Ներկայացնում ենք գրող եւ հրապարակախոս Վահան Զանոյանի Parallels Between the “Real Armenia Ideology” and Soviet and Turkish Approaches to the Armenian Diaspora հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Ներհայկական քաղաքական դիսկուրսում նոր քննարկում է ծնվել. ութ նշանավոր սփյուռքահայ հայտարարությամբ հանդես եկան՝ կոչ անելով կասեցնել հակամարտությունը Հայաստանի կառավարության եւ Հայ Առաքելական Եկեղեցու միջեւ։ Հայտարարությունն արագ տարածվեց։ Կարճ ժամանակ անց մեկ այլ ականավոր սփյուռքահայ՝ դոկտոր Գարո Արմենը, հայտարարություն հրապարակեց՝ քննադատելով խմբի դիրքորոշումը։
Ես չեմ անդրադառնա երկու հայտարարությունների հարաբերական արժանիքներին. սա այս մեկնաբանության նպատակը չէ։ Սակայն կուզենայի կանգ առնել մեկ նախադասության վրա, որը, կարծես, որոշ ընթերցողների մեջ դժգոհություն է առաջացրել։
Վիճահարույց հատվածը սա է.
«Նույնիսկ եթե այն դիտավորյալ չէ, Հայաստանի կառավարության մոտեցումը վտանգում է կտրել իր հարաբերությունները սփյուռքի հետ՝ մի բան, որ չկարողացան անել նույնիսկ Օսմանյան կայսրությունը կամ Խորհրդային Միությունը:»։
Հայտարարությունն կատաղի քննադատության ենթարկվեց ամենատարբեր պատճառաբանություններով, այդ թվում՝ ենթադրյալ պատմական «անճշտությունների» եւ ներկա կառավարության քաղաքականությունը Խորհրդային Միության ու Օսմանյան կայսրության քաղաքականություններին համեմատելու անտեղիության պատճառով։
Բայց հայտարարությունը «կեղծ» հռչակելու շտապողականությունը վտանգ է առաջացնում չնկատել Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի ազգային ճգնաժամի ամենախոր խնդիրը. ապակառուցողական այն աստիճանը, որով
պետական օրակարգն ու շահերն հեռացել են ավելի լայն ազգային օրակարգից ու շահերից ։
Փաստն այն է, որ եւ՛ Թուրքիան (Օսմանյան կայսրությունը չէ, քանի որ այն ժամանակ ժամանակակից իմաստով Սփյուռք դեռ գոյություն չուներ), եւ՛ Խորհրդային Միությունն իրոք փորձում էին սեպ խրել Սփյուռքի ու Հայաստանի միջեւ։ Վկայությունները բազմաթիվ են։ ԽՍՀՄ-ն երկյուղում էր ազգայնական գաղափարներից, որոնք կարող էին Խորհրդային Հայաստան ներթափանցել սփյուռքյան մտավորականների միջոցով։ Սփյուռքի հետ կապ ունեցող մարդկանց, այդ թվում՝ հարազատներ ունեցողներին, կասկածանքով էին վերաբերվում ու հաճախ հետապնդում։ Սփյուռքյան գրականության մուտքը Հայաստան արգելված էր։ Այն, այնուամենայնիվ, մաքսանենգ ճանապարհով բերվում էր ու դառնում այնպիսի հանճարեղ մտավորականների վայելքի առարկա, ինչպիսիք էին Ռաֆայել Իշխանյանը, Բաբկեն Չուգասզյանը, Սիլվա Կապուտիկյանը, Համո Սահյանը, Հրանտ Մաթեւոսյանը, Ռազմիկ Դավոյանը, Սոս Սարգսյանը, Աբրահամ Ալիքյանը (որն այն ժամանակ Մոսկվայում էր ապրում): Մարդիկ արգելված պարբերականները միմյանց էին փոխանցում՝ հաճախ ռիսկի ենթարկելով իրենց անվտանգությունն ու կյանքը։ Խիստ գրաքննության էին ենթարկվում ոչ միայն Դաշնակցության որոշ թերթեր (ինչպես «Բագինը» եւ «Ազդակը»), այլ Սփյուռքի գրեթե բոլոր հրատարակությունները։
Անճարում Լուսանկարը` REUTERS/Mohamed Azakir
Հետեւաբար, ճշմարիտ է ոչ միայն այն, որ ԽՄՀՄ-ն ակտիվորեն փորձում էր Սփյուռքի ու Խորհրդային Հայաստանի միջեւ սեպ խրել, այլեւ այն, որ այն ի վերջո չհասավ բաժանության իր ցանկալի աստիճանին՝ մեծ մասամբ հենց Հայաստանի մտավորականների հայրենասիրության շնորհիվ։
Թուրքիան, իր հերթին, բացահայտ ու հռչակված հակակրանք ունի այն ամենի հանդեպ, ինչն անվանում է «արտաքին» ու «սփյուռքյան» ազդեցություն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքականության վրա, հատկապես՝ Անկախությունից հետո։
Թուրքիայի նախկին արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, ինչպես նաեւ նախագահ Էրդողանն մի շարք հրապարակային հայտարարություններ են արել, որոնցում գուժել են Սփյուռքի «բացասական ազդեցությունը» ՀՀ քաղաքականության վրա։ 2024 թվականին Էրդողանը հայտարարեց, որ «Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղությանն ավելի մոտ կլիներ, եթե ձերբազատվեր արտաքին ազդեցություններից ու Սփյուռքից կախվածությունից»։ Թուրքական կառավարությունը բազմիցս փորձել է խրախուսել Հայաստանի կառավարությանը բացառել Սփյուռքի մասնակցությունը պետական որոշումների ընդունման գործում։
ԽՍՀՄ փորձերը Սփյուռք-Հայաստան հարաբերություններում լուրջ արգելք դարձան, բայց, ինչպես արդեն ասվեց, չկարողացան ջախջախել դրանք։ Սփյուռքի ազդեցությունն ու մասնակցությունը բացառելու Թուրքիայի քաղաքականությունը եւս հաջողություն չունեցավ։ Այս երկու քաղաքականությունների ձախողման ապացույցը Սփյուռքից նորանկախ Հայաստան հոսած հսկայական նյութական, մարդկային ու մշակութային ռեսուրսներն էին:
Ներկա կառավարության կողմից «Իրական Հայաստան» գաղափարախոսության ի հայտ գալուն պես ազգային ու պետական օրակարգերի միջեւ անջրպետը ոչ միայն ահագնացող կերպով խորացավ, այլեւ պաշտոնապես ամրագրվեց նաեւ որպես Հայաստանի Հանրապետության պետական քաղաքականություն։ «Իրական Հայաստան գաղափարախոսությունը» բազում հակասական ու վիճելի կառուցատարրեր ունի, սակայն դրանց մեծ մասն այս հոդվածի շրջանակից դուրս է ու առանձին քննարկում է պահանջում։
Կանդրադառնամ միայն կենտրոնական բաղադրիչին, որն ուղղակիորեն առնչվում է թեմային. Հայրենիքն ամբողջությամբ նույնացնել ու սահմանափակել ներկայիս միջազգայնորեն ճանաչված հայկական պետությամբ, այն է՝ 29,743 քառակուսի կիլոմետրով, որի քարտեզը վարչապետը սիրում է թափահարել՝ նոր «գաղափարախոսությունը» շարադրելիս։ Այն ամենը, ինչ դուրս է այդ տարածքից, պաշտոնապես հանվել է պետության մտահոգությունների ու պատասխանատվության ոլորտից եւ Հայրենիքի մաս չի համարվում։
Որեւէ հայկական կառավարություն պետական ու ազգային օրակարգերի անջատումն այդ չափով չէր պաշտոնականացրել։ Երբ հայրենասիրությունն այնքան վարկաբեկված չէր, ինչպես այսօր ՀՀ կառավարության շնորհիվ, հենց այն էր կենդանի պահում կապը երկու օրակարգերի միջեւ։ Սա ճիշտ էր Խորհրդային Հայաստանի ամենամութ շրջանում, ճիշտ էր Առաջին Հանրապետության, Անկախության հռչակագրի, Երրորդ Հանրապետության, ու նույնիսկ ներկա կառավարության առաջին երկու տարիների ընթացքում՝ նախքան 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ռազմական պարտությունները։
Հենց այդ պատերազմից հետո է, որ ներկա կառավարությունը ներմուծեց «Իրական Հայաստան» գաղափարախոսությունը՝ քաղաքական անհրաժեշտությունից ելնելով, ձախողումն արդարացնելու կամ բացատրելու համար։ 2023 թ. սեպտեմբերին Արցախի վերջնական կորուստը «գաղափարախոսությունն» ամբողջովին ու գործնական հիմքի վրա ամրագրեց։
Պետականությունն հայ ժողովրդի համար եղել է եւ պետք է մնա բացարձակ ու գերագույն արժեք։ Սակայն ՀՀ այսօրվա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից դուրս մնացող ազգային շահերի, պատմության, ժառանգության, պատճառների, պատմական ինքնության ցուցիչների ու հայ հոգեւոր կյանքի խորհրդանիշների ամբողջությունը «Հայրենիք» հասկացությունից հանելը «գաղափարախոսություն» չէ. դա ծայրահեղ մինիմալիստական ժխտողականություն է։ Եվ դա ամենեւին հայ ժողովրդի արդի ձգտումների օրինական արտահայտությունը չէ ու երբեւէ այդպիսին չի եղել։
Վիճահարույց հայտարարության քննադատներն այն հաճախ նաեւ «կատաղեցնող» են որակել։ Բայց եթե «Օսմանյան կայսրություն» բառերը փոխարինենք «Թուրքիայով», հայտարարությունը հիմնականում ճիշտ է, ու պետք է ազնիվ ինտելեկտուալ քննարկման, այլ ոչ թե կատաղության առարկա դառնա։
Այսօրվա Հայաստանն, իհարկե, տարբեր է Խորհրդային Հայաստանից ու Առաջին Հանրապետությունից։ Բայց փաստ է, որ Սփյուռքում գերիշխող հայրենասիրական ու ազգային գաղափարները թե՛ Խորհրդային Միությունը, թե՛ Թուրքիան վտանգավոր էին համարում, ու այսօր ՀՀ կառավարությունն է, որ դրանք վտանգավոր է համարում։ Ուստի ոչ միայն սինդրոմն է համեմատելի, այլեւ դրա հետեւում թաքնված շարժիչ ուժը։
Հետեւաբար, «վիրավորական նախադասության» առանցքային ուղերձը, կարծես, ճշմարիտ է. Հայաստանի կառավարությունն իր «Իրական Հայաստան» գաղափարախոսության միջոցով հաջողել է պաշտոնականացնել հայկական ազգային ու պետական շահերի միջեւ հստակ ու բացարձակ տարբերակումը այն դեպքում, երբ ԽՍՀՄ-ն ու Թուրքիան նույն բանին ձգտել ու ձախողել էին հասնել անջատման այն մակարդային, որն ունենք այսօր:
Հավանաբար, ապատեղեկատվության ամենավատ տեսակն է, որը հրամցնում են մարդիկ, ովքեր պետք է ավելի տ՝ պատմաբաններ, պրոֆեսորներ, գիտնականներ։ Երբ նրանք են սկսում աղավաղել պատմական փաստերը եւ սխալ մեկնաբանել քաղաքականությունները եւ դրանց իրական դրդապատճառները, նրանք ավելի մեծ վնաս են հասցնում ազգային պատմական ու քաղաքական դիսկուրսին, քան սովորական մարդիկ, ովքեր գործում կամ խոսում են տգիտությունից ելնելով։
Վերոնշյալ հակասական հայտարարությունը ոչ միայն «կատաղեցնող» եւ ստահոդ է հռչակվել, այլ պատմության վերաբերյալ հեղինակների «ծայրահեղ տգիտությունն» արտացոլող։ Կփաստարկեի, որ նման հայտարարություններ անողներն իրենք եւս կա՛մ անտեղյակ են պատմությունից, կա՛մ, ինչն ավելի մտահոգիչ է, պատրաստ են գիտակցաբար աղավաղել պատմական փաստերը՝ քաղաքական նպատակներից ելնելով։

Parallels Between the “Real Armenia Ideology” and Soviet and Turkish Approaches to the Diaspora - Mediamax.am
390 views
Parallels Between the “Real Armenia Ideology” and Soviet and Turkish Approaches to the Diaspora
Photo: REUTERS/Mohamed Azakir
Vahan Zanoyan
A new controversy has emerged in the inter-Armenian political discourse: A group of eight prominent Diasporan Armenians issued a statement calling for an end to the conflict between the Armenian government and the Armenian Apostolic Church. The statement was widely distributed. Soon thereafter, another prominent Diasporan Armenian, Dr. Garo Armen, issued a statement criticizing the group’s statement.
I will not dwell on the relative merits of the two statements. That is not the intention of this commentary. But I would like to focus on just one sentence in the statement of the group which appears to have offended certain readers.
The controversial statement in question is: “Even if unintentional, the Armenian government’s approach is risking severing its relations with the Diaspora—something not even the Ottoman Empire or the Soviet Union were able to do.”
The statement has been severely criticized for all kinds of reasons, including its alleged historical “inaccuracy” and the inappropriateness of comparing the current government’s policies with those of the Soviet Union and the Ottoman Empire.
But the off-hand dismissal of the statement as “false” risks missing a very important point in the current national crisis facing Armenia and the Armenian nation, which is the destructive degree to which the State agenda and interests have been distanced from the broader National agenda and interests.
The fact is, that both Turkey (granted, not the Ottoman Empire, since there was no Diaspora as we know it today during the Ottoman Empire) and the Soviet Union have indeed tried to drive a wedge between the Armenian Diaspora and Armenia. The evidence is overwhelming. The Soviet Union was wary of nationalistic ideas entering Soviet Armenia through Diasporan thought leaders. People with ties in the Diaspora, including even relatives, were looked upon with great suspicion and often persecuted. Diasporan literature was prohibited to enter Soviet Armenia. It was nonetheless smuggled in and secretly devoured by such intellectual giants as Raphael Ishkhanian, Babken Chugaszyan, Silva Kaputikyan, Hamo Sahyan, Hrand Matevosyan, Razmik Davoyan, Sos Sargsyan, Abraham Alikyan (who lived in Moscow at the time) and countless others, who secretly passed the prohibited periodicals to  each other, often risking their safety and even their lives. This applied not only to certain periodicals published by the Dashnak Party (such as Pakine and Aztag Weekly), but almost all Diaspora publications were subjected to strict censorship and scrutiny.
Thus, it is not only true that the Soviet Union actively tried to drive a wedge between the Diaspora and Soviet Armenia, but it is also true that it ultimately failed, at least it failed to achieve the extent of separation that it wanted, largely because of the patriotism of Soviet Armenian intellectuals.
As for Turkey, it has had an open and declared dislike of what it calls the “external” and “Diasporan” influences and constraints on the policies of the Armenian Republic, especially since Armenia’s Independence. Both the former foreign minister of Turkey, Ahmet Davutoghlu, and President Erdogan have made several public statements bemoaning the “negative influence” of the Diaspora on the policies of the Armenian Republic. As recently as 2024, Erdogan announced that “Armenia would be closer to peace with Azerbaijan if it rids itself of external influences and dependence on the Diaspora.” The Turkish government has repeatedly tried to encourage the Armenian government to separate and exclude the Diaspora from policy decisions of the State.
The attempts of the Soviet Union became a serious hurdle in Diaspora-Armenia relations, but as mentioned earlier, they could not kill it. As for Turkey’s policy of aiming to exclude Diaspora influence, it too did not succeed. The fact that these two policies failed is evident in the enormous flow of resources—material, human and cultural—from the Diaspora into the newly Independent Armenia.
It was not until the emergence of the “Real Armenia Ideology” propagated by the current government that the separation between national and state agendas not only widened to alarming levels but was also formalized as Armenian State policy. The “Real Armenia Ideology” has many highly questionable and debatable tenets, but most of those fall out of the scope of this article and require separate discussion. Here, I will focus on only one central tenet because it pertains to this issue, namely, equating the Motherland with, and restricting it to, the current internationally recognized Armenian State—i.e., the 29,743 sq kms, a map of which the Prime Minister likes to wave while expounding on the new “ideology.” Everything that falls outside that area, is officially excluded from the concerns and responsibilities of the State and is not considered to be part of the Motherland.
No Armenian government has ever formalized the separation of State and National agendas to this extent. When patriotism was not as discredited as it is by today’s Armenian government, it kept the link between the two agendas alive. This was true during the darkest days of Soviet Armenia, it was true during the first Republic, in the Declaration of Independence, during the Third Republic, and even during the first two years of the current government—until the military defeats of the 2020 44-day war. It was after that war that the current government came up with “Real Armenia Ideology” out of the political necessity to justify or explain the losses. The final loss of Artsakh in September 2023 was the fait-accompli that fully formalized the “ideology” on practical grounds.
Let me hasten to add that Statehood is, and should be, the ultimate and absolute value for the Armenian nation, which has been deprived of it for far too long.  But the exclusion of all national interests, history, heritage, causes, indicators of historical identity and symbols of Armenian spirituality that fall outside the internationally recognized borders of today’s Republic of Armenia from the notion of the Armenian “Motherland” is not “ideology,” it is extreme minimalistic denialism. And it certainly is not, nor has it ever been, part of the legitimate aspirations of the Armenian nation.
The critics of the controversial statement in question have also often labeled it “infuriating.” But if we replace the words “Ottoman Empire” with “Turkey,” the statement is largely correct, and should have led to intellectually honest reflection rather than infuriation.
Today’s Armenia is in fact different from Soviet Armenia, and different from the first Republic. But the fact remains that patriotic and nationalistic ideas prevalent in the Diaspora were regarded as dangerous by both the Soviet Union and by Turkey, and today, they are regarded as dangerous by the government of the Republic of Armenia. So not only the syndrome is comparable, but also the driving impetus behind the syndrome is comparable.
Thus, the key message of that “offending sentence” happens to be true—namely, that the Armenian government, through its “Real Armenia Ideology,” has succeeded to formalize a clear and absolute distinction between Armenian National and State interests, while both the Soviet Union and Turkey had tried to do the same and failed to achieve the same degree of separation as we have now.
Probably the worst kind of misinformation is that which comes from people who are supposed to know better, such as historians, professors, scholars. When they start distorting historical facts, and misinterpreting policies and what truly lies behind them, they do more damage to the overall national historical and political discourse than ordinary laymen acting or speaking out of ignorance.
The controversial statement cited above was proclaimed to be not only “infuriating” and false but also reflecting the “extreme ignorance” of the authors about history. I would argue that people making such statements are themselves either ignorant about history, or much worse, are prepared to knowingly distort the historical facts in pursuit of political objectives.