Դավիթ Տոնոյան. Նոր փաստաթուղթը անվտանգության հավելյալ երաշխիք կտա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանել է Հայաստանի ու Ռուսաստանի մտադրությունը՝ ստեղծելու Միասնական տարածաշրջանային հակաօդային պաշտպանության համակարգ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում:
Նոյեմբերի 11-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրահանգել էր ստորագրել համապատասխան համաձայնագիրը Հայաստանի հետ:
Դավիթ Տոնոյանը հայտնել է, որ փաստաթղթի մշակումը մեկնարկել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության Խորհրդի որոշման համաձայն: Համաձայնագրի նախագիծը բազմիցս քննարկվել է ՀՀ եւ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունների փորձագետների կողմից, անցել է ներպետական համաձայնեցման բոլոր փուլերը Հայաստանում, որից հետո ուղարկվել է ռուսաստանյան կողմի հաստատմանը:
Համաձայնագրի նախագիծը պատրաստ է, եւ կողմերը պետք է ընտրեն դրա ստորագրման վայրը եւ ամսաթիվը:
Դավիթ Տոնոյանը նկատել է, որ համաձայնագիրը կանոնակարգում է երկկողմ հարաբերությունները, սակայն ըստ պայմանավորվածության՝ երկրներից մեկի օդային տարածքի խախտման դեպքում գործելու է նաեւ ԱՊՀ եւ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին, թե ի՞նչ նոր դրույթներ է պարունակում համաձայնագիրը, Դավիթ Տոնոյանն ասել է.
«Փաստաթուղթը ստեղծում է իրավական հիմքեր Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում ՀՕՊ համակարգի ստեղծման համար՝ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պետական սահմանների շրջանակում: Դա թույլ կտա ՀՀ օդային տարածքի եւ պետության տարածքում գտնվող օբյեկտների պաշտպանության ընթացքում կիրառել ոչ միայն Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանի ՀՕՊ ուժերը եւ ավիացիան, այլ նաեւ ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի ուժերը: Դա ՀՀ եւ ՌԴ անվտանգության ապահովման հավելյալ երաշխիքներ կտրամադրի»:
Ի պատասխան Մեդիամաքսի հարցին, թե արդյո՞ք նոր համաձայնագիրը կարող է կիրառվել, եթե Ադրբեջանը վերսկսի ռազմական գործողությունները Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալն ասել է.
«Վստահ եմ, որ չկան հիմքեր կասկածի տակ առնելու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի ՀՕՊ ուժերի եւ միջոցների արդյունավետությունը»:

Ереван /Медиамакс/. Первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян прокомментировал по просьбе Медиамакс планы Армении и России по созданию Объединенной региональной системы противовоздушной обороны в Кавказском регионе коллективной безопасности.
11 ноября стало известно, что президент России Владимир Путин распорядился подписать соответствующее соглашение с Арменией.
Давид Тоноян сообщил Медиамакс, что разработка документа была начата в соответствии с Решением Совета коллективной безопасности ОДКБ. Проект соглашения неоднократно рассматривался в ходе заседаний экспертов министерств обороны Армении и России, прошел все процедуры внутригосударственного согласования в Армении, после чего был направлен российской стороне на согласование. Российская сторона, в свою очередь, также завершила все процедуры внутригосударственного согласования.
Проект соглашения готов, стороны договорятся о времени и месте подписания.
Давид Тоноян заметил, что соглашение регулирует двусторонние отношения, но, в согласно договоренностям сторон, в случае нарушения воздушного пространства одной из них, будет применяться и в рамках СНГ и ОДКБ.
Отвечая на вопрос о том, что нового содержит в себе будущее соглашение, Давид Тоноян сказал:
«Документ создает правовую основу для создания системы ПВО в Кавказском регионе коллективной безопасности в рамках государственных границ Армении и России. Это позволит при защите воздушного пространства Республики Армения и расположенных на ее территории обьектов задействовать не только силы ПВО и авиации дислоцированной в Армении 102-й российской военной базы, но также силы ПВО и авиации всего Южного военного округа РФ. Это предоставит дополнительные гарантии обеспечения безопасности Республики Армения и Российской Федерации».
В ответ на вопрос Медиамакс о том, может ли новое соглашение применяться в случае возобновления Азербайджаном военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта, первый замминистра обороны Армении заявил:
«Уверен, что нет никаких оснований сомневаться в эффективности сил и средств ПВО Армии Обороны Нагорно-Карабахской Республики».