Միջազգային երկու ինդեքսներում Հայաստանի դիրքերը բարելավվել են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վերջին երկու շաբաթների ընթացքում հրապարակված միջազգային երկու ինդեքսներում Հայաստանի դիրքերը բարելավվել են։
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ առաջինը «Heritage Foundation»-ի ինդեքսն է, որտեղ Հայաստանը 180 երկրների ցանկում զբաղեցնում է 36-րդ տեղը։
Մյուսը Էլեկտրակապի միջազգային միության կողմից տեղեկատվական հասարակության մասին զեկույցն է, որտեղ նույնպես արձանագրվել է Հայաստանի առաջընթացը տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների զարգացման վարկանիշի ձեւով:
Վարչապետը նշել է, որ այսօր Հայաստանը տարածաշրջանում այդ վարկանիշով առաջատարն է: Եթե ազատության ինդեքսով Հայաստանը դեռեւս զիջում է Վրաստանին (վերջինս 29-րդ տեղում է), ապա Ադրբեջանից շատ առաջ է (Ադրբեջանը 92-րդ տեղում է, իսկ Թուրքիան` 67-րդ)։
«Մեր ընդդիմախոսներն պետք է բանավիճեն արդեն ոչ թե կառավարության, այլ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների հետ, որոնք հրապարակում են այդ գնահատականները եւ ցուցանիշները»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը։

Photo: http://www.visitphilly.com
Addressing the session of the government today, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that  one of them is the Heritage Foundation’s Index of Economic Freedom where Armenia is ranked the 36th among 180 countries, Mediamax reports.
The second index is the Information Society Report of the International Telecommunication Union, where Armenia has registered progress in the sphere of development of information and telecommunication technologies.
The Prime Minister also said that in Heritage Foundation’s Index Armenia still yields to Georgia (which is on the 29th place) but outstrips Azerbaijan and Turkey (Azerbaijan is ranked 92d and Turkey 67th).
“Our opponents should debate not with the government but with the competent international organizations which endorse these assessments and ratings,” Tigran Sargsyan said.