Միջազգային երկու ինդեքսներում Հայաստանի դիրքերը բարելավվել են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վերջին երկու շաբաթների ընթացքում հրապարակված միջազգային երկու ինդեքսներում Հայաստանի դիրքերը բարելավվել են։
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ առաջինը «Heritage Foundation»-ի ինդեքսն է, որտեղ Հայաստանը 180 երկրների ցանկում զբաղեցնում է 36-րդ տեղը։
Մյուսը Էլեկտրակապի միջազգային միության կողմից տեղեկատվական հասարակության մասին զեկույցն է, որտեղ նույնպես արձանագրվել է Հայաստանի առաջընթացը տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների զարգացման վարկանիշի ձեւով:
Վարչապետը նշել է, որ այսօր Հայաստանը տարածաշրջանում այդ վարկանիշով առաջատարն է: Եթե ազատության ինդեքսով Հայաստանը դեռեւս զիջում է Վրաստանին (վերջինս 29-րդ տեղում է), ապա Ադրբեջանից շատ առաջ է (Ադրբեջանը 92-րդ տեղում է, իսկ Թուրքիան` 67-րդ)։
«Մեր ընդդիմախոսներն պետք է բանավիճեն արդեն ոչ թե կառավարության, այլ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների հետ, որոնք հրապարակում են այդ գնահատականները եւ ցուցանիշները»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը։

Позиции Армении в двух международных индексах улучшились - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Армения улучшила свои позиции в двух международных индексах, опубликованных за последние две недели.
Как сообщает Медиамакс, в ходе сегодняшнего заседания правительства премьер-министр Тигран Саргсян сказал, что одним из них является индекс Heritage Foundation, в котором Армения заняла 36-е место среди 180 стран.
Вторым индексом является доклад об информационном обществе Международного союза электросвязи, в котором зарегистрирован прогресс Армении в области развития информационных и телекоммуникационных технологий.
Премьер-министр отметил, что в индексе Heritage Foundation Армения пока уступает Грузии (она находится на 29-м месте), но намного опережает Азербайджан и Турцию (Азербайджан занимает 92-е место, а Турция – 67-е).
«Наши оппоненты должны дебатировать уже не с правительством, а с авторитетными международными организациями, которые публикуют эти оценки и показатели, - сказал Тигран Саргсян.