Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր՝ ժամը 04:30-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարեւելյան (Թալիշ) ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման հերթական փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը եւ կորուստներ պատճառելով` հետ շպրտել նրանց ելման դիրքերը:
Ծավալված մարտերի ընթացքում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1995թ. ծնված Էրիկ Գրիգորյանը:
Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
Բացի հետախուզադիվերսիոն գործողությունից, դեկտեմբերի 3-ին եւ լույս 4-ի գիշերը հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 80 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաեւ 60 եւ 82-միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17, ՌԳՊ-7 նռնականետերից ու TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանքից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 650 կրակոց:
ՊԲ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ այս պահի դրությամբ հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի ականանետային եւ հրթիռային զինատեսակներից խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
«ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկվում են պատժիչ գործողություններ` հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար»,- նշել են ՊԲ-ում:

Попытка диверсии в Арцахе: с армянской стороны есть погибший - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в районе 04:30 в северо-восточном направлении линии соприкосновения вооруженных сил Карабаха и Азербайджана (Талиш) азербайджанской стороной была предпринята очередная попытка разведывательно-диверсионного проникновения.
Передовые подразделения Армии обороны Карабаха своевременно обнаружили продвижение азербайджанского спецотряда и, нанеся потери, отбросили противника на начальные позиции.
В ходе боев смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Армии обороны НКР Эрик Григорян (1995 года рождения).
С целью выявления деталей инцидента проводится расследование.
Помимо разведывательно-диверсионных действий в ночь с 3 по 4 декабря противник нарушил режим прекращения огня порядка 80 раз, выпустив в направлении армянских позиций более 650 выстрелов из стрелкового оружия разного калибра, 60 и 82-миллиметровых минометов, гранатометов АГС-17 и РГП-7, а также ракетно-артиллерийской установки типа TR-107.
Как сообщает пресс-служба Армии обороны НКР, в данный момент противник продолжает нарушать режим прекращения огня из минометного и ракетного оружия.
«Передовые воинские части Армии обороны предпринимают карательные действия для подавления наступательной активности противника», - отметили в Армии обороны НКР.