Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարել է, որ իրեն կալանքի տակ պահելն, «անշուշտ, քաղաքական շարժառիթ ունի, որի վերաբերյալ ԱԺ ամբիոնից հենց վարչապետն է արտահայտվել»:
«Վարչապետի հետ պաշտոնավարմանս ընթացքում մշտապես պահպանել եմ, իմ գնահատմամբ, պաշտոնական եւ շատ ծանր որոշումների կայացման պահին վստահելի հարաբերություններ: Պատերազմից հետո եղած հարաբերությունները բացասական կամ լարված գնահատել չեմ կարող, բայց եւ այնպես ինձ կալանքի տակ պահելն, անշուշտ, քաղաքական շարժառիթ ունի, որի վերաբերյալ ԱԺ ամբիոնից հենց վարչապետն է արտահայտվել: Ստացվեց այնպես, որ «քաղաքականությունն» իմ կամքից, ցանկություններից եւ վարքից անկախ սկսեց զբաղվել ինձանով», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով News.am-ի հարցերին:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ հրաժարական տվեց պաշտպանության նախարարի պաշտոնից, Դավիթ Տոնոյանն ասել է.
«Ես հրաժարական չեմ տվել եւ իմ պաշտոնանկության օրը հայտարարել եմ. «Այս պահին պաշտոնավարումս դադարեցնելը կրկնակի դժվար է, քանզի սովորություն չունեմ հեշտ ու ընդունված ճանապարհը բռնելով խուսափելու բարդ իրադրության մեջ հայտնվելուց, եթե նժարին պետությանն ու ժողովրդին ծառայել-չծառայելն է դրված: Նույն սկզբունքով եմ առաջնորդվել նաեւ 2018 թվականի գարնանը: Բայց ստեղծված իրավիճակը կարիք ունի լիցքաթափման: Եվ ուզում եմ, որ իմ հեռանալն ընկալվի այդ տրամաբանության մեջ»: Այժմ էլ ասվածին ավելացնելու այլ բան չունեմ»:
Դավիթ Տոնոյանը հաստատել է Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի խոսքերն այն մասին, որ պատերազմի չորրորդ օրն ինքը Անվտանգության խորհրդի նիստում զեկուցել է, որ 2–3 օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է պատերազմը կանգնեցնել։
«Նախկինում նշել եմ, հիմա էլ վերահաստատում եմ, որ վերոհիշյալ հայտարարությունն արվել է, ավելին՝ այն արվել է ոչ միայն Անվտանգության խորհրդի նիստերում, եւ այն ինձ հետ համաձայնեցված է եղել: Այնուհանդերձ, Զինված ուժերը պատրաստակամ են եղել մարտնչելու «ոչ մի քայլ նահանջ» սկզբունքով՝ անկախ ռազմական գործողությունների դադարեցման դիվանագիտական ջանքերից», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը:

Ереван /Медиамакс/. Экс-министр обороны Армении Давид Тоноян заявил, что его арест «имеет политические мотивы, о чем сам премьер-министр сказал с трибуны парламента».
«Во время моего пребывания в должности, по моей оценке, с премьер-министром я поддерживал надежные отношения во время официальных и очень сложных решений. Отношения в послевоенный период не могу назвать негативными или напряженными, однако считаю, что мое задержание, бесспорно, имеет политические мотивы, о чем говорил сам премьер с трибуны парламента. Сложилось так, что «политика» занялась мной независимо от моей воли, желания и поведения»,- сказал Давид Тоноян, отвечая на вопросы News.am.
Отвечая на вопрос о том, почему он подал в отставку с должности министра обороны, Давид Тоноян сказал:
«Я не подавал в отставку, и в день, когда сложил свои полномочия, я заявил: «Мне вдвойне сложно оставить службу именно сейчас, поскольку я никогда не имел привычки выбирать легкие обходные пути, чтобы избежать попадания в сложную ситуацию, особенно если на чаше весов - служение своему государству и народу. Этим же принципом я руководствовался и весной 2018 года. Но напряжение нынешней ситуации требует ослабления. И я хочу, чтобы мой уход был воспринят в рамках именно этой логики». К этому мне добавить нечего».
Давид Тоноян подтвердил слова бывшего главы генерального штаба ВС Армении Оника Гаспаряна о том, что на четвертый день войны на Совете безопасности тот сообщил, что необходимо остановить войну в течение 2-3 дней.
«Я говорил ранее и подтверждаю сейчас, что упомянутое заявление было сделано, более того, оно было сделано не только на заседаниях Совета безопасности, и оно было согласовано со мной. Тем не менее, Вооруженные силы Армении были готовы воевать по принципу «ни шага назад», несмотря на дипломатические усилия по прекращению боевых действий»,- сказал Тоноян.