Լույս է տեսել Ցեղասպանություն վերապրածների վկայությունների եռահատորյակը
Երեւան: Մեդիամաքս: Լույս է տեսել «Հայոց ցեղասպանությունը Օսմանյան Թուրքիայում: Վերապրածների վկայություններ» փաստաթղթերի եռահատոր ժողովածուն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հայաստանի Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն այսօր ասել է, յուրաքանչյուր հատոր հրատարակվել է 1000-ական օրինակով:
«Տարբեր ժողովածուներում նշվում է 1.5 մլն զոհված հայեր չոր վիճակագրությունը, իսկ այստեղ յուրաքանչյուր վերապրած մանրամասն նկարագրում է, թե ինչերի միջով է անցել, հիշատակում է, թե ինչպես են զոհվել ընտանիքի անդամներն ու բոլոր ծանոթները: Նշվում են նաեւ ցեղասպանությունն իրականացնողների անունները ըստ բնակավայրերի, թե որ քրդական կամ թուրքական զորախմբերն են կազմակերպել ժողովրդի ջարդը», - ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:
Հրապարակված 602 փաստաթղթերը վերապրածների պատմությունների արեւմտահայերեն բնագրերն են, որոնք հավաքագրվել են ցեղասպանությունից ընդամենը մեկ տարի հետո`1916թ. եւ խմբավորված են ըստ նահանգների` Վանի նահանգ (առաջին հատոր), Բիթլիսի նահանգ (երկրորդ հատոր), եւ երրորդում` Էրզրումի, Խարբերդի, Դիարբեքիրի, Սեբաստիայի, Տրապիզոնի նահանգներ:
Ժողովածուն պարունակում է նաեւ բնակավայրերի եւ մարդկանց լուսանկարներ, վավերագրերի լուսապատճեններ եւ տեղանքի քարտեզներ: Հայ վերապրածներից բացի, գրքում ներկայացված են նաեւ տվյալ ժամանակահատվածում այդ տարածքներում բնակվող թուրքերի, հույների, ասորիների, պարսիկների եւ արաբների պատմությունները:
Ազգային արխիվի տնօրենը տեղեկացրել է, որ մեկ տարվա ընթացքում լույս կտեսնեն ժողովածուի թուրքերեն, ռուսերեն, անգլերեն տարբերակները, ինչպես նաեւ համացանցում կտեղադրվեն էլեկտրոնային տարբերակները:
Նրա խոսքերով, գրքերի վաճառքից ստացված հասույթն ուղղվելու է թարգմանչական լայնածավալ աշխատանքներին:
Եռահատորյակը նախապատրաստվել եւ հրատարակվել է «Վան» հասարակական կազմակերպության ֆինանսավորմամբ:
«Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ մի շարք նախաձեռնություններ ունենք: Նախատեսում ենք արխիվային փաստաթղթերի հիման վրա համացանցում տեղադրել ցեղասպանության ենթարկվածների անունների էլեկտրոնային շտեմարան»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:

Ереван/Медиамакс/. Вышел в свет трехтомный сборник документов "Геноцид армян в Османской Турции. Свидетельства переживших”.
Как сообщает Медиамакс, директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян заявил сегодня, что каждый том вышел тиражом в 1000 экземпляров.
“В различных сборниках отмечается сухая статистика о 1,5 млн. погибших армян, а здесь каждый переживший детально описывает, через что он прошел, вспоминает, как погибли члены его семьи и все знакомые. Называются также имена исполнителей по местностям, то есть какие турецкие или курдские войска организовали резню людей”,- сказал Аматуни Вирабян.
602 опубликованных документа – оригиналы историй переживших Геноцид на западно-армянском языке, которые были собраны всего лишь через год после Геноцида – в 1916 году - и сгруппированы по провинциям: провинция Ван (первый том), провинция Битлис (второй том), а в третьем томе – провинции Эрзрум, Харберд, Диарбекир, Себастия, Трапизон.
В сборнике есть также фотографии местностей и людей, фотокопии документов и карты. Кроме переживших Геноцид армян в книге описана также история проживающих в это время в этих местностях турков, греков, ассирийцев, персов и арабов.
Директор Национального архива сообщил, что в течение года в свет выйдут версии сборника на турецком, русском, английском, русском, а в сети будут выставлены электронные версии.