Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ 15-րդ
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Գեւորգյան, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Պողոսով, Բոնդարենկո (Անդրեասյան, 46), Իշտոյան (Ն.Պետրոսյան, 80), Մարկարով, Զանազանյան, Ղազարյան:
Գոլեր՝ 1:0 Մարկարով (51)
Չիրացված 11-մետրանոց՝ Անդրեասյան (55):
8 հուլիսի: Տուր XV: «Արարատ» - ԲԿՄԱ
ԱՌԱ~Ջ
Կամ ես ոչինչ չեմ հասկանում ֆուտբոլից, կամ… Դիտում էի բանակայինների խաղը մերոնց հետ, ինչպես ասվում է, «աչքերս չորս արած»: Վախենում էի` իսկ եթե հանկարծ «Արարատը» վարանի, պարտվի, իսկ եթե տղաները չեն կարողացել հոգեբանորեն հաղթահարել իրենց ներկայիս մրցաշարային հիասքանչ կարգավիճակը: Չէ՞ որ նրանք փորձ չունեն: Ունեն վարպետություն, ֆիզիկականը ավելացրել են, տակտիկապես դարձել են անճանաչելի: Այդ երեքը հանդիսանում են ժամանակակից ֆուտբոլի հաջողության կարեւոր գրավականները: Բայց, գաղտնի մտածում էի ես, բացակայում է չորրորդ բաղադրիչը, որի մասին տեսաբանները ոչինչ չեն գրում` առաջատար լինելու փորձը:
Բանակայինների հետ նախորդ տարիներին մենք շատ վատ էինք հանդես գալիս: Նրանց հետ հանդիպումներում «Արարատի» պարտությունն անխուսափելի էր թվում: 1971թ.-ից սկսած, ամեն ինչ փոխվեց. գրեթե միշտ առավելությունը մեր կողմն էր: Հիշում եմ, մի անգամ մեր ճնշման ներքո նրանց դարպասապահը ինքնագոլի հեղինակ դարձավ:
Այդ խաղը ծանր ստացվեց: Պարտվող թիմը վերջին 15-20 րոպեների ընթացքում սկսել էր երկար փոխանցումներ կատարել դեպի տուգանային հրապարակ, որպեսզի պաշտպանները կորցնեն զգոնությունը եւ սխալվեն: Այդ պահերին առաջ էի գնում, որպեսզի օգնեմ մեր պաշտպաններին:
Մեզ հետաքրքրում էր միայն մեր հաղթանակը: Մեզ համար շատ կարեւոր էր ուրախացնել մեր երկրպագուներին, որ նրանք բարձր տրամադրությամբ լքեն մարզադաշտը: Նրանք անհամբեր սպասում էին «Արարատի» ելույթներին: Երբ հաղթում էինք, նրանց մոտ էլ էր ամեն ինչ հաջող ընթանում. թե գործարաններում, թե ընտանիքներում, թե բակերում` ամենուրեք բարձր տրամադրություն էր տիրում:
«Հրազդանի» տրիբունաները լեփ-լեցուն էին, տոնական տրամադրություն էր տիրում: Առավոտյան անձրեւ էր եկել` թարմացնելով քաղաքը, որը վերջին օրերին թոշնել էր տապից:
Ինչպե՞ս կընթանա խաղը: Ինքս ինձ ասացի. հանդիպման մեկնարկից 3-5 րոպե անց ակնհայտ կդառնա «Արարատի» բարոյահոգեբանական վիճակը: Եթե նրանք հարձակման անցնեն յուրատեսակ խենթությամբ, նշանակում է աղետը մոտ է: Եթե ընկրկեն դեպի սեփական դարպասը եւ սկսեն սխալներ թույլ տալ ԲԿՄԱ-ի համառ հարձակվողների, հատկապես Դորոֆեեւի գործողությունների ներքո, ով «Զարյայի» հետ հանդիպման ընթացքում պարզապես անսանձելի էր, նշանակում է` կպարտվեն: Բարեբախտաբար, ոչ մեկը, ոչ մյուսը տեղի չունեցավ, եւ ես թեթեւացած, հոգոց հանելով` ժպտացի եւ աջ ու ձախ հարեւաններիս ասացի. «մերոնք կհաղթեն»:
Եվ իսկապես հաղթեցին: Վիճակագիրների համար, հնարավոր է, այս հաղթանակը ոչ համոզիչ, ինչ-որ տեղ` պատահական թվա: Քանի որ այն արձանագրվել է 1 : 0 հաշվով: Բայց բանն այն է, որ եթե «Արարատը» կարող էր եւ ավելի խոշոր հաղթանակ գրանցել, ապա ԲԿՄԱ-ն չստեղծեց ոչ մի գոլային պահ: Բանակայիններին ոչ մի անգամ չհաջողվեց հարվածային դիրք դուրս գալ, թեեւ խաղում էին հաստատուն, նպատակասլաց` ցուցադրելով իրենց սովորական ռացիոնալ, հզոր ֆուտբոլը: Եվ այդ պահին մտքումս փայլատակեց. չէ՞ որ դա «Արարատն» էր փակել նրանց ռազմավարական հարձակումների բոլոր ուղղությունները: Տեղի էր ունեցել մոտավորապես այն, ինչը եւ Մոսկվայի դինամոյականների հետ խաղում: Երեւանցիները հակառակորդներին ստիպել էին հետեւել իրենց կամքին եւ, բացի այդ, անջրպետ էին դրել այն բոլոր դիրքերում ու միջանցքներում, որոնցից մոսկվացիները միշտ դուրս էին գալիս դեպի դարպասը: Կարծում եմ, այստեղ վճռորոշ դերակատարում ուներ մարզչի մտահղացումը:
Խաղից խաղ ավելի փորձառու էինք դառնում: Առաջնությունը շատ ծանր էր, եւ բոլոր թիմերը մեր դեմ առանձնակի համառությամբ էին խաղում: Հիշելով մեր բոլոր հակառակորդներին, հասկանում եմ` չնայած նրան, որ մենք արժանի կերպով նվաճեցինք ոսկե մեդալները եւ գավաթը, մեր դիրքն այդքան էլ կայուն չէր, քանի որ առաջատար հինգ թիմերից յուրաքանչյուրն էլ կարող էր հայտնվել մեր տեղում:
«Արարատի» բոլոր խաղացողները փորձում էին պահպանել մարզական եւ կենցաղային ռեժիմը, եւ դա մեր թիմի արժանիքներից մեկն էր: Թե խաղադաշտում, եւ թե դրանից դուրս մենք քննադատաբար էինք մոտենում մեր գործողություններին:
Խաղերի վերլուծություններում հաճախ էին գրում, որ Նիկիտա Սիմոնյանը գոհ մնաց խաղից: Նա գոհ էր մնում, քանի որ մենք կատարում էինք մարզչի բոլոր հրահանգները եւ պահպանում էինք խաղային կարգապահությունը:
Չնայած որ հաջող խաղ էինք ցուցադրում, մենք չմեծամտացանք: Խաղացողներից յուրաքանչյուրը քննադատորեն էր մոտենում թե ինքն իրեն, թե ընկերներին: Մեր կոլեկտիվն առողջ էր, եւ մենք ցուցադրում էինք թե կոլեկտիվ, թե անհատական լավ ֆուտբոլ: Խորհրդային Միության առաջատար թերթերի վերլուծաբանները նշում էին, որ «Արարատը» արժանիորեն է ընթանում առաջին հորիզոնականում: Այդ ընթացքում մենք կարողացանք բոլոր ցուցանիշներով առաջ անցնել հակառակորդներից: «Արարատը» փաստացի բոլոր ցուցանիշներով ուժեղ էր եւ դա խոսում էր այն մասին, որ մեր հաջողության մեջ պատահականություններ չկային: Ամեն ինչ օրինաչափ էր:
«Դինամոյի» հետ խաղից հետո Նիկիտա Պավլովիչը լրագրողներին հարցազրույց էր տվել: Նա, ինչպես միշտ հակիրճ էր խոսել. թիմի խաղից գոհ է, քանի որ բոլորը կատարել են իրենց տրված հանձնարարությունները: Եթե վերծանենք այդ կարճ հայտարարությունը, կպարզվի, որ մարզիչը գլխավոր պլան է մշակել պայքարի համար, հաշվի է առել հակառակորդի ուժեղ եւ թույլ կողմերը, կանխորոշել է նրա մանեւրները եւ դրանից ելնելով` հրահանգ է տվել յուրաքանչյուր խաղացողին: Ֆուտբոլիստները կատարել են հրահանգները եւ հաղթել: Շատ պարզ է թվում, բայց փորձեք այդպես հեշտությամբ ամեն ինչ կանխագուշակել, գծագրել խաղի պլանը եւ կյանքի կոչել այն…
Մի փոքր վշտացրեց Անդրեասյանի վրիպումը: Առավելություն ունենալով հակառակորդի նկատմամբ, նշանակում է` առանց նյարդային լարվածության, նա չկարողացավ իրացնել 11-մետրանոցը: Դա ասես հատուցում լիներ. Իշտոյանն ու Ղազարյանը հայտնվել էին դարպասի առջեւ, որը մնացել էր առանց դարպասապահի: Դե խփե՛ք, զիջե՛ք միմյանց հարվածի իրավունքը: Բայց նրանք հաջողացրին գնդակին այնպես հարվածել, որ այն դիպավ դարպասի գծի վրա պառկած Ուտկինին: Պաշտպանը փորձեց կրծքով կասեցնել գնդակի շարժումը, բայց այն վերեւ թռավ` սպառնալով անցնել խաղացողի վրայով եւ հայտնվել դարպասում, եւ Ուտկինին այլ ելք չմնաց, քան դիմել ձեռքերի օգնությանը: Իսկ Անդրեասյանը չօգտվեց առիթից: Ցավալի է: Ըստ երեւույթին, ազդել էր այն հանգամանքը, որ նա շուրջ մեկ ամիս չէր խաղացել վնասվածքի պատճառով:
«Շախտյորի» հետ հանդիպման ժամանակ (հունիսի 13-ին) ստացած վնասվածքի պատճառով մոտ 18 օր չէի խաղում: Սակայն միշտ փորձում էի ինձ լավ մարզավիճակում պահել: Գուցե հենց այդ պատճառով ինձ հաջողվում էր արագ վերադառնալ դաշտ: Եթե, օրինակ, Զանազանյանն էր դաշտ դուրս գալիս մեկ ամիս բացակայությունից հետո, այնպիսի տպավորություն էր, որ նա առաջին անգամ է ֆուտբոլ խաղում: Իսկ ես ցուցադրում էի այն խաղը, որն ինձ թույլ էր տալիս այդ պահի մարզավիճակը: Լավ գիտակցում էի` թե ինչն այդ պահին կարող եմ անել, ինչը՝ ոչ:
ԲԿՄԱ-ի հետ հանդիպումը սկսեցի պահեստայինների նստարանում: Առաջին խաղակեսի ավարտին տղաները մոտեցան ինձ եւ խնդրեցին դուրս գալ երկրորդ խաղակեսին: Սակայն որոշում կայացնողը մարզիչն է. Սիմոնյանը հարցրեց` կարո՞ղ եմ խաղալ, պատասխանեցի` «այո» եւ գնացի նախավարժանքի: Դուրս եկա երկրորդ խաղակեսին, եւ մոտ 10 րոպե անց 11-մետրանոցի իրավունք ստացանք: Տղաներին ասացի, որ չեմ ուզում իրացնել այն, քանի որ որոշ ժամանակ խաղային պրակտիկա չունեի: Բայց նրանք պնդեցին, որ հենց ես հարվածեմ, ասելով, որ Արարատի մշտական 11-մետրանոց իրացնողն եմ: Մոտեցա գնդակին եւ այն ուղարկեցի դարպասից բարձր: Բայց, խաղի պատկերն արդեն փոխվել էր հօգուտ մեզ եւ հանդիպումը ավարտվեց մեր հաղթանակով:
Այնուամենայնիվ, տղաները ճիշտ վարվեցին` թույլ տալով հարվածել հենց նրան: Արկադին պետք է առաջ անցնի Բուլգակովից խփած գնդակների քանակով: Ինչ վերաբերվում է ինձ, ես այնքան էլ չէի մտահոգվում այդ անհաջողության պատճառով: Անդրեասյանն առանց այդ էլ 7 գոլից 3-ը խփել է 11-մետրանոց նշանակետից: Այնուամենայնիվ, լավագույն ռմբարկուն պետք է ճանաչվի առանց 11-մետրանոցները հաշվի առնելու: Այլապես ի՞նչ է ստացվում: Սպարտակցի Բուլգակովն առաջատարն է համարվում, բայց չէ՞ որ ծիծաղելի է: 7 գոլերից 6-ը նա խփել է 11-մետրանոցներով: Ոչ, դա ամենեւին չի արտացոլում նրա ունակությունները, դա արդյունավետության ցուցանիշ չէ:

Восхождение «Арарат-73»: игра 15-я
«Арарат»: А.Абрамян, Геворкян, Саркисян, Коваленко, Месропян, Погосов, Бондаренко (Андреасян, 46), Иштоян (Н.Петросян, 80), Маркаров, Заназанян, Н.Казарян.
Гол: 1:0 Маркаров (51).
Нереализованный пенальти: Андреасян (55).
8  июля. Тур XV.  «Арарат» - ЦСКА.
НА ТРЕХ КИТАХ - ВПЕРЕД!
Нет, либо я ничего не понимаю в футболе, либо... Смотрел игру армейцев с нашими; как говорится, «во все глаза». Боялся, а вдруг «Арарат» дрогнет, проиграет, вдруг ребята не сумели психологически справиться со своим нынешним великолепным турнирным положением. Ведь опыта-то у них нет. Есть мастерство, прибавили физически, стали неузнаваемы в тактике. А все это и есть три кита современного футбола. Но, думал я тайком, нет четвертого компонента, о котором ничего не пишут обозреватели - опыта  быть лидером.
Трибуны «Раздана» были переполнены, в атмосфере царил праздничный настрой. Утром шел летний дождь, который освежил город, изнывавший  в последние дни от зноя.
Как сложится игра? Я сказал себе: через три-пять минут после начала матча будет видно морально-психологическое состояние «Арарата». Если они бросятся в атаку с этаким лихачеством - значит быть беде. Если прижмутся к воротам и начнут ошибаться под действиями напористых армейских форвардов - особенно Дорофеева, который в матче с «Зарей» был неудержим и имел реальнейшие возможности забить четыре гола, - значит, проиграют. К счастью, не произошло ни того, ни другого, и я, облегченно вздохнув, улыбнулся и сказал соседям справа и слева: «наши выиграют».
В предыдущие годы с ЦСКА мы играли очень тяжело. Поражения от армейцев казались неизбежными. Но с 1971 года все изменилось, и преимущество практически всегда было на нашей стороне. Однажды мы даже вынудили их вратаря забить себе автогол.
Это была сложная игра. Проигрывающая команда в последние 15-20 минут начала играть длинными забросами в район штрафной площадки, в надежде на то, что защитники в один момент потеряют бдительность и ошибутся. В такие моменты я выходил вперед, чтобы помочь своим защитникам.
Нас интересовала только наша победа. Нам было очень важно обрадовать наших болельщиков, сделать все, чтобы они покидали стадион в приподнятом настроении.
И в самом деле выиграли. Для статистов победа эта, возможно,  покажется   неубедительной, в какой-то  степени случайной. Ведь всего 1:0. Но дело в том, что если «Арарат» мог бы добиться и более крупного счета, то ЦСКА не создал ни одного   голевого момента. Ни разу армейцам не удалось выйти  на  чистую ударную позицию,  хотя играли напористо, старательно, демонстрируя свой обычный рациональный, мощный футбол И тут меня осенило: да ведь это «Арарат» перекрыл все дороги их стратегическим наступлениям. Произошло примерно то, что и в игре с динамовцами Москвы. Ереванцы заставили соперников следовать своей воле и, кроме того, поставили заслон на тех постах, на тех коридорах, из которых москвичи всегда выходили к воротам. Думаю, тут решающую роль сыграла тренерская мысль.
После матча с «Динамо» Никита Павлович дал интервью журналистам. Он был как всегда лаконичен: игрой команды доволен, потому что все выполнили свои задания. Если расшифровать это краткое заявление, то окажется, что тренер разработал генеральный план сражения, учел слабые и сильные стороны противника, предугадал ею маневр и, исходя из всего этого, дал установку каждому троку. Футболисты выполнили установку и выиграли. До банального просто, но попробуйте так легко все предугадать, придумать план игры и реализовать его...
Мы набирались опыта от игры к игре. Чемпионат был очень тяжелым - каждая команда настраивалась на нас с удвоенной энергией. Вспоминая всех наших соперников, я понимаю, что, несмотря на то, что мы достойно выиграли золотые медали и кубок, наше положение было довольно шатким, и каждая из пяти команд-лидеров могла оказаться на нашем месте.
Все игроки «Арарата» старались соблюдать игровую и бытовую дисциплину, и это являлось одним из достоинств нашей команды. И на поле, и вне его мы самокритично относились к своим действиям.
В обзорах матчей часто писали, что Никита Симонян остался доволен игрой. Он был доволен, так как мы выполняли все тренерские установки и соблюдали игровую дисциплину.
Несмотря на то, что мы показывали хорошую игру, мы не зазнались. Каждый из игроков критически относился как к себе, так и к друзьям. Коллектив у нас был здоровым, мы показывали хороший футбол и в коллективном, и в индивидуальном плане. Все обозреватели ведущих газет Советского Союза говорили, что «Арарат» лидирует достойно. В это время мы обошли соперников по всем показателям.
Де-факто по всем параметрам «Арарат» был сильнее, и это говорило о том, что в нашем успехе не было никаких случайностей. Все было закономерно.
Единственное небольшое огорчение принес промах Андриасяна. Надо же, переигрывая соперника, а стало быть при отсутствии нервозности, не реализовать пенальти.  Это было как возмездие: Иштоян и Казарян оказались одни перед воротами, в которых не было вратаря. Так забейте, уступите друг другу право удара. Но они умудрились послать мяч так, что он попал в лежащего на линии ворот Уткина. Защитник пытался грудью задержать движение мяча, но тот подскочил вверх, грозился перелететь через игрока о ворота, и Уткину ничего не оставалось, как прибегнуть к помощи рук.  Андриасян же не воспользовался случаем. Досадно. Сказалось, видимо, то обстоятельство, что почти месяц он не играл из-за травмы.
Из-за полученной в матче с «Шахтером» травмы (13-го июня) у меня около 18 дней не было игровой практики. Но я поддерживал режим и форму. Может, именно поэтому мне удавалось быстро возвращаться на поле. Например, если Заназанян не играл месяц, то когда он выходил, было ощущение, что он впервые оказался на футбольном поле. А я выходил и начинал играть в тот футбол, в который мне позволяло мое состояние в данный момент. Я хорошо знал, что я могу сделать в этот момент, что – нет.
Игру с ЦСКА я начал в запасе, причем я даже не переодевался, а сидел на скамейке в обычной одежде. После завершения первого тайма ребята подошли ко мне и попросили выйти и сыграть второй тайм. Но последнее слово, как известно, за тренером. Симонян спросил, могу ли я выйти и сыграть, я сказал, что «да» и пошел на разминку. Вышел на второй тайм, и через минут десять мы получили право на пенальти. Я сказал: «идите, бейте, у меня нет практики», но ребята настояли, сказав, что я штатный пенальтист команды. Я подошел и послал мяч выше ворот… Тем не менее, рисунок игры уже поменялся в нашу пользу, и матч мы выиграли.
Детренирован? И все же правильно поступили ребята, дав пробить именно ему. Аркадию нужно догнать Булгакова по количеству забитых мячей. Что касается меня, то я не очень переживал неудачу. Андриасян и так три из семи мячей забил с одиннадцатиметровых. Все-таки, быть первым бомбардиром надо без учета пенальти. А то что получается? Спартаковец Булгаков - лидер, но, ведь, смешно! 6 из 7 своих мячей он забил с пенальти! Нет, это никак не отражает его способностей, это не показатель результативности.