Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ 26-րդ
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Մարտիրոսյան, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Անդրեասյան, Բոնդարենկո, Իշտոյան, Ն.Պետրոսյան, Զանազանյան, Ն.Ղազարյան  (Մարկարով, 65):
Գոլեր՝ 0:1 Կուրնենին (3), 1:1 Անդրեասյան (50):
11-մետրանոցները իրացրեցին՝ Կովալենկո, Իշտոյան, Ն.Պետրոսյան:
Չիրացրեցին՝ Մարկարով, Մարտիրոսյան:
7 հոկտեմբերի: Տուր XXVI: «Արարատ» - «Դինամո» Մոսկվա
«ԴԺԲԱԽՏ ՊԱՏԱՀԱ՞Ր»
«Հրազդան» մարզադաշտի ճանապարհին, ինչպես ընդունված, կանխատեսումներ էինք անում Մոսկվայի դինամոյականների հետ կայանալիք հանդիպման մասին: Ես ասացի, որ մերոնք անպայման կհաղթեն, եթե «դժբախտ պատահար» տեղի չունենա: Ի՞նչ է դա: Դե, ասենք, երբ գոլ են խփում սեփական դարպասը:
Այնպես ստացվեց, որ այդ առանցքային հանդիպման արդեն երրորդ րոպեին երիտասարդ Կուրնենինը մոտ երեսուն մետր հեռավորությունից գոլ խփեց: Նորակոչիկը նույնիսկ չէր մտածում այդ մասին: Նա գնդակն ուղարկեց տուգանային հրապարակ, Աբրահամյանը դուրս եկավ որսալու այն, բայց գնդակը դիպավ Մեսրոպյանի մեջքին եւ փոխեց ուղղությունը դեպի դարպասի հեռավոր անկյունը:
Բայց արարատցիներն իրենց շատ արագ հավաքեցին եւ համախմբված ու գեղեցիկ խաղ ցուցադրեցին: Եվ դա` չափազանց խիստ պրեսինգի պայմաններում: Դինամոյականները ոչ մի վայրկյան չէին թողնում մտածելու համար: Պայքարում էին յուրաքանչյուր գնդակի համար: Փակել էին դեպի իրենց դարպասը տանող բոլոր ուղիները: Այնուամենայնիվ, կրկնում եմ, երեւանցիները ճեղքեր էին գտնում հարձակման համար եւ մի քանի անգամ շատ մոտ էին հաջողությանը: Բայց Պիլգույը այսօր փայլուն էր խաղում: Ընդմիջմանը, երբ կարծիքներ էինք փոխանակում խաղի մասին, ես ասացի, որ եթե դինամոյականները նույնքան գրագետ պրեսինգ կիրառեն երկրորդ խաղակեսում, եթե նրանք չհոգնեն, չսխալվեն, այդ պարագայում գոլ խփելը հավասարազոր կլինի սխրանքի: Եվ այդպիսի սխրանք գործեց Անդրեասյանը: Նրա խփած գոլը թեեւ հաղթանակ չբերեց (11-մետրանոցներն ավելի լավ իրացրին հյուրերը), բայց եւս մեկ անգամ ապացուցեց, որ «Արարատը» կարող է «անել անհնարինը»: Հանդիսատեսները, իհարկե, մարզադաշտը լքում էին առանց ոգեւորության, բայց հանդիմանանքի խոսքեր ֆուտբոլիստների հասցեին եւս չկային: Ուրախալի է, որ երկրպագուները դարձել են ավելի գրագետ եւ արդարամիտ: Ես մտածում էի առաջիկա գավաթի հանդիպման մասին եւ որոշեցի, որ այս պարտությունը թիմին տեմպից չի գցի: Իհարկե, ցավալի կլինի, եթե հենց այսպիսի խաղը թիմին զրկի ոսկե մեդալներից: Եվ այդ պահին, ասես որոտ պարզ երկնքում, հնչեց հաղորդավարի ձայնը. կիեւցիները պարտվեցին բանակայիններին, այն էլ ինչ հաշվով` 0:3: Դա սենսացիա էր: Մրցաշարային աղյուսակում հավասարակշռությունը չի խախտվել: «Արարատն» առաջվա պես զբաղեցնում է առաջին հորիզոնականը:
Մի խաղի ժամանակ, որն անհաջող էր ընթանում մեզ համար, Սիմոնյանը տաքացած ասաց ինձ.
- Սոկրատ, ինչո՞ւ ես բերանդ ջուր առել, նստել: Գնա, կիսապաշտպաններին ասա, որ առաջ քաշվեն:
Ինչո՞ւ հենց ինձ հանձնարարեց փոխանցել խաղացողներին այդ ցուցումը` եթե Սիմոնյանը դա ասեր ռուսերեն, մրցակիցները նույնպես կլսեին հրահանգը եւ հետեւություններ կանեին:
Հենց մոտեցա դաշտի եզրին եւ պետք է գոռայի, «Արարատը» գոլ խփեց: Երկրպագուները չհասկացան, որ ես բան չհասցրեցի ասել: Հանկարծ լսեցի, թե ինչպես են մեր երկրագուները գոռում. «Հարութ, մնա այդտեղ, հետ մի արի»: Իրենց թվացել էր, որ ես մի կախարդական բան ասացի, եւ մերոնք միանգամից գոլ խփեցին:
Հետաքրքիր է, որ հանդիպման նախօրեին Բլոխինը «Սովետսկի Սպորտ»-ի հետ հարցազրույցում ուղղակիորեն հայտարարել էր, որ իրենք բանակայիններին կհաղթեն առանց դժվարության, ասել է թե ԲԿՄԱ-ն խնդիր չի ներկայացնում կիեւցիների համար: Դժվար չէ պատկերացնել, թե ինչպես պետք է մոսկվացիներին զայրացներ այդ ոչ հարգալից արտահայտությունն իրենց հասցեին: Նրանցից յուրաքանչյուրը, հավանաբար, մտքում կրկնում էր ներկայումս շատ տարածված բանաձեւը` «Դե, սպասի՛ր… Բլոխին», իսկ կանաչ դաշտում կյանքի էր կոչում իր սպառնալիքը:
Ահա ինչպես է պատժվում ամբարտավանությունը: Միեւնույն ժամանակ, ես մեծ հարգանք սկսեցի տածել Անդրեասյանի նկատմամբ, երբ նույն «Սովետսկի Սպորտ»-ում կարդացի.
- Ինչպե՞ս եք վերաբերվում կանխատեսումներին:
- Զգույշ: Հատկապես նրանց, որոնք պետք է կատարվեն կամ չկատարվեն մի քանի օր անց:
- Բայց երկրի առաջնությունը կավարտվի միայն նոյեմբերին:
- Հուսով եմ` ուժերի ներկայիս հարաբերակցությունը կպահպանվի…
Եթե հաշվի առնենք, որ «Արարատն» ու Կիեւի «Դինամոն» ընթանում են, ինչպես ձիասերները կասեին, «քիթ քթի տված», ապա Արկադիի այդպիսի պատասխանը կարելի է համարել շատ դիվանագիտական եւ պատշաճ:
Առհասարակ, Անդրեասյանի կերպարն ինձ վաղուց է հետաքրքրում: Այդքան հակասական խոսքեր ոչ մի այլ ֆուտբոլիստի մասին չեմ լսել: Ասում են, որ նա շուտ է վիրավորվում, որ բարդ բնավորություն ունի, բայց, միաժամանակ, նույն մարդիկ խոստովանում են, որ քչերն են այնպես լուրջ վերաբերվում իրենց գործին, ինչպես Արկադին: «Որպեսզի նա երբեւէ խախտի ռեժի՞մը: Խմի կամ ծխի՞,- ասաց ինձ մի մարզական լրագրող: - Ի՞նչ եք ասում: Դրա համար նա չափազանց շատ է հարգում իր անձը»:
Մոսկվայի «Դինամոյի» հետ մեր խաղը չստացվեց: Կարծում եմ հաջող չխաղացինք, քանի որ մտածում էին հոկտեմբերի 10-ին կայանալիք Գավաթի եզրափակիչ խաղի մասին:
Դաշտում ցանկացած խաղացող իր տեղն ու դերն ուներ, եւ Արկադի Անդրեասյանի դերը ոչ ոք չէր կարող տանել: Նա միշտ գլուխը բարձր էր խաղում. վստահ էր իր ուժերի վրա: Անդրեասյանը կազմակերպում էր խաղը եւ գոլեր էր հեղինակում:
Նա տեխնիկապես լավ պատրաստված ֆուտբոլիստ էր եւ դաշտը լավ էր տեսնում: Ցանկացած պահին գիտեր, թե ում պետք է փոխանցի գնդակը: Կարողանում էր գնդակն իր մոտ պահել այնքան ժամանակ, մինչեւ Նիկոլայ Ղազարյանն արագություն կհավաքեր, կամ էլ Լեւոն Իշտոյանն կազատվեր վերահսկողությունից:
Հայտնի է, որ Արկադի Անդրեասյանը մի փոքր ծանր բնավորություն ունի: Դրա հետ կապված Իշտոյանը նրան երբեմն ասում էր`«Ժպտա էլի, դա էլ հո փողով չէ»:
Յուրաքանչյուր մրցաշրջանի ժամանակ մեր կիսապաշտպանները 10-11 գոլ էին խփում, ինչը վկայում էր նրանց բարձր վարպետության եւ աշխատասիրության մասին:
Թիմի տղաների հետ մտերիմ ընկերներ էինք, բայց բոլորս էլ լուրջ էինք մոտենում մեր աշխատանքին: Երբեմն մեզ թույլ էինք տալիս մի փոքր խախտել ռեժիմը, բայց խաղերից եւ հավաքներից առաջ միշտ կենտրոնանում էինք մեր աշխատանքի վրա: Մեր հաջողության գրավականներից մեկը մեր անսահման նվիրումն էր թիմին ու ընդհանուր գործին:
Ոչ թե «անձը», այլ սպորտը, ֆուտբոլը, իսկ դա նույն բանը չէ: Իսկ ինչ վերաբերվում է Անդրեասյանի թերություններին, ապա, լինելով ինքնաքննադատության եւ ինքնավերլուծության հակված անձնավորություն, նա ինքը զգում է դրանք` մատնանշելով նախեւառաջ տաքարյունությունը: Իսկ այն հարցին, թե դա ո՞ւմ է ավելի շատ խանգարում` իրեն, խաղընկերներին, թե դատավորներին, պատասխանում է. «Երեւի` բոլորին»:
Դժվարին է եղել Արկադիի ուղին դեպի բարձրագույն լիգա: 1964թ. նա սկսեց խաղալ Լենինականի «Շիրակում», որի մարզիչն այն ժամանակ իր հորեղբայրն էր` նախկինում հայտնի ֆուտբոլիստ Հայկ Անդրեասյանը: Ի դեպ, Արկադիի հայրը եւս խաղացել է Բաքվի ակումբներից մեկում: Ընտանիքում,- ասում է Արկադին,- բոլորը հետաքրքրվում էին ֆուտբոլով: Բայց նրա առաջին խաղաշրջանն «Արարատում» անհաջող էր: Նա ամուր հիմնավորվել էր փոխարինող կազմում եւ շուտով գնաց «Սեւան»: Այդ թիմը, իհարկե, ավելի ցածրակարգ էր, բայց Անդրեասյանը անհատական մարզումներում հասնելով ֆանատիզմի` անընդհատ կատարելագործում էր իր տեխնիկան: Զգալով, որ բարելավել է իր խաղը, երիտասարդ ֆուտբոլիստը վերադարձավ «Արարատ» եւ արդեն 1971թ. ցուցադրեց փայլուն խաղ` նվաճելով ԽՍՀՄ առաջնության արծաթե մեդալները: Հաջորդ տարի նա օլիմպիական մրցաշարի բրոնզե մեդալակիրն էր:
Իհարկե, այս տարի Անդրեասյանի մոտ ամեն ինչ բարենպաստ չէ. վնասվածքները հետապնդում են նրան, եւ նա արդեն բաց է թողել 5-6 խաղ: Բայց նրա վարքագծում նկատելի են փոփոխություններ, ակնհայտ է ավելի ծանրակշիռ, ողջամիտ մտածողությունը: Նախկինում նա գնդակը շատ երկար էր պահում իր մոտ, ասես հիանալով, պարծենալով իր տեխնիկայով: Նա զգում էր. հանդիսատեսին դա դուր է գալիս: Մեծանալով` Արկադին հասկացավ, որ մի բան է հարգել հանդիսականին, այլ բան է ենթարկվել նրա կամքին: Հիմա, երբ գնդակը նրա մոտ է, նա չի արգելակում հարձակման տեմպը, նրա յուրաքանչյուր փոխանցումը հնարավորություն է ընձեռում գրոհ կազմակերպելու համար: Ընդ որում, ոչ թե պարզունակ, հակառակորդի համար հեշտ բացահայտելի, այլ` գաղտնի, հետեւաբար` անսպասելի, հետեւաբար` շատ հաճախ դարպասի գրավմամբ ավարտվող գրոհ: Հետաքրքիր է, որ ընդլայնելով գրոհ կազմակերպողի իր իրավասությունները, առատորեն փոխանցումներ կատարելով` նա ինքն էլ ի պատասխան սկսել է հաճախակի փոխանցումներ ստանալ: Եվ գոլեր խփել: Պատահական չէ, որ այս տարի նա բոլորից շատ է գոլ խփել` 13 գնդակ: Կարող էր ավելի շատ լինել, եթե, իմ կարծիքով, որոշ դրվագներում ի հայտ չգային նախկին «հիվանդության» հետքերը: Անդրեասյանը չիրացրեց երկու 11-մետրանոց, ընդ որում, դրանցից մեկը` Ռոստովի հետ հանդիպման ժամանակ, ուներ վճռորոշ նշանակություն: Ի՞նչ էր դա` հուզմո՞ւնք, լարվածությո՞ւն: Կարծում եմ, որ այդպիսի վարպետը չէր կարող անտեղի վրիպել: Պատճառը հարվածը բարդացնելու ձգտումն էր, անպայման դարպասի «մեռյալ կետին» դիպչելու ձգտումը, ինչն, իհարկե, գովելի է: Բայց չէ՞ որ գոյություն ունի նաեւ պատասխանատվություն թիմի առջեւ…

Восхождение «Арарат-73»: игра 26-я
«Арарат»: А.Абрамян, Мартиросян, Саркисян, Коваленко, Месропян, Андреасян, Бондаренко, Иштоян, Н.Петросян, Заназанян (к), Н.Казарян (Маркаров, 65).
Голы: 0:1 Курненин (3), 1:1 Андреасян (Коваленко, 50).
Послематчевые пенальти забили: Коваленко, Иштоян, Н.Петросян,
не забили: Маркаров (вратарь), Мартиросян (мимо).
7 октября. Тур XXVI. «Арарат» - «Динамо» Москва.
«НЕСЧАСТНЫЙ СЛУЧАЙ?»
По дороге на разданский стадион, как принято в таких случаях, строили прогнозы на предстоящий матч с динамовцами Москвы. Я сказал, что наши выиграют обязательно, если не произойдет нечто вроде «несчастного случая». Что это такое? Ну, скажем, когда забивают гол в свои ворота.
Надо же было так сложиться этому гвоздевому матчу, чтоб уже на третьей минуте молодой и неопытный Курненин метров с тридцати забил гол. Дебютант даже не помышлял об этом. Он подавал мяч в штрафную площадку, Абрамян вышел на перехват, но тут мяч коснулся спины Месропяна и изменил направление в сторону дальнего от Алеши угла ворот.
Но араратовцы собрались очень быстро и наладили красивую комбинационную игру. И это при жесточайшем прессинге. Динамовцы не давали ни секунды на размышления. Боролись за каждый мяч. Перекрыли все подступы к своим воротам. И все же, повторяю, ереванцы находили щели для атак и несколько раз были очень близки к успеху. Но Пильгуй играл сегодня блестяще. В перерыве, обмениваясь мнениями об игре, я сказал, что если динамовцы так же грамотно будут
прессинговать во втором тайме, если они не устанут, не ошибутся, то забить гол в такой ситуации равносильно подвигу. И подвиг такой совершил Андриасян. Гол, забитый им, хоть и не принес победы - одиннадцатиметровые лучше пробили гости - но все же лишний раз доказал, что «Арарат» умеет «сделать невозможное» Зрители покидали стадион, конечно, без энтузиазма, но я ни от кого не услышал слов упрека в адрес футболистов. Радует, что болельщики стали грамотными и справедливыми. Я думал о предстоящем кубковом матче и решил, что такой проигрыш не выбьет команду из седла. Жаль, конечно, если именно такая игра лишит команду золотых медалей. И тут, как гром среди ясного неба, прозвучал голос диктора: киевляне проиграли армейцам, да еще как-0:3! Это было сенсацией. Равновесие в турнирной таблице не нарушено. «Арарат» по-прежнему занимает первую строчку.
Во время одной неудачно складывающейся для нас игры, Симонян, будучи во взвинченном состоянии, сказал мне:
- Сократ, ну что ты сидишь, как будто в рот воды набрал? Иди, скажи полузащитникам, чтобы отодвинулись вперед.
Почему он поручил сказать это именно мне? Потому что, если бы он сам сказал это по-русски, игроки соперника также поняли бы замысел, поэтому мне было поручено передать это игрокам по-армянски.
В ту секунду, когда я подошел к кромке поля, и должен был закричать, «Арарат» забил гол. Вдруг я услышал, как наши болельщики кричат: «Арут, оставайся там, не уходи назад». Им показалось, что я дал игрокам некую магическую подсказку, и они тут же забили.
Интересно, что накануне матча Блохин в интервью «Советскому спорту» недвусмысленно заявил, что у армейцев они выиграют без труда. Нетрудно представить, как должно было разозлить москвичей столь неуважительное высказывание в их адрес. Каждый из них, наверное, повторял мысленно популярную нынче формулу: «Ну, погоди... Блохин», а на зеленом поле реализовал свою угрозу.
Вот как наказывается высокомерие. Тем большим уважением проникся я к Андреасяну, когда в том же «Советском спорте» прочел:
- Как вы относитесь к прогнозам?
- Осторожно. Особенно к тем, которые должны сбыться или не сбыться спустя несколько дней.
-  Но чемпионат страны завершится лишь в ноябре.
-  Я надеюсь, что нынешнее соотношение сил сохранится...
Если учесть, что «Арарат» и киевское «Динамо» идут, как сказали бы лошадники, «ноздря в ноздрю» - то такой ответ Аркадия можно признать вполне дипломатичным и достойным.
Вообще, фигура Андреасяна давно интригует меня. Столько противоречивых суждений ни об одном другом футболисте я не слышал. Говорят, что он очень обидчивый, что характер у него трудный, но вместе с тем те же самые люди признают, что мало кто, как Аркадий, так серьезно относится к своему делу. «Чтобы он когда-нибудь да нарушил режим? Выпил или закурил?- говорил мне один спортивный журналист. - Что вы? Для этого он слишком уважает свою персону».
В матче с «Динамо» мы не смогли найти свою игру. Полагаю, мы сыграли неудачно, так как уже мысленно настраивались на финальный матч Кубка СССР, предстоящий 10 октября.
На поле каждый игрок имел свое место и значение. Значение и роль Аркадия Андреасяна нельзя преуменьшить. Он всегда играл с высоко поднятой головой, был уверен в своих силах. Андреасян забивал голы и организовывал игру.
Он был очень технически одаренным футболистом и хорошо видел поле. Он мог держать мяч у себя, пока Николай Казарян не набирал скорость или же Левон Иштоян не избавлялся от опеки.
Как известно, у Аркадия Андреасяна был несколько тяжелый характер. В связи с этим Иштоян говорил ему: «Улыбнись хоть, это же не за деньги».
Наши полузащитники забивали за сезон по 10-11 голов, что говорило об их высоком мастерстве и работоспособности.
С партнерами по команде мы были близкими друзьями, но все подходили к делу чрезвычайно серьезно. Порой, конечно, мы позволяли себе слегка нарушить режим, но перед сборами или матчами концентрировались только на деле. Одним из главных залогов нашего успеха была именно безграничная преданность своему делу.
Не «персону», а спорт, футбол, а это не одно и то же. Что же касается недостатков Андреасяна, то, будучи человеком самокритичным, склонным к самоанализу, он сам их чувствует и указывает прежде всего на горячность. А на вопрос, кому она больше всего мешает - ему, партнерам, судьям? - отвечает: «Всем, должно быть».
Сложен был путь Аркадия в высшую лигу. В 1964-ом году начал выступать в Ленинаканском «Шираке», который в то время тренировал его дядя, известный в прошлом футболист Гайк Андреасян. Кстати, и отец Аркадия играл в бакинской клубной команде. В семье,- говорит Аркадий, - все интересовались футболом. Но первый его сезон в «Арарате» был неудачным. Он прочно обосновался в дублирующем составе и вскоре ушел в «Севан». Команда эта была, конечно, разрядом ниже, но Андреасян в индивидуальных тренировках доходя до фанатизма, шлифовал и шлифовал свою технику. Почувствовав, что прибавил в игре, молодой футболист вернулся в  «Арарат» и уже в 1971 году показал блестящую игру, завоевав серебряные медали чемпионата СССР. На следующий год он был бронзовым призером олимпийского турнира. Всего же в составе сборной СССР провел 12 матчей.
Конечно, в этом году у Андреасяна не все благополучно - травмы преследуют его, и он уже пропустил 5-6 игр. Но заметно стало другое в его манере-более солидное, рациональное мышление. Прежде он часто передерживал мяч, подолгу возился с ним, словно любуясь, щеголяя своей техникой. Он чувствовал: публика это нравится. Став взрослее, Аркадий понял, что одно дело уважать публику, другое - идти у нее на поводу. Теперь, когда у него мяч, он не тормозит темп атаки, каждая его передача открывает возможность для продолжения комбинации. Причем, не банальной, легко разгадываемой противником, а скрытой, потому и неожиданной, потому и оканчивающейся очень часто взятием ворот. Любопытно, что, расширив свои полномочия организатора атак, распасовывая щедро мячи, он caм в ответ стал чаще получать передачи. И забивать голы. Не случайно, в этом году он забил больше всех: мячей - тринадцать. Могло быть больше, если б, на мой взгляд, не сказывались в эпизодах рецидивы прежней болезни. Андреасян не забил два пенальти, причем один из них - с Ростовом - имел решающее значение. Что это-волнение, напряжение? Я думаю, что такой мастер не мог промахнуться из-за пустяка. Причина - в стремлении усложнить удар, попасть обязательно в самый гол ворот. Конечно, похвально стремление непременно попасть в «мертвую точку». Но, ведь, существует еще и ответственность перед командой...