Fitch-ը հաստատել է Հայաստանի վարկանիշը «BB-» մակարդակի վրա; կանխատեսումը՝ կայուն
Երեւան: Մեդիամաքս: Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է ազգային արժույթով եւ արտարժույթով Հայաստանի երկարաժամկետ թողարկողի դեֆոլտի վարկանիշը (ԹԴՎ) «BB-» մակարդակի վրա; կանխատեսումը՝ «Կայուն»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վկայակոչելով Fitch-ը, գործակալությունը սեպտեմբերի 1-ին հաստատել է նաեւ Հայաստանի կարճաժամկետ ԹԴՎ-ը «B» մակարդակի վրա, իսկ երկրային առաստաղը՝ «BB» մակարդակի վրա:
“Հայաստանի վարկանիշի հաստատումը արտացոլում է այն փաստը, որ երկրի իշխանությունները նվազեցնում են ֆիսկալ եւ արտաքին դիսբալանսը՝ ԱՄՀ կողմից հավանության արժանացած տնտեսական քաղաքականության ծրագրի համաձայն”, - նշել է Fitch-ի սուվերեն վարկանիշների խմբի ղեկավար Չարլզ Սեւիլը, հավելելով, որ Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է խոցելի մնալ արտաքին ցնցումների հանդեպ, իսկ պետական պարտքը եւ համախառն արտաքին պարտքը զգալիորեն գերազանցում են 2008-2009թթ. մակարդակը:
Fitch-ը կանխատեսում է, որ 2011 թ-ին Հայաստանի կառավարությունը կնվազեցնի բյուջետային դեֆիցիտը մինչեւ ՀՆԱ 3.9%: Վերացնելով հարկաբյուջետային խթանները` 2010 թ-ին կառավարությունը նվազեցրեց բյուջետային դեֆիցիտը մինչեւ ՀՆԱ 5%: Կոնսոլիդացման պլանները հիմնված են ծախսերի պահպանման եւ հարկերի աճի վրա: 2012 թվականին կառավարությունը նախատեսում է իրականացնել հետագա բյուջետային դեֆիցիտի նվազեցումներ` մինչեւ ՀՆԱ 3,2%:
Fitch-ը գրանցում է Հայաստանի առեւտրային հաշվեկշիռի դեֆիցիտի անկում 2010-2011թթ., ինչը տեղի է ունեցել արտահանման աճի շնորհիվ: Նախատեսվում է, որ այս տենդենցը կշարունակվի 2012-13թթ.: Ընթացիկ տարում կանխատեսվող դեֆիցիտը, որը կկազմի 12%, կֆինանսավորվի արտասահմանյան վարկերի, կամ անմիջական միջազգային ներդրումների միջոցով, որոնց ծավալը կկազմի ՀՆԱ 6%:
Իրական ՀՆԱ աճը 2011 եւ 2013 թվականներին, Fitch-ի կանխատեսմամբ, կկազմի 4-5%: Չարլզ Սեջիլի խոսքերով, այժմ ՀՀ ԿԲ-ն նվազեցնում է դոլարիզացիան եւ ամրացնում դրամի դերը:
Fitch-ը նշում է, որ ճգնաժամից հետո վերականգնվող Հայաստանի փոքր, բայց լավ կապիտալիզացված ֆինանսական հատվածը սուվերեն վարկի վարկանիշին էական ռիսկ չի ներկայացնում: Չաշխատող վարկերի հաշվառումը նվազեցրեց նրանց տեսակարար կշիռը ընդհանուր բանկային ակտիվների 10%-ից (2009թ.) մինչեւ 3%: ԿԲ–ն ուժեղացնում է կարգավորումը եւ խրախուսում դրամային վարկերը:
“Պահուստների կամ դրամի վրա Ճնշումը, որը առաջացել է ռուսաստանյան տնտեսության գլոբալ դանդաղեցման կամ ցնցումների պատճառով, կարող է թուլացնել արտաքին բալանսը եւ ունենալ բացսական ազդեցություն Հայաստանի վարկանիշի վրա: Ճգնաժամը, որի հետեւանքով Հայաստանի պետական պարտքի մակարդակը բարձրացել է մինչեւ ՀՆԱ 40%, թուլացրել է տնտեսության՝ հետագա արտաքին ցնցումներն յուրացնելու ունակությունը: Ներքին կամ արտաքին քաղաքական լարվածության աճը (Ղարաբաղյան հակամարտություն) նույնպես կնպաստի վարկանիշի անկմանը’’,- նշում է Fitch-ը:
Գործակալությունը նաեւ նշում է, որ ֆիսկալ բարեփոխումների եւ դեֆիցիտի նվազման շարունակությունը կարող է դրական աղդեցություն ունենալ վարկանիշի վրա: Դոլարիզացիայի նվազումը եւս դրական գործոն կդառնա:

Fitch подвердило рейтинг Армении
Ереван/Медиамакс/. Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг дефолда эмитента (РДЭ) Армении в национальной и иностранной валюте на уровне "BB-”. Прогноз по долгосрочному РДЭ – "Стабильный”.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Fitch, агентство 1-го сентября подтвердило также краткосрочный РДЭ Армении на уровне “B” и страновой потолок на уровне «BB».
«Подтверждение рейтинга Армении отражает факт, что власти страны снижают фискальный и внешний дисбаланс в соответствии с программой экономической политики, поддерживаемой МВФ», - отметил директор группы Fitch по суверенным рейтингам Чарль Севилл (Charles Seville), добавив, что армянская экономика при этом остается уязвимой перед внешними шоками, а государственный долг и валовый внешний долг значительно превышают уровень 2008-2009гг.
Fitch ожидает, что в 2011г. правительство Армении снизит бюджетный дефицит до 3,9% от ВВП. Отменив фискальные стимулы, правительство снизило в 2010г. бюджетный дефицит до 5% от ВВП. Планы по консолидации опираются на сдерживание затрат и увеличение сбора налогов. В 2012г. правительство планирует дальнейшее снижение бюджетного дефицита до 3,2% от ВВП.
Fitch отмечает снижение дефицита торгового баланса Армении в 2010-2011г., что произошло благодаря росту экспорта. Ожидается, что эта тенденция продлится в 2012-2013гг. Прогнозируемый в текущем году дефицит в 12% будет финансироваться из заемных средств из-за рубежа, либо в виде прямых иностранных инвестиций объемом 6% от ВВП.
Рост реального ВВП в 2011 и 2013 г.составит, по прогнозам Fitch, 4-5%. По словам Чарльза Севилла, ЦБ в настоящее время снижает долларизацию и усиливает роль драма.
Fitch отмечает, что восстанавливающийся после кризиса небольшой, но хорошо капитализированный финансовый сектор Армении, не представляет значительного риска суверенной кредитоспособности. Списание неработающих кредитов снизило их удельный вес с 10% (в 2009г.) до 3% от совокупных банковских активов. ЦБ ужесточает регулирование и поощряет драмовое кредитование.
«Давление на резервы или драм, вызванное глобальным замедлением роста или шоками в российской экономике, может ослабить внешний баланс и отрицательно повлиять на рейтинг Армении. Кризис, поднявший уровень госдолга Армении до 40% от ВВП, ослабил способность ее экономики поглощать дальнейшие внешние шоки. Рост внутреннего либо внешнего политического напряжения (имеется ввиду карабахский конфликт) также поспособствуют снижению рейтинга», - отмечает Fitch.
Агентство отмечает также, что положительным воздействием на рейтинг могут стать продолжение фискальных реформ и снижение дефицита. Также положительным фактором станет снижение долларизации.