Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ 16-րդ
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Բոնդարենկո, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Անդրեասյան, Պողոսով, Իշտոյան, Մարկարով, Զանազանյան, Ղազարյան (Ն.Պետրոսյան):
Գոլեր՝ 0:1 Պողոսով (11), 1:1 Լիսակովսկի (17), 2:1 Աբդուրաիմով (30), 2:2 Անդրեասյան (76), 2:3 Անդրեասյան (87):
15 հուլիսի: Երկրորդ խաղաշրջան: «Պախտակոր» - «Արարատ»
«ԹԻՎԸ ՎԵՐՑՐՈՒ, ԺԱՄԱՆԱԿԸ ՎԵՐԱԴԱՐՁՐՈՒ»
Երկրորդ խաղաշրջանում առաջին հանդիպումը «Պախտակորի» հետ է: Մինչ Տաշքենդից ռադիոռեպորտաժի սկսվելը դեռ երկու ժամ կա, եւ ես որոշեցի ամփոփել առաջին խաղաշրջանի որոշ արդյունքներ: Առաջին անգամ խախտում եմ իմ իսկ սահմանած կարգը. գրել միայն եւ միայն ֆուտբոլին հաջորդող գիշերը: Բայց քանի որ այս տուրի մասին պետք է շարունակեմ պատմել այն բանից հետո, երբ «Время» լրատվականից կիմանամ մնացած հանդիպումների արդյունքները, ապա, կարծում եմ, պատվիրանին չհետեւելն ինձ կներվի:
Այսպես, «Արարատը», հաղթելով առաջին խաղաշրջանում, Կ.Եսենինի խոսքերով, դարձավ «գարնանային չեմպիոն»: 20 միավոր: 9 մաքուր հաղթանակ, եւս 2-ը` 11-մետրանոցներով: 3 մաքուր պարտություն եւ 1-ը` 11-մետրանոցներով: Խփվել է 26, բաց թողնվել` 10 գնդակ: Իմ կարծիքով, արդյունքները ոգեւորիչ են, եւ ես չեմ կարող համաձայնել տեսաբան Ա.Լեոնտեւի հետ, ով համարում է, որ երեւանցիների խաղը չի տարբերվել այն կայունությամբ, որը բնութագրական է այն թիմերի համար, որոնք հավակնում են «ֆուտբոլային մոդայի օրենսդիրների» դերին: Նախորդ տարվա «Զարյային» վկայակոչելը, որի միավորներն այդ ժամանակ 3-ով ավել էին, համոզիչ չէ: Բացի այդ, ոչ թե 3, այլ` 2 միավոր:  Չէ՞ որ խաղում են միավորների հաշվարկման նոր համակարգով: Ի դեպ, ես կազմել եմ եւս մեկ աղյուսակ, որպեսզի տեսնեմ, թե ինչպես է ազդել նորամուծությունը առաջնությունում տեղերի տեղաբաշխման վրա, եւ հայտնաբերել եմ, որ զգալի փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել: Մի փոքր առաջ կանցնեին «Զարյան», «Սպարտակը» եւ «Տորպեդոն»:
Նիկիտա Սիմոնյանի տղան մահացել էր, եւ նա մեկնել էր Մոսկվա: Այդ օրերին Տաշքենդում պետք է հանդիպեինք «Պախտակորի» հետ: Խաղից առաջ տղաներով հանդերձարանում որոշեցինք, որ պետք է ամեն գնով հաղթենք, որպեսզի հաղթանակը նվիրենք մեր մարզչի որդու հիշատակին: Մեկնարկից առաջ շատ զարմացանք, երբ տեսանք, որ Սիմոնյանը եկել է` վերջին առաջադրանքները տալու: Չէինք սպասում, որ նա ներկա կգտնվեր այդ խաղին, բայց նա այնքան նվիրված էր թիմին, որ եկավ:
Հաղթանակը շատ դժվար տրվեց, քանի որ մրցավարն անաչառ չէր դատում: Հակառակորդի երկու գոլերն էր խաղից դուրս վիՃակից էին գրանցվել: Առաջին խաղակեսից հետո 2:1 հաշվով պարտվում էինք: Սիմոնյանն այնքան էր զայրացել, որ ընդմիջման ժամանակ նույնիսկ մտավ մրցավարական սենյակ:
Երկրորդ խաղակեսում ավելի սթափ էինք խաղում եւ կարողացանք խաղը վերցնել մեր ձեռքը: Հիմնական ժամանակի ավարտին 15 րոպե էր մնացել, եւ հաշիվն անփոփոխ էր, թվում էր` հաղթել չի ստացվի: Բայց տղաներն ամեն ինչ արեցին, որ հաղթենք:
… Տաշքենդի հանդիպումը երեք անգամ վերապրեցի: Առաջին անգամ` երբ նստած էի հին ռադիոընդունիչի առջեւ եւ աղմուկ-աղաղակի միջից որսում էի մեկնաբանի խռպոտ, հաճախ ընդհատվող ձայնը: Ընթանում էր երկրորդ խաղակեսը: 2:1` հօգուտ «Պախտակորի»: Առաջինը մերոնք են գոլ խփել (Պողոսյան), բայց առավելությունը չեն կարողացել պահպանել: Ժամանակն ավարտին է մոտենում, եւ ռադիոլրագրողի` մինչ այդ ճարտախոս ձայնը հանկարծ անհետանում է: Ըստ երեւույթին, երկրպագուական ցնցում վերապրելով` նա լռում է եւ երկար ժամանակ չի հայտնում, որ «Արարատը» հավասարեցրել է հաշիվը: Գոլի հեղինակը Մարկարովն է: Ձեռքերս շփում եմ հաճույքից: Կեցցե՛ս, Էդիկ: Նույն պահին ձեռքս եմ վերցնում աղյուսակը` 4 թիվը դարձնելով 5 (Մարկարովի խփած գոլերի քանակը): Կողքին փակագծերում գրում եմ 7 թիվը` գումարում եմ գավաթային հանդիպումներում խփած գոլերի քանակը: Եվ հենց այդ պահին կրկին հնչում է հաղորդավարի թոշնած ձայնը. «գոլ»:  Նա հայտնում է, որ Իշտոյանը խփում է երրորդ գնդակը, եւ բանը չի հասնում 11-մետրանոցներին…
Սիմոնյանը կորցրեց իր 16 տարեկան տղային, ով ի ծնե հիվանդ էր: Խաղից մեկ օր առաջ լուր ստացվեց, որ նա մահացել է: Սիմոնյանը կանչեց ինձ ու ասաց, որ ղեկավարեմ տղաներին Տաշքենդում, իսկ նա պետք է մեկնի Մոսկվա: Հանդերձարանում խաղից առաջ ասացի. «տղերք, եկեք հաղթենք, որ մեր մարզչի ցավը մի քիչ սփոփվի»: Հետո Սիմոնյանն իմացավ խաղացողների այդ տրամադրվածության մասին եւ անընդհատ շնորհակալություն էր հայտնում:
…Առավոտյան «Սովետական Հայաստան» թերթի խմբագրությունում ակտիվ քննարկում էին պայքարի հանկարծակի զարգացումները:» Շատերը «Время» ծրագրով դիտել էին երեւանցիների խփած գոլերը եւ անվերջ գովաբանում էին Իշտոյանին ու Մարկարովին: Հանկարծ մտավ Ռոբերտ Նազարյանն ու հայտարարեց.
- Ուզո՞ւմ եք սենսացիա լսել: Երկու գոլերն էլ խփել է Անդրեասյանը: Չե՞ք հավատում: Երեկոյան հեռուստատեսությամբ կցուցադրեն հանդիպումն ամբողջությամբ: Ժամը 19:30-ին:
Տաշքենդում խաղալը շատ բարդ էր: Այնտեղ խեղդող շոգ էր ու դժվար էր անգամ շնչելը:
Երկրորդ խաղակեսում զիջում էինք 2:1 հաշվով: Այն ժամանակ մարզիչները հրահանգներ չէին տալիս, թե ինչպես վերակառուցվել խաղի ընթացքում: Ինքս որոշեցի, որ եթե ետ քաշվեմ, չեմ հասցնի առաջ գնալ եւ վտանգ չեմ ստեղծի մրցակցի դարպասների մոտ: Որոշեցի, որ անընդհատ մնամ առաջնային գծում:
76-րդ րոպեին այդ մարտավարությունը տվեց իր արդյունքը՝ մերոնք խլեցին գնդակը, երկար փոխանցում կատարեցին ինձ, եւ ես հավասարեցրի հաշիվը: Մտքովս անցավ, որ եթե խաղն այդպես ավարտվի, ստիպված կլինենք 11-մետրանոց հարվածներ կատարել ու կրկին որոշեցի ետ չվերադառնալ: «Պախտակորը» նույնպես գրոհում էր, բայց խաղի վերջին րոպեներին մեր խաղացողները խլեցին գնդակը, փոխանցեցին ինձ, եւ ես, մեն-մենակ դուրս գալով դարպասապահի հետ, խփեցի հաղթական գնդակը:
Տաշքենդում երկու գոլի հեղինակ դարձա, քանի որ չկատարեցի խաղից առաջ տրված հրահանգը եւ ետ չքաշվեցի: Եթե հանկարծ մենք գնդակ բաց թողնեինք, դա ինձ հաստատ կհիշեցնեին: Դաշտում խաղացողն այլ կերպ է մտածում, նա զգում է խաղը: Շատ պահեր կային, երբ, օրինակ, մարզիչը փոխարինում էր կատարում, իսկ մենք զգում էինք, որ դա սխալ որոշում է:
Կարծում եմ, որ խաղացողների եւ մարզչի միջեւ պետք է երկխոսություն լինի, բայց նման բան չկար: Չգիտեմ, գուցե մարզիչը մտածում էր, որ երկխոսություն չի ստացվի կամ ինչ-որ խնդիրներ կարող են ծագել:
Կարծում եմ, որ կիսապաշտպանությունում մեզ պակասում էր ստեղծագործ խաղը: Կիսապաշտպանությունում պետք է իմ կարգի եւս մեկ ֆուտբոլիստ խաղար: Այո, ես ուզում էի հանդես գալ կենտրոնական հարձակվողի դիրքում: Երբ խաղում էի կիսապաշտպանությունում եւ արդյունք կար, բնականաբար, որեւէ բան չէր ասվում: Խոսակցությունները սկսվում էին, երբ արդյունք չկար…
…Դիտեցի: Գոլերը հիանսքանչ էին: Երկրորդ խաղակեսում մերոնք այնպես էին խաղում, ինչպես հարազատ «Հրազդանում»: Այժմ ամենամոտ հետապնդողները ետ են մնացել 5 միավորի տարբերությամբ: Մոսկվայի «Դինամոն» ու ԲԿՄԱ-ն, ինչպես եւ «Շախտյորը», նորից միավորներ են կորցրել: Փոխարենը նրանց խիստ մոտեցել են կիեւցիները: Կանխազգում եմ, որ նրանք են մեր հիմնական մրցակիցները:
Ֆուտբոլի գլխավոր դասերից մեկն այն է, որ հանգստանալ երբեք չի կարելի: Նույնիսկ եթե թիմը տասը անընդմեջ հաղթանակ է տարել, տասնմեկերորդ հանդիպմանը հարկավոր է այնպես պատրաստվել, ինչպես նախորդ տասը խաղերին: Եթե ֆուտբոլիստը անգամ մեկ րոպե թերագնահատի մրցակցին եւ մտածի, որ կարող է շատ հեշտությամբ հաղթել նրան, անպայման կպատժվի: Յուրաքանչյուր խաղացող առաջին հերթին պետք է հետեւի կարգուկանոնին ու ռեժիմին: Ամեն խաղացող չէ, որ կարող է վերլուծել իր գործողությունները, դա նույնպես պրոֆեսիոնալիզմ է պահանջում:
Տաշքենդում հանդիպման առաջին խաղակեսին պարտվում էինք 1:2 հաշվով, սակայն Անդրեասյանի շնորհիվ մեզ հաջողվեց հաղթել: ԽՍՀՄ առաջնությունում «Պախտակորը» խաղերի անցկացման իր խորամանկություններն ուներ: Նրանք միշտ խաղը նշանակում էին օրվա ամենաշոգ ժամերին: Նրանք այդ պայմաններին սովոր էին, իսկ մեր շունչը կտրվում էր: Ընդհանրապես, Տաշքենդում մենք միշտ վատ էինք հանդես գալիս:
5 միավո՛ր… Դա կատակ չէ: Իրավացի է Ռոբերտ Նազարյանը` ասելով, որ արդեն հանցագործություն կլինի չպայքարել ոսկե մեդալների համար:

Восхождение «Арарат-73»: игра 16-я
«Арарат»: А.Абрамян, Бондаренко, Саркисян, Коваленко, Месропян, Андреасян, Погосов, Иштоян, Маркаров, Заназанян, Н.Казарян (Н.Петросян, 73).
Голы: 0:1 Погосов (11), 1:1 Лисаковский (17), 2:1 Абдураимов (30), 2:2 Андреасян (76), 2:3 Андреасян (87).
15 июля. Тур XVI. «Пахтакор» - «Арарат».
«ЦИФРУ  ВОЗЬМИ - ВРЕМЯ  ВЕРНИ»
Первый матч в этом раунде с «Пахтакором». До начала радиорепортажа из Ташкента еще два часа, и я на досуге решил подвести некоторые итоги первого круга. Впервые нарушаю установленный мною же порядок писать только и только в ночь после футбола. Но так как рассказ об этом туре я буду продолжать после того, как узнаю в программе «Время» итоги остальных встреч, то думаю, нарушение заповеди простится мне.
Итак, «Арарат», выиграв промежуточный раунд, стал по выражению К. Есенина, «весенним чемпионом». 20 очков! 9 чистых побед и 2 - с одиннадцатиметровых. Три чистых поражения и одно - с одиннадцатиметровых. Забито 26, пропущено 10 мячей. По-моему, результаты хорошие, и я не могу согласиться с обозревателем А. Леонтьевым, который считает, что игра ереванцев не отличалась той устойчивостью, которая характерна для команд, претендующих на роль «законодателей футбольных мод». Ссылка на прошлогоднюю «Зарю», у которой было к этому времени на три очка больше - неубедительна. К тому же не на три очка а на два – ведь играли-то по новой системе  зачета очков. Кстати, я составил еще одну таблицу, чтобы посмотреть, как повлияло нововведение на распределение мест в чемпионате, и обнаружил, что существенных изменений не произошло. Чуть-чуть вперед выдвинулись бы «Заря», «Спартак»,  «Торпедо».
Перед игрой мы узнали, что умер сын Никиты Симоняна. Он отправился в Москву, а мы должны были играть в Ташкенте. Мы с ребятами решили, что должны победить любой ценой, чтобы посвятить победу памяти сына нашего тренера. Мы были очень удивлены, узнав, что Симонян в последний момент прибыл на матч, чтобы дать последние указания перед игрой. Мы не ожидали, что он будет присутствовать на матче, но он был так предан команде, что сделал это.
Победа далась нам очень тяжело, потому что арбитр судил предвзято. Оба мяча противник забил из положения вне игры. После первого тайма мы уступали со счетом 1:2, а Симонян был настолько разъярен, что в перерыве даже зашел в судейскую комнату.
Во втором тайме мы начали играть более трезво и смогли взять нити игры в свои руки. До конца основного времени оставалось 15 минут, и счет оставался неизменным. Но ребята сделали все для победы, и в конце концов, сумели ее достичь.
...Ташкентскую встречу я пережил трижды. Первый раз, когда сидел у старенького радиоприемника и сквозь шум и гам ловил хриплый, часто пропадающий голос комментатора. Шел второй тайм. 2: 1 в пользу «Пахтакора». Узнаю, что первыми забили мяч наши (Погосян), но удержать преимущество не смогли. Время подходит к концу, и вдруг бойкий до этого голос радиожурналиста надолго пропадает. Охваченный, видимо, болельщицким потрясением, он молчит и долго не сообщает, что «Арарат» сравнял результат. Гол забил Mapкаров. Потираю руки от удовольствия. Молодец, Эдик! Тут же беру свою таблицу, переправляю цифру 4 на 5 - это количество забитых Маркаровым голов. Затем рядом в скобках проставляю цифру 7 - это плюсую мячи, забитые им в кубковых матчах. И в этот именно момент вновь доносится потускневший голос диктора: «гол». Иштоян, сообщает он, забил третий мяч, и дело не дошло до пенальти...
За день до игры в Ташкенте Никита Симонян потерял своего 16-летнего сына, который был больным с детства. Симонян был в замешательстве. Отозвал меня в сторону, и сказал, что должен отправиться в Москву и попросил руководить ребятами в Ташкенте. В раздевалке перед игрой я сказал игрокам, что мы должны попытаться облегчить боль нашего тренера. Потом Симонян узнал о подобном настрое игроков, и безустанно их благодарил.
... Утром в редакции «Советакан Айастан» оживленно обсуждали перипетии борьбы. Многие видели в телевизионной программе «Время» мячи, забитые ереванцами, и хвалили на чем свет стоит Иштояна и Маркарова. Вдруг вошел Роберт Назарян и выпалил:
- Хотите сенсацию? Оба гола забил Андриасян. Не верите? Вечером по телевидению будут показывать весь матч. В семь тридцать.
Играть в Ташкенте было очень сложно из-за удушающей жары. Тяжело было даже просто дышать, не то что бегать 90 минут.
Во втором тайме мы уступали по ходу игры 2:1. Тогда не давали указаний, как перестроиться по ходу игры. Я сам решил, что если отойду назад, то не буду успевать вперед, и не смогу создать остроты у ворот соперника, поэтому принял решение оставаться впереди.
На 76-й минуте эта тактика привела к успеху: наши перехватили мяч, последовала длинная передача, и я сравнял счет. Подумал, что если матч закончится с таким счетом, то придется бить послематчевые пенальти, и я снова решил остаться впереди. «Пахтакор» также атаковал, но под занавес матча партнеры вновь перехватили мяч, дали мне передачу, и я, выйдя один на один, забил третий мяч, ставший победным.
В Ташкенте я забил два гола, потому что не выполнил предматчевую установку и не отошел назад. Но если бы мы вдруг пропустили год, мне бы это точно припомнили. На поле футболист думает по-другому, он чувствует игру. Было много моментов, когда, к примеру, тренер делал замену, но мы видели, что замена неверная. Это не значит, что я против тренера, но на поле ты лучше чувствуешь.
Тренер представлял построение игры по-своему, я - по-другому, но бесед не было. Думаю, что между тренерами и игроками должен быть диалог, но его не было.
Думаю, что в полузащите нам не хватало созидания. В полузащите должен был играть еще один футболист моего плана.
...Посмотрел. Голы были великолепные. Во втором тайме наши играли так, как играют у себя на «Раздане». Теперь разрыв от ближайших преследователей увеличился до пяти очков. Московские «Динамо» и ЦСКА, а также «Шахтер» снова потеряли очки. Зато вплотную к ним приблизились киевляне. Я предчувствую, что они и есть наши главные конкуренты.
Расслабляться нельзя никогда. Даже когда твоя команда выигрывает десять матчей подряд, к одиннадцатой игре она должна подготовиться точно также, как и к десяти предыдущим. Если футболист хоть на минуту недооценит соперника, он будет наказан. Каждый игрок должен в первую очередь следить за дисциплиной. Режим и подготовка к игре имеют большое значение. Не каждый игрок может анализировать свои действия, так как для этого нужен определенный профессиональный уровень.
В Ташкенте в первой половине матча мы проигрывали со счетом 1:2, но благодаря Андреасяну сумели победить. У «Пахтакора» были свои хитрости при проведении игр в чемпионате СССР. Они всегда назначали начало матча в самое жаркое время дня, так как были более приспособлены к этой жаре, а мы задыхались. Вообще, по статистике мы всегда играли плохо в Ташкенте.
Но пять очков! - это не шуточки. Прав Роберт Назарян, говоря, что теперь будет преступлением не бороться за золотые медали.