ՀՀ ՊՆ-ն ԿԽՄԿ-ին կոչ է արել առավել հետեւողական լինել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակությունն իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ ադրբեջանական գերության մեջ գտնող հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանի կարգավիճակից բխող ընթացակարգերի ապահովման ուղղությամբ:
Այդ մասին օգոստոսի 26-ին ասել է ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոյը՝ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության եւ միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լեւոն Այվազյանի հետ հանդիպմանը:
Լեւոն Այվազյանը հայտնել է  ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը օգոստոսի 23-ից հայկական բանակի սպա Գուրգեն Ալավերդյանի վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեսանյութերի եւ դրանց բովանդակության առնչությամբ, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում է:
Հաշվի առնելով տարիներ շարունակ ադրբեջանական իշխանությունների որդեգրած գործելաոճը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը դիմել է ԿԽՄԿ-ին առավել հետեւողական լինելու Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցում:

Yerevan /Mediamax/. The delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) is taking all necessary steps to ensure implementation of all procedures implied by the status of Armenian army officer Gurgen Alaverdyan, who is held in captivity in Azerbaijan.
Head of ICRC delegation Claire Meytraud has made the announcement at the meeting with Head of Defense Policy Department at the Armenian Defense Ministry Levon Ayvazyan on August 26.
Levon Ayvazyan conveyed the ministry’s concerns regarding the videos about Gurgen Alaverdyan, circulated in Azerbaijani media since August 23, and their contents. In the framework of the international humanitarian law, the circulated of these videos is a gross violation of Azerbaijan’s international commitments.
Given the years-long policy of the Azerbaijani authorities, the Armenian Ministry of Defense has urged ICRC to be more consistent in protecting the rights of ethnic Armenians under Azerbaijani jurisdiction.