«Շախտյոր» - «Արարատ» - 0:0: 11-մետրանոցներ՝ 3:4
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Գեւորգյան, Սարգսյան, Ա.Հարությունյան, Մեսրոպյան, Անդրեասյան, Բոնդարենկո, Իշտոյան, Պողոսով, Մարտիրոսյան, Ն.Ղազարյան (Մարկարով, 72):
11-մետրանոցներ իրացրեցին՝ Անդրեասյան, Իշտոյան, Պողոսով, Մարկարով:
Չիրացրեցին՝ Սարգսյան:
14 հոկտեմբերի: Տուր XXVII: «Շախտյոր»-«Արարատ»
ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՆԽԱՏԵՍՈՒՄՆԵՐՈՒՄ
Մինչեւ հոկտեմբերի տասը ես «Շախտյորի» համար նախատեսում էի զրո միավոր: Առհասարակ, դեռ երկրորդ շրջափուլի մեկնարկից առաջ, երբ բոլորը մտահոգված էին Ուկրաինայում կայանալիք հինգ խաղերով, ես վստահ հայտարարում էի, որ առանձնապես ոչինչ տեղի չի ունենա, եթե «Արարատը» ուկրաինական թիմերին պարտվի բոլոր հինգ խաղերը: Կարեւորը՝ չպարտվել տանը եւ Մոսկվայում՝ տորպեդոյականներին ու ԲԿՄԱ-ին: Այդ դեպքում մենք կունենանք 20 միավոր: Գումարած առաջին շրջափուլում կուտակած 20 միավորը, եւ քառասուն միավորով կարելի է հաղթանակ տոնել: Դրանից ավել ոչ մի թիմ չի հավաքի: Բայց վախեցրեց Ռոստովի հետ չարաբաստիկ խաղը, որը խառնեց բոլոր խաղաքարտերը:
Հավասարակշռությունը պահպանելու համար հարկավոր էր հաղթել ուկրաինական երկու թիմերից մեկին: Հենց այդ ժամանակ եղավ հաղթանակը «Զարյայի» նկատմամբ: Բայց հանգստություն կրկին չկար: Կիեւի դինամոյականները հաղթում էին խաղ խաղի հետեւից, իսկ դա իմ հաշվարկների մեջ չէր մտնում: Բայց, ով գիտե, հնարավոր է՝ հակառակորդի հենց այդ ծոծրակն այրող շունչն էր մեր թիմին լրացուցիչ ուժ հաղորդում, եւ վերջինս փորձում էր առաջ անցնել հակառակորդից, առաջինը հասնել եզրագծի ժապավենին: Հանկարծ՝ նոր վրիպում, այս անգամ՝ Մոսկվայի դինամոյականների հետ խաղում: Հենց այդ ժամանակ էլ երկրպագուները հայացքը սեւեռեցին Դոնեցկի վրա: Իսկ իմ կանխատեսումների սյունակում «Շախտյորի» դիմաց գրված էր «0»: Հոկտեմբերի 10-ի գիշերը ես այն դարձրեցի «2»: Չի կարող այնպես ստացվել, որ «Արարատի» առաջին ելույթը գավաթակրի նոր կարգավիճակում պարտությամբ ավարտվի: Բացի այդ, կար նաեւ այլ նախանշան. 19 տարի առաջ, եզրափակչում պարտվելով կիեւցիներին, երեւանցիները Մոսկվայից մեկնեցին Դոնեցկ եւ այնտեղ նույնպես պարտություն կրեցին: Իսկ այժմ ամեն ինչ ճիշտ հակառակն է տեղի ունենում:
Վերջին չորս տուրերի ժամանակ «Արարատի» հաղթելու մեծ ցանկությունը բեկման ենթակա չէր: Մենք տրամադրված էինք միայն հաղթանակի. ոչ մի դեպքում չհանձնվել, չթուլանալ եւ չպարտվել: Գավաթի նվաճումից հետո բոլոր տղաները կրկնակի պատասխանատվություն էին զգում մեր երկրպագուների առջեւ. գիտեինք, որ ամբողջ աշխարհի հայությունը հետեւելու է մեր խաղերին:
Կոլեկտիվիզմը, թիմի միասնական ոգին եւ պատասխանատվությունը մեզ թույլ չէին տալիս միավորներ կորցնել: Մենք առավելագույնս հավաքված էինք գործում, պարտության միտք անգամ չէր կարող լինել: Ֆուտբոլում երբեմն ստիպված ես «անել անկարելին»:
Գավաթի եզրափակիչում Կիեւի «Դինամոյին» հաղթելուց հետո ողջ Ուկրաինան մեր դեմ էր տրամադրված: «Շախտյորի» խաղացողներն այդ հանդիպմանը կոպիտ խաղ ցուցադրեցին: Մենք տեխնիկական առումով նկատելի առավելություն ունեինք, եւ դա նրանց շատ էր զայրացնում: Խաղի ընթացքում նրանց պաշտպանը հարվածեց ոտքիս, ես ընկա, գնդակը մնաց իմ կողքին, իսկ նրանց խաղացողներն էլ իբրեւ թե գնդակն էին փորձում խլել, սակայն իրականում ինձ նոր հարածներ էին հասցնում: Այդ վայրենության հետեւանքով վնասվածք ստացա:
...Մինչ Դոնեցկից հեռուստահաղորդման մեկնարկը մնացել է մոտավորապես 40 րոպե: Ինչպե՞ս լրացնել այդ դադարը: Հավանաբար, արժե մի քանի նոր մանրամասներ գրանցել գավաթի հանդիպման մասին, որոնք պատմել են իրադարձությունների ականատեսները: Ինձ հատկապես հետաքրքրում էր, թե ինչ էր տեղի ունեցել թիմերի հանդերձարաններում երկու լրացուցիչ խաղակեսերից առաջ:
Տաքացած եւ ոգեւորված արարատցիներին Նիկիտա Պավլովիչը ոգեշնչել էր. «Տղանե՛ր: Այսօր, հիմա, կամ հայտնի չէ՝ երբ… Մենք պետք է հաղթենք այս 30 րոպեում: Վաղն արդեն ուշ կլինի: Եվ գոլը հարկավոր է միանգամից խփել: Ես վստահ եմ, որ դուք կխփեք այդ գոլը…»:
Իսկ հակառակորդի ճամբարում առկա էին տարաձայնություններ: Մթնոլորտի լարվածության աստիճանի մասին կարելի է դատել՝ թեկուզ ելնելով այն փաստից, որ դինամոյականների ավագ մարզիչ Սեւիդովը հանդերձարանից դուրս չեկավ՝ մինչեւ վերջ դիտելու հանդիպումը: Մի՞թե խաղացողները չէին խրախուսել իրենց մարզչին: Մի՞թե նրանք պարտության մեղքը գցել էին նրա վրա:
Հստակ հիշում եմ հանդիպման յուրաքանչյուր դրվագը, կարող եմ թվարկել՝ քանի անգամ սխալվեցին երեւանցիները: Այդ պահերին յուրաքանչյուր երկրպագու կշտամբում էր նրանց, վրդովված՝ կարող էր նաեւ կտրուկ խոսքեր ասել: Բայց ոչ մեկի մտքով անգամ չէր անցնի թիմի անհաջողության մեղքը գցել մարզչի վրա:
Մի անգամ, խաղաշրջանի ամենասկզբում, երբ «Արարատի» հեռանկարները պարզ չէին, Սիմոնյանն ասաց. «Հաղթում են ֆուտբոլիստները, իսկ պարտվում՝ մարզիչները»: Ես այդ ժամանակ չհամաձայնեցի նրա հետ, ասացի, որ դեռ ոչ մի անգամ ոչ մի երկրպագուից հանդիմանանքի խոսքեր չեմ լսել Ֆալյանի, Պոնոմարյովի, Գլեբովի հասցեին:
- Հնարավոր է,- պատասխանեց նա,- բայց չէ՞ որ երկրպագուները չեն նշանակում ու հեռացնում մարզիչներին:
Մինչդեռ կարելի էր լսել նաեւ երկրպագուների խոսքը: Չէ՞ որ դա մեկ, երկու կամ երեք մարդ չէ, այլ՝ մի ստվար զանգված: Անտեսել այն, նշանակում է մոռանալ, թե ում համար են ֆուտբոլիստները խաղում:
Երբ Ռոբերտ Ծաղիկյանն ինձ ասաց, որ թիմի ղեկավարությունը, նույնիսկ պարտության դեպքում, պատրաստվում էր մտնել հանդերձարան եւ տղաներին շնորհավորել Գավաթի եզրափակիչ դուրս գալու կապակցությամբ, ես դա ըստ արժանվույն գնահատեցի: Այլ կերպ լինել չէր կարող: Մարզական կյանքը հյուսված է ոչ միայն հաղթանակներից:
... Իմ կանխատեսումներն իրականացան կիսով չափ: «Արարատը» վաստակեց մեկ միավոր՝ երկուսի փոխարեն: Բայց՝ շատ կարեւոր միավոր: Ոսկու շողարձակմամբ: Այն կիեցիներին թույլ չէր տալիս առաջ անցնել: Իսկ ինչպիսի՜ դժվարին հանդիպման արդյունքում էր այն ձեռք բերվել: Հանդիպման ավարտից անցել էր արդեն մի քանի ժամ, իսկ ես դեռ վերապրում էի տեսածս: Անընդհատ թվում էր, թե մեր դարպասին գոլ կխփեն, իսկ գնդակը վերջին րոպեին միայն հրաշքով չհայտնվեց «Շախտյորի» դարպասում: Եվ երբ ամենավերջում գիտակցեցի, որ չնայած Աբրահամյանի դարպասի մոտ բուռն գրոհներին, վերջինս ոչ մի անգամ ստիպված չեղավ փայլել իր վարպետությամբ` իրական գոլային պահեր չեղան: Կյանքումս առաջին անգամ մտածեցի, որ ֆուտբոլում փակ, պաշտպանողական տարբերակը նույնպես գոյության իրավունք ունի: Զարմանալի ճշգրտությամբ էր գործում մեր պաշտպանությունը: Այն ոչ մի անգամ հակառակորդի հարձակվողներին մոտ չթողեց տուգանային հրապարակին, դարպասի գրավման համար ելքային դիրքերին:
«Շախտյորին» հաղթեցինք 11 մետրանոցների միջոցով, չնայած եզրափակիչի դրամատիկ հանդիպումից հետո մեզ շատ դժվար էր կենտրոնանալ: «Շախտյորն» առաջին խաղաշրջանում շատ լավ էր հանդես գալիս, հետո զիջեց իր դիրքերը: Դոնեցկից վերադառնալիս մեզ Հայաստանում շատ ջերմ դիմավորեցին, մինչեւ տուն հասնելը ստիպված եղանք մի քանի տեղ կանգնեցնել մեքենաները:

Восхождение «Арарат-73»: игра 27-я
«Арарат»: А.Абрамян, Геворкян, Саркисян, А.Арутюнян, Месропян, Андреасян (к), Бондаренко, Иштоян, Погосов, Мартиросян, Н.Казарян (Маркаров, 72).
Послематчевые пенальти забили: Андреасян, Иштоян, Погосов, Маркаров.
Не забили: Саргсян.
14 октября. Тур XXVII. «Шахтер»-«Арарат».
ПОПРАВКА К ПРОГНОЗАМ
До десятого октября я планировал ноль очков «Шахтера». Вообще-то говоря, еще перед началом второго круга, когда все были обеспокоены пятью предстоящими играми на Украине, я уверенно заявлял, что ничего особенного не произойдет, если «Арарат» проиграет украинским командам все пять матчей. Главное не проиграть дома и в Москве - торпедовцам и ЦСКА Тогда у нас будет 20 очков. Плюс 20 набранных в первом круге, и с сорока очками можно праздновать победу. Больше никто не наберет. Но перепугала злополучная игра с Ростовом, перепутавшая все карты.
Чтобы восстановить равновесие, надо было выигрывать у одной из двух украинских команд. Тут последовала победа над «Зарей». Но спокойствия опять не было. Динамовцы Киева выигрывали матч за матчем, а это в мои расчеты не входило. Но, кто знает, возможно, именно это обжигающее затылок дыхание соперника вливало в нашу команду дополнительные силы, и она старалась убежать от преследователя, прийти к финишной ленте первой. Вдруг - новая осечка, на этот раз с динамовцами Москвы. Тогда и устремились взоры болельщиков к Донецку. А у меня в графе прогнозов напротив «Шахтера» стоит «0». Ночью десятого октября я переправил его на цифру «2». Не может быть того, чтоб первый выход «Арарата» в новом ранге обладателя Кубка окончился провалом. Кроме того, была и другая примета: девятнадцать лет назад, проиграв в финале киевлянам, ереванцы выехали из Москвы в Донецк и там тоже проиграли. Теперь же все идет наоборот.
В ходе последних четырех туров желание «Арарата» победить не подвергалось сомнению. Мы настраивались только на победу: ни в коем случае не сдаваться, не сбавлять обороты и не проигрывать. После победы в Кубке, все ребята чувствовали двойную ответственность перед болельщиками - мы знали, что армяне во всем мире будет следить за нашей игрой.
Коллективизм, единый дух команды и ответственность не позволяли нам терять очки. Мы были максимально собраны и сконцентрированы. В футболе порой бываешь вынужден делать что-то через «не могу».
Естественно, что после победы над киевским «Динамо» в финале Кубка, вся Украина была настроена против нас. Игроки «Шахтера» играли грубо. Мы значительно превосходили их в техническом плане, и это их очень сильно злило. Во время игры их защитник нанес мне удар по ноге, и я упал. Мяч остался рядом со мной, и их игроки якобы пытались отобрать его у меня, но на самом деле исподтишка наносили мне удары. В результате этой дикости я получил повреждение.
...До начала телепередачи из Донецка остается минут сорок. Чем заполнить эту тягостную паузу? Пожалуй, стоит записать несколько новых деталей о кубковом матче, рассказанных очевидцами событий. Меня особенно интересовало, что происходило в раздевалках команд перед дополнительными двумя таймами.
Разгоряченным и возбужденным араратовцам Никита Павлович внушал: «Ребята! Сегодня, сейчас или неизвестно когда... Мы должны выиграть в эти полчаса. Завтра уже будет поздно. И гол надо забить сразу! Я уверен, что вы забьете этот гол...»
В лагере же противника был разлад. О степени накаленности атмосферы можно судить хотя бы по тому факту, что старший тренер динамовцев Севидов не вышел из раздевалки досматривать матч. Неужели игроки не поддержали своего тренера? Неужели они свалили на него вину за драматическое поражение?
Я отчетливо вспоминаю каждый эпизод матча, могу перечислить, сколько раз ошибались ереванцы. В эти мгновения каждый болельщик упрекал их, в сердцах мог бы сказать и резкое слово. Но никто и не подумал бы неудачу команды поставить в вину тренеру.
Как-то, в самом начале сезона, когда перспективы «Арарата» не были ясны, Симонян с грустью сказал: «Выигрывают матчи футболисты, а проигрывают-тренеры». Я тогда не согласился с ним, спорил, говорил, что еще ни разу ни от одного болельщика не слышал упреков в адрес Фальяна, Пономарева, Глебова.
- Возможно,- ответил он,- но ведь не болельщики назначают и снимают тренеров.
А надо бы прислушаться и к болельщицкому слову Не один же это человек, не два и не три, а целая масса. Игнорировать ее, значит забывать, для кого футболисты играют свою игру.
Когда Роберт Цагикян сказал мне, что руководство команды, даже в случае поражения, собиралось войти в раздевалку и первым делом поздравить ребят с выходом в финал Кубка, я воспринял это как должное. А как же иначе? Спортивная жизнь соткана не из одних побед.
... Прогнозы мои оправдались наполовину. «Арарат» завоевал одно очко вместо двух. Но какое это важное очко! С отблеском золота. Оно не позволяло киевлянам выйти вперед. А в каком трудном матче добыто! Прошло уже несколько часов после окончания встречи, а я еще переживаю увиденное. Все время казалось, что вот-вот в наши ворота влетит гол, а он на последней минуте только чудом не влетел в ворота «Шахтера». И когда под самый занавес я сообразил, что, несмотря на бурный штурм ворот Абрамяна, последнему ни разу не пришлось блеснуть своим мастерством - не было реальных голевых моментов- я впервые в своей жизни подумал, что закрытый, оборонительный вариант в футболе гоже имеет право на существование. Удивительно точно действовала наша защита. Она ни разу не подпустила форвардов соперника к штрафной площадке, к исходной для взятия ворот позиции.
Мы победили «Шахтер» в послематчевых пенальти, хотя после драматичного финала Кубка нам было очень сложно сконцентрироваться. «Шахтер» в первом круге выступал очень хорошо, однако затем уступил позиции. По возвращению из Донецка в Ереван нас встретили очень тепло, несколько раз по дороге из аэропорта были вынуждены останавливать машины.