ՀՀ ՊՆ-ն ԿԽՄԿ-ին կոչ է արել առավել հետեւողական լինել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակությունն իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ ադրբեջանական գերության մեջ գտնող հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանի կարգավիճակից բխող ընթացակարգերի ապահովման ուղղությամբ:
Այդ մասին օգոստոսի 26-ին ասել է ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոյը՝ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության եւ միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լեւոն Այվազյանի հետ հանդիպմանը:
Լեւոն Այվազյանը հայտնել է  ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը օգոստոսի 23-ից հայկական բանակի սպա Գուրգեն Ալավերդյանի վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեսանյութերի եւ դրանց բովանդակության առնչությամբ, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում է:
Հաշվի առնելով տարիներ շարունակ ադրբեջանական իշխանությունների որդեգրած գործելաոճը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը դիմել է ԿԽՄԿ-ին առավել հետեւողական լինելու Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցում:

Минобороны Армении призвало МККК проявить последовательность - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Делегация Международного комитета Красного Креста (МККК) предпринимает необходимые шаги для обеспечения процедур, обусловленных статусом Гургена Алавердяна (находящегося в азербайджанском плену армянского офицера).
Об этом 26 августа заявила глава делегации МККК Клэр Мейтро на встрече с начальником главного управления оборонной политики и международного сотрудничества министерства обороны Армении Левоном Айвазяном.
Левон Айвазян выразил обеспокоенность министерства по поводу распространяемых в азербайджанских СМИ с 23 августа видеороликов об офицере армянской армии Гургене Алавердяне, что является грубым нарушением обязательств Азербайджана в рамках международного гуманитарного права.
Принимая во внимание многолетний стиль работы властей Азербайджана, министерство обороны Армении предложило МККК проявить максимальную последовательность в вопросе защите прав армян, попавших под юрисдикцию Азербайджана.