Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանն այսօր մեկնաբանել է Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությունը, թե իբր հայ-թուրքական արձանագրությունները ստորագրվել են որոշակի նախապայմաններով։
«Թուրքիայի արտգործնախարարը պարզապես ստում է։ Եթե նույն տրամաբանությամբ շարժվենք, ապա կարող ենք հայտարարել, թե արձանագրությունների բանակցման ընթացքում Թուրքիան խոստացել է, որ ճանաչելու է Արցախի անկախությունը»,- ասել է Տիգրան Բալայանը Արմենպրեսի հետ զրույցում:
ԱԳՆ խոսնակը հիշեցրել է, որ բանակցությունները 2008թ. մեկնարկել են թուրքական կողմի հետ հենց այն փոխադարձ համաձայնությամբ, որ այդ գործընթացը չի կարող ունենալ որեւե նախապայման։
«Այս համաձայնության հիման վրա ընթացան բանակցությունները, եւ ստորագրվեցին ցյուրիխյան արձանագրությունները։ Նախապայմանների բացակայության մասին բազմիցս են հայտարարել գործընթացին լավատեղյակ տարբեր մայրաքաղաքներից»,- նշել է Տիգրան Բալայանը։

Официальный Ереван: «Министр иностранных дел Турции лжет»
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян прокомментировал сегодня заявление министра иностранных дел Турции о том, что армяно-турецкие протоколы были якобы подписаны с определенными предусловиями.
«Министр иностранных дел Турции откровенно лжет. Если мы будем отталкиваться от той же логики, то можем заявить, что во время переговоров вокруг протоколов Турция обещала признать независимость Арцаха»,- отметил Тигран Балаян в беседе с Арменпресс.
Пресс-секретарь МИД напомнил, что в 2008 году переговоры с турецкой стороной стартовали именно с взаимного согласия о том, что данный процесс не может иметь каких-либо предусловий.
«Именно на основе этой договоренности велись переговоры и были подписаны Цюрихские протоколы. Об отсутствии предусловий многократно заявляли из разных столиц, хорошо знакомых с процессом»,- отметил Тигран Балаян.