Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեղադրել է հայերին՝ Անկարայի մեկնած հաշտության ձեռքը չընդունելու համար:
Ինչպես գրում է թուրքական Hurriyet պարբերականը, Կոլումբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում, ելույթ ունենալով Բոգոտայի համալսարանում, Էրդողանը կոչ է արել Հայաստանին «ուսումնասիրել 1915թ. իրադարձությունները գիտության, այլ ոչ թե քաղաքականության դիտանկյունից»:
Թուրքիայի նախագահի կարծիքով, «այն, ինչ 100 տարի առաջ արել են հայերը թուրքերի դեմ եւ թուրքերը՝ հայերի, դեռեւս պատշաճ չի ուսումնասիրվել»:
«Մենք ջանք թափեցինք կարգավորելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ եւ նոր էջ բացելու: Ցավոք, հայկական սփյուռքի ազդեցության հետեւանքով մեր հաշտության մեկնած ձեռքը միշտ մերժվել է: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի նրանք (հայերը - Մեդիամաքս) գան եւ ապրիլի 24-ին մեզ հետ լինեն Չանաքալեում, լինեն այդ միջավայրում եւ փորձեն հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունեցել մեր հարյուր հազարավոր նահատակների հետ: Բայդ նրանք դա չարեցին»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Նա ասել է, թե հայկական կողմն իր հայտարարություններով խախտում է էթիկայի կանոնները եւ «արգելափակում խաղաղության եւ երկխոսության հնարավորությունը»:
«Մենք չենք դադարելու աշխատել խաղաղության եւ երկխոսության հասնելու ուղղությամբ: Մենք շարունակելու ենք այս գիծը պատմության եւ գիտության լույսի ներքո, առանց քարոզչության եւ միջազգային քաղաքականության կեղտոտ խաղերի՝ հարգելով 1915թ. իրադարձությունները: Այս տարի հարյուրամյակն է, եւ մենք վերահաստատում ենք մեր անկեղծ կոչը»,- ասել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահի այս հայտարարությանն արձագանքել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Անհնար է փակել դուռը, որը կողպված է ներսից»,- Twitter-ում գրել է նա:

Addressing a speech in University of Bogotá during his official visit to Columbia, Erdogan urged Armenia “to examine the 1915 events through the lens of science and not politics”, Turkish Hurriyet magazine writes.
According to the Turkish President, “what the Armenians did against the Turks and what the Turks did against the Armenians 100 years ago has not been properly discussed.”
“We have made an effort to fix relations with Armenia and to open a new page. Unfortunately, our peace hand has always been rejected by the influence of Armenian Diaspora. We would like them (Armenians-Mediamax) to come and be in Çanakkale on April 24, try to understand what happened among our hundreds of thousands of martyrs. But they didn’t do that,” the Turkish President said.
According to him, the Armenian side blocked the peace and dialogue with their statements violating courtesy protocols.
The Turkish President stated they “will not give up on our efforts for peace and dialogue. We will continue to approach this issue under the light of history and science, not with propaganda, perception games or ugly international politics”, he stressed. “We will not give up on our efforts for peace and dialogue with respect to the 1915 events. This year is the 100th anniversary. We are still reiterating our sincere call,” he added.
Armenian Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan responded to the Turkish President’s statement. “It is impossible to shut the door, locked from inside”, he wrote on Twitter.