Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 1-ից 13-ը Հայաստանում կայացած ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժություններին մասնակցել են 45 հազար զինծառայողներ:
Այդ մասին այսօր տեղեկացրել է ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանը:
Նա ասել է, որ զորավարժություններ են անցկացվել նաեւ ԼՂՀ զինված ուժերի մասնակցությամբ: Մասնավորապես, կազմակերպվել է փոխգործակցություն երկու հանրապետությունների հակաօդային պաշտպանության ուժերի միջեւ ՝ հաշվի առնելով հակառակորդի ավիացիայի քանակական աճը:
ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի մարտական պատրաստության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Իշխան Մաթեւոսյանն ասել է, որ ներկայումս «հակառակորդի կողմից ռազմական բախման նախապատրաստական աշխատանքներ չեն դիտվում»: Նա հավելել է, որ հակառակորդի ռազմատենչ հայտարարություններն արվում են ներքին սպառման համար:
ՀՀ Պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանն էլ ասել է, որ ՀՀ տարածքում անցկացված ՀԱՊԿ եւ ՀՀ ԶՈՒ ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժություններն որեւէ կապ չունեն պատերազմի վերսկսման հավանականության հետ:

Yerevan/Mediamax/. 45 thousand military servicemen took part in the strategic command and staff exercises held across Armenia on October 1-13, Head of the Operative Department of the General Headquarters of the Armenian Armed Forces, Major-General Artak Davtyan said this today.
He said that the subdivisions of the NKR Defense Army also took part in the exercises. In particular, interaction between the forces of anti-aircraft defense of the two republics taking into account the quantitative growth of the rival's aviation has been organized.
The Head of the Combat Training of the General Headquarters, Major General Ishkhan Matevosyan said that “no preparatory works on military confrontation on the rival's part are currently observed”. He added that the bellicose statements of the rival are meant for “domestic consumption”.
Spokesman for the Defense Minister Artsrun Hovhannisyan noted that the CSTO exercises held in Armenia and the strategic command and staff exercises of the Armenian Armed Forces aren't related to the possible restart of military actions.