Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ապրիլի սկզբին նախաձեռնած եւ տապալած բլիցկրիգից հետո համապատասխան հետեւություններ կանի:
Այս մասին Սեյրան Օհանյանն ասել է Հանրային հեռուստաընկերության «Հարցազրույց» հաղորդման շրջանակում:
«Կարծում եմ՝ սահմանին տիրող հարաբերական հանգիստ իրավիճակից առաջին հերթին համապատասխան հետեւություններ է արել Ադրբեջանի ղեկավարությունը՝ հասկանալով, որ հեշտ հաղթանակի հասնել չեն կարող: Տապալված բլիցկրիգը թույլ է տալիս հետեւություններ անել, որ ավելի մանրակրկիտ մտածեն ապագայում: Նրանք գործ ունեին Արցախի Պաշպանության բանակի հետ, որն այսօր մեր տարածաշրջանում մրցունակ է իր պատրաստվածությամբ, մարտունակությամբ եւ վարպետությամբ»,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր գործողությունից հետո ՀՀ ՊՆ-ն եւ Արցախի ՊԲ-ն վերլուծություն են անում, որի եզրահանգումները թույլ են տալիս ճիշտ պլանավորում իրականացնել:
«Համատեղ վերլուծությունը վկայում է, որ ՀՀ ԶՈՒ զարգացման պլաններն այսօր համապատասխանում են ներկայիս վիճակին: Պաշտպանության համար ստեղծված բնագծերը, մեր ունեցած զենքը եւ սպառազինությունը, դրանց առկա քանակությունը թույլ են տալիս ապահովել մեր պաշտպանությունը եւ հակահարձակողական գործողությունների իրականացումը»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը:
Մյուս կողմից, նախարարն ընդգծել է, որ ՀՀ ԶՈՒ-ն ունեցել է նաեւ բացթողումներ, սակայն անպատրաստ չի եղել ապրիլյան պատերազմի ժամանակ:
«Եթե պատրաստ չլինեինք, ապա Ադրբեջանի զինված ուժերն ագրեսիայի ժամանակ կհասնեին իրենց նպատակներին»,- ասել է ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը:
Անդրադառնալով ԶՈՒ-ում տեղի ունեցած պաշտոնանկություններին՝ Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ կադրային փոփոխությունները կատարվել են բարեփոխումների շրջանակում: Ինչ վերաբերում է գալիք զորակոչի անցկացմանը, նախարարն ասել է, որ դրա հերթականությունը նույնն է մնալու:
«Քառօրյա պատերազմից հետո առաջին անգամ ենք զորակոչ անցկացնելու: Պատերազմը ցույց տվեց, որ մեր երիտասարդությունն առավել քան պատրաստ է, պատասխանատվության աստիճանը չափազանց բարձր է, եւ կարճ ժամանակում տիրապետում է հայրենյաց պաշպանի մասնագիտությանը: Այս տարի մենք շեշտը դնելու ենք նախազորակոչային տարիքի եւ ռազմահայրենասիրական դաստիարակությանն ուղղված միջոցառումների վրա»,- շեշտել է նախարարը:
Խոսելով ռուսական վարկի եւ ծանր զենքի մատակարարման ժամկետների մասին՝ Սեյրան Օհանյանը նկատել է, որ վարկի տրամադրումը եւ դրա շրջանակում առկա պայմանավորվածություններն ընթանում են ըստ ժամանակացույցի: Նրա խոսքով՝ պայմանագրերի 80%-ից ավելին արդեն կնքված են, մյուսը մասը կկնքվի կարճ ժամանակում:
Խոսելով ՀՀ-ի եւ ՌԴ-ի միջեւ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին համաձայնագրի մասին՝ նախարարն ասել է. «Ուզում եմ կրկնել, որ եւ՛ խաղաղ պայմաններում, եւ՛ մարտական գործողությունների ժամանակ, Կովկասյան տարածաշրջանի հայաստանյան հատվածի հակաօդային պաշտպանության ուժերի եւ միջոցների պլանավորումն ու կիրառումն իրականացնելու է ՀՀ ՀՕՊ եւ ավիացիայի հրամանատարությունը»:

Our weapons allow us to protect ourselves, says Ohanyan
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan expressed his hope that Azerbaijani military leadership will make adequate conclusions after the blitzkrieg undertaken and failed in early April.
Seyran Ohanyan made this statement at the Interview program of the Armenian Public TV Channel.
“I believe that Azerbaijani leadership made adequate conclusions from the relatively peaceful situation at the front line, realizing that they cannot achieve an easy victory. The failed blitzkrieg shows that they need to think more thoroughly next time. They were dealing with NKR Defense Army, which is competent in the region now owing to its combat readiness, effiency and professionalism,” Minister said.
According to him, Defense Armies of Armenia and Artsakh analyze the situation after every action, which ensures correct planning.
“Joint analysis shows that development plans of Armenian Army correspond with current situation. Defense projects, our weapons and their current amount allow us to ensure protection and undertake counter-attacks,” said Seyran Ohanyan.
On the other hand, Minister stressed that although Armenian Armed Forces had minor failures, they were not unprepared during the April war.
“If we were not prepared, Azerbaijani Armed Forces would have achieved their goal during the offensive,” said Armenian Defense Minister.
Touching upon the discharges in Armenian Army, Seyran Ohanyan noticed that changes in personnel were made within the reforms. As for the upcoming conscription, Minister said that it will be implemented by the usual schedule.
“This will be the first conscription after the four-day war. The war showed that our young people are more than ready to serve, have a great sense of responsibility and can master the job of protectors of motherland very quickly. This year we will emphasize events aimed on military and patriotic upbringing for persons under conscription age,” Minister said.
While speaking about the Russian loan and deadlines of heavy armament supplies, Seyran Ohanyan noted that provision of the loan and implementation of related agreements proceed according to the schedule. He stated that more than 80% agreements have been signed, and the rest will be signed as well soon.
Touching upon the agreement on Joint Regional Air Defense System of Collective Security in Caucasus between Armenia and Russia, Minister said: “I would like to repeat that during both peaceful times and military actions, planning and use of Armenian forces and means of the Joint regional air defense system will be implemented by the command staff of Armenian Air Force and Air Defense units.”