Դիմիտրի Ռուպելը եւ Վարդան Օսկանյանը Երեւանում 2005թ. մարտի 30-ին
Մարտի 30-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ հանդես է գալիս հայկական երկու պետությունների` Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի գոյության օգտին:
Ելույթ ունենալով ԼՂ հիմնախնդրի լուծման ուղիների քննարկմանը նվիրված խորհրդարանական լսումներին, Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ կողմ է «միասնական հայ ժողովուրդ, երկու հայկական պետություն» մոդելին:
Պաշտպանության նախարարը «միջազգային կազմակերպություններում երկու եղբայրական հայկական պետությունների զուգահեռ անդամակցության եւ նրանց ակտիվ համագործակցության» հարցադրումը «ռազմավարական առումով շահավետ» էր անվանել։
«Առանձնահատուկ դեպք»
Մարտի 30-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովենիայի արտգործնախարար Դիմիտրի Ռուպելը Երեւանում հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն առանձնահատուկ դեպք է, այս հակամարտությունը չի կարելի համեմատել այլ սառեցված հակամարտությունների հետ»:
Դիմիտրի Ռուպելը եւ Վարդան Օսկանյանը Երեւանում 2005թ. մարտի 30-ին Դիմիտրի Ռուպելը եւ Վարդան Օսկանյանը Երեւանում 2005թ. մարտի 30-ին
Այդ մասին նա ասել էր՝ մեկնաբանելով մարտի 4-ին Նյու Յորքում կայացած իր ելույթը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում, որի ընթացքում նա Լեռնային Ղարաբաղը անվանել էր «վիճելի տարածք»:
Կիրկորովը՝ persona non grata
Մարտի 31-ին Երեւանի փոխքաղաքապետ Արման Սահակյանը հայտնել էր, որ ռուսաստանցի երգիչ Ֆիլիպ Կիրկորովի ապրիլի 7-ին Երեւանում նախատեսված համերգը չի կայանալու:
Արման Սահակյանը պարզաբանել էր, որ համերգի չեղյալ հայտարարման մասին որոշումը կայացվել է Հայաստանի բոլոր պետական բուհերի ուսանողական խորհուրդներին խնդրանքով:
Մինչդեռ, ինչպես հաղորդում էր ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ գործակալությունը, Ֆիլիպ Կիրկորովը հայտարարել էր, որ ինքն է ընդունել հայաստանյան հյուրախաղերը չեղյալ հայտարարելու մասին որոշումը.
Հայ երիտասարդության ներկայացուցիչներն ասել էին, որ «Կիրկորովն ակնհայտ հակահայկական, ավելին` թուրքամետ դիրքորոշում ունի եւ վերջերս հրապարակավ հայհոյել ու անարգել է հայ լրագրողուհուն` քամահրանքով խոսելով նրա ծագման մասին»:
Ֆիլիպ Կիրկորովը 2005 թվականին Ֆիլիպ Կիրկորովը 2005 թվականին
«Ես նույնիսկ չէի ենթադրում, որ այդքան նշանակալի անձնավորություն եմ Հայաստանում: Կարծում էի, կգամ Երեւան, հաճույք կպատճառեմ հանդիսատեսին, իսկ ահա թե ինչ դուրս եկավ. պարզվում է, ինձ չի կարելի ժամանել հանրապետություն, առավել եւս` Հայոց ցեղասպանության 90-ամյակի նախաշեմին: Իսկ եթե ինչ-որ սարսափելի բան տեղի ունենա, չէ՞ որ ինձ են մեղադրելու: Ես էլ որոշեցի, որ չեմ բորբոքելու կրքերը, այլ պարզապես մի կողմ կքաշվեմ` փորձանքից հեռու: Այնպես որ, ես չեմ գնա Երեւան»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 30-ԱՊՐԻԼԻ 5
Կիպրոսը քրեականացրել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը
Կիպրոսի խորհրդարանն ապրիլի 2-ին ընդունել էր Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ:
Այսպիսով, Կիպրոսը Հունաստանից, Սլովակիայից եւ Շվեյցարիայից հետո դարձավ Եվրոպայի չորրորդ պետությունը, որն օրենքով քրեականացնում է Ցեղասպանության ժխտումը:
«Սա խորհրդանշական իրադարձություն է՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին»,- մենկաբանել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Կիպրոսը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել էր 1975 թվականին.:
ArmNet Awards-ի գլխավոր մրցանակը
Ապրիլի 4-ին Մեդիամաքս մեդիա-ընկերության Mediamax.am կայքն արժանացել էր ArmNet Awards 2015 մրցանակաբաշխության գլխավոր մրցանակին: Mediamax.am-ը հաղթող էր ճանաչվել նաեւ ArmNet-ի «Բովանդակություն» անվանակարգում:
«Միշտ հաճելի է մրցանակներ ստանալ եւ հասկանալ, որ թիմի կատարված աշխատանքը գնահատվում է: Առավել արժեքավոր է այն, որ ժյուրին կարեւորել է այն որակյալ լրագրությունը, որով մենք զբաղվում ենք: Չնայած բոլոր հոռետեսական կանխատեսումներին, որակյալ բովանդակությունը Հայաստանում ապագա ունի»,- նշել էր Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը՝ ստանալով մրցանակները։

Dimitrij Rupel and Vartan Oskanyan in Yerevan on March 30, 2005
On March 30 Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan said today he supported fr the existence of two Armenian states: Armenia and Nagorno-Karabakh.
Speaking at the parliamentary hearings dedicated to the discussion of ways of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, Sargsyan said that he supported for the model of a “united Armenian nation, two Armenian states”.
Defense Minister described as “strategically beneficial” the issue of the “parallel membership of two fraternal states - Armenia and Nagorno-Karabakh, in international organizations and their active cooperation”.
“A special case”
On the same day OSCE Chairman-in-Office, Slovenian Foreign Minister Dimitrij Rupel stated in Yerevan that “the Nagorno-Karabakh problem is a special case and this conflict cannot be compared to other frozen conflicts.”
Dimitrij Rupel and Vartan Oskanyan in Yerevan on March 30, 2005 Dimitrij Rupel and Vartan Oskanyan in Yerevan on March 30, 2005
Rupel made that remark while commenting on his address at the UN Security Council in New York on March 4, during which he described Nagorno-Karabakh as a “disputed territory.”
Kirkorov becomes persona non grata
On March 31 Yerevan Vice Mayor Arman Sahakian announced that the concert of Russian pop singer Phillip Kirkorov, planned for April 7 in Yerevan, would not take place.
Arman Sahakian clarified that the decision on canceling Kirkorov’s concert was made at the request of students’ councils of all state universities of Armenia.
The representatives of Armenia’s youth grounded their demands by saying that “Kirkorov has open anti-Armenian, moreover, pro-Turkish position, and he has recently insulted Armenian reporter and scorned her origin”.
Meanwhile, ITAR-TASS agency reported that Philip Kirkorov himself decided to cancel his concert in Armenia.
Phillip Kirkorov in 2005 Phillip Kirkorov in 2005
“I didn’t even imagine I am such a vital person for Armenia. I thought I’d come to Yerevan and entertain o people but it turned out quite different - I am not allowed to arrive in Armenia, especially on the eve of the 90th anniversary of the Armenian Genocide. I might be even charged if something terrible happens. I have decided not to heat the passions and provoke scandals. I am keeping myself out of harm's way. I am not coming to Yerevan,” he said.
•    5 YEARS AGO: MARCH 30 -APRIL 5, 2015
Cyprus criminalizes denial of the Armenian Genocide
On April 2 the parliament of Cyprus adopted the law criminalizing the denial of the Armenian Genocide.
Thus Cyprus became the 4th European state (after Greece, Slovakia and Switzerland) to criminalize the denial of the Armenian Genocide.
“It is a symbolic event ahead of the Centennial of the genocide,” said Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian.
The Republic of Cyprus officially recognized the Armenian Genocide in 1975.
ArmNet Awards Grand Prix
On April 4 Mediamax media company’s Mediamax.am website was awarded ArmNet Awards 2015 Grand Prix. Mediamax.am also won ArmNet’s “Best Content” nomination.
“It’s always pleasant to get awards and understand that the work done by the team is appreciated. What is more valuable is that the jury has assessed the quality journalism we are engaged in. Despite all the pessimistic predictions, quality content in Armenia has future. As they say, “Content is King”,” said Mediamax Director Ara Tadevosyan, collecting the prizes.