Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօրվա նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 8.5%:
2011 թվականի հունիսին արձանագրվել է 1.4% գնանկում, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը նախորդ ամսվա ցուցանիշի նկատմամբ նվազել է 0.5 տոկոսային կետով եւ կազմել 8.5%, Մեդիամաքս-ին հայտնեցին ԿԲ-ից:
Պարենային ապրանքների գնաճի նպաստումը 12-ամսյա ցուցանիշին դեռեւս բարձր է` 7.3 տոկոսային կետ:
ԿԲ Խորհուրդն արձանագրել է, որ գնաճային միջավայրի ձեւավորման վրա տնտեսության արտաքին հատվածից էական ազդակներ չկան. 2011 թվականի երկրորդ եռամսյակում միջազգային ապրանքային շուկաներում, չնայած որոշակի տատանողականությանը, արձանագրվել է գների հարաբերական կայունություն եւ ներկայումս չեզոքացել են գնաճային ճնշումները:
Խորհուրդը համակարծիք է, որ տնտեսության ներքին զարգացումները եւս գնաճային միջավայր չեն ձեւավորում. աշխատանքի շուկայի եւ մասնավոր ծախսումների ազդեցությունը չեզոք է, իսկ հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությունը` զսպող: Միաժամանակ, տարեսկզբից իրականացրած դրամավարկային պայմանների խստացումը եւս շարունակում է նպաստել գնաճային միջավայրի մեղմմանը:
Խորհուրդն ամփոփել է, որ համաշխարհային եւ ներքին տնտեսությունների ներկա զարգացումները, ինչպես նաեւ նախորդ տարվա համեմատությամբ գյուղատնտեսության ճյուղում ավելի բարենպաստ պայմանները թույլ են տալիս վերահաստատել, որ ծրագրում նախանշված ռիսկերի հաշվեկշռված դրսեւորման պարագայում կանխատեսվող հորիզոնում մեծ հավանականությամբ գնաճը կձեւավորվի 4% ± 1.5 տոկոսային կետ տատանումների թույլատրելի միջակայքում:

ЦБ Армении оставил ставку рефинансирования без изменений – 8.5% - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Совет Центрального банка (ЦБ) Армении на сегодняшнем заседании принял решение оставить ставку рефинансирования без изменений, утвердив ее на уровне 8.5%.
В июне 2011г. была зафиксирована 1.4 дефляция, в результате чего 12-месячная инфляция снизилась по сравнению с майским показателем на 0.5 процентных пункта и составила 8.5%, сообщили Медимакс в пресс-службе ЦБ.
Влияние цен продовольственных товаров на 12-месячный показатель инфляции все еще остается высоким - 7.3 процентных пункта.
Совет ЦБ констатировал, что в настоящее время из внешней среды нет существенных инфляционных сигналов: во втором квартале 2011г. на международных товарных рынках, несмотря на некоторую волатильность, наблюдалась относительная стабильность цен и в настоящее время инфляционные давления нейтрализованы.
Совет считает, что внутренние эконономические развития также не формируют инфляционной среды, влияние рынка труда и частных расходов нейтрально, влияние же налогово-бюджетной политики - сдерживающее. Одновременно, смягчению инфляционных давлений продолжает способствовать ужесточение денежно-кредитной политики с начала текущего года.
Совет заключил, что нынешние развития мировой и армянской экономики, а также более благоприятные по сравнению с маем условия в сфере сельского хозяйства, позволяют утверждать, что инфляция к концу года будет находится в целевом промежутке 4% ± 1.5 процентных пункта. --0--