Տոնոյան. «Պատրաստ եմ կրելու իմ բաժին պատասխանատվությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ պատրաստ է կրելու իր բաժին պատասխանատվությունը:
Ներկայացնում ենք Դավիթ Տոնոյանի ուղերձն ամբողջությամբ.
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, զինակի՛ց ընկերներ,
Պաշտպանության նախարարությունում եւ գործադիր իշխանությունում տասնամյակների ծառայությունից հետո այսօր դադարեցնում եմ իմ պաշտոնավարումը պետական համակարգում:
Անկեղծորեն կարծում եմ, որ այն բոլոր գաղափարները, որ կյանքի են կոչվել իմ պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ծառայակից ընկերներիս ազնիվ ու նվիրված աշխատանքի արդյունքում, համեստ ներդրում ունեն մեր երկրի պաշտպանական համակարգի զարգացման ու կատարելագործման գործում: Բայց իմ գործունեության որեւէ ամփոփում տեղին չէ այսօր, որովհետեւ ակամայից այդ ամփոփումը դարձավ Արցախյան երկրորդ պատերազմը: Բավարարվա՞ծ եմ պատերազմի ընթացքում եւ դրա նախապատրաստական փուլում իմ աշխատանքից: Կարծում եմ՝ որոշ հայեցակարգային ուղղություններ վերանայման կարիք ունեն, որ չհասցրի իրագործել, եւ այս առումով ես պատրաստ եմ կրելու իմ բաժին պատասխանատվությունը:
Բայց հավաստիացնում եմ, որ պաշտպանության նախարարության եւ զինված ուժերի ամբողջ անձնակազմն առաջնորդվել է հայրենիքի առաջ պատասխանատվության, հանուն հաղթանակի ոչինչ չխնայելու սկզբունքով՝ միշտ անելով առավել, քան պահանջում է ծառայողական ու աշխատանքային պարտքը: Ես առանձնահատուկ շնորհակալության ու մեծարանքի խոսքեր եմ ուզում ուղղել այդ մարդկանց: Մենք միասին անդուլ, հաճախ 24-ժամյա աշխատանքային օրեր ենք անցկացրել ու ոչ միայն այս պատերազմի ժամանակ: Եվ ինձ համար պատիվ եմ համարում, որ հնարավորություն ունեցա երկար տարիներ մի մասնիկը լինելու ֆանատիկ այս թիմի, որը դեռ երկար է ծառայելու հայրենիքին: Համոզմունքս նույնն է՝ Հայոց բանակը ուժեղ է եւ հզորանալու է ավելի:
Այս պահին պաշտոնավարումս դադարեցնելը կրկնակի դժվար է, քանզի սովորություն չունեմ հեշտ ու ընդունված ճանապարհը բռնելով խուսափելու բարդ իրադրության մեջ հայտնվելուց, եթե նժարին պետությանն ու ժողովրդին ծառայել-չծառայելն է դրված: Նույն սկզբունքով եմ առաջնորդվել նաեւ 2018 թվականի գարնանը: Բայց ստեղծված իրավիճակը կարիք ունի լիցքաթափման: Եվ ուզում եմ, որ իմ հեռանալն ընկալվի այդ տրամաբանության մեջ:
Խոնարհվում եմ մեր զոհված ընկերների հիշատակի ու նրանց հարազատների առաջ եւ կուզեի ներողություն խնդրել նաեւ այն մարդկանցից, ում տածած հույսերը չհաջողվեց ամբողջովին արդարացնել: Բայց ես իմ ծառայությունը ժողովրդին ավարտված չեմ համարում»:

Давид Тоноян: «Я готов нести свою долю ответственности» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Давид Тоноян, освобожденный сегодня с поста министра обороны Армении, заявил, что готов нести свою долю ответственности.
Представляем обращение Давида Тонояна:
«Дорогие соотечественники и товарищи по оружию!
После десятилетий службы в министерстве обороны и в исполнительной власти я ухожу из государственной системы.
Искренне верю, что все идеи, которые воплотились в жизнь в результате честного и самоотверженного труда моих сослуживцев за время моего пребывания на должности, внесли свой скромный вклад в развитие и совершенствование системы обороны нашей страны. Однако сегодня считаю неуместным подводить какие-то итоги своей деятельности, потому что итогом в силу обстоятельств стала вторая Арцахская война. Удовлетворен ли я своей работой в течение войны и на этапе подготовки к ней? Думаю, следует пересмотреть некоторые концептуальные направления, которые мне не удалось реализовать, и в этом плане я готов нести свою долю ответственности.
Но заверяю, что весь личный состав министерства обороны и Вооруженных Сил всегда руководствовался принципом ответственности перед Родиной, ничего не жалея ради победы, выполняя больше, чем требует служба и трудовой долг. Хочу выразить слова особой благодарности и уважения этим людям. Мы неутомимо работали,  бывало,  по 24 часа в сутки, и в дни этой войны. Считаю честью для себя, что имел возможность долгие годы быть частью этой фанатичной команды, которая будет служить Родине еще долгие годы. Мое убеждение неизменно: армянская армия сильна и будет становиться еще сильнее.
Мне вдвойне сложно оствить службу именно сейчас, поскольку я никогда не имел привычки выбирать легкие обходные пути, чтобы избежать попадания в сложную ситуацию, особенно, если на чаше весов - служение своему государству и народу. Этим же принципом я руководствовался и весной 2018 года. Но напряжение нынешней ситуации требует ослабления. И я хочу, чтобы мой уход был воспринят в рамках именно этой логики.
Преклоняюсь перед памятью наших погибших друзей, перед их родными, и приношу свои извинения тем, чьи надежды не оправдались полностью. Свое служение народу я не считаю оконченным».