Fitch-ը հաստատել է Հայաստանի վարկանիշը «BB-» մակարդակի վրա; կանխատեսումը՝ կայուն
Երեւան: Մեդիամաքս: Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է ազգային արժույթով եւ արտարժույթով Հայաստանի երկարաժամկետ թողարկողի դեֆոլտի վարկանիշը (ԹԴՎ) «BB-» մակարդակի վրա; կանխատեսումը՝ «Կայուն»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վկայակոչելով Fitch-ը, գործակալությունը սեպտեմբերի 1-ին հաստատել է նաեւ Հայաստանի կարճաժամկետ ԹԴՎ-ը «B» մակարդակի վրա, իսկ երկրային առաստաղը՝ «BB» մակարդակի վրա:
“Հայաստանի վարկանիշի հաստատումը արտացոլում է այն փաստը, որ երկրի իշխանությունները նվազեցնում են ֆիսկալ եւ արտաքին դիսբալանսը՝ ԱՄՀ կողմից հավանության արժանացած տնտեսական քաղաքականության ծրագրի համաձայն”, - նշել է Fitch-ի սուվերեն վարկանիշների խմբի ղեկավար Չարլզ Սեւիլը, հավելելով, որ Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է խոցելի մնալ արտաքին ցնցումների հանդեպ, իսկ պետական պարտքը եւ համախառն արտաքին պարտքը զգալիորեն գերազանցում են 2008-2009թթ. մակարդակը:
Fitch-ը կանխատեսում է, որ 2011 թ-ին Հայաստանի կառավարությունը կնվազեցնի բյուջետային դեֆիցիտը մինչեւ ՀՆԱ 3.9%: Վերացնելով հարկաբյուջետային խթանները` 2010 թ-ին կառավարությունը նվազեցրեց բյուջետային դեֆիցիտը մինչեւ ՀՆԱ 5%: Կոնսոլիդացման պլանները հիմնված են ծախսերի պահպանման եւ հարկերի աճի վրա: 2012 թվականին կառավարությունը նախատեսում է իրականացնել հետագա բյուջետային դեֆիցիտի նվազեցումներ` մինչեւ ՀՆԱ 3,2%:
Fitch-ը գրանցում է Հայաստանի առեւտրային հաշվեկշիռի դեֆիցիտի անկում 2010-2011թթ., ինչը տեղի է ունեցել արտահանման աճի շնորհիվ: Նախատեսվում է, որ այս տենդենցը կշարունակվի 2012-13թթ.: Ընթացիկ տարում կանխատեսվող դեֆիցիտը, որը կկազմի 12%, կֆինանսավորվի արտասահմանյան վարկերի, կամ անմիջական միջազգային ներդրումների միջոցով, որոնց ծավալը կկազմի ՀՆԱ 6%:
Իրական ՀՆԱ աճը 2011 եւ 2013 թվականներին, Fitch-ի կանխատեսմամբ, կկազմի 4-5%: Չարլզ Սեջիլի խոսքերով, այժմ ՀՀ ԿԲ-ն նվազեցնում է դոլարիզացիան եւ ամրացնում դրամի դերը:
Fitch-ը նշում է, որ ճգնաժամից հետո վերականգնվող Հայաստանի փոքր, բայց լավ կապիտալիզացված ֆինանսական հատվածը սուվերեն վարկի վարկանիշին էական ռիսկ չի ներկայացնում: Չաշխատող վարկերի հաշվառումը նվազեցրեց նրանց տեսակարար կշիռը ընդհանուր բանկային ակտիվների 10%-ից (2009թ.) մինչեւ 3%: ԿԲ–ն ուժեղացնում է կարգավորումը եւ խրախուսում դրամային վարկերը:
“Պահուստների կամ դրամի վրա Ճնշումը, որը առաջացել է ռուսաստանյան տնտեսության գլոբալ դանդաղեցման կամ ցնցումների պատճառով, կարող է թուլացնել արտաքին բալանսը եւ ունենալ բացսական ազդեցություն Հայաստանի վարկանիշի վրա: Ճգնաժամը, որի հետեւանքով Հայաստանի պետական պարտքի մակարդակը բարձրացել է մինչեւ ՀՆԱ 40%, թուլացրել է տնտեսության՝ հետագա արտաքին ցնցումներն յուրացնելու ունակությունը: Ներքին կամ արտաքին քաղաքական լարվածության աճը (Ղարաբաղյան հակամարտություն) նույնպես կնպաստի վարկանիշի անկմանը’’,- նշում է Fitch-ը:
Գործակալությունը նաեւ նշում է, որ ֆիսկալ բարեփոխումների եւ դեֆիցիտի նվազման շարունակությունը կարող է դրական աղդեցություն ունենալ վարկանիշի վրա: Դոլարիզացիայի նվազումը եւս դրական գործոն կդառնա:

Yerevan/Mediamax/. Fitch Ratings international rating agency has affirmed Armenia's Long-term foreign and local currency Issuer Default Ratings (IDR) at 'BB-' level. The Outlook on the Long-term IDRs is Stable.
At the same time, Fitch has affirmed the Short-term local currency IDR at 'B' and Country Ceiling at 'BB' on September 1, Mediamax reports quoting Fitch
"The affirmation of Armenia's ratings reflects the fact that the authorities are reducing fiscal and external imbalances in line with their IMF-backed economic policy program," says Charles Seville, Director in Fitch's Sovereign group, adding that the Armenian economy is vulnerable to external shocks as the government debt and gross external debt are materially higher than they were before the 2008-2009 crisis.
Fitch expects the government to reduce the fiscal deficit to 3.9% of GDP in 2011. Withdrawing fiscal stimulus, the government narrowed the deficit to 5% of GDP in 2010. Consolidation plans rely on a mixture of restraining spending and increasing tax collection - a perennial challenge. The government is targeting further reduction to 3.2% of GDP in 2012, an election year.
Fitch also notes that the current account deficit (CAD) has narrowed in 2010-2011, driven by a revival in exports. This trend is expected to continue in 2012-2013. A forecast deficit of 12% of GDP in 2011 will be financed by external borrowing and FDI of around 6% of GDP.
Fitch forecasts real GDP growth of 4%-5% in 2011-2013, close to medium-term potential growth. According to Charles Seville, the CB is currently reducing dollarization and strengthens the role of Armenian dram.
Fitch notes that emerging from the 2009 recession without requiring solvency support the small, well-capitalized Armenian financial sector does not pose a major risk to sovereign creditworthiness. Write-offs have reduced non-performing loans to 3% of assets from a 2009 peak of over 10%. CBA is tightening regulation and encouraging local currency lending.
''Pressure on reserves or the dram - following a global slowdown or shock to Russian growth - would weaken the external balance sheet and could lead to negative rating action. Armenia's ability to absorb further external shocks has been weakened by the crisis, which pushed up government debt to 40% of GDP (in line with the 'BB' median) and GXD. Renewed domestic or external (surrounding Nagorno-Karabakh) political tension could also lead to negative rating action'', notes Fitch.
The agency also notes that if Armenia follows through with fiscal reforms and narrow the twin deficits this would put upward pressure on the ratings. A sustained reduction in dollarization would also be positive.