Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ 18-րդ
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Մարտիրոսյան, Սարգսյան, Ա.Հարությունյան,  Մեսրոպյան, Անդրեասյան (ավ.), Բոնդարենկո, Իշտոյան, Մարկարով, Պողոսով, Ն.Պետրոսյան (Ս.Պետրոսյան):
Գոլեր՝ 0:1 Մարկարով (29), 1:1 Գրինկո (44 - 11 մետրանոց):
11-մետրանոցները իրացրեցին՝ Անդրեասյան, Իշտոյան, Հարությունյան, Մարտիրոսյան
Չիրացրեցին՝ Պողոսով, Մարկարով, Բոնդարենկո:
29 հուլիսի: Տուր XVIII: «Դնեպրի» մասնակի ռեւանշը
ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԴԱՐՊԱՍԱՊԱՀԸ
Այս ֆուտբոլային օրվա հերոսն, անխոս, Ալյոշա Աբրահամյանն էր: Բայց ափսոս նրա հաջող, չէ՝ «հաջողն» այն խոսքը չէ,- փայլուն խաղը շուտով կմոռացվի… Քանի որ սովորաբար «պատմության մեջ» են մտնում հաղթանակած խաղերը: Պարտվածների մասին բոլորը ձգտում են շուտ մոռանալ, նույնիսկ եթե առանձին խաղացողներն այդ օրը փայլուն են խաղացել: Իսկ Ալյոշան իսկապես հիանալի խաղ ցուցադրեց: Նա որսաց անհամար քանակությամբ «մեռած» գնդակներ եւ ամենակարեւորը՝ հետ մղեց երկու 11-մետրանոց հարվածներ: Միայն Պողոսյանի, Բոնդարենկոյի եւ Մարկարովի անփութությունը, ովքեր վրիպեցին հիմնական ժամանակին հաջորդած 11-մետրանոցների իրացման ընթացքում,  «Արարատին» թույլ չտվեց նվաճել հաղթանակը, իսկ Ալյոշա Աբրահամյանին՝ գրանցել լավագույն ելույթներից մեկը ոչ միայն խաղաշրջանի ընթացքում, այլեւ առհասարակ…
Այս խաղից երեք օր առաջ կրկին հանդիպել էին «Դնեպրին»` ԽՍՀՄ Գավաթի խաղում: «Դնեպրի» հետ միշտ լավ էինք խաղում: Գավաթի խաղում հաղթեցինք 1-0 հաշվով:
Առաջնության խաղում նրանք փորձեցին ամեն գնով միավոր վաստակել: Հնարավոր է, որ պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել մրցավարի հետ, քանի որ մենք 1-0 հաշվով հաղթում էինք, սակայն մրցավարը մեր դարպասին 11 մետրանոց հարված նշանակեց, եւ նրանց հաջողվեց հավասարեցնել հաշիվը:
Հետխաղային 11 մետրանոցների ժամանակ սովորաբար մեկ-երկու գնդակ որսում էի… Դոնեցկում, Մոսկվայում «Սպարտակի» հետ խաղի ժամանակ, Երեւանում «Զարյայի» խաղի ժամանակ նույնպես որսացի եւ հաղթեցինք: Այս անգամ, սակայն, հաղթել չհաջողվեց…
«Ֆուտբոլ-հոկեյ» շաբաթաթերթի վերջին համարի շապիկին տեսնելով Ալյոշա Աբրահամյանի «մենանկարը» տեղեկատվությամբ այն մասին, որ մայիսի 27-ից ի վեր նա առաջնության հանդիպումներում գոլեր բաց չի թողել՝ ես մտածեցի՝ աչքով չտան: Եվ իսկապես, աչքով տվեցին: Հենց շաբաթաթերթի լույս տեսնելու օրը՝ հուլիսի 15-ին, մեր դարպասապահը Տաշքենդում երկու գնդակ բաղ թողեց… Եվս մեկը խփեցին այսօր: Թեեւ՝ 11 մետրանոց նշագծից…
Բայց էականը դա չէ: Ընթացիկ խաղաշրջանում Աբրահամյանը այնպիսի հուսալի խաղ է ցուցադրում, որ ուղղակի զարմանում ես: Արդեն խաղաշրջանի մեկնարկին ասում էին, որ նա մարզվում է ինչ-որ խանդավառությամբ: Կամ նա զգում էր, որ իր ժամը եկել է, կամ դերակատարություն ունեցավ Սիմոնյանի՝ թիմ մտնելը: Պատմում էին, որ երբ «Արարատի» նոր մարզիչը առաջին անգամ հարվածեց Ալյոշայի դարպասին, վերջինս, ոգեւորությունից շնչահեղձ լինելով, բացականչեց. «Վերջապես ես էլ զգացի իսկական մարզչի համը»: Դա մոտ է իրականությանը, քանի որ ես ինքս էլ լսել եմ, թե ինչ սիրով է Աբրահամյանը դիմում Սիմոնյանին՝ նրան անվանելով «Նիկիտա Պավլովիչ ջան»:
18-րդ տուրում միավոր կորցրեցինք, սակայն ես դա պարտություն չեմ համարում, քանի որ 11 մետրանոցներով գրանցվեց: 11 մետրանոցները խաղային եւ կամային հատկանիշների ցուցանիշ չեն, այստեղ հաջողության գործոնը մեծ է: Իհարկե, ֆուտբոլիստը պետք է պրոֆեսիոնալ լինի, որ կարողանա լավ իրացնել դրանք, սակայն, ընդհանուր առմամբ, 11 մետրանոցներին պետք է ավելի թեթեւ վերաբերվել: Այդ պատճառով «Դնեպրին» պարտվելուց հետո խուճապի չմատնվեցինք:
«Դնեպրի» հետ խաղում մեր դարպասապահ Ալյոշա Աբրահամյանն իսկապես իր բարձրության վրա էր: Կարծում եմ, նա կարող էր դառնալ ԽՍՀՄ թիվ մեկ դարպասապահը: Նա լավ ֆիզիկական տվյալներ ուներ եւ շատ աշխատասեր ու կարգապահ էր:
Կարելի է ասել, որ դարպասապահի գործը ամենածանրն է: Նա պետք է վարպետորեն խաղա, որ վստահությունը փոխանցվի նաեւ մյուս խաղացողներին: Երբ Ալյոշան էր դարպասներում, մենք հանգիստ էինք: Չեմ հիշում դեպք, երբ Ալյոշան ընկճված լիներ: Մենք մեզ մրցակիցներից բարձր էինք համարում, քանի որ նրա պես դարպասապահ ունեինք:
Ալյոշա Աբրահամյանն իսկապես վաստակավոր դարպասապահ է: Ինչո՞ւ նրան այդպես էլ ԽՍՀՄ հավաքական չվերցրեցին: Նրանք գիտակցում էին, որ մեր դարպասապահը կհաստատվի այնտեղ, նա վեր էր մրցակցությունից: Բայց իրենց «հարմար չէր» Ալյոշային վերցնել, քանի որ տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ հիվանդագին կարող էին մոտենալ այդ հարցին:
Ինչ էլ լինի, մեր դարպասապահը հուսալի խաղ է ցուցադրում: Զանազանյանը պատմում է. «Նախկինում մենք՝ կիսապաշտպաններն ու պաշտպանները, հաճախ էինք սխալվում եւ, գոլ բաց թողնելով, զայրանում էինք Ալյոշայի վրա՝ ասելով՝ «ինչո՞ւ օգնության չես հասնում»: Հիմա հակառակն է. նա է մեզ հաճախ հանդիմանում սխալների համար: Հանդիմանում է, բայց փրկում է դրությունը…»:
Եվ սխալվում են նրանք, ովքեր կարծում են, թե երեւանցիների բախտը չի բերել դարպասապահների հարցում: Իմ հիշողությունից ջնջվել են Քելեջյանի ելույթները, բայց ինչ վերաբերում է Սերգեյ Զատիկյանին, ապա պատրաստ եմ ցանկացած մեկի հետ վիճել, որ նա շատ բարձրակարգ դարպասապահ էր: Նրա խնդիրն այն էր, որ իր լավագույն տարիները նա անցկացրել էր «Բ» դասում: Իսկ այստեղ նա իսկապես հրաշքներ էր գործում: Հիշում եմ, եղավ մի խաղաշրջան, երբ նա ոչ մի գոլ բաղ չթողեց:
Մեր ընտանիքը ֆուտբոլային է եղել. հայրս եւ երեք մեծ եղբայրներս ֆուտբոլ են խաղացել: Չգիտես ինչու, ես վոլեյբոլ էի պարապում, վատ չէի խաղում, մասնակցել եմ Սպարտակիադաների: Մի պահ «Շիրակ» ակումբը դարպասապահի խնդիր ուներ
ու ինձ որոշեցին ընդգրկել թիմում: Մոտ երկու շաբաթ պարապեցի ֆուտբոլային թիմի հետ, ինձ համար լիովին նոր պրակտիկա էր: Հետո իմ հանդեպ անտարբերություն զգացի եւ թողեցի մարզումները:
1963 թ. մեծ եղբայրս ինձ կանչեց տեքստիլ կոմբինատի ֆուտբոլային թիմում մարզվելու: Այդ ընթացքում «Շիրակի» մարզիչ Ալիկ Աբրահամյանն ինձ հրավիրեց «Շիրակ» եւ արդեն սկսեցի լրջորեն պարապել, իսկ 1964թ. Ժարկովն ինձ բերեց Երեւան: Հիշում եմ, երբ դեռ «Շիրակում» էի խաղում, Ռաֆիկ Մաթեւոսյանն ինձ մոտեցավ եւ հարցրեց` «Այ տղա, քեզանից մի բան դուրս կգա՞»: Ես էլ «լեննականցուն» բնորոշ մեծամտությամբ ասացի` «Ինչո՞ւ դուրս չի գա որ»: Ռաֆիկ Մաթեւոսյանը 1966թ. դարձավ «Արարատի» մարզիչ, եւ ես հրավիրվեցի «Արարատ»:
Ես լավ դարպասապահ եմ համարում նաեւ Մաթեւոսյանին: Թեեւ հայաստանյան ֆուտբոլի պատմության մեջ նա մտավ իր զավեշտներով: Սերգեյ Հարությունյանը՝ «Խորհրդային սպորտի» Հայաստանի մասով սեփական թղթակիցը, օրերս ինձ պատմեց մի դեպքի մասին: Երեւանցիները խաղացել են Կիեւի դինամոյականների հետ: Հաշիվն արդեն եղել է 7 : 1: Մաթեւոսյանը ձանձրացել է գնդակներ բաց թողնել Բազիլեւիչից, եւ երբ հերթական անգամ հարձակվողը հայտնվել է իր առջեւ, Ռաֆիկը սառնասրտորեն լքել է դարպասը եւ սկսել բանակցել կիեւցու հետ, թե նա արդյոք չի՞ լսել դատավորի սուլիչի ձայնը: Բազիլեւիչը շրջվել է մրցավարի կողմը, եւ այդ պահին դարպասապահը նրա ոտքերի մոտից վերցրել է գնդակն ու անվրդով դաշտ ուղարկել…
Ինձ ամենաշատը զարմացնում է Աբրահամյանի դարպասապահական տեխնիկան: Երբեմն ինձ թվում է, թե նա չգիտի տարրական այբուբենը, որը մարզիչները երեխա դարպասապահներին սովորեցնում են բոլոր դպրոցներում ու թիմերում: Օրինակ, ես միշտ զարմանում եմ Աբրահամյանի` գնդակը որսալու ձեւին: Նա առաջ է մեկնում ձեռքերը, որսում գնդակը եւ այդպես էլ այն պահում մեկնած ձեռքերում: Պարզապես զարմանալ կարելի է՝ ինչպես նա չի կորցնում այն, ինչպես գնդակը չի ցատկում նրա մոտից… Կամ Ալյոշայի խաղը արտագնա հանդիպումներում: Թվում է՝ նա գործում է սխալը սխալի հետեւից, բայց արդյունքում մեծամասամբ հաղթող է դուրս գալիս:
Ալյոշան «Արարատում» խաղում է արդեն 10 սեզոն: Այդ տարիների ընթացքում նա շատ հաճախ անհարթ է խաղացել, բայց ինձ միշտ տպավորել է նրա նվիրվածությունը, նպատակասլացությունը: Իսկ գնդակները նա բաց է թողել առավելապես իր տաքարյուն բնավորության պատճառով:
Բայց տարիների ընթացքում, վստահ եմ, ցանկացած մարզիկի ավելի հեշտ է հաջողվում գտնել ինքնակառավարումը: Նրանք պարզապես ավելի իմաստուն են դառնում: Կուտակվում է փորձը, հաշվարկը, հմտությունը: Ահա թե ինչու դարպասապահների մեծ մասն իսկական վարպետ է դառնում 30 տարեկանին մոտ, այդ իմաստով մեր Ալյոշայի առջեւում են 3-4 «ոսկե» խաղաշրջաններ: Եթե հաշվի առնենք նաեւ նրա մոլեգին նվիրվածությունը ֆուտբոլին, ապա կարելի է եզրակացնել, որ դեռեւս մի քանի տարի Աբրահամյանը կհամարվի մեր երկրի լավագույն դարպասապահներից մեկը:
Ամենահետաքրքիրն այն է, որ Ալյոշայի նախանձելի ճակատագրի մասին ես սկսել էի մտածել այսօրվա Դնեպրոպետրովսկի հանդիպման հեռարձակումից շատ առաջ: Առավոտյան դուրս նայելով պատուհանից՝ տեսա, թե ինչպես են պատանիները բակում «Ալյոշա խաղում»: Դե ինչ, ամեն ինչ ճիշտ է: Դեռ վերջերս նրանք Յաշին էին խաղում, իսկ իմ հասակակիցները խաղում էին Խոմիչ եւ Ակիմով, իսկ Խոմիչն ու Ակիմովը, հավանաբար, իրենց ժամանակ խաղում էին Կանդիդով: Այդ տարիներին նրանք չունեին իսկական հերոս եւ նմանակում էին Լ.Կասսիլի ստեղծած գրական հերոսին՝ «Հանրապետության դարպասապահին»:

Восхождение «Арарат-73»: игра 18-я
«Арарат»: А.Абрамян, Мартиросян, Саркисян, А.Арутюнян, Месропян, Андреасян (к), Бондаренко, Иштоян, Маркаров, Погосов, Н.Петросян (С.Петросян, 77).
Голы: 0:1 Маркаров (Иштоян, 29), 1:1 Гринько (44-пен).
Послематчевые пенальти забили: Андреасян, Иштоян, Арутюнян, Мартиросян;
не забили: Погосов, Маркаров, Бондаренко.
29 июля. Тур XVIII. Частичный реванш «Днепра».
ВРАТАРЬ  РЕСПУБЛИКИ
Героем сегодняшнего футбольного дня был, безусловно, Алеша Абрамян. Но жаль, что его удачная, нет «удачная» не то слово,- блестящая игра скоро забудется... Потому что «входит в историю» обычно выигранные матчи. О проигранных все стараются побыстрее позабыть, даже если отдельные игроки были в тот день в ударе. А Алеша был в самом деле в ударе. Он взял несчетное число «мертвых» мячей и самое главное - отразил два одиннадцатиметровых удара. Только оплошность Погосяна, Бондаренко и Маркарова, промахнувшихся при реализации серии послематчевых одиннадцатиметровых, не позволила «Арарату» завоевать победу, а Алеше Абрамяну записать в свой актив одно из лучших выступлений не только сезона, но и вообще...
За несколько дней мы провели с «Днепром» 2 игры – за три дня до этого мы выиграли в Днепропетровске 1:0 в кубковом матче. Вообще, мы всегда играли с ними хорошо, а в тогда они оказались в ситуации, когда никаких шансов на победу у них не было.
В матче чемпионата они пытались завоевать очки любой ценой. Возможно, они достигли соглашения с судьей, потому что мы вели со счетом 1:0, но судья назначил пенальти в наши ворота, благодаря которому им и удалось сравнять счет.
Всегда во время послематчевых пенальти мне удавалось отразить 1-2 удара. В Донецке, в Москве - против «Спартака», в Ереване - против «Зари». На этот раз, однако, победить не удалось…
Увидев на обложке последнего номера еженедельника «Футбол-хоккей» большую «сольную» фотографию Алеши Абрамяна с информацией о том, что с 27 мая он не пропускал голов в матчах чемпионата, я подумал: не сглазили бы. И точно - сглазили. Прямо в день выхода еженедельника 15 июля вратарь наш пропустил в Ташкенте два мяча... Еще один забили сегодня. Правда, с пенальти...
В 18-ом туре мы потеряли очки, но поражением это я не считаю, потому что уступили мы по 11-метровым, а пенальти не являются показателем игровых и волевых качеств, там, скорее, действует принцип удачи. Конечно, футболист должен быть профессионалом, и уметь хорошо реализовывать пенальти, однако, в целом, к 11-метровым следует относиться проще. По этой причине из-за поражения «Днепру» паниковать мы не стали.
В матче с «Днепром» наш вратарь Алеша Абрамян действительно был на высоте. Думаю, он мог бы стать первым вратарем в СССР. У него были хорошие физические данные, и он был очень работоспособен. Он также был очень дисциплинированным и готовился лучше всех. Одним словом, был достойным во всех смыслах.
Можно сказать, что вратарская доля самая тяжелая. Он должен играть мастерски, чтобы его уверенность передавалась также остальным игрокам. Когда в воротах стоял Алеша, мы были спокойны. Не помню случая, чтобы Алеша был подавлен. Мы считали себя сильнее соперника, потому что у нас был такой вратарь как Алеша Абрамян.
Почему он так и не заиграл в сборной СССР? Тренеры сборной сознавали, что он закрепился бы в составе, так как был сильнее своих оппонентов. Но им Алеша был неудобен в плане национальности, так как представители других стран Союза могли крайне болезненно отреагировать на такой шаг.
Но не в этом суть. Абрамян в нынешнем сезоне показывает такую надежную игру, что просто диву даешься. Уже в начале сезона говорили, что тренируется он с каким-то упоением. То ли почувствовал, что настал его час, то ли сыграл свою роль приход в команду Симоняна. Рассказывают, когда новый наставник «Арарата» стал впервые бить Алеше по воротам, тот, захлебываясь от восторга,  воскликнул: «Наконец-то    и я почувствовал вкус настоящего тренера». Это похоже на правду, потому что я и сам слышал, с какой любовью обращается Абрамян к Симоняну, называя его не иначе, как «Никита Павлович-джан».
Как бы то ни было, вратарь наш показывает надежную игру. Заназанян рассказывает: «Прежде мы, полузащитники и защитники, часто ошибались, и, пропустив гол, в сердцах обрушивались на Алешу: «Почему, дескать, не выручаешь?» Теперь наоборот: он нас частенько поругивает за ошибки. Поругивает, но спасает положение...»
Наша семья была «футбольной» - и отец, и трое моих старших братьев играли в футбол. Не знаю почему, но я играл в волейбол, и играл неплохо, даже участвовал в Спартакиаде. В один момент у «Ширака» не было вратаря, и они решили привлечь меня. Около двух недель я занимался с основной командой, что было для меня совершенно новой практикой. Затем почувствовал безразличие с их стороны и оставил тренировки.
В 1963 году мой старший брат взял меня тренироваться в футбольную команду текстильной фабрики. В этот период тренер «Ширака» Алик Абрамян пригласил меня в команду, и я стал уже серьезно тренироваться, а в 1964 году уже Жирков привез меня в Ереван. Помню, как когда еще играл в «Шираке», ко мне подошел Рафик Матевосян и спросил, выйдет ли из меня какой-нибудь прок. А я со свойственным ленинаканцам высокомерием ответил: «А почему не должен выйти?». Рафик Матевосян в 1966-м стал тренером «Арарата», и я был приглашен туда.
И неправы те, кто считает, что ереванцам не везло на хороших вратарей. У меня стерлись из памяти выступления Келеджяна, но что касается Сергея Затикяна, то готов с кем угодно спорить, что это был вратарь высочайшего класса. Беда его в том, что лучшие свои годы он провел в классе «Б». А здесь он поистине творил чудеса. Помню, был сезон, когда он, кажется, не пропустил ни одного гола.
Хорошим вратарем я считаю и Матевосяна. Правда, в историю армянского футбола он больше вошел своими курьезами. Сергей Арутюнян, собкор «Советского спорта», на днях рассказал мне об одном случае.Ереванцы играли с динамовцами Киева.    Счет уже был 7: 1. Матевосяну надоело пропускать мячи от Базилевича, и в один из моментов, когда форвард снова оказался с ним один на один, Рафик флегматично покинул ворота и стал переговариваться с киевлянином на предмет того, что, мол, не слышит он разве, что судья дал свисток. Базилевич оглянулся на арбитра, а в этот момент вратарь взял у него из-под ног мяч невозмутимо выбил его в поле...
Больше всего меня удивляет вратарская техника Абрамяна. Порой мне кажется, что он не проходил элементарную азбуку, которую преподают тренеры детям-вратарям во всех школах и командах. К примеру, я всегда удивляюсь манере Абрамяна принимать мяч. Он выбрасывает руки вперед, ловит мяч да так и держит его в вытянутых руках. Просто удивительно, как он его не теряет, как мяч не отскакивает от него? Или же игра Алеши на выходах? Кажется, что ошибка следует за ошибкой,   но в итоге он чаще всего выходит победителем.
Алеша играет в «Арарате» десятый сезон. Чаще всего выступал он за эти годы неровно, но мне всегда импонировала его самоотверженность, целеустремленность. Мячи же он пропускал больше из-за характера своего – очень уж он темпераментный.
Но с годами, в этом я уверен, любому спортсмену удается легче себя контролировать. Человек просто-напросто становится мудрее. Накапливается опыт, расчет, мастерство. Вот почему большинство вратарей становятся подлинными мастерами ближе к тридцати годам, в этом отношении у  нашего Алеши впереди три - четыре «золотых» сезона. Если еще и учесть его фанатичную преданность футболу,   то можно предсказать, что еще сколько лет Абрамян будет считаться одним из лучших голкиперов нашей страны.
Самое интересное, что о завидной судьбе Алеши Абрамяна я стал думать сегодня задолго до трансляции матча из Днепропетровска. Выглянув  утром в окно, я
увидел, как мальчишки во дворе «играли» в Алешу. Что ж, все верно. Еще недавно они играли в Яшина, а мои сверстники играли в Хомича и Акимова, а Хомич и Акимов, наверное, играли и свое время в Кандидова. Реального героя в те годы у них   не было и подражали они литературному «Вратарю республики», созданному Львом Кассилем.