Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը (Martin Schulz) Թուրքիային խորհուրդ է տվել «առերեսվել իր պատմության հետ»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Մարտին Շուլցն ասել է այս մասին Թուրքիայի ԵՄ հարցերով պետնախարար Էգեմեն Բաղըշի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում: Ցյուրիխի դատախազությունը ստուգումներ է սկսել Բաղըշի նկատմամբ` Հայոց ցեղասպանությունը հրապարակավ ժխտելու փաստով:
«Դուք պետք է առերեսվեք ձեր պատմության հետ եւ հնարավորության տաք անկախ ուսումնասիրություններ անցկացնել դրա վերաբերյալ: Եթե անկախ ուսումնասիրություններւ արդյունքում եզրակացվի, որ դա ցեղասպանություն էր, դուք պետք է ընդունեք դա», - ասել է Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահը:
Ի պատասխան Էգեմեն Բաղըշն ասել է, որ դեռեւս 2005-ին Թուրքիայի նախագահը նամակ էր հղել ՀՀ նախագահին, որին, նրա խոսքերով, հայաստանյան կողմը դրական պատասխան չէր տվել:
Նա ասել է նաեւ, որ «Թուրքիան պատրաստ է ձեւավորել գիտնականներից եւ պատմաբաններից բաղկացած միջազգային հանձնաժողով եւ ընդունել նրանց եզրակացությունները, եթե դրանք հիմնված լինեն ոչ միայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի, այլեւ մյուս ներգրավված պետությունների, մասնավորապես` Գերմանիայի արխիվների վրա, որը 1915-ին Թուրքիայի հիմնական դաշնակիցն էր, ինչպես նաեւ` Մեծ Բրիտանիանի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի»:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ Բաղըշը պատահաբար չի հիշատակել Գերմանիան հատուկ համատեքստում. Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցն ազգությամբ գերմանացի է:
«Մենք քաղաքական գործիչներ ենք եւ պատասխանատու ենք ապագայի, այլ ոչ թե անցյալի համար: Քաղաքական գործիչները չպետք է պատմաբաններին զրկեն հացից»,- ասել է թուրք նախարարը: Սակայն Մարտին Շուլցը ընդդիմացել է.
«Լինելով գերմանացի եւ բազմազգ խորհրդարանի նախագահ՝ ես ամեն օր պարտավոր եմ առերեսվել մեր անցյալի հետ, որը շատ բարդ է: Բայց իմ երկիրը, եւ ես դրանով հպարտանում եմ, արդեն 6 տասնամյակ է, ինչ անդրադառնում է իր պատմությանը: Մեր սերունդը պատասխանատու չէ նախկինում գործած հանցագործությունների համար: Բայց մենք պատասխանատու ենք, որպեսզի նման հանցագործություններն ապագայում չկրկնվեն»:

Ереван/Медиамакс/. Президент Европейского Парламента Мартин Шульц (Martin Schulz) советует Турции «обратиться к своей истории».
Как сообщает Медиамакс, Мартин Шульц сказал об этом на совместной пресс-конференции с госминистром Турции по вопросам ЕС Эгеменом Багышем, в отношении которого прокуратура Цюриха начала проверку за публичное отрицание Геноцида армян.
«Вы должны обратиться к своей истории и позволить вести независимые исследования вашей истории. Если в результате этих исследований будет получено заключение о том, что это был Геноцид, вам следует признать его», - сказал президент Европейского Парламента.
В ответ Эгемен Багыш сказал, что еще в 2005 году премьер-министр Турции направил письмо президенту Армении, на которое, по его словам, армянская сторона не дала позитивного ответа.
Он также сказал, что «Турция готова создать международную комиссию ученых и историков и принять их заключения, если они будут основаны не только на архивах Армении и Турции, но и других вовлеченных стран, в частности, Германии, которая была главным союзником Турции в 1915 году, а также Великобритании, России, Франции и США».
Медиамакс отмечает, что Багыш не случайно упомянул Германию в особом контексте - президент Европейского Парламента Мартин Шульц является немцем.
«Мы - политики и несем ответственность за будущее, а не прошлое. Политики не должны отбирать хлеб у историков», - сказал турецкий министр. Однако Мартин Шульц возразил:
«Будучи немцем и немецким президентом мультинационального парламента, я должен каждый день жить с нашим прошлым, которое является очень сложным. Но моя страна, и я горжусь этим, обращается к своей истории уже шесть десятилетий. Наше поколение не не несет ответственности за преступления прошлого. Но мы ответственны за недопущение подобных преступлений в будущем».