Դիմիտրի Ռուպելը եւ Վարդան Օսկանյանը Երեւանում 2005թ. մարտի 30-ին
Մարտի 30-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ հանդես է գալիս հայկական երկու պետությունների` Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի գոյության օգտին:
Ելույթ ունենալով ԼՂ հիմնախնդրի լուծման ուղիների քննարկմանը նվիրված խորհրդարանական լսումներին, Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ կողմ է «միասնական հայ ժողովուրդ, երկու հայկական պետություն» մոդելին:
Պաշտպանության նախարարը «միջազգային կազմակերպություններում երկու եղբայրական հայկական պետությունների զուգահեռ անդամակցության եւ նրանց ակտիվ համագործակցության» հարցադրումը «ռազմավարական առումով շահավետ» էր անվանել։
«Առանձնահատուկ դեպք»
Մարտի 30-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովենիայի արտգործնախարար Դիմիտրի Ռուպելը Երեւանում հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն առանձնահատուկ դեպք է, այս հակամարտությունը չի կարելի համեմատել այլ սառեցված հակամարտությունների հետ»:
Դիմիտրի Ռուպելը եւ Վարդան Օսկանյանը Երեւանում 2005թ. մարտի 30-ին Դիմիտրի Ռուպելը եւ Վարդան Օսկանյանը Երեւանում 2005թ. մարտի 30-ին
Այդ մասին նա ասել էր՝ մեկնաբանելով մարտի 4-ին Նյու Յորքում կայացած իր ելույթը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում, որի ընթացքում նա Լեռնային Ղարաբաղը անվանել էր «վիճելի տարածք»:
Կիրկորովը՝ persona non grata
Մարտի 31-ին Երեւանի փոխքաղաքապետ Արման Սահակյանը հայտնել էր, որ ռուսաստանցի երգիչ Ֆիլիպ Կիրկորովի ապրիլի 7-ին Երեւանում նախատեսված համերգը չի կայանալու:
Արման Սահակյանը պարզաբանել էր, որ համերգի չեղյալ հայտարարման մասին որոշումը կայացվել է Հայաստանի բոլոր պետական բուհերի ուսանողական խորհուրդներին խնդրանքով:
Մինչդեռ, ինչպես հաղորդում էր ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ գործակալությունը, Ֆիլիպ Կիրկորովը հայտարարել էր, որ ինքն է ընդունել հայաստանյան հյուրախաղերը չեղյալ հայտարարելու մասին որոշումը.
Հայ երիտասարդության ներկայացուցիչներն ասել էին, որ «Կիրկորովն ակնհայտ հակահայկական, ավելին` թուրքամետ դիրքորոշում ունի եւ վերջերս հրապարակավ հայհոյել ու անարգել է հայ լրագրողուհուն` քամահրանքով խոսելով նրա ծագման մասին»:
Ֆիլիպ Կիրկորովը 2005 թվականին Ֆիլիպ Կիրկորովը 2005 թվականին
«Ես նույնիսկ չէի ենթադրում, որ այդքան նշանակալի անձնավորություն եմ Հայաստանում: Կարծում էի, կգամ Երեւան, հաճույք կպատճառեմ հանդիսատեսին, իսկ ահա թե ինչ դուրս եկավ. պարզվում է, ինձ չի կարելի ժամանել հանրապետություն, առավել եւս` Հայոց ցեղասպանության 90-ամյակի նախաշեմին: Իսկ եթե ինչ-որ սարսափելի բան տեղի ունենա, չէ՞ որ ինձ են մեղադրելու: Ես էլ որոշեցի, որ չեմ բորբոքելու կրքերը, այլ պարզապես մի կողմ կքաշվեմ` փորձանքից հեռու: Այնպես որ, ես չեմ գնա Երեւան»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 30-ԱՊՐԻԼԻ 5
Կիպրոսը քրեականացրել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը
Կիպրոսի խորհրդարանն ապրիլի 2-ին ընդունել էր Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ:
Այսպիսով, Կիպրոսը Հունաստանից, Սլովակիայից եւ Շվեյցարիայից հետո դարձավ Եվրոպայի չորրորդ պետությունը, որն օրենքով քրեականացնում է Ցեղասպանության ժխտումը:
«Սա խորհրդանշական իրադարձություն է՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին»,- մենկաբանել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Կիպրոսը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել էր 1975 թվականին.:
ArmNet Awards-ի գլխավոր մրցանակը
Ապրիլի 4-ին Մեդիամաքս մեդիա-ընկերության Mediamax.am կայքն արժանացել էր ArmNet Awards 2015 մրցանակաբաշխության գլխավոր մրցանակին: Mediamax.am-ը հաղթող էր ճանաչվել նաեւ ArmNet-ի «Բովանդակություն» անվանակարգում:
«Միշտ հաճելի է մրցանակներ ստանալ եւ հասկանալ, որ թիմի կատարված աշխատանքը գնահատվում է: Առավել արժեքավոր է այն, որ ժյուրին կարեւորել է այն որակյալ լրագրությունը, որով մենք զբաղվում ենք: Չնայած բոլոր հոռետեսական կանխատեսումներին, որակյալ բովանդակությունը Հայաստանում ապագա ունի»,- նշել էր Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը՝ ստանալով մրցանակները։

Димитрий Рупель и Вардан Осканян в Ереване 30 марта 2005 года
30 марта министр обороны Армении Серж Саргсян заявил, что выступает за существование двух армянских государств - Армении и Нагорного Карабаха.
Выступая на парламентских слушаниях, посвященных обсуждению путей урегулирования нагорно-карабахской проблемы, Серж Саркисян сказал, что выступает за модель «единый армянский народ, два армянских государства».
Министр обороны назвал «стратегически выгодной» постановку вопроса «о параллельном членстве в международных организациях двух братских армянских государств и их активном сотрудничестве».
«Особый случай»
30 марта Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Словении Димитрий Рупель заявил в Ереване, что «нагорно-карабахская проблема является особым случаем, этот конфликт нельзя сравнивать с другими замороженными конфликтами».
Димитрий Рупель и Вардан Осканян в Ереване 30 марта 2005 года Димитрий Рупель и Вардан Осканян в Ереване 30 марта 2005 года
Димитрий Рупель сказал об этом, комментируя свое выступление на заседании Совета безопасности ООН в Нью-Йорке 4 марта, в ходе которого он назвал Нагорный Карабах «спорной территорией».
Киркоров - persona non grata
31 марта вице-мэр Еревана Арман Саакян сообщил, что концерт российского певца Филиппа Киркорова, намеченный на 7 апреля, не состоится.
Арман Саакян пояснил, что решение об отмене концерта Киркорова было принято по просьбе студенческих советов всех государственных вузов Армении.
Причиной своих требований представители армянской молодежи назвали «откровенно антиармянскую, более того - протурецкую позицию Киркорова, который недавно публично оскорбил армянскую журналистку, с презрением отозвавшись о ее происхождении».
Между тем, как сообщало агентство ИТАР-ТАСС, Филипп Киркоров заявил, что сам принял решение об отмене концерта в Армении.
Филипп Киркоров в 2005 году Филипп Киркоров в 2005 году
«Я даже не предполагал, что являюсь для Армении столь значимой личностью. Думал, приеду в Ереван, доставлю зрителям удовольствие, а оно вон как вышло: оказывается, нельзя меня в республику пускать, тем более накануне 90-летия геноцида армян. А если еще что-нибудь страшное случится, так меня же обвинить могут. Вот я и рассудил: не буду страсти разжигать, да скандалы провоцировать, а просто самоустранюсь - от греха подальше. Так что на гастроли в Ереван не поеду».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 30 МАРТА-5 АПРЕЛЯ 2015 ГОДА
Отрицание армян криминализировано на Кипре
2 апреля парламент Кипра принял сегодня законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян.
Таким образом, Кипр стал четвертом государством в Европе – после Греции, Словакии и Швейцарии, в котором отрицание Геноцида преследуется на законодательном уровне.
«Это символическое событие - на пороге 100-летней годовщины Геноцида армян», - сказал глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
Республика Кипр официально признала Геноцид армян в 1975 году.
Главный приз ArmNet Awards
4 апреля сайт Mediamax.am медиа-компании Медиамакс получил гран-при церемонии ArmNet Awards. Кроме того, Mediamax.am стал победителем в номинации «Контент».
«Всегда приятно получать призы и понимать, что работа нашей команды ценится. Еще более ценно то, что жюри оценило качественную журналистику, которой мы занимаемся. Несмотря на все пессимичестические прогнозы, у качественного контента в Армении есть будущее», - сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян, получая призы.