Բուժվել է կորոնավիրուսով վարակված 6 զինծառայող - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 13-ի ժամը 11։00-ին դրությամբ կորոնավիրուսով վարակված 6 զինծառայող ավարտել է բուժումն ու վերադարձել ծառայության։
Զինված ուժերի ռազմաբժշկական վարչության պետ Սահակ Օհանյանն այսօր ասել է, որ Արցախում որեւէ զինծառայողի մոտ վարակ չի հայտնաբերվել, իսկ Հայաստանում վարակված զինծառայողների շրջանում ծանր կամ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող, թոքաբորբ ունեցող զինվորներ չկան։
ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության պետը նպատակահարմար չի համարել ինքնամեկուսացած եւ բուժվող զինվորների թվի հրապարակումը, սակայն հավաստիացրել է, որ այն մեծ չէ։
Խոսելով առաջիկա զորակոչի մասին՝ Սահակ Օհանյանն ասել է, որ այն ընթանալու է ըստ նշված ժամանակացույցի.
«Անհրաժեշտության դեպքում, օրենքով սահմանված կարգով, կարող է երկարաձգվել, բայց դեռ վաղ է դրա մասին խոսել։ Զինվորական կոմիսարիատները պատրաստ են զորակոչին, հատկացված են անհատական պաշտպանիչ միջոցներ»։

6 военнослужащих излечились от коронавируса - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. По положению на 11:00 часов 13 апреля 6 военнослужащих излечились от коронавирусной инфекции и вернулись на службу.
Начальник военно-медицинского департамента Вооруженных сил Саак Оганян заявил сегодня, что в Арцахе не выявлено ни одного случая заражения коронавирусом среди военнослужащих, а среди зараженных военнослужащих Армении нет тяжелых или критических пациентов. Не зафиксировано также случаев пневмонии.
Глава департамента не счел целесообразным оглашать числа изолированных или лечащихся военнослужащих, заверив, что их немного.
Коснувшись вопроса организации летнего призыва, Саак Оганян подчеркнул, что он состоится согласно установленным срокам:
«При необходимости призыв может быть продлен в соответствии с законом, но об этом еще рано говорить. Военные комиссариаты готовы к призыву, им предоставлены средства индивидуальной защиты».