Մարկ Քարնի. «Կարոտախտը ռազմավարություն չէ` հին կարգը չի վերադառնա»
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Դավոսի համաժողովում Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիի ելույթի թարգմանությունը (որոշ կրճատումներով):
Այսօր խոսելու եմ համաշխարհային կարգի փլուզման, գեղեցիկ պատմության ավարտի եւ դաժան իրականության սկզբի մասին, որտեղ մեծ տերությունների աշխարհաքաղաքականությունը որեւէ սահմանափակումների չի ենթարկվում ։
Բայց ես նաեւ պնդում եմ, որ այլ երկրները, հատկապես՝ միջին տերությունները, ինչպիսին Կանադան է, անզոր չեն։ Նրանք ունակ են կառուցել նոր կարգ, որն արտացոլում է մեր արժեքները՝ մարդու իրավունքները, կայուն զարգացումը, համերաշխությունը, ինքնիշխանությունը եւ պետությունների տարածքային ամբողջականությունը։
Պակաս հզորների ուժը սկսվում է ազնվությունից։
Մեզ ամեն օր հիշեցնում են, որ մենք ապրում ենք մեծ տերությունների մրցակցության դարաշրջանում, որ կանոնների վրա հիմնված կարգն անհետանում է, որ ուժեղներն անում են այն, ինչ կարող են, իսկ թույլերը տառապում են նրանից, ինչ պարտավոր են անել։
Թուկիդիդեսի այս աֆորիզմը անխուսափելի է թվում՝ միջազգային հարաբերությունների բնական տրամաբանություն, որը կրկին հայտարարում է իր մասին։ Եվ այս տրամաբանությանը բախվելիս՝ երկրների մոտ ցանկություն է առաջանում գնալ փոխզիջման, հարմարվել, խուսափել անախորժություններից, հուսալ, որ հնազանդությունը անվտանգություն կապահովի։
Չի՛ ապահովի։
Ուստի որո՞նք են մեր տարբերակները։
1978 թվականին չեխ այլախոհ Վացլավ Հավելը գրել էր «Անզորների ուժը» էսսեն։ Դրանում նա մի պարզ հարց էր տվել. ինչպե՞ս էր կոմունիստական համակարգը պահպանում ինքն իրեն։
Նրա պատասխանը սկսվել էր բանջարավաճառից։ Ամեն առավոտ այդ խանութպանն իր ցուցափեղկին ցուցանակ էր դնում. «Պրոլետարնե՛ր բոլոր երկրների, միացե՛ք»։ Նա դրան չէր հավատում։ Ոչ ոք չէր հավատում։ Սակայն նա, միեւնույն է, դնում էր ցուցանակը՝ խնդիրներից խուսափելու, հնազանդություն ցուցադրելու եւ հանգիստ ապրելու համար։ Եվ քանի որ յուրաքանչյուր խանութպան յուրաքանչյուր փողոցում անում էր նույնը, համակարգը պահպանվում էր։
Հավելն այն անվանել էր «կյանք ստի մեջ»։ Համակարգի ուժը բխում է ոչ թե դրա ճշմարիտ լինելուց, այլ բոլորի պատրաստակամությունից՝ պահելու իրենց այնպես, ասես դա ճշմարտություն է։ Եվ դրա փխրունությունը գալիս է նույն աղբյուրից. երբ թեկուզ մեկ մարդ դադարում է խաղալ այդ դերը՝ բանջարավաճառը հանում է իր ցուցանակը, պատրանքը սկսում է ճաք տալ։
Ժամանակն է, որ ընկերություններն ու երկրները հանեն իրենց ցուցանակները։
Տասնամյակներ շարունակ Կանադայի նման երկրները բարգավաճում էին այն միջավայրում, որը մենք անվանում էինք կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգ։ Մենք անդամակցել էինք դրա ինստիտուտներին, գովաբանել դրա սկզբունքները եւ օգուտ քաղել դրա կանխատեսելիությունից։ Դրա պաշտպանության ներքո մենք կարող էինք արժեքների վրա հիմնված արտաքին քաղաքականություն վարել։
Մենք գիտեինք, որ կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի պատմությունը մասամբ կեղծ էր։ Որ ուժեղագույններն իրենց կազատեն պարտավորություններից այն ժամանակ, երբ ճիշտ համարեն։ Որ առեւտրային կանոնները կիրառվում էին անհամաչափորեն։ Եվ որ միջազգային իրավունքը կիրառվում էր տարբեր խստությամբ՝ կախված մեղադրյալի կամ զոհի ինքնությունից։
Այս ֆիկցիան օգտակար էր, եւ, մասնավորապես, ամերիկյան հեգեմոնիան օգնում էր հանրային բարիքներ ապահովել՝ բաց ծովային ուղիներ, կայուն ֆինանսական համակարգ, հավաքական անվտանգություն եւ աջակցություն վեճերի լուծման մեխանիզմներին։
Ուստի մենք ցուցանակը դնում էինք պատուհանին։ Մենք մասնակցում էինք ծիսակարգերին։ Եվ հիմնականում խուսափում էինք մատնանշել հռետորաբանության եւ իրականության միջեւ եղած ճեղքվածքը։
Այս գործարքն այլեւս չի աշխատում։
Թույլ տվեք ուղիղ խոսել. մենք փլուզման, այլ ոչ թե անցումային փուլի կիզակետում ենք։
Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում ֆինանսների, առողջապահության, էներգետիկայի եւ աշխարհաքաղաքականության ոլորտներում ճգնաժամերի շարքը ի ցույց դրեց ծայրահեղ գլոբալ ինտեգրման ռիսկերը։
Բոլորովին վերջերս մեծ տերությունները սկսեցին օգտագործել տնտեսական ինտեգրումը որպես զենք, սակագները՝ որպես լծակ, իսկ ֆինանսական ենթակառուցվածքները՝ որպես հարկադրանքի գործիք։
Դուք չեք կարող ինտեգրման միջոցով ապրել փոխադարձ օգուտի «ստի մեջ», երբ ինտեգրումը ձեր հպատակեցման աղբյուր է դառնում։
Բազմակողմ ինստիտուտները, որոնց ապավինում էին միջին տերությունները, զգալիորեն թուլացել են։
Արդյունքում՝ շատ երկրներ գալիս են միեւնույն եզրահանգումներին։ Նրանք պետք է ավելի մեծ ռազմավարական ինքնավարություն զարգացնեն՝ էներգետիկայի, պարենամթերքի, կրիտիկական նշանակության հանածոների, ֆինանսների եւ մատակարարման շղթաների ոլորտներում:
Այս մղումը հասկանալի է։ Երկիրը, որն ի զորու չէ իրեն կերակրել, ապահովել էներգիայով կամ պաշտպանել, քիչ տարբերակներ ունի։ Երբ կանոններն այլեւս ձեզ չեն պաշտպանում, դուք պետք է պաշտպանեք ինքներդ ձեզ։
Բայց եկեք սթափ նայենք, թե ուր է դա տանում։ Ամրոցների աշխարհը կլինի ավելի աղքատ, ավելի փխրուն եւ պակաս կայուն։
Մեկ այլ ճշմարտություն կա. եթե մեծ տերությունները հրաժարվում են կանոնների եւ արժեքների պատրանքից՝ հանուն իրենց իշխանության եւ շահերի անարգել առաջխաղացման, ապա «տրանզակցիոնալիզմի» օգուտները վերարտադրելն ավելի դժվար է դառնում։ Հեգեմոնները չեն կարող անվերջ առեւտրայնացնել իրենց հարաբերությունները։
Դաշնակիցները կդիվերսիֆիկացվեն՝ անորոշությունից ապահովագրվելու համար։ Կայունության մեջ կատարվող հավաքական ներդրումներն ավելի էժան են, քան յուրաքանչյուրի կողմից սեփական ամրոցի կառուցումը։ Ընդհանուր ստանդարտները նվազեցնում են մասնատվածությունը։
Կանադայի նման միջին տերությունների համար հարցն այն չէ, թե արդյոք պե՞տք է հարմարվել այս նոր իրականությանը։ Մենք պարտավո՛ր ենք։ Հարցն այն է, թե արդյոք մենք կհարմարվենք՝ ավելի բարձր պատեր կառուցելով, թե՞ ունակ կլինենք ավելի հավակնոտ մի բան անել։
Կանադան առաջիններից էր, որ լսեց ահազանգը, ինչը մեզ դրդեց հիմնովին փոխել մեր ռազմավարական դիրքորոշումը։
Կանադացիները գիտեն, որ այն հին եւ հարմարավետ ենթադրությունը, թե մեր աշխարհագրությունը եւ դաշինքներին անդամակցությունն ավտոմատ կերպով ապահովում են բարգավաճում եւ անվտանգություն, այլեւս իրական չէ։
Մեր նոր մոտեցումը հիմնված է այն բանի վրա, ինչն Ալեքսանդր Ստուբն անվանել էր «արժեքահեն ռեալիզմ», կամ, այլ կերպ ասած, մենք ձգտում ենք լինել սկզբունքային եւ պրագմատիկ։
Սկզբունքային՝ հիմնարար արժեքներին մեր հավատարմության հարցում. ինքնիշխանություն եւ տարածքային ամբողջականության, ուժի կիրառման արգելքի՝ բացառությամբ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասխանող դեպքերի, մարդու իրավունքների հարգանքի։
Պրագմատիկ՝ այն գիտակցությամբ, որ առաջընթացը հաճախ աստիճանական է, որ շահերը տարամիտվում են, եւ որ ոչ բոլոր գործընկերներն են կիսում մեր արժեքները։ Մենք փոխգործակցում ենք լայնորեն, ռազմավարական կերպով եւ բաց աչքերով։ Մենք ակտիվորեն ընդունում ենք աշխարհն այնպիսին, ինչպիսին այն կա, այլ ոչ թե սպասում այն աշխարհին, որը կցանկանայինք տեսնել։
Կանադան տրամաչափում է իր հարաբերություններն այնպես, որ դրանց խորությունն արտացոլի մեր արժեքները։ Մենք առաջնահերթություն ենք տալիս լայն փոխգործակցությանը՝ մեր ազդեցությունն առավելագույնի հասցնելու համար՝ հաշվի առնելով համաշխարհային կարգի փոփոխականությունը։
Մենք այլեւս չենք ապավինում միայն մեր արժեքների ուժին, այլ նաեւ մեր ուժի արժեքին։
Այդ ուժը մենք կառուցում ենք տանը։
Մենք կրկնապատկում ենք պաշտպանական ծախսերը մինչեւ 2030 թվականը եւ դա անում ենք այնպես, որ զարգացնենք հայրենական արդյունաբերությունը։
Մենք արագորեն դիվերսիֆիկացվում ենք արտասահմանում։ Համաձայնեցրել ենք համապարփակ ռազմավարական գործընկերությունը Եվրոպական միության հետ, ներառյալ միացումը պաշտպանական գնումների եվրոպական մեխանիզմներին։
Վերջին վեց ամսվա ընթացքում մենք նաեւ 12 այլ առեւտրային եւ պաշտպանական համաձայնագրեր ենք ստորագրել չորս մայրցամաքներում։
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում մենք նոր ռազմավարական գործընկերություններ ենք կնքել Չինաստանի եւ Կատարի հետ։
Մարկ Քարնին Չինաստանում 2026թ. հունվարի 16-ին Մարկ Քարնին Չինաստանում 2026թ. հունվարի 16-ին
Բանակցում ենք ազատ առեւտրի համաձայնագրերի շուրջ Հնդկաստանի, ՀԱՊԱ-ի (ASEAN), Թաիլանդի, Ֆիլիպինների, Մերկոսուրի հետ։
Միջին տերությունները պետք է գործեն միասին, որովհետեւ եթե դուք սեղանի շուրջ չեք, ուրեմն ճաշացանկում եք։
Մեծ տերությունները կարող են իրենց թույլ տալ միայնակ քայլել։ Նրանք ունեն մեծ շուկաներ, ռազմական ներուժ, պայմաններ թելադրելու լծակներ։ Միջին տերությունները դա չունեն։ Բայց երբ մենք վարում ենք միայն երկկողմ բանակցություններ հեգեմոնի հետ, ապա ընդունում ենք այն, ինչ առաջարկվում է։ Մենք մրցում ենք միմյանց հետ՝ ամենահնազանդը լինելու հարցում։
Դա ինքնիշխանություն չէ։ Դա ինքնիշխանության բեմադրում է՝ հպատակության ընդունմամբ։
Մեծ տերությունների մրցակցության մեջտեղում գտնվող երկրներն ընտրություն ունեն՝ մրցել միմյանց հետ բարեհաճության համար, կամ միավորվել՝ ազդեցիկ երրորդ ճանապարհ ստեղծելու համար։
Վերադառնամ Հավելին։
Ի՞նչ է նշանակում «ապրել ճշմարտության մեջ» միջին տերությունների համար։
Դա նշանակում է իրականությունը իր անունով կոչել։ Դադարել հղում անել «կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգին», կարծես այն դեռ գործում է։ Անվանել համակարգն այնպես, ինչպես նա կա՝ մեծ տերությունների ուժեղացող մրցակցության շրջան, որտեղ առավել հզորները հետապնդում են իրենց շահերը՝ օգտագործելով տնտեսական ինտեգրումը որպես հարկադրանքի զենք։
Դա նշանակում է գործել հետեւողականորեն։ Կիրառել միեւնույն չափանիշները դաշնակիցների եւ մրցակիցների նկատմամբ։ Երբ միջին տերությունները քննադատում են տնտեսական ահաբեկումը մի կողմից, բայց լռում են, երբ դա անում է մյուս կողմը, մենք ցուցանակը պահում ենք պատուհանին։
Միջազգային մակարդակում դիվերսիֆիկացումը պարզապես տնտեսական նախահայացություն չէ, դա ազնիվ արտաքին քաղաքականության նյութական հիմքն է։ Երկրները վաստակում են սկզբունքային դիրքորոշումների իրավունքը։
Կանադան ունի այն ամենը, ինչ պետք է աշխարհին։ Մենք էներգետիկ գերտերություն ենք։ Մենք կրիտիկական նշանակության հանածոների ահռելի պաշարներ ունենք։ Մենք ունենք աշխարհի ամենակրթված բնակչությունը։ Մեր կենսաթոշակային ֆոնդերը աշխարհի խոշորագույն ներդրողներից են։ Մենք ունենք կապիտալ, տաղանդներ եւ կառավարություն՝ վճռական գործողությունների համար հսկայական ֆիսկալ ներուժով։
Եվ մենք ունենք արժեքներ, որոնց ձգտում են ուրիշներ։ Մեր հանրային հրապարակը աղմկոտ է, բազմազան եւ ազատ։ Կանադացիները հավատարիմ են մնում կայուն զարգացմանը։
Կանադան ունի նաեւ կատարվողի գիտակցություն եւ համարժեք գործելու վճռականություն։
Մենք հասկանում ենք, որ այս փլուզումը պահանջում է ավելին, քան հարմարվելը։ Այն պահանջում է ազնվություն աշխարհի նկատմամբ՝ այնպիսին, ինչպիսին այն կա։

Предлагаем вашему вниманию перевод речи премьер-министра Канады Марка Карни на Давосском форуме (с небольшими сокращениями).
Сегодня я буду говорить о разрыве в мировом порядке, о конце красивой истории и начале жесткой реальности, где геополитика великих держав не подчиняется никаким ограничениям.
Но я также утверждаю, что другие страны, особенно средние державы, такие как Канада, не бессильны. Они способны построить новый порядок, отражающий наши ценности: уважение прав человека, устойчивое развитие, солидарность, суверенитет и территориальную целостность государств.
Сила менее могущественных начинается с честности.
Каждый день нам напоминают, что мы живем в эпоху соперничества великих держав, что основанный на правилах порядок исчезает, что сильные делают то, что могут, а слабые страдают от того, что должны.
Этот афоризм Фукидида представляется неизбежным — естественной логикой международных отношений, вновь заявляющей о себе. И перед лицом этой логики у стран есть сильное желание идти на компромисс, приспосабливаться, избегать неприятностей, надеяться, что послушание обеспечит безопасность.
Не обеспечит.
Так каковы же наши варианты?
В 1978 году чешский диссидент Вацлав Гавел написал эссе под названием «Сила бессильных». В нем он задал простой вопрос: как коммунистическая система поддерживала себя?
Его ответ начался с зеленщика. Каждое утро этот лавочник выставляет в своем окне табличку: «Пролетарии всех стран, соединяйтесь!» Он в это не верит. Никто в это не верит. Но он все равно выставляет табличку, чтобы избежать неприятностей, показать послушание, чтобы жить спокойно. И поскольку каждый лавочник на каждой улице делает то же самое, система сохраняется.
Гавел назвал это «жизнью во лжи». Сила системы исходит не из её истинности, а из готовности всех вести себя так, как будто она истинна. И её хрупкость происходит из того же источника: когда хотя бы один человек перестает играть роль — когда зеленщик снимает свою табличку — иллюзия начинает трещать.
Пришло время компаниям и странам снять свои таблички.
На протяжении десятилетий такие страны, как Канада, процветали в том, что мы называли порядком, основанным на международных правилах. Мы вступали в его институты, восхваляли его принципы и получали выгоду от его предсказуемости. Под его защитой мы могли проводить внешнюю политику, основанную на ценностях.
Мы знали, что история основанного на правилах международного порядка была частично ложной. Что сильнейшие освободят себя от обязательств тогда, когда это будет удобно. Что торговые правила применялись асимметрично. И что международное право применялось с разной строгостью в зависимости от личности обвиняемого или жертвы.
Эта фикция была полезна, и американская гегемония, в частности, помогала предоставлять общественные блага: открытые морские пути, стабильную финансовую систему, коллективную безопасность и поддержку механизмов разрешения споров.
Поэтому мы выставляли табличку в окно. Мы участвовали в ритуалах. И в основном избегали указывать на разрыв между риторикой и реальностью.
Эта сделка больше не работает.
Позвольте мне говорить прямо: мы находимся в разгаре разрыва, а не перехода.
За последние два десятилетия серия кризисов в финансах, здравоохранении, энергетике и геополитике обнажила риски крайней глобальной интеграции.
Совсем недавно великие державы начали использовать экономическую интеграцию как оружие, тарифы как рычаг, финансовую инфраструктуру как инструмент принуждения.
Вы не можете «жить во лжи» взаимной выгоды через интеграцию, когда интеграция становится источником вашего подчинения.
Многосторонние институты, на которые полагались средние державы, значительно ослаблены.
В результате многие страны приходят к одним и тем же выводам. Они должны развивать большую стратегическую автономию: в энергетике, продовольствии, критических минералах, в финансах и цепочках поставок.
Этот импульс понятен. Страна, которая не может прокормить себя, обеспечить себя энергией или защитить себя, имеет мало вариантов. Когда правила больше не защищают вас, вы должны защитить себя сами.
Но давайте трезво посмотрим, к чему это ведет. Мир крепостей будет беднее, более хрупким и менее устойчивым.
И есть другая истина: если великие державы отказываются даже от видимости правил и ценностей ради беспрепятственного продвижения своей власти и интересов, выгоды от «трансакционализма» становится труднее воспроизводить. Гегемоны не могут постоянно монетизировать свои отношения.
Союзники будут диверсифицироваться, чтобы застраховаться от неопределенности. Коллективные инвестиции в устойчивость дешевле, чем строительство каждым своей крепости. Общие стандарты уменьшают фрагментацию. Взаимодополняемость — это игра с положительной суммой.
Вопрос для средних держав, таких как Канада, состоит не в том, адаптироваться ли к этой новой реальности. Мы должны. Вопрос в том, адаптируемся ли мы, просто строя более высокие стены, или будем способны сделать что-то более амбициозное.
Канада была среди первых, кто услышал тревожный звонок, что привело нас к фундаментальному изменению нашей стратегической позиции.
Канадцы знают, что старое и удобное предположение о том, что наша география и членство в альянсах автоматически обеспечивают процветание и безопасность, больше не действительно.
Наш новый подход основывается на том, что Александр Стубб назвал «реализмом, основанным на ценностях» — или, другими словами, мы стремимся быть принципиальными и прагматичными.
Принципиальными в нашей приверженности фундаментальным ценностям: суверенитету и территориальной целостности, запрету применения силы, кроме случаев, соответствующих Уставу ООН, уважению прав человека.
Прагматичными в признании того, что прогресс часто постепенен, что интересы расходятся, что не каждый партнер разделяет наши ценности. Мы взаимодействуем широко, стратегически, с открытыми глазами. Мы активно принимаем мир таким, какой он есть, а не ждем мира, каким мы хотели бы его видеть.
Канада калибрует наши отношения так, чтобы их глубина отражала наши ценности. Мы отдаем приоритет широкому взаимодействию, чтобы максимизировать наше влияние, учитывая изменчивость мирового порядка, риски, которые это создает, и ставки в отношении того, что будет дальше.
Мы больше не полагаемся только на силу наших ценностей, но также на ценность нашей силы.
Мы строим эту силу дома.
Мы удваиваем наши расходы на оборону к 2030 году и делаем это таким образом, чтобы развивать отечественную промышленность.
Мы быстро диверсифицируемся за рубежом. Мы согласовали всеобъемлющее стратегическое партнерство с Европейским союзом, включая присоединение европейским механизмам закупок для обороны.
За последние шесть месяцев мы подписали 12 других торговых и оборонных соглашений на четырех континентах.
Марк Карни в Китае 16 января 2026 годаФото: REUTERS
В последние несколько дней мы заключили новые стратегические партнерства с Китаем и Катаром.
Мы ведем переговоры о соглашениях о свободной торговле с Индией, АСЕАН, Таиландом, Филиппинами, Меркосур.
Средние державы должны действовать вместе, потому что если вы не за столом, вы - в меню.
Великие державы могут позволить себе идти в одиночку. У них есть большие рынки, военный потенциал, рычаги для диктовки условий. У средних держав этого нет. Но когда мы ведем только двусторонние переговоры с гегемоном, мы принимаем то, что предлагается. Мы конкурируем друг с другом за то, чтобы быть самыми покладистыми.
Это не суверенитет. Это исполнение суверенитета при принятии подчинения.
В мире соперничества великих держав у стран посередине есть выбор: конкурировать друг с другом за благосклонность или объединиться, чтобы создать третий путь, обладающий влиянием.
Вернусь к Гавелу.
Что означало бы для средних держав «жить в правде»?
Это означает называть реальность. Перестать ссылаться на «основанный на правилах международный порядок», как будто он все еще функционирует. Называть систему тем, что она есть: периодом усиливающегося соперничества великих держав, где наиболее могущественные преследуют свои интересы, используя экономическую интеграцию как оружие принуждения.
Это означает действовать последовательно. Применять одинаковые стандарты к союзникам и соперникам. Когда средние державы критикуют экономическое запугивание с одного фланга, но молчат, когда оно исходит с другого, мы держим табличку в окне.
Диверсификация на международном уровне — это не просто экономическая предусмотрительность; это материальная основа для честной внешней политики. Страны зарабатывают право на принципиальные позиции.
У Канады есть то, что нужно миру. Мы — энергетическая сверхдержава. Мы обладаем огромными запасами критических минералов. У нас самое образованное население в мире. Наши пенсионные фонды — одни из крупнейших и наиболее сложных инвесторов в мире. У нас есть капитал, таланты и правительство с огромным фискальным потенциалом для решительных действий.
И у нас есть ценности, к которым многие другие стремятся.
Канада — это плюралистическое общество, которое работает. Наша общественная площадь шумна, разнообразна и свободна. Канадцы остаются приверженными устойчивому развитию.
У Канады есть еще кое-что: признание происходящего и решимость действовать соответственно.
Мы понимаем, что этот разрыв требует большего, чем адаптация. Он требует честности о мире таким, какой он есть.
Мы снимаем табличку с окна.
Старый порядок не вернется. Мы не должны его оплакивать. Ностальгия — это не стратегия.
Но из разрыва мы можем построить что-то лучшее, более сильное и более справедливое.
У могущественных есть власть. Но у нас тоже есть кое-что — способность перестать притворяться, называть реальность, строить свою силу дома и действовать вместе.