Լըկորնյու. Ֆրանսիան կարող է Հայաստանին հրթիռներ վաճառել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուն այսօր Երեւանում ասել է, որ «որեւէ մեկը չի կարող քննադատվել Հայաստանին իր բանակի կարողություններն ավելի զարգացնելու համար»։
«Եթե Հայաստանը կարիքն ունենա, կարճ, միջին եւ երկար հեռավորության հրթիռները նույնպես մաս կկազմեն պաշտպանական կարողությունների զարգացմանը: Շատ չխորանամ, թե ինչ սարքավորումներ են գալու Հայաստան, բայց բոլորն էլ պաշտպանական նշանակության են»,- ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Լըկորնյուն:
Նա նշել է, որ այս պահին առաջնահերթություն է սպառազինության ձեռքբերումը եւ անձնակազմի վերապատրաստումը դրանք կիրառելու համար:
«Ամեն անգամ օպերատիվ կարիքներից ենք ելնելու, որը ներկայացվելու են մեր հայ գործընկերների կողմից՝ մենք առաջարկներ կանենք ըստ այդ կարիքների:
Մեզ համար առաջնահերթություն է օգնել Հայաստանին պաշտպանվել: Եթե Հայաստանը սպառնալիքների ներքո չլիներ, նման քննարկումների կարիք չէր լինի»,- ասել է նախարարը:
Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ Հայաստանը զենք-զինամթերք գնում է իր տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար:
«Չեմ կարող հերքել, որ առկա է վտանգ, որը տեսանելի է հնչող հռետորաբանությունից: Մեր պարտավորությունն է պաշտպանել երկրի տարածքային ամբողջականությունը»,- նշել է նա:

Yerevan /Mediamax/. French Minister of the Armed Forces Sébastien Lecornu stated today in Yerevan that "no one can be criticized for helping Armenia to develop the army capabilities.”
“If Armenia needs it, short, medium and long-range missiles will also be part of the development of defense capabilities. I won’t go into too much detail about what equipment will come to Armenia, but all of them are of defense significance,” the French minister, who is in Yerevan on an official visit, said during a joint news conference with Armenia’s Defense Minister Suren Papikyan.
He noted that the priority at this moment is the acquisition of weapons and the training of personnel to use them.
“Each time we will proceed from operational needs, which will be presented by our Armenian partners, we will make proposals according to those needs. Helping Armenia defend itself is a priority for us. If Armenia was not under threats, there would have been no need for such discussions,” Lecornu said.
Suren Papikyan noted that Armenia buys weapons and ammunition to protect its territorial integrity and sovereignty.
“I cannot deny that there is a danger that is visible from the rhetoric we hear. Our duty is to protect the country’s territorial integrity,” he said.