Ադրբեջանական կողմից կրակել են Կապանի օդանավակայանի ուղղությամբ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Օգոստոսի 18-ի գիշերը ադրբեջանական կողմից դեռեւս չպարզաբանված ավտոմեքենայով Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի Սյունիքի մարզի Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի հարակից տարածք եկած անհայտ անձն Ադրբեջանի տարածքից երեք կրակոց է արձակել օդանավակայանի ուղղությամբ եւ հեռացել։
ԱԱԾ-ից հայտնել են, որ փամփուշտներից երկուսը վնասել են օդանավակայանի պատուհաններից մեկը եւ տանիքը։
«Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ ենք անում պատշաճ քննություն իրականացնել դեպքի առթիվ եւ միջոցներ ձեռնարկել նման միջադեպերի կրկնությունը բացառելու համար։
ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը պատրաստ են համատեղ քննության եւ/կամ ադրբեջանական կողմին փոխանցել համապատասխան տեսանյութեր»,- ասված է ԱԱԾ հաղորդագրությունում։
Ավելի վաղ Մեդիամաքսը հայտնել էր, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երեւան-Կապան ավիաչվերթով այցելել է Սյունիքի մարզ եւ ծանոթացել «Սյունիք» օդանավակայանի պայմաններին:

Азербайджанская сторона произвела обстрел аэропорта Капана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В ночь на 18 августа неизвестный, прибывший на автомобиле на территорию, прилегающую к аэропорту «Сюник» города Капана Сюникского марза, произвел три выстрела с территории Азербайджана в направлении аэропорта и уехал.
В СНБ сообщили, что две пули повредили одно из окон и крышу аэропорта.
«Призываем власти Азербайджана провести надлежащее расследование инцидента и принять меры для исключения повторения подобных инцидентов.
Пограничные войска СНБ Армении готовы к совместному расследованию и/или передаче азербайджанской стороне соответствующих видеозаписей»,- говорится в сообщении СНБ.
Ранее Медиамакс сообщал, что премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Сюникскую область рейсом Ереван-Капан и ознакомился с условиями аэропорта «Сюник».