի մակրոտնտեսական իրավիճակը կայուն է:
Ֆրանսիայի գործարարների միությունում հայ եւ ֆրանսիացի գործարարների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ ՀՀ նախագահն ասել է, որ Հայաստանում պահպանվում է ֆինանսական եւ դրամավարկային կայուն իրավիճակը, իսկ օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման նպատակով վարվում է «բաց դռների» ներդրումային քաղաքականություն:
«Արեւելյան գործընկերության մեկնարկը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները տեղափոխել է որակական նոր մակարդակ: Սա լուրջ հնարավորություններ է բացում նաեւ հայ-ֆրանսիական գործարար համագործակցության համար: Առաջինը՝ բանակցելու ենք Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտի ստեղծելու շուրջ, ինչի արդյունքում կունենանք ԵՄ-ի հետ ինտեգրված եւ ազատականացված տնտեսական հարաբերությունների համակարգ: Երկրորդ՝ կնքելու ենք վիզային ռեժիմի ազատականացման համաձայնագիր, ինչը կնպաստի հատկապես միջին բիզնեսի շփումներին: Եվ երրորդ՝ եվրոպական կառույցների ֆինանսական եւ տեխնիկական, փորձագիտական աջակցությամբ նախաձեռնել ենք մեր երկրում խորը բարեփոխումների անցկացում՝ հարկային եւ մաքսային ոլորտ, դատական համակարգ, գործարար ընթացակարգերի թեթեւացում, ինչը հեշտացնելու է ձեր աշխատելու հնարավորությունները», - ասել է ՀՀ նախագահը:

В Армении сохраняется стабильная финансовая и денежно-кредитная ситуация, заявил президент - Mediamax.am
5098 просмотров
В Армении сохраняется стабильная финансовая и денежно-кредитная ситуация, заявил президент
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что макроэкономическая ситуация в Армении стабильна.
На сегодняшней встрече с армянскими и французскими предпринимателями в Союзе предпринимателей Франции Серж Саргсян сказал, что в Армении сохраняется стабильная финансовая и денежно-кредитная ситуация, а с целью привлечения зарубежных инвестиций проводится инвестиционная политика «открытых дверей».
«Начало Восточного партнерства выводит отношения Армении и ЕС на качественно новый уровень. Это открывает серьезные возможности также для армяно-французского делового сотрудничества. Во-первых, будем вести переговоры о создании глубокой и всесторонней зоны свободной торговли с ЕС, в результате чего у нас будет система интегрированных и либерализированных экономических отношений. Во-вторых, мы заключим соглашение о либерализации визового режима, что будет способствовать общению деловых кругов. И, в-третьих, мы инициировали проведение глубоких  реформ при финансовом, техническом и экспертном содействии европейских структур - налоговая и таможенная сфера, судебная система, облегчение бизнес-процедур, что облегчит возможности для вашей работы»,- сказал президент Армении.