Լուսանկարը` ՀՀ ՊՆ մամլո ծառայություն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի քաղաքական հարցերի եւ անվտանգության քաղաքականության վարչության գործընկերության եւ համագործակցության բաժնի պետ Դոկտոր Ալբերտո Բինի գլխավորությած պատվիրակությունը օգոստոսի 7-9-ին Երեւանում քննարկել է «Բարեվարքության ամրապնդումը - Building Integrity» նախաձեռնության շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից իրականացվող քայլերը եւ մեթոդական օժանդակություն տրամադրել նախաձեռնության ինքնագնահատման հարցաշարի լրացման հարցերում:
Ըստ ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայության, ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչներին ուղեկցում էր Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի փոխգործակցության սպա Ուիլյամ Լահյուն:
Խմբի անդամներն առանձին հանդիպումներ են ունեցել նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանի հետ:
Նախարարի առաջին տեղակալի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բարեվարքության ամրապնդման նախաձեռնության քաղաքականությունը` ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների, Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման եւ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության համատեքստում: Կարեւորվել է ծրագրի ինքնագնահատման փուլի ընթացքում այլ պետական մարմինների եւ քաղաքացիական հասարակության հետ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը: Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ՆԱՏՕ-ի կողմից ընթացիկ փորձագիտական օժանդակություն տրամադրելու վերաբերյալ:
ՀՀ ՊՆ առաջարկությամբ, ՆԱՏՕ-ի խմբի անդամներն այցելել են նաեւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակ եւ ՀՀ արդարադատության նախարարության Իրավաբանական ինստիտուտ:
«Բարեվարքության Ամրապնդում» նախաձեռնությունը ՆԱՏՕ-ի, մի շարք երկրների եւ միջազգային հասարակական կազմակերպությունների համատեղ ջանքերով մշակված պաշտպանական ոլորտի հակակոռուպցիոն ծրագիր է, որին 2013թ. միացել է նաեւ Հայաստանը` ի դեմս ՊՆ-ի:

Photo: Press Office of Ministry of Defense of Armenia
Yerevan /Mediamax/. The delegation of NATO headed by the Director of Partnerships and Cooperation Directorate in the Political Affairs and Security Policy Division, Alberto Bin, visited Armenia on Augist 7-9.
The Ministry of Defense of Armenia reports that NATO officials were accompanied by NATO Liaison Officer in the South Caucasus, William Lahue.
The goal of the visit was to discuss the steps of the Armenian Defense Ministry and provide methodological assistance within “Building Integrity” initiative.
The members of the group held separate meetings with Armenian First Deputy Defense Minister David Tonoyan and Deputy Minister Ara Nazaryan.
At the meeting with David Tonoyan, the parties discussed the policy of “Building Integrity” initiative in the context of defense reforms in Armenia, the Strategic Defense Review and cooperation with international partners. The parties highlighted the need to cooperate with other state bodies and the civil society. An agreement was reached under which Armenia will receive additional expert assistance from NATO.
The delegation of NATO also visited NATO Office in Yerevan and the Law Institute of Armenian Ministry of Justice.