Լըկորնյու. Ֆրանսիան կարող է Հայաստանին հրթիռներ վաճառել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուն այսօր Երեւանում ասել է, որ «որեւէ մեկը չի կարող քննադատվել Հայաստանին իր բանակի կարողություններն ավելի զարգացնելու համար»։
«Եթե Հայաստանը կարիքն ունենա, կարճ, միջին եւ երկար հեռավորության հրթիռները նույնպես մաս կկազմեն պաշտպանական կարողությունների զարգացմանը: Շատ չխորանամ, թե ինչ սարքավորումներ են գալու Հայաստան, բայց բոլորն էլ պաշտպանական նշանակության են»,- ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Լըկորնյուն:
Նա նշել է, որ այս պահին առաջնահերթություն է սպառազինության ձեռքբերումը եւ անձնակազմի վերապատրաստումը դրանք կիրառելու համար:
«Ամեն անգամ օպերատիվ կարիքներից ենք ելնելու, որը ներկայացվելու են մեր հայ գործընկերների կողմից՝ մենք առաջարկներ կանենք ըստ այդ կարիքների:
Մեզ համար առաջնահերթություն է օգնել Հայաստանին պաշտպանվել: Եթե Հայաստանը սպառնալիքների ներքո չլիներ, նման քննարկումների կարիք չէր լինի»,- ասել է նախարարը:
Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ Հայաստանը զենք-զինամթերք գնում է իր տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար:
«Չեմ կարող հերքել, որ առկա է վտանգ, որը տեսանելի է հնչող հռետորաբանությունից: Մեր պարտավորությունն է պաշտպանել երկրի տարածքային ամբողջականությունը»,- նշել է նա:

Франция может продать ракеты Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр вооруженных сил Франции Себастьян Лекорню заявил сегодня в Ереване, что «никто не имеет права критиковать Армению за развитие возможностей своей армии».
«Если Армении понадобится, ракеты малой, средней и большой дальности также станут частью развития оборонного потенциала. Не буду слишком подробно говорить о том, какая именно техника поступит в Армению, но вся она оборонного назначения», - сказал Лекорню на совместной пресс-конференции с министром обороны Армении Суреном Папикяном.
Он отметил, что приоритетом на данный момент является поставки вооружений и обучение личного состава.
«Каждый раз мы будем исходить из оперативных потребностей, представленных нашими армянскими партнерами. Если бы Армения не находилась под угрозой, не было бы необходимости в этих обсуждениях», - сказал французский министр.
Сурен Папикян отметил, что Армения закупает оружие и боеприпасы для защиты своей территориальной целостности и суверенитета.
«Не буду отрицать, что существует опасность, и об этом свидетельсвует риторика, которую мы слышим. Наша обязанность - защитить территориальную целостность страны», - сказал он.