Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեղադրել է հայերին՝ Անկարայի մեկնած հաշտության ձեռքը չընդունելու համար:
Ինչպես գրում է թուրքական Hurriyet պարբերականը, Կոլումբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում, ելույթ ունենալով Բոգոտայի համալսարանում, Էրդողանը կոչ է արել Հայաստանին «ուսումնասիրել 1915թ. իրադարձությունները գիտության, այլ ոչ թե քաղաքականության դիտանկյունից»:
Թուրքիայի նախագահի կարծիքով, «այն, ինչ 100 տարի առաջ արել են հայերը թուրքերի դեմ եւ թուրքերը՝ հայերի, դեռեւս պատշաճ չի ուսումնասիրվել»:
«Մենք ջանք թափեցինք կարգավորելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ եւ նոր էջ բացելու: Ցավոք, հայկական սփյուռքի ազդեցության հետեւանքով մեր հաշտության մեկնած ձեռքը միշտ մերժվել է: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի նրանք (հայերը - Մեդիամաքս) գան եւ ապրիլի 24-ին մեզ հետ լինեն Չանաքալեում, լինեն այդ միջավայրում եւ փորձեն հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունեցել մեր հարյուր հազարավոր նահատակների հետ: Բայդ նրանք դա չարեցին»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Նա ասել է, թե հայկական կողմն իր հայտարարություններով խախտում է էթիկայի կանոնները եւ «արգելափակում խաղաղության եւ երկխոսության հնարավորությունը»:
«Մենք չենք դադարելու աշխատել խաղաղության եւ երկխոսության հասնելու ուղղությամբ: Մենք շարունակելու ենք այս գիծը պատմության եւ գիտության լույսի ներքո, առանց քարոզչության եւ միջազգային քաղաքականության կեղտոտ խաղերի՝ հարգելով 1915թ. իրադարձությունները: Այս տարի հարյուրամյակն է, եւ մենք վերահաստատում ենք մեր անկեղծ կոչը»,- ասել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահի այս հայտարարությանն արձագանքել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Անհնար է փակել դուռը, որը կողպված է ներսից»,- Twitter-ում գրել է նա:

Эрдоган обвинил армян в нежелании установить мир - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган обвинил армян в том, что они отклонили протянутую со стороны Анкары руку мира.
Как передает турецкая газета Hurriyet, в рамках официального визита в Колумбию, выступая в университете Боготы, Эрдоган призвал «исследовать события 1915 года не с политических, а с научных позиций».
По мнению президента Турции, «еще в достаточной мере не изучено, что 100 лет назад армяне делали против турок, а турки – против армян».
«Мы прикладывали усилия, чтобы наладить отношения с Арменией и открыть новую страницу. К сожалению, ввиду влияния армянской Диаспоры, протянутая с нашей стороны рука мира постоянно отвергалась. Мы хотим, чтобы они (армяне - Медиамакс) приехали и 24 апреля присутствовали в Чанаккале, чтобы окунулись в эту атмосферу и попытались понять, что произошло с сотнями наших жертв. Но они не пошли на это», - сказал президент Турции.
Он сказал, что армянская сторона своими заявлениями нарушает законы этики и «блокирует возможности установления мира и диалога».
«Мы не перестанем работать в направлении установления мира и диалога. Мы продолжим эту линию в свете истории и науки, без пропаганды и грязных игр международной политики, уважая события 1915 года. В этом году исполняется 100-летие, и мы подтверждаем наш искренний призыв», - сказал Реджеп Тайип Эрдоган.
Заявления турецкого президента прокомментировал в Twitter-е пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян: «Невозможно закрыть дверь, запертую изнутри».