Լուսանկարը` ՀՀ ՊՆ մամլո ծառայություն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի քաղաքական հարցերի եւ անվտանգության քաղաքականության վարչության գործընկերության եւ համագործակցության բաժնի պետ Դոկտոր Ալբերտո Բինի գլխավորությած պատվիրակությունը օգոստոսի 7-9-ին Երեւանում քննարկել է «Բարեվարքության ամրապնդումը - Building Integrity» նախաձեռնության շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից իրականացվող քայլերը եւ մեթոդական օժանդակություն տրամադրել նախաձեռնության ինքնագնահատման հարցաշարի լրացման հարցերում:
Ըստ ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայության, ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչներին ուղեկցում էր Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի փոխգործակցության սպա Ուիլյամ Լահյուն:
Խմբի անդամներն առանձին հանդիպումներ են ունեցել նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանի հետ:
Նախարարի առաջին տեղակալի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բարեվարքության ամրապնդման նախաձեռնության քաղաքականությունը` ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների, Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման եւ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության համատեքստում: Կարեւորվել է ծրագրի ինքնագնահատման փուլի ընթացքում այլ պետական մարմինների եւ քաղաքացիական հասարակության հետ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը: Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ՆԱՏՕ-ի կողմից ընթացիկ փորձագիտական օժանդակություն տրամադրելու վերաբերյալ:
ՀՀ ՊՆ առաջարկությամբ, ՆԱՏՕ-ի խմբի անդամներն այցելել են նաեւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակ եւ ՀՀ արդարադատության նախարարության Իրավաբանական ինստիտուտ:
«Բարեվարքության Ամրապնդում» նախաձեռնությունը ՆԱՏՕ-ի, մի շարք երկրների եւ միջազգային հասարակական կազմակերպությունների համատեղ ջանքերով մշակված պաշտպանական ոլորտի հակակոռուպցիոն ծրագիր է, որին 2013թ. միացել է նաեւ Հայաստանը` ի դեմս ՊՆ-ի:

Армения получит дополнительную экспертную помощь от НАТО - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Делегация НАТО во главе с главой управления по политическим вопросам и политике безопасности Директората по партнерству и сотрудничеству, доктором Альберто Бином 7-9 августа находилась в Армении.
Согласно сообщению пресс-службы Минобороны, представителей НАТО сопровождал офицер по взаимодействию НАТО на Южном Кавказе Уильям Лахью.
Целью визита группы было обсуждение шагов министерства обороны Армении и предоставление методического содействия в рамках инициативы «Укрепление интеграции - Building Integrity».
Члены группы провели отдельные встречи с первым заместителем министра обороны Армении Давидом Тонояном и замминистра Ара Назаряном.
В ходе встречи с Давидом Тонояном обсуждалась политика «Укрепления интеграции» в контексте оборонных реформ в Армении, Стратегического пересмотра обороны и сотрудничества с иностранными партнерами. Была отмечена необходимость взаимодействия с другими государственными органами и гражданским обществом. Было достигнуто соглашение о том, что Армения получит дополнительную экспертную помощь от НАТО.
Делегация НАТО посетила также ереванский офис ОБСЕ и Юридический институт Министерства юстиции Армении.