ԻՊ-ը կարող է մոտենալ Կովկասի սահմաններին, ասել է Օհանյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը խոսել է տարածաշրջանի անվտանգության անհամաչափ սպառնալիքների մասին՝ առանձնացնելով այսպես կոչված «Իսլամական Պետությունը»:
«Նրան հաջողվեց կարճ ժամանակում ընդլայնել իր վերահսկողության գոտին եւ շարունակում է տարածվել բոլոր ուղղություններով` ակամայից թիրախի տակ վերցնելով նաեւ Հարավային Կովկասը, որի հարեւաններից առնվազն երկուսը` Թուրքիան եւ Իրանը, այս կամ այն կերպ անմիջականորեն ներքաշված են ԻՊ շուրջ զարգացումներում: Հյուսիսային Իրաքում քրդական ինքնավարության եւ ԻՊ դեմ համախմբված մյուս քրդական համայնքների ԻՊ դեմ պայքարում ձախողումը այդ սպառնալիքը էլ ավելի կմոտեցնի Հարավային Կովկասի սահմաններին», - ասել է նախարարը ՝ հունիսի 18-ին ելույթ ունենալով Երեւանում ընթացող ՀՀ Ազգային Ժողովի եւ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի Rose-Roth սեմինարում:
«Կան հաստատված տվյալներ, որ ԻՊ շարքերում կռվում են մեծ թվով ադրբեջանցի, որոշ քանակությամբ նաեւ կովկասցի այլ ազգային պատկանելությամբ գրոհայիններ: Ահաբեկչական ուղի անցած այս մարտիկների վերադարձը առաջինը սպառնալու է հենց իրենց երկրներին եւ հետո ուղղակիորեն Հայաստանին», - ասել է Սեյրան Օհանյանը:
Ելույթ ունենալով նույն սեմինարում, Լոնդոնի Քինգզ քոլեջի անվտանգության եւ զարգացման հարցերի գծով դասախոս Դոմիտիլլա Սագրամոսոն նշել է, որ ԻՊ խմբավորման դեմ պայքարը երկարատեւ բնույթ կկրի, եւ անհրաժեշտ է զինվել համբերությամբ:
Նրա կարծիքով` ԻՊ-ը Հարավային Կովկասի համար այժմ իրական սպառնալիք չի ներկայացնում: Խոսելով խմբավորման գործողություններում Հյուսիսային Կովկասի բնակիչների ներգրավվածության մասին`նա կարեւորել է այս խմբավորման դեմ պայքարում համընդհանուր համագործակցությունը:
Գիտությունների ազգային Ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանն էլ ասել է, որ «Իսլամական պետության» առանձնահատկությունն ահաբեկչական կազմակերպությունից պետության վերաճելն է:
«Դրա առաջացումը հնարավոր դարձավ այն պայմաններում, երբ Մերձավոր Արեւելքում չորս պետություններ` Լիբիան, Իրաքը, Սիրիան եւ Եմենը, դադարել էին «գոյություն ունենալ»»,- ասել է Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրենը:

Yerevan /Mediamax/. Defense Minister of Armenia Seyran Ohanyan spoke about the asymmetric threats to the regional security singling out the so-called “Islamic State” (ISIL).
“During a short period of time it managed to enlarge its control zone and it continues to spread across all directions automatically targeting at the South Caucasus, the two neighbors of which – Turkey and Iran – are this or that way involved in developments over ISIL. If the autonomous Kurdistan Region in northern Iraq and the rest of Kurdish communities united to fight ISIL fail in their struggle against the latter, then it will bring ISIL closer to the borders of the South Caucasus,” said the Defense Minister in Yerevan on June 18 addressing a speech at Rose Roth seminar conducted by NATO Parliamentary Assembly, in collaboration with the National Assembly of Armenia.
“There are confirmed data that a great number of Azerbaijani and a certain number of other Caucasian nationalities fighters in the ranks of ISIL. The return of these fighters who have passed a terrorist way will first of all threaten their own countries and then immediately Armenia,” said Seyran Ohanyan.
Addressing a speech at the same seminar, Domitilla Sagramoso, Lecturer in Security and Development at King's College, London, said that the struggle against ISIL will be long-term and we should be patient.
According to her, as of now ISIL does not pose any real threat to the South Caucasia. Speaking about the involvement of South Caucasian residents in ISIL’s terrorist acts, she stressed the importance of global cooperation to struggle against it.
Director at the Institute of Oriental Studies at the National Academy of Sciences of Armenia Ruben Safrastyan said that the peculiarity of the “Islamic State” is its growing into a state from a terrorist group.
“Its emergence was possible when four countries in the Middle East – Libya, Iraq, Syria and Yemen - had stopped to ‘exist’”, said the Director at the Institute of Oriental Studies.