ԻՊ-ը կարող է մոտենալ Կովկասի սահմաններին, ասել է Օհանյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը խոսել է տարածաշրջանի անվտանգության անհամաչափ սպառնալիքների մասին՝ առանձնացնելով այսպես կոչված «Իսլամական Պետությունը»:
«Նրան հաջողվեց կարճ ժամանակում ընդլայնել իր վերահսկողության գոտին եւ շարունակում է տարածվել բոլոր ուղղություններով` ակամայից թիրախի տակ վերցնելով նաեւ Հարավային Կովկասը, որի հարեւաններից առնվազն երկուսը` Թուրքիան եւ Իրանը, այս կամ այն կերպ անմիջականորեն ներքաշված են ԻՊ շուրջ զարգացումներում: Հյուսիսային Իրաքում քրդական ինքնավարության եւ ԻՊ դեմ համախմբված մյուս քրդական համայնքների ԻՊ դեմ պայքարում ձախողումը այդ սպառնալիքը էլ ավելի կմոտեցնի Հարավային Կովկասի սահմաններին», - ասել է նախարարը ՝ հունիսի 18-ին ելույթ ունենալով Երեւանում ընթացող ՀՀ Ազգային Ժողովի եւ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի Rose-Roth սեմինարում:
«Կան հաստատված տվյալներ, որ ԻՊ շարքերում կռվում են մեծ թվով ադրբեջանցի, որոշ քանակությամբ նաեւ կովկասցի այլ ազգային պատկանելությամբ գրոհայիններ: Ահաբեկչական ուղի անցած այս մարտիկների վերադարձը առաջինը սպառնալու է հենց իրենց երկրներին եւ հետո ուղղակիորեն Հայաստանին», - ասել է Սեյրան Օհանյանը:
Ելույթ ունենալով նույն սեմինարում, Լոնդոնի Քինգզ քոլեջի անվտանգության եւ զարգացման հարցերի գծով դասախոս Դոմիտիլլա Սագրամոսոն նշել է, որ ԻՊ խմբավորման դեմ պայքարը երկարատեւ բնույթ կկրի, եւ անհրաժեշտ է զինվել համբերությամբ:
Նրա կարծիքով` ԻՊ-ը Հարավային Կովկասի համար այժմ իրական սպառնալիք չի ներկայացնում: Խոսելով խմբավորման գործողություններում Հյուսիսային Կովկասի բնակիչների ներգրավվածության մասին`նա կարեւորել է այս խմբավորման դեմ պայքարում համընդհանուր համագործակցությունը:
Գիտությունների ազգային Ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանն էլ ասել է, որ «Իսլամական պետության» առանձնահատկությունն ահաբեկչական կազմակերպությունից պետության վերաճելն է:
«Դրա առաջացումը հնարավոր դարձավ այն պայմաններում, երբ Մերձավոր Արեւելքում չորս պետություններ` Լիբիան, Իրաքը, Սիրիան եւ Եմենը, դադարել էին «գոյություն ունենալ»»,- ասել է Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրենը:

ИГ может подобраться к Южному Кавказу, сказал Сейран Оганян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Сейран Оганян прокомментировал ассиметричные угрозы безопасности в регионе Южного Кавказа, выделив так называемое «Исламское государство» (ИГ).
«ИГ удалось за короткий срок расширить зону своего влияния, и теперь оно продолжает расширяться по всем направлениям, фактически угрожая и Южному Кавказу, как минимум двое из соседей которого – Иран и Турция – так или иначе вовлечены в процессы, связанные с ИГ. Неудача борьбы Курдской автономии в Северном Ираке и других курдских объединений против ИГ еще больше приблизит эту угрозу к границам Южного Кавказа», - сказал министр, выступая 18 июня в Ереване на совместном семинаре Rose-Roth Национального собрания Армении и Парламентской ассамблеи НАТО.
«Есть подтвержденные данные о том, что в рядах ИГ воюют многие азербайджанцы, в некоторых количествах представлены и другие кавказские народы. Возвращение домой этих боевиков, прошедших путь терроризма, в первую очередь будет угрожать их же странам, а затем непосредственно Армении», - сказал Сейран Оганян.
Выступая на том же семинаре, преподаватель лондонского King's College по вопросам безопасности и вопросам развития Домитилла Саграмосо отметила, что борьба против группировки ИГ будет носить длительный характер, и необходимо запастись терпением.
По ее мнению, ИГ не представляет на данный момент реальной угрозы для Южного Кавказа. Говоря о вовлечении выходцев из Южного Кавказа в деятельность ИГИЛ, она отметила важность всеобщего сотрудничества в борьбе с группировкой.
А директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении Рубен Сафрастян заметил, что «возникновение ИГ стало возможным в условиях, когда четыре государства на Ближнем Востоке – Ливан, Ирак, Сирия и Йемен - перестали полноценно существовать».