ՊՆ. Վարդենիսի եւ Սիսիանի հատվածներում առաջխաղացումը կասեցվել է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ այսօր Ադրբեջանի զինված ուժերը «հերթական սադրանքն են իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի եւ Սիսիանի սահմանային հատվածներում»։
«Երկու դեպքում էլ ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում առաջխաղացումը կասեցվել է, ադրբեջանական կողմին պահանջ է ներկայացվել տարածքն անհապաղ լքելու և իրենց ելման դիրքեր վերադառնալու վերաբերյալ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը որպես բացահայտ սադրանք է որակում Ադրբեջանի կողմից մայիսի 12-ից ձեռնարկված այս գործողությունները և, անկանխատեսելի զարգացումներից խուսափելու համար, այդ երկրի զինված ուժերից պահանջում անհապաղ վերադառնալ ելման դիրքեր և ձեռնպահ մնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններից», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Минобороны Армении сообщает, что Вооруженные силы Азербайджана «осуществили сегодня очередную провокацию против суверенной территории Армении, пытаясь обеспечить позиционное продвижение в приграничных районах Варденис и Сисиан».
«В обоих случаях в результате действий Вооруженных сил Армении продвижение было пресечено, азербайджанской стороне было выдвинуто требование немедленно покинуть территорию и вернуться на исходные позиции.
Министерство обороны Армении квалифицирует действия, предпринимаемые Азербайджаном с 12 мая как открытую провокацию, и во избежание непредсказуемого развития событий призывает Вооруженные силы этой страны немедленно вернуться на свои исходные позиции и воздерживаться от посягательств на суверенную территорию Армении», - говорится в сообщении.