ՀՀ անդամակցումը տնտեսական դաշինքներին չի սահմանափակի ԱՄՆ-ի հետ պաշտպանական համագործակցությունը, ասել է Դավիթ Տոնոյանը - Mediamax.am
3828 դիտում
ՀՀ անդամակցումը տնտեսական դաշինքներին չի սահմանափակի ԱՄՆ-ի հետ պաշտպանական համագործակցությունը, ասել է Դավիթ Տոնոյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի հնարավոր անդամակցումն այս կամ այն առեւտրատնտեսական դաշինքին չի կարող որեւէ կերպ սահմանափակել ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների հետ ռազմական եւ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին Դավիթ Տոնոյանն ասել է Երեւանում հայ-ամերիկյան երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունների ավարտից հետո:
«Ընդհակառակը, պաշտպանության ոլորտում մեր համագործակցությունն ԱՄՆ-ի հետ ավելի է զարգանալու: Սահմանափակումներ չկան եւ չեն կարող լինել: Համագործակցությունն իրականացվում է մեր առաջնահերթությունների շրջանակներում, իսկ դրանք սահմանելը մեր սուվերեն իրավունքն է»,- ասել է փոխնախարարը:
Պաշտպանական խորհրդակցություններին մասնակցելու նպատակով Երեւան ժամանած ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Էվելին Ֆարկասը, անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից հայ-ամերիկյան համագործակցության վրա ազդելու հնարավորությանը, հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ը պաշտպանության ոլորտում համագործակցում է նաեւ Ռուսաստանի հետ, եւ երկու երկրների միջեւ այլ հարցերի շուրջ առկա քաղաքական անհամաձայնությունը չի ազդում պաշտպանական ոլորտի քննարկումների վրա:

Членство Армении в торгово-экономических союзах не ограничит военное сотрудничество с США, заявил Давид Тоноян - Mediamax.am
3827 просмотров
Членство Армении в торгово-экономических союзах не ограничит военное сотрудничество с США, заявил Давид Тоноян
Первый заместитель министра обороны Давид Тоноян
Ереван /Медиамакс/. Первый заместитель министра обороны Давид Тоноян сказал сегодня, что возможное членство Армении в том или ином торгово-экономическом союзе не может никоим образом ограничить сотрудничество с США и другими странами в военной области и в сфере безопасности.
Как сообщает Медиамакс, замминистра сказал об этом в Ереване по итогам армяно-американских военных консультаций.
«Наоборот, наше военное сотрудничество с США еще больше укрепилось. Ограничений нет и быть не может. Сотрудничество осуществляется в рамках наших приоритетов, а их определение – наше суверенное право», - сказал Давид Тоноян.
Помощник заместителя секретаря обороны США Эвелин Фаркас, коснувшись вопроса о возможности влияния России на армяно-американское сотрудничество, напомнила, что США сотрудничают в оборонной сфере также и с Россией, и политическое несогласие по ряду вопросов не влияет на обсуждения по вопросам обороны.