ԲԿՄԱ (Մոսկվա) - «Արարատ» 0:1 (0:1):
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Գեւորգյան, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Անդրեասյան, Բոնդարենկո, Իշտոյան, Մարկարով (Ն.Պետրոսյան, 73), Պողոսով, Ն.Ղազարյան (Մարտիրոսյան, 89):
Գոլեր՝ 0:1 Իշտոյան (33):
24 հոկտեմբերի: Տուր XXIX, որում երեւանցիները Մոսկվայում հաղթում են ԲԿՄԱ-ին եւ գրեթե չեմպիոն դառնում
«ԱՐԱՐԱՏԻ» ԲԱՐՁՈՒՆՔԸ
Մտածում էի, որ այժմ կհնչի հանդիպման ավարտն ազդարարող սուլիչը, եւ իմ պատուհանի տակ կրկին, ինչպես եւ երկու շաբաթ առաջ, հաղթականորեն կազդանշանեն մեքենաները, տղաները դուրս կվազեն եւ կվանկարկեն. «Ա-րա-րատ», «Ա-րա-րատ»: Ես նույնիսկ դուրս եկա պատշգամբ այդ տեսարանի ակնկալիքով: Բայց Նալբանդյան փողոցում լռություն էր տիրում: Տարօրինակ է: Մի՞թե երկրպագուները չեն հասկացել, որ այսօր հաղթելով ԲԿՄԱ-ին՝ «Արարատը» գրեթե չեմպիոն է դարձել: Չէ՞ որ ամեն ինչ կանեն սեփական հարկի տակ «Զենիթին» հաղթելու համար, իսկ կիեւցիները պետք է երկու դժվարին հանդիպում անցկացնեն Ալմա-Աթայում եւ Տաշքենդում: Եվ եթե նույնիսկ հաղթեն երկու հանդիպումներում էլ, միեւնույն է, չեն հասնի «Արարատին»: Իսկ երկրպագունե՞րը: Մի՞թե նրանք սպառել են իրենց այն անհավանական գիշերվա ընթացքում: Հավանաբար, զգացմունքների այդպիսի պայթյուն կարող է լինել կյանքում միայն մեկ անգամ: Եվ դա լավ է: Դա խոսում է այն մասին, որ թեեւ մեր երկրպագուն ակտիվ է, տաքարյուն, բայց ոչ մոլեռանդ: Երբ Տիգրան Պետրոսյանը երկրորդ անգամ նվաճեց աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը, մարդկանց մոտ այլեւս չկար այն խանդավառությունը, որն առկա էր 1963 թվականին: Կարող եմ ցանկացած մեկի հետ վիճել, որ չորս օր անց, երբ «Արարատը» կդառնա չեմպիոն, ուրախության այնպիսի արտահայտում, ինչպիսին գավաթի հաղթանակից հետո էր, Երեւանում չի լինի: Թեեւ չեմպիոնի տիտղոսը շատ ավելի պատվավոր է: Հիրավի, մարդն ամեն ինչի սովորում է…
Բայց անդրադառնամ հեռուստացույցին: Մերոնք պետք է խաղան Մոսկվայում, իսկ եղանա՞կը: Ձյուն, ցուրտ, ցեխ: Ինձ բռնում եմ այն մտքի վրա, որ կրկին խանգարում է սովորական պատկերացումը թույլիկ թիմի մասին: Չէ՞ որ հիմա «Արարատն» արդեն այն թիմը չէ, որը կարող է պատճառաբանել վատ եղանակը: Նա արիացել է, ֆիզիկապես գերազանցում է բազմաթիվ այլ ակումբների, իսկ տեխնիկական գերազանցությունը պետք է վճռորոշ դեր կատարի եղանակային վատ պայմաններում խաղի ժամանակ: Եվ հետո՝ վիճակագրությունը. վերջին երեք տարիների ընթացքում մեր ֆուտբոլիստները ԲԿՄԱ-ի հետ հանդիպումներում ոչ մի պարտություն չեն կրել: Ավելին, բանակայինները ոչ մի անգամ չեն կարողացել գրավել երեւանցիների դարպասը:
Եվ ահա խաղը սկսվեց: Թիմի կազմում կրկին փոփոխություններ կան, որոնք, ըստ երեւույթին, պայմանավորված են Զանազանյանի բացակայությամբ: Բայց 10-15 րոպե անց ի հայտ եկավ արարատցիների հաղթանակելու վստահությունը: Նրանց մոտ ամեն ինչ մի փոքր ավելի լավ է ստացվում, մի փոքր ավելի հստակ: Եվ հենց այդ «մի փոքրն» էլ թույլ է տալիս հաղթել հակառակորդին բոլոր գծերում: Նկատելի է, թե ինչ խորամանկորեն է գրոհ կազմակերպում Մարկարովը, ակտիվ է Անդրեասյանը, լավ է ստացվում Իշտոյանի խաղը (ինչպես միշտ Մոսկվայում): Ահա, ահա, հիմա գոլ կլինի: Եվ իսկապես: Գնդակը հայտնվում է բանակայինների դարպասի ցանցի մեջ: Լսում եմ, որ խփել է Իշտոյանը: Բայց ինչպես է դա տեղի ունենում, չեմ տեսնում: Բանն այն է, որ օպերատորը որոշել էր ցուցադրել այն պահի կրկնապատկերը, երբ Անդրեասյանը աջ եզրից հիանալի, ճշգրիտ փոխանցում էր կատարել տուգանային հրապարակ, իսկ հենց այդ պահին գոլ էր գրանցվել մեկ ուրիշ կոմբինացիայի արդյունքում, որը տեսախցիկը չէր հասցրել արձանագրել: Ափսոս: Գոլեր այլեւս չարձանագրվեցին, թեեւ հնարավորությունները շատ էին: Հիանալի հարված կատարեց Մարկարովը: Նա ԲԿՄԱ-ի պաշտպաններին այնքան վարպետորեն շրջանցեց, որ եթե Էդիկը խփեր այդ գոլը, հնարավոր է, այն կդառնար ամենագեղեցիկը խաղաշրջանում: Ինձ նույնիսկ թվաց, թե գնդակը թափ տվեց բանակայինների դարպասաձողի վրայի ձյունը: Իսկ ավարտից մի քանի րոպե առաջ չափազանց հարմար դիրքից վրիպեց Ղազարյանը: Ա՜խ, Կոլյա, Կոլյա…
...Հանդիպումը նոր էր ավարտվել, երբ զանգահարեցին Մոսկվայից: «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» թերթի մարզական բաժնի տղաները խնդրում էին շտապ ակնարկ տրամադրել «Արարատի» մասին, ընդ որում, նրանք նշում էին, որ ցանկալի է պատմել ոչ այնքան գավաթակիրների ու չեմպիոնների (նրանք նույնպես չէին կասկածում, որ «Արարատն» արդեն չեմպիոն է) մարզական, ֆուտբոլային պայքարի, որքան թիմում տիրող բարոյահոգեբանական մթնոլորտի մասին: Մի խոսքով, կոլեկտիվի կերպարը: Բայց հեշտ է միայն դա ասելը՝ կոլեկտիվի կերպարը: Ինչ-որ ծավալուն, բայց բացարձակ աներեւակայելի մի բան:
Բայց ի՞նչ արած: Ակնարկը պետք է ուղարկեմ մեկ օրից: Որոշեցի սկզբի համար ակնարկը գրել օրագրիս մեջ:
...Եվ այսպես, հաղթանակ: Ոսկե դուբլ: Ու հիմա հարկավոր է առանց շտապելու, հիմնավորապես պարզել, թե ո՞րն է հաջողության գրավականը: Ինչպիսի՞ն է այսօր «Արարատը»` հայրենական ֆուտբոլի ճանաչված առաջատարը: Ինչո՞ւմ է նրա ուժը: Ո՞րն է գաղտնիքը:
Ականատեսները պատմում են, որ այն հիշարժան օրը՝ հոկտեմբերի 10-ին, երեւանցի ֆուտբոլիստների երկրպագուներն իրենց հետ Լուժնիկի մարզադաշտ էին բերել այսպիսի գրությամբ պաստառ. «Արարատ»՝ աստղ-թիմ, «Արարատ»՝ աստղերի թիմ»: Բանն այն է, որ Նիկոլայ Օզերովը, մեկնաբանելով հայաստանյան ֆուտբոլիստների հերթական հաջողությունը, նշում էր, որ այդպիսի կոլեկտիվների մասին սովորաբար ասում են. դա ոչ թե աստղերի թիմ է, այլ՝ աստղ-թիմ է: Այդ բանաձեւի մի մասը հոգեհարազատ էր երկրպագուներին, իսկ մյուս մասը նրանք վճռականապես հերքում էին. «Ինչպե՞ս թե աստղեր չկան: Իսկ Զանազանյանը, Մարկարովը, Անդրեասյանը, Աբրահամյանը, Իշտոյանը, Ղազարյանը, Կովալենկոն մի՞թե աստղեր չեն»:
Խոստովանեմ, ինձ նույնպես պարուրում էին կասկածները: «Արարատի» ֆուտբոլիստներից շատերը տարբեր ժամանակներում խաղացել են երկրի հավաքականների կազմերում. արդյո՞ք դա նրանց վարպետության ցուցանիշը չէ: Բայց, միեւնույն ժամանակ… Թեեւ, ես որոշել էի հարմար առիթի սպասել եւ այդ մասին խոսել հենց տղաների հետ: Առիթ էր հանդիսացել թիմի հաղթական վերադարձը Երեւան բյուրեղապակյա գավաթով:
Ժամանակ գտնելով՝ մենք Հովհաննես Զանազանյանի հետ հանգամանալից զրույցի բռնվեցինք: Ի զարմանս ինձ՝ «Արարատի» ավագը կիսում էր իմ այն կարծիքը, որ իր եւ առանցքային խաղացողների մեծ մասի համար (բացառությամբ Ալյոշա Աբրահամյանի) նախորդ խաղաշրջանն ամենեւին էլ ամենահաջողը չէր: Ինքը՝ Զանազանյանը, օրինակ, իր լավագույն խաղաշրջանը համարում է 1969 թվականը: Ըստ նրա, տարբեր պատճառներով (վնասվածքներ, հիվանդություններ) ավելի վատ են խաղացել Լեւոն Իշտոյանը, Նիկոլայ Ղազարյանը, Նորիկ Մեսրոպյանը, Ալեքսանդր Կովալենկոն: Արկադի Անդրեասյանը, ավագի կարծիքով, իր լավագույն խաղը ցուցադրել է նախորդ տարի, իսկ Էդուարդ Մարկարովը (նա ինքն է ինձ ասել)՝ նախանցյալ տարի, երբ դարձավ թիմի առաջին ռմբարկուն…
Եվ այստեղ ավագը գիտակցեց իրավիճակի պարադոքսալ բնույթը: Նա անսպասելիությունից նույնիսկ ձեռքերն իրար հարվածեց. «Իսկապես, գրեթե բոլոր տղաներն իրենց նախկին ուժով չեն խաղացել, բայց թիմը դեռ երբեք այդքան լավ հանդես չի եկել…»:
Մեր սեղանիկի շուրջը պտտվում էին թիմի բժիշկն ու մերսողը, խեթ էին նայում մարզիչները. մոտենում էր ընթրիքի ժամը: Բայց Զանազանյանն արդեն ինքն էր շահագրգռված բացահայտել թիմի հաջողության գաղտնիքը, որն ամբողջ երկար ուղին՝ գարնանից մինչեւ աշուն, անցել էր բացառապես հարթ, նպատկասլաց, եռանդուն, եւ այժմ տոնում էր արժանի հաղթանակը:
...Նախորդ ֆուտբոլային խաղաշրջանի ավարտին թիմի տնօրեն Ռոբերտ Ծաղիկյանը հարցազրույցներից մեկում բավականին կտրուկ հայտարարություն էր արել. «Հաջորդ խաղաշրջանում նախատեսում ենք ոսկե մեդալներ շահել: Կպայքարենք նաեւ Գավաթի համար»: Նա գիտեր` ինչ է ասում: Տեսնում էր, զգում էր. «Արարատը» վերելք է ապրում: Թիմի ղեկավարներին չէր շփոթեցնում նույնիսկ այն հանգամանքը, որ «Արարատն» այն ժամանակ երկրորդ տեղից հայտնվել էր չորրորդում: Նրանք հստակ գիտեին, թե ինչու էր այդպես ստացվել. ֆուտբոլիստները վատ էին անցկացրել նախապատրաստական շրջանն ու գարնանային ուսումնամարզական հավաքը: Փոխարենը հետո… Ութերորդ տուրից սկսած՝ մինչեւ առաջնության ավարտը «Արարատն» ավելի շատ միավորներ էր հավաքել, քան բարձրագույն լիգայի ցանկացած այլ թիմ: Եվ եթե հնարավոր լիներ… տեղաշարժել առաջնությունը, ապա երեւանցիները չեմպիոն կդառնային: Թիմում տեղի էին ունեցել ներքին ողջունելի փոփոխություններ, որոնք հաջողության վստահություն էին ներշնչում:
Եվ ահա նախապատրաստումը այս խաղաշրջանին: Ֆուտբոլիստները մարզվում էին մեծ ծանրաբեռնվածությամբ: Թիմի մարզավիճակի մասին հարցին «Արարատի» ղեկավարները մշտապես պատասխանում էին. «Պատրաստվածություն թիվ մեկ»… Բայց թիմը թիվ մեկ պատրաստվածությունն ուներ ոչ միայն մարզական տեսանկյունից: Այն միաձուլվել էր իսկական կոլեկտիվի, որի մասին կարելի էր ասել. ապրում էին մեծ, համերաշխ ընտանիքի նման…
Եվ այստեղ շատ տեղին է պատմել «Արարատի» մարզչի մասին: Ի՞նչ կարելի է ասել: Թիմի երկրպագուները հաճույքով ընդունեցին Ն. Սիմոնյանին ավագ մարզիչ նշանակելու մասին լուրը: Նախկինում հանրահայտ կենտրոնական հարձակվողի մարզչական ձեռագիրը զարմանալիորեն համընկնում էր կաշվե գնդակի հայաստանյան վարպետների ֆուտբոլային մտածողության եւ ըմբռնման հետ: Ինքը Նիկիտա Պավլովիչը խանդավառ ողջույններին համեստորեն էր պատասխանում. «Ոչ թե մարզիչներն են հաղթում գավաթներն ու առաջնությունները, այլ՝ խաղացողները»:
Այնուամենայնիվ, բազմաթիվ հանդիպումներում մասնագետները մատնանշում էին հենց մարզչական մտքի սուր մենամարտերը, որոնցից, որպես կանոն, հաղթող էր դուրս գալիս Սիմոնյանը: Այդուհանդերձ, իրականության հանդեպ մեղք չեմ գործի, եթե ասեմ, որ արարատցիներն իրենց մարզչին ամենեւին էլ մարզչական խորաթափանցության համար չէ, որ սիրում են: Նրանք նախկինում եւս նրա մեջ գնահատում էին մասնագետին, իսկ հիմա իսկապես սիրում են ընկերոջը:
... Մի անգամ բազա էին բերել «Ֆուտբոլ-հոկեյ» շաբաթաթերթի թարմ համարը: Տղաները կարդում էին եւ աչքերին չէին հավատում. թիմերից մեկի ֆուտբոլիստները, որոնք դատական հայց էին ներկայացրել իրենց մարզչի դեմ, դատարանում ասում էին. «Մեզ պետք է հետեւել ու առաջ մղել… Փափկությունը վհատեցնում է մեզ: Մեզ հետ այդպես չի կարելի վարվել: Մեզ փայտ է հարկավոր»:
Իսկ Սիմոնյանն իր աշխատանքը կառուցում է խաղացողների գիտակցության, նրանց նկատմամբ վստահության վրա: Բազմիցս դեպքեր են գրանցվել, որ նա չի ցանկացել այս կամ այն խաղացողին ընդգրկել հանդիպման կազմում, բայց մոտեցել է թիմի ավագը, խառնվել են այլ ֆուտբոլիստներ, եւ նա փոխել է իր որոշումը: Բազմամյա փորձը հուշել է. ֆուտբոլիստներն իրար հետ ավելի անկեղծ են, նրանք ավելի լավ գիտեն, ավելի լավ են զգում, թե իրենցից ով է այդ պահին ավելի լավ մարզավիճակում, ով՝ վատ: Միայն հարկավոր է թիմում ձեւավորել անկեղծության, փոխադարձ պատասխանատվության մթնոլորտ:
Առաջնության մեկնարկից քիչ առաջ էր: Էդիկ Մարկարովը հրաժարվել էր թիմի հետ մեկնել հավաքների: Պատճառը զուտ անձնական էր, հնարավոր է հարգելի, բայց այնուամենայնիվ՝ անձնական: Մարզիչը նրան հասկացավ, բայց չէ՞ որ տուժում էին թիմի շահերը: Եվ Սիմոնյանը, որ նոր էր գործի անցել, սկսեց նրանից, ինչից չէր ցանկանա սկսել. նա հեռացրեց թիմի լավագույն խաղացողներից մեկին, հիանալի վարպետի, որի հետ մեծ հույսեր էր կապում:
Նիկիտա Պավլովիչն այն ժամանակ ասում էր, որ սպասում էր, թե ֆուտբոլիստները կմիջնորդեն Էդիկի համար, քանի որ իրենց համար դժվար կլինի խաղալ առանց նրա: Եվ շատ է զարմանում, երբ դա տեղի չի ունենում: Քանի որ թիմը հասկացել էր իր մարզչին, հասունություն էր ցուցաբերել:
Լեւոն Իշտոյանը, Էդուարդ Մարկարովը եւ Նիկոլայ Ղազարյանը:
Այդ ամենի մասին կարելի էր նաեւ չհիշել, հատկապես այսօր, երբ խոսակցության թեման տոնական է: Բայց այդ պատմությունը լավագույնս բնութագրում է «Արարատում» տիրող բարոյական մթնոլորտը, որն այդ ժամանակ արդեն ձեւավորվել էր, եւ որը ֆուտբոլիստների համար ամեն ինչից թանկ էր: Դա մեկ բառով կարելի է այսպես բնութագրել՝ կոլեկտիվիզմ: Զանազանյանը կարծում է, որ հենց այստեղ է հարկավոր որոնել հայաստանյան ֆուտբոլիստների ներկայիս հաջողության գլխավոր բաղադրիչը:
Իսկ ի՞նչ է նշանակում «աստղ-թիմ» բնորոշումը: Մասնագետներն այսպիսի բացատրություն են տալիս. «ֆուտբոլային կոլեկտիվ, որն անթերի է խաղում բոլոր գծերում, օղակներում, ունի գերազանց ֆիզիկական կարգավիճակ, հատկապես արագություն»: Նկատեք, որ առաջին պլան է մղվում ոչ թե սպորտային կատեգորիան՝ տեխնիկան, տակտիկան, ատլետիզմը, այլ մարդկայինը՝ կոլեկտիվիզմը: Եթե դա չլիներ, «Արարատն», ի դեպ, չէր տիրապետի պայքար ծավալելու սիրված ոճերից մեկին, երբ հակառակորդի դարպասի մոտ կարուսել ստեղծելով՝ նրան շփոթության մեջ են գցում: Եվ երբ գնդակը հայտնվում է դարպասում, հաճախ տեսնում ես, թե ինչպես է հարձակվողը՝ գոլի հեղինակը, հետ վազում դեպի իր թիմի պաշտպանները, շնորհավորում նրանց եւ շնորհակալություն հայտնում մասնակցության համար:
Պատահական չէ, որ Արկադի Անդրեասյանը, դժգոհություն հայտնելով հավաքականի խաղից, գանգատվում է գործընկերների հետ իր շփման միակողմանի բնույթից: Բացակայում է փոխըմբռնումը, դաշտում խոսակցությունը ծավալվում է տարբեր ֆուտբոլային լեզուներով: Մինչդեռ «Արարատում» Անդրեասյանը սովոր է մշտապես զգալ ընկերների թիկունքը:
Ամենասուր խնդիրներից մեկը ցանկացած կոլեկտիվում հոգեբանները համարում են առաջնորդության խնդիրը: Իշխելու կամքը մարդուն բնազդաբար ներհատուկ է փոքր տարիքից: Իմանալով թիմում Զանազանյանի մեծ հեղինակության մասին՝ ինձ խիստ հետաքրքրում էր, թե ինչպե՞ս, ի՞նչ մեթոդներով է նա պահպանում առաջատարի իր դիրքն «Արարատում»: Բայց այդ մասին անձամբ նրան հարցնելն անհարմար էր: Որոշեցի պարզել անուղղակի ճանապարհներով:
Երբ գիտակցեցինք, որ պայքարում ենք չեմպիոնության համար, սկսեցինք հաշվել բոլոր միավորները եւ կշռադատել մեր բոլոր քայլերը: «Արարատը» ցուցադրում էր կայուն, նպատակաուղղված հարձակվողական խաղ եւ արժանի էր հաղթանակի: Չեմ հիշում մի դեպք, երբ մենք մրցակցի հետ պաշտպանողական ֆուտբոլ խաղայինք:
Գրեթե բոլոր խաղերում երեք հարձակվողով էինք դուրս գալիս խաղադաշտ. աջից խաղում էր Լեւոն Իշտոյանը, կենտրոնում` Էդուարդ Մարկարովը, ձախից` ես, իսկ Արկադի Անդրիասյանը չորրորդ հետ քաշված հարձակվողի դերում էր:
Հարձակվողական խաղով հաղթելը մեծ պատիվ է բերում թիմին: Մենք շատ երկրպագուներ ձեռք բերեցինք այդ խաղաոճի շնորհիվ` ոչ միայն հայերի շրջանում:
Մեր ավագ Հովհաննես Զանազանյանը թիմում իսկական առաջնորդ էր եւ կարողանում էր պայքարի դրդել մեզ: Թիմի ավագն իր ուսերին մեծ պատասխանատվություն է կրում. նա օրինակ է ծառայում թիմի մյուս խաղացողների համար: Զանազանյանն իրեն չէր խնայում, ամբողջովին տրվում էր խաղին եւ դա մեզ շատ էր ոգեւորում:
Նիկիտա Սիմոնյանը, Հովհաննես Զանազանյանը եւ Ալյոշա Աբրահամյանը:
Երբ ինչ-որ մի խաղացողի գործերը լավ են, ավագը կարող է նրա հետ ընդհանրապես չշփվել: Բայց եթե ինչ-որ մեկն ընկճված է, վատ մարզավիճակում է, ապա Հովհանն անմիջապես հայտնվում է նրա կողքին: Նա օրերով, շաբաթներով, երբեմն նույնիսկ ամիսներով պտտվում է նրա շուրջը՝ ինչպես դայակը հիվանդ երեխայի անկողնու մոտ: «Նա ուրիշների վրա կենտրոնացած անձնավորություն է»,- ասաց ինձ խաղացողներից մեկը: «Երկաթյա ձեռք թավշյա ձեռնոցում»,- կարծում է մյուսը:

Восхождение «Арарат-73»: игра 29-я - Mediamax.am
24 октября. Тур XXIX, в котором ереванцы побеждают в Москве ЦСКА и практически становятся чемпионами.
Никита Симонян, Ованес Заназанян и Алеша Абрамян.
Левон Иштоян, Эдуард Маркаров и Николай Казарян.
ЦСКА (Москва) – «Арарат». 0:1 (0:1).
Москва. Стадион «Динамо». 24 октября. 8 000 зрителей.
«Арарат»: А.Абрамян, Геворкян, Саркисян, Коваленко, Месропян, Андреасян, Бондаренко, Иштоян, Маркаров (Н.Петросян, 73), Погосов, Н.Казарян (Мартиросян, 89).
Голы: Иштоян (33).
ВЕРШИНА «АРАРАТА»
Я предполагал, что вот сейчас раздастся финальный свисток, и за окном моим снова, как и две недели назад, загудят победно машины, высыпят на улицу парни и будут скандировать «А-ра-рат», «А-ра-рат». Я даже вышел на балкон в ожидании этого зрелища. Но на улице Налбандяна царила тишина. Странно. Неужто не поняли болельщики, что фактически сегодня, победив ЦСКА, «Арарат» стал чемпионом? Ведь «костьми лягут», а обыграют у себя «Зенит», а киевляне должны играть два трудных матча в Алма-Ате и Ташкенте и если даже выиграют обе встречи, все равно не догонят «Арарат». Так что же болельщики? Или они исчерпали себя в ту необыкновенную ночь? Нет, видимо, такой всплеск эмоций может быть лишь один раз в жизни. И это хорошо. Это говорит о том, что болельщик наш хоть и активный, горячий, но не фанатичный, не истошный. Когда Тигран Петросян вторично завоевал титул чемпиона мира, уже не было того энтузиазма у людей, который наблюдался в 1963 году. Могу спорить с кем угодно, что через четыре дня, когда «Арарат» станет чемпионом, такой демонстрации радости, какая была после выигрыша Кубка, в Ереване не будет. Хотя чемпионский титул значительно почетнее. Поистине, человек ко всему привыкает...
Но вернусь к телевизору. Наши должны играть в Москве, а погода? Снег, холод, слякоть. Ловлю себя на мысли, что опять мешает старое привычное представление о команде-хлюпике.  Ведь давно уже «Арарат» не тот коллектив, который может ссылаться на непогоду. Он возмужал, физически превосходит  многие другие  клубы, а превосходство в технике должно сыграть решающую роль при игре в плохую погоду. Потом - статистика: за последние три года наши футболисты в матчах с ЦСКА не потерпели ни одного поражения.  Более того, армейцы ни разу не сумели поразить ворота ереванцев.
Фото: eduardmarkarov.com:
И вот началась игра. В составе команды опять перестановки, вызванные, очевидно, отсутствием Заназаняна. Но прошло 10-15 минут, и появилась уверенность в победе араратовцев. У них все получалось чуть получше, чуть поточнее.  Эти «чуть-чуть» и позволяли переигрывать соперника во всех линиях. Заметно было, как хитро конструирует атаки Маркаров, активен Андриасян, идет игра у Иштояна (как всегда в Москве).  Вот-вот: сказал я, будет гол. И точно. Трепещет мяч в сетке ворот армейцев. Слышу, что забил Иштоян. Но как это произошло - не увидел. Дело в том, что оператор решил повторно показать прекрасный проход Андриасяна по правому флангу, точный прострел в штрафную площадку, а в этот самый момент был забит гол в результате другой комбинации, которую камера не успела зафиксировать. Жаль. Больше голов не было, хотя возможностей - сколько угодно. Прекрасно ударил Маркаров. Он обыграл защитников ЦСКА столь изящно, что, забей Эдик гол, так, возможно, он стал бы самым красивым в сезоне. Мне показалось даже, что мяч стряхнул с перекладины ворот армейцев застывший снег. А за несколько минут до конца из выгоднейшей  позиции промазал Казарян. Эх, Коля, Коля...
...Только закончился матч, как позвонили из Москвы. Ребята из спортивного отдела «Комсомольской правды» попросили срочно передать очерк об «Арарате», причем, уточнили они задание, рассказать желательно не столько о спортивной, футбольной борьбе обладателей Кубка и чемпионов (они тоже не сомневались, что «Арарат»- уже чемпион), сколько о нравственном климате, царившем в команде. Словом - некий портрет коллектива. Но это легко только сказать: портрет коллектива. Нечто емкое, по совершенно невообразимое.
Однако делать нечего. Передать нужно через день. Решил для начала написать газетный очерк в дневнике.
...Итак, победа. Золотой дубль. И теперь надо не спеша, основательно разобраться, в чем причина успеха. Какой он сегодня, «Арарат», признанный лидер отечественного футбола? В чем его сила? В чем секрет?
Очевидцы рассказывают, что в памятный день 10 октября поклонники ереванских футболистов привезли собой в Лужники транспарант: «Арарат - команда-звезда, Арарат-команда звезд». Это был полемичный лозунг. Дело в том, что летом   нынешнего года Николай Озеров, комментируя очередной успех армянских футболистов, отмечал, что о таких коллективах обычно говорят: это не команда звезд, а команда-звезда. Почти что одна половина этой формулы болельщикам пришла по душе,  а другую они решительно отвергали:  «Kaк это, нет звезд? А Заназанян, Маркаров, Андриасян, Абрамян, Иштоян, Казарян, Коваленко - они что, не звезды?»
Признаться, меня тоже одолевали сомнения. Mногие из игроков «Арарата» в разное время входили в составы сборных команд страны - это ли не показатель их классности? Но вместе с тем... Впрочем, я решил дождаться удобного случая и поговорить об этом с самими ребятами. Поводом послужило триумфальное возвращение команды в Ереван с хрустальным трофеем.
Улучив время, мы уселись с Ованесом Заназаняном за обстоятельную беседу. К моему немалому удивлению, капитан «Арарата» легко согласился со мной, что для него и для большинства ключевых игроков (за исключением Алеши Абрамяна) прошедший сезон отнюдь не самый лучший. Он, Заназанян, считает, например, своим лучшим сезоном сезон 1969 года. Хуже, по его мнению, по разным причинам (травмы, болезни) сыграли и Левон Иштоян, и Николай Казарян, и Норик Месропян, и Александр Коваленко. Аркадий Андриасян, по мнению капитана, лучшую свою игру показывал в прошлом году, а Эдуард Маркаров - это он сам мне сказал - в позапрошлом году, когда и стал первым бомбардиром команды...
И здесь капитан вслед за мной также проникся всей парадоксальностью ситуации.   Он даже всплеснул руками от неожиданности: «Действительно, почти все ребята сыграли не в прежнюю свою силу, а команда в целом еще никогда так здорово не играла...».
Около нашего столика кружились врач и массажист команды, косо поглядывали тренеры - наступало время ужина. Но Заназаняну уже самому было интересно разобраться в слагаемых успеха команды, которая весь долгий путь от весны до осени прошла исключительно ровно, целеустремленно, энергично и теперь вот празднует заслуженную победу.
...В конце прошлого футбольного сезона начальник команды Роберт Цагикян в одном из интервью заявил довольно категорично: «В следующем сезоне думаем выиграть золотые медали. Будем бороться также за Кубок». Он знал, что говорил. Видел, чувствовал: «Арарат» на подъеме. Руководителей команды не смущало даже тс обстоятельство, что «Арарат» тогда со второго места переместился на четвертое. Они знали точно, почему так случилось: футболисты очень плохо провели подготовительный период и весенний учебно-тренировочный сбор. Но зато потом... С восьмого тура и до конца чемпионата «Арарат» набрал очков больше, чем любая другая команда высшей лиги. И если можно было бы... передвинуть турнир, то ереванцы стали бы чемпионами. В команде произошли внутренние отрадные перемены, которые вселяли уверенность в успех.
И вот-подготовка к нынешнему сезону. Футболисты тренировались с большими нагрузками. На вопрос о спортивной форме команды руководители «Арарата» неизменно отвечали: «Готовность номер один»... Но команда была в готовности номер один не только в спортивном отношении. Команда спаялась в настоящий коллектив, о котором можно сказать: жили большой дружной семьей...
И здесь самое время рассказать о тренере «Арарата». Что и говорить, поклонники команды с удовольствием встретили весть о назначении Н. П. Симоняна старшим тренером. Тренерский почерк знаменитого в прошлом центрфорварда удивительно совпадал с футбольным мышлением, с пониманием футбола армянскими мастерами кожаного мяча. Сам Никита Павлович на восторженные приветствия отвечал скромно: «не тренеры выигрывают кубки и чемпионаты, а игроки».
И все же во многих матчах специалисты отмечали острые дуэли именно тренерской мысли, из которых победителем, как правило, выходил Симонян. И тем не менее я не погрешу против истины, если скажу, что вовсе не за тренерскую прозорливость любят своего наставника араратовцы. Они и раньше ценили в нем специалиста, а теперь по-настоящему полюбили товарища.
... Однажды на базу принесли свежий номер еженедельника «Футбол-хоккей». Ребята читали и глазам своим не верили: футболисты одной из команд, затеявшие тяжбу со своим тренером, говорили на суде: «За нами следить и подгонять... Мягкость расхолаживает нас. С нами так нельзя. Нам нужна палка».
Симонян же строит работу на сознательности игроков, на доверии к ним. Бывали не раз случаи, когда он не хотел ставить на матч того или иного игрока, но подходил капитан, вмешивались другие футболисты, и он отменял свое решение. Многолетний опыт подсказывал: футболисты между собой откровеннее, они лучше знают, лучше чувствуют, кто из них сейчас в хорошей форме, кто в плохой. Надо только добиться в команде атмосферы откровенности, ответственности друг перед другом.
Это было перед самым началом старта. Эдик Маркаров отказался ехать с командой на сборы. Причина была сугубо личной, возможно уважительной, но все же личной. Понять его тренер понял, но ведь страдали интересы команды. И Симонян, только что приступивший к работе, начал с того, с чего не хотел бы начинать - он отчислил одного из лучших игроков команды, великолепного мастера, на которого очень рассчитывал.
Никита Павлович говорил тогда, что ждал - вот-вот заступятся за Эдика футболисты, ведь им будет трудно играть без него. И очень удивился, когда этого не произошло. Ибо команда поняла своего тренера, проявила зрелость, превратилась в требовательный к себе коллектив.
Обо всем этом можно было бы и не вспоминать, особенно сегодня, когда повод для разговора праздничный. Но эта история лучше всего свидетельствует о нравственном климате в «Арарате», который уже к тому времени сложился и которым футболисты дорожат больше всего. Вкратце это можно охарактеризовать одним словом-коллективизм. Заназанян считает, что именно здесь надо искать главное слагаемое нынешнего успеха армянских футболистов.
Так что же означает определение «команда-звезда»? Специалисты дают такое объяснение: «футбольный коллектив, безукоризненно сыгранный во всех линиях, звеньях, обладающий отличной физической подготовкой, особенно скоростью». Заметьте, что на первый план выдвигается не спортивная категория-техника, тактика, атлетизм, а человеческая-коллективизм. Не будь этого, «Арарат», между прочим, не овладел бы одной из излюбленных манер ведения борьбы, когда приходит в движение весь ансамбль, когда игроки, подолгу владея мячом, создавая карусель у ворот соперника, приводят его в замешательство. И когда мяч оказывается в воротах, часто видишь, как нападающий, автор гола, отбегает назад к своим защитникам, поздравляет их и благодарит за соучастие.
Не случайно, Аркадий Андриасян, выражая недовольство игрой в сборной, сетует на односторонний характер своего общения с партнерами. Отсутствует взаимопонимание, разговор на поле ведется на разных футбольных языках. В «Арарате» же Андриасян привык чувствовать постоянно локоть товарищей.
Одной из острейших проблем в любом коллективе психологи считают проблему лидерства. Воля к власти инстинктивно присуща человеку с малых лет. Зная об огромном авторитете Заназаняна в команде, меня очень интересовало, как, какими методами он поддерживает свое лидерство в «Арарате». Но спросить его самого об этом было неловко. Решил выведать окольными путями.
Когда мы осознали, что боремся за чемпионский титул, то начали считать очки и рассчитывать все наши шаги. «Арарат» показывал стабильную, целеустремленную, атакующую игру и заслужил победу. Не помню ни единого случая, чтобы мы играли с противником от обороны. Практически во всех случаях мы выходили на матч с тремя нападающими: Левон Иштоян - справа, Эдуард Макаров - в центре, я - слева, а Аркадий Андреасян был в роли четвертого, оттянутого форварда.
Победа при атакующей игре, конечно, приносит больше славы. И благодаря этой манере игры мы приобрели многочисленных поклонников не только среди армян, но и по всему миру.
Наш капитан Оганес Заназанян был истинным лидером нашей дружины, и умел заводить нас на борьбу. Капитан всегда несет большую ответственность, так как является примером и вдохновителем для остальных футболистов. Заназанян никогда себя не жалел, отдавая игре всего себя. Как говорится, хорош тот солдат, который не щадит своего живота. Он был примером для нас и умел вести за собой команду.
Когда у какого-нибудь игрока дела идут хорошо, капитан может с ним вообще не общаться. Но если кто-то захандрил, закапризничал, вышел из формы, то Ован тут как тут. Он днями, неделями, а то и месяцами будет крутиться вокруг него, как нянька у постели больного ребенка. «Это человек, ориентированный на других»,- сказал мне один из игроков. «Железная рука в бархатной перчатке» - считает другой. Третий убежден: капитан руководит так, чтобы ведомому казалось, будто руководит он.