Տոնոյան. «Պատրաստ եմ կրելու իմ բաժին պատասխանատվությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ պատրաստ է կրելու իր բաժին պատասխանատվությունը:
Ներկայացնում ենք Դավիթ Տոնոյանի ուղերձն ամբողջությամբ.
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, զինակի՛ց ընկերներ,
Պաշտպանության նախարարությունում եւ գործադիր իշխանությունում տասնամյակների ծառայությունից հետո այսօր դադարեցնում եմ իմ պաշտոնավարումը պետական համակարգում:
Անկեղծորեն կարծում եմ, որ այն բոլոր գաղափարները, որ կյանքի են կոչվել իմ պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ծառայակից ընկերներիս ազնիվ ու նվիրված աշխատանքի արդյունքում, համեստ ներդրում ունեն մեր երկրի պաշտպանական համակարգի զարգացման ու կատարելագործման գործում: Բայց իմ գործունեության որեւէ ամփոփում տեղին չէ այսօր, որովհետեւ ակամայից այդ ամփոփումը դարձավ Արցախյան երկրորդ պատերազմը: Բավարարվա՞ծ եմ պատերազմի ընթացքում եւ դրա նախապատրաստական փուլում իմ աշխատանքից: Կարծում եմ՝ որոշ հայեցակարգային ուղղություններ վերանայման կարիք ունեն, որ չհասցրի իրագործել, եւ այս առումով ես պատրաստ եմ կրելու իմ բաժին պատասխանատվությունը:
Բայց հավաստիացնում եմ, որ պաշտպանության նախարարության եւ զինված ուժերի ամբողջ անձնակազմն առաջնորդվել է հայրենիքի առաջ պատասխանատվության, հանուն հաղթանակի ոչինչ չխնայելու սկզբունքով՝ միշտ անելով առավել, քան պահանջում է ծառայողական ու աշխատանքային պարտքը: Ես առանձնահատուկ շնորհակալության ու մեծարանքի խոսքեր եմ ուզում ուղղել այդ մարդկանց: Մենք միասին անդուլ, հաճախ 24-ժամյա աշխատանքային օրեր ենք անցկացրել ու ոչ միայն այս պատերազմի ժամանակ: Եվ ինձ համար պատիվ եմ համարում, որ հնարավորություն ունեցա երկար տարիներ մի մասնիկը լինելու ֆանատիկ այս թիմի, որը դեռ երկար է ծառայելու հայրենիքին: Համոզմունքս նույնն է՝ Հայոց բանակը ուժեղ է եւ հզորանալու է ավելի:
Այս պահին պաշտոնավարումս դադարեցնելը կրկնակի դժվար է, քանզի սովորություն չունեմ հեշտ ու ընդունված ճանապարհը բռնելով խուսափելու բարդ իրադրության մեջ հայտնվելուց, եթե նժարին պետությանն ու ժողովրդին ծառայել-չծառայելն է դրված: Նույն սկզբունքով եմ առաջնորդվել նաեւ 2018 թվականի գարնանը: Բայց ստեղծված իրավիճակը կարիք ունի լիցքաթափման: Եվ ուզում եմ, որ իմ հեռանալն ընկալվի այդ տրամաբանության մեջ:
Խոնարհվում եմ մեր զոհված ընկերների հիշատակի ու նրանց հարազատների առաջ եւ կուզեի ներողություն խնդրել նաեւ այն մարդկանցից, ում տածած հույսերը չհաջողվեց ամբողջովին արդարացնել: Բայց ես իմ ծառայությունը ժողովրդին ավարտված չեմ համարում»:

Yerevan /Mediamax/. Former Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan has stated today that he is ready to take his share of responsibility.
Mediamax presents Davit Tonoyan’s message in full.
“Dear compatriots, comrades-in-arms,
After decades of service in the Ministry of Defense and the executive branch, today I am resigning from the state governance system.
I sincerely believe that all the ideas that have come to life as a result of honest and dedicated work of my fellow servicemen during my tenure have had a modest contribution to the development and improvement of our country’s defense system. However, any summary of my work is inappropriate today, because that summary inadvertently became the second Artsakh war. Am I satisfied with my work during the war and in the period leading to it? I think some matters on the agenda that I did not manage to implement need to be reconsidered, and in this regard, I am ready to bear my share of responsibility.
I assure you that the entire staff of the Ministry of Defense and the Armed Forces has been guided by the principle of duty before the homeland and we spared no effort to achieve victory, always doing more than the duty required. I would like to express my special thanks and respect to these people. We have worked tirelessly, often 24 hours a day, and not just during this war.
I consider it an honor to have had the opportunity to be a part for many years of this dedicated team, which will serve the homeland for a long time to come. My conviction is the same: the Armenian army is strong and will become stronger.
It is twice as difficult for me to resign at the moment, as I am not in the habit of taking the easy and accepted path to avoid getting into a difficult situation, if it is serving or not serving the country and the people on the scales. I was guided by the same principle in the spring of 2018. However, current situation needs to be eased. I want my departure to be perceived in that context.
I bow to the memory of our fallen friends and their relatives, and I would like to apologize to the people whose hopes were not fully justified. Nevertheless, I do not consider my service to the people over.”