Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը՝ աջից
Փետրվարի 6-ին ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը հայտարարել էր, որ «մենք շարունակելու ենք պայքարել եւ ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա՝ մինչեւ վերջնական հաղթանակը, մինչեւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը, մինչեւ Միացյալ Հայաստանի վերստեղծումը»:
Նա նաեւ ասել էր, որ «Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ Արեւմտյան Հայաստանի ազատագրման պահանջները մեր երկրի ներկայի եւ ապագայի երաշխիքն են հանդիսանում»:
Փետրվարի 7-ին ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Համլետ Գասպարյանը հայտարարել էր, որ արտգործնախարարությունը համաձայն չէ Հրանտ Մարգարյանի հնչեցրած բազմաթիվ մոտեցումների հետ:
««Դաշնակցությունն» առաջին անգամ չե հրապարակավ հայտարարում իր մոտեցումների մասին: Արտգործնախարարությունը չի կիսում դրանցից շատերը եւ հայտարարում է, որ դրանք Հայաստանի արտաքին քաղաքականության արտացոլանքը չեն»,- ասված էր Համլետ Գասպարյանի հայտարարության մեջ:
«Ռուսաստանը չի պարտադրի»
Փետրվարի 6-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը գոհունակություն էր հայտնել երկխոսությունը վերսկսելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների պատրաստակամության կապակցությամբ:
Պուտինը եւ Ալիեւը՝ 2004 թվականին Պուտինը եւ Ալիեւը՝ 2004 թվականին
«Ռուսաստանը պատրաստ է փնտրել հակամարտության լուծումը՝ առանց որեւէ բան պարտադրելու Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ժողովուրդներին», - ասել էր Վլադիմիր Պուտինը՝ հանդես գալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
Արեւելյան Թիմորի օրինակը
Փետրվարի 6-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի առաջին փոխնախարար, ԵԱՀԿ Մինսկի կոնֆերանսի համանախագահ Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը կոչ էր արել «յուրատեսակ, նոր տեսանկյուններից» նայել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը եւ բերել էր Արեւելյան Թիմորի օրինակը:
Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը՝ աջից Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը՝ աջից
«Ես չեմ ցանկանում սա օրինակ անվանել, սակայն դուք գիտեք, որ, ահա, Արեւելյան Թիմորը պայքարում, պայքարում էր իր անկախության համար եւ, վերջապես, անկախացավ: Եվ այդ անկախությունն, իմիջիայլոց, միջազգայնորեն ճանաչված է: Այդ պատճառով այսօրվա դարը, գլոբալիզացիայի դարը, 100 տարի առաջ անսասան թվացող շատ խնդիրներին նորովի նայելու դարը, այժմ կասկածի տակ է առնում այն մոտեցումները, որոնք ճիշտ էին 100 տարի առաջ: Այս պատճառով ես կարծում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին եւս պետք է նայել որեւէ յուրատեսակ, նոր տեսանկյուններից` չամփոփվելով վաղուց ի վեր սովորություն դարձածի մեջ», - հայտարարել էր ՌԴ արտաքին գործերի առաջին փոխնախարարը:
«Ադրբեջանի երիտասարդ նախագահը ճիշտ վարվեց»
Փետրվարի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանի երիտասարդ նախագահը շատ ճիշտ է վարվել՝ որոշելով չշտապել  ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում»:
«Ադրբեջանի երիտասարդ նախագահը շատ ճիշտ է վարվել, եւ մենք պետք է ամեն կերպ աջակցենք նրան այդ հարցում»,- ասում էր ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 4-10
$‌500 մլն
Փետրվարի 5-ին ՌԴ ֆինանսների նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը հայտարարել էր, որ
Ռուսաստանը Հայաստանին կտրամադրի $‌500 մլն-ի կայունացնող վարկ` համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքները հաղթահարելու նպատակով:
Ավելի վաղ, հունվարի 22-ին, ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հաստատել էր, որ Հայաստանը բանակցում է Ռուսաստանի հետ կայունացնող վարկի մասին: Տիգրան Դավթյանի խոսքով՝ ստացված միջոցները հիմնականում ուղղվելու են փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորմանը:
«Համարժեք պատասխան»
Փետրվարի 5-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն էր անցկացրել՝ ՀՀ Ոստիկանության պետի տեղակալ Գեւորգ Մհերյանի սպանության կապակցությամբ:
Նախագահի խոսքով՝ «հանցագործների գնդակն ուղղված էր ոչ միայն կոնկրետ մարդու, այլ ողջ իրավապահ համակարգի դեմ»:
«Գեւորգ Մհերյանի վերջին ամիսների գործունեությունն ուղղված է եղել կոռուպցիոն մեխանիզմների դեմ պայքարին, մենք պետք է դա գիտակցենք եւ համարժեք պատասխան տանք»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
Գեւորգ Մհերյանը սպանվել էր փետրվարի 3-ի երեկոյան՝ իր բնակարանի մուտքի մոտ: 33-ամյա Մհերյանը ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ էր նշանակվել 2008 թ. հուլիսին: Մինչ այդ նա ՀՀ նախագահի օգնականն էր, հակակոռուպցիոն ռազմավարության մոնիտորինգի թիմի ղեկավարը:
«Ճիշտ ուղղությամբ»
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ալի Բաբաջանը փետրվարի 6-ին  հայտարարել էր, որ «հայ-թուրքական երկխոսությունը ճիշտ ուղղությամբ է ընթանում»:
Ալի Բաբաջանը Դավոսում՝ 2009 թվականին Ալի Բաբաջանը Դավոսում՝ 2009 թվականին
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարն այդ մասին ասել էր` անվտանգության քաղաքականության հարցերով Մյունխենյան կոնֆերանսի «Անկայունության կառավարում. Անդրկովկասյան տարածաշրջանը եւ Արեւելյան Բալկանները» նստաշրջանում: Նստաշրջանին մասնակցում էին նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Մակեդոնիայի վարչապետը, Ռումինիայի, Սերբիայի եւ Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարարները:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, իր հերթին, հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական երկխոսությունը «ճիշտ ուղով է ընթանում, եւ եթե այդ ընթացքը շարունակվի նույն ոճով, կարծում եմ, արդեն տարվա երկրորդ կեսին մենք կարող ենք խոսել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների նոր որակի մասին»:
Ալի Բաբաջանը նշել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը «լիովին կփոխի տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը»: Նա նաեւ հայտարարել էր փակ դռների ետեւում բանակցությունների շարունակման կարեւորության մասին, ինչը կողմերին թույլ կտա խուսափել անհարկի շահարկումներից:
«Երբեմն բանակցությունների ընթացքում կողմերից մեկին կարող է թվալ, որ նա չափազանց շատ է զիջել, սակայն մենք փորձում ենք ուշադրություն դարձնել ոչ թե առանձին նյուանսներին, այլ` դիտարկել ամբողջ պատկերը»,- ասել էր Ալի Բաբաջանը:
«Բացառիկ հնարավորություններ»
Փետրվարի 7-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ կառավարությունը պատրաստ է տեղական արտադրությունը զարգացնելու նպատակով «բացառիկ հնարավորություններ» ստեղծել ներդրումների համար:
Հանդիպելով խոշոր ներմուծողների եւ մատակարարների հետ, Տիգրան Սարգսյանը նշել էր, որ համաշխարհային ֆինասական ճգնաժամի պայմաններում ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է առավելագույն աջակցություն ցուցաբերել տեղական  արտադրության զարգացմանը:
«Մենք պետք է ձեռնարկենք հակաճգնաժամային միջոցառումներ` իրականացնել այնպիսի ներդրումներ, ընդունել այնպիսի որոշումներ, որոնք նպաստում են նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, խթանել վերամշակման ոլորտի զարգացումը»,- ասել էր Տիգրան Սարգսյանը:
«Որոշ պաշտոնյաներ շահագրգռված չեն»
Երեք օր անց, փետրվարի 10-ին, Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «որոշ պաշտոնյաներ շահագրգռված չեն բիզնես վարելու ընթացակարգերի պարզեցմամբ՝ չցանկանալով կորցնել ազդեցության լծակները»:
«Գիտակցելով այդպիսի ճնշման առկայությունը՝ մենք առավել եւս պետք է կատարենք բոլոր անհրաժեշտ փոփոխությունները այս երկրում բիզնես վարելու պարզեցման ուղղությամբ», - ասում էր վարչապետը՝ դժգոհություն հայտնելով այն հանգամանքից, որ բիզնես վարելու պարզեցմանն ուղղված միջոցառումների քննարկումները շարունակվում են արդեն 2 տարի, եւ դեռեւս ոչ մի գործնական քայլ չի ձեռնարկվել:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 4-10
Խոդորկովսկին եւ Հայաստանը
Փետրվարի 10-ին «Վեդոմոստի» թերթը հոդված էր  հրապարակել, որում ասվում էր, որ Միխայիլ Խոդորկովսկու ՅՈՒԿՈՍ ընկերությունը հայաստանյան Yukos CIS Investments ՍՊԸ-ի միջոցով «կառավարում էր օֆշորային բարդ կառույց, որի միջոցով կատարվում էր հոլդինգի դրամական շրջանառությունը»:
Միխայիլ Խոդորկովսկին՝ 2014 թվականին Միխայիլ Խոդորկովսկին՝ 2014 թվականին
Միխայիլ Խոդորկովսկու «հայաստանյան ակտիվների» թեման առաջին անգամ չէր քննարկվում:  Դեռեւս 2003թ. նոյեմբերին Մեդիամաքս-ին հետաքրքրել էր Միխայիլ Խոդորկովսկուն նվիրված Financial Times-ի «A victim of his own short-term ambitions» հոդվածը, որում, մասնավորապես, ասված էր.
«ՅՈՒԿՈՍ-ն ուսումնասիրող մասնագետներից մեկն ասում է, որ այս ընկերությունն ամենաբարդ կառույցներից է, որոնց նա երբեւէ հանդիպել է, եւ ունի ավելի քան 600 դուստր ընկերություններ: Դրանց մի մասը գործում են Ռուսաստանում, մյուսները` արտասահմանում, այդ թվում` Հայաստանում»,- գրում էր Financial Times-ը:

Вячеслав Трубников (справа)
6 февраля представитель Бюро партии «Дашнакцутюн» Грант Маргарян заявил, что «мы будем продолжать бороться и оказывать давление на Турцию до окончательной победы, до международного признания Геноцида армян, до воссоздания Единой Армении».
Он также сказал, что «требования о международном признании Геноцида и освобождении Западной Армении являются гарантией настоящего и будущего нашей страны».
7 февраля официальный представитель МИД Армении Гамлет Гаспарян заявил, что внешнеполитическое ведомство не согласно с многими подходами, озвученными Грантом Маргаряном.
«Дашнакцутюн» не в первый раз публично заявляет о своих взглядах. Министерство иностранных дел не разделяет многие из них и заявляет, что они не являются отражением внешней политики Армении», - говорилось в заявлении Гамлета Гаспаряна.
«Россия не будет навязывать»
6 февраля президент Российской Федерации Владимир Путин выразил удовлетворение готовностью лидеров Армении и Азербайджана возобновить диалог.
Путин и Алиев в 2004 году Путин и Алиев в 2004 году
«Россия готова искать решение конфликта, но не будет ничего навязывать народам Азербайджана и Армении», - заявил Владимир Путин, выступая на пресс-конференции по итогам переговоров с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Пример Восточного Тимора
6 февраля первый замминистра иностранных дел России, сопредседатель Минской конференции ОБСЕ Вячеслав Трубников призвал смотреть на урегулирование нагорно-карабахской проблемы «с оригинальных, новых позиций» и привел пример Восточного Тимора.
Вячеслав Трубников (справа) Вячеслав Трубников (справа)
«Не хочу это называть образцом или примером, но вы знаете, что вот Восточный Тимор - воевал, воевал за свою независимость, и все-таки стал независимым. И эта независимость международно признана, между прочим. Поэтому сегодняшний век, век глобализации, век нового взгляда на многие проблемы, которые 100 лет тому назад казались незыблемыми, а теперь поставили под сомнение тот подход, который был верен 100 лет тому назад. Поэтому я думаю, что и на проблему Нагорного Карабаха надо посмотреть с каких-то оригинальных, новых позиций, не замыкаясь на том, к чему мы давным давно привыкли», - заявил первый замминистра иностранных дел Российской Федерации.
«Молодой президент Азербайджана поступил правильно»
10 февраля министр обороны Армении Серж Саргсян заявил, что «молодой президент Азербайджана поступил очень правильно, решив не спешить с урегулированием нагорно-карабахского конфликта».
«Молодой президент Азербайджана поступил очень правильно, решив не спешить с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, и мы должны его всячески поддерживать в этом вопросе», - заявил министр обороны Армении.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 ФЕВРАЛЯ 2009 ГОДА
$‌500 млн
Россия представит Армении стабилизационный кредит в размере $‌500 млн для преодоления последствий глобального кризиса, заявил 5 февраля министр финансов России Алексей Кудрин.
22 января министр финансов Армении Тигран Давтян говорил, что Армения ведет переговоры с Россией о привлечении стабилизационного кредита. По словам Тиграна Давтяна, полученные средства пойдут на поддержку армянской экономики, в особенности среднего и малого бизнеса.
Дать «адекватный ответ»
5 февраля президент Армении Серж Саргсян провел совещание в связи с убийством заместителя начальника Полиции Геворга Мгеряна.
По словам президента, «пуля преступников была направлена не только в конкретного человека, но на всю правоохранительную систему».
«Деятельность Геворга Мгеряна в последние месяцы была направлена на борьбу с коррупционными механизмами, мы должны осознать это и дать адекватный ответ», - говорил Серж Саргсян.
Геворг Мгерян был застрелен вечером 3 февраля на лестничной площадке собственной квартиры в Ереване. 33-летний Геворк Мгерян был назначен замначальника Полиции Армении в июле 2008 года. До назначения на эту должность он был помощником президента Армении, руководителем группы по мониторингу за антикоррупционой стратегией.
«В правильном направлении»
Министр иностранных дел Турции Али Бабаджан заявил 7 февраля, что «армяно-турецкий диалог движется в правильном направлении».
Али Бабаджан в Давосе в 2009 году Али Бабаджан в Давосе в 2009 году
Глава МИД Турции сказал об этом 7 февраля на сессии «Управление нестабильностью – Закавказский регион и Восточные Балканы» на Мюнхенской конференции по вопросам политики безопасности, которой также приняли участие президент Армении Серж Саргсян, премьер-министр Македонии, министры иностранных дел Румынии, Сербии и Словакии.
Президент Армении Серж Саргсян, в свою очередь, заявил, что армяно-турецкий диалог «движется по правильному пути, и если это движение продолжится в таком же ключе, думаю, уже во второй половине этого года мы сможем говорить о другом качестве отношений Армении и Турции».
Али Бабаджан отметил, что нормализация армяно-турецких отношений «полностью изменит геополитическую ситуацию в регионе». Он также заявил о важности продолжения переговоров за закрытыми дверями, что позволит сторонам избежать ненужных спекуляций. «Порой в ходе переговоров одной из сторон может казаться, что она уступила слишком много, однако мы пытаемся обращать внимание не на отдельные нюансы, а обозревать всю картину», - говорил Бабаджан.
«Исключительные условия»
7 февраля премьер-министр Армении Тигран Саргсян сказал, что правительство готово создать «исключительные условия» для осуществления инвестиций с целью развития местного производства.
Встречаясь с крупными импортерами и поставщиками, Тигран Саргсян отметил, что в условиях мирового финансового кризиса правительство Армении готово оказать максимальное содействие развитию местного производства.
«Мы должны предпринять антикризисные мероприятия: привлечь инвестиции, принять решения, способствующие открытию новых рабочих мест, стимулировать развитие перерабатывающей отрасли», - говорил Тигран Саркисян.
«Некоторые чиновники не заинтересованы»
Три дня спустя, 10 февраля, Тигран Саргсян говорил, что «некоторые чиновники и ведомства не заинтересованы в упрощении процедур ведения бизнеса, опасаясь потери рычагов влияния».
«Осознавая наличие подобного давления, мы тем более должны провести все необходимые изменения по облегчению ведения бизнеса в стране», - говорил премьер, выражая недовольство тем обстоятельством, что обсуждение мер по облегчению ведения бизнеса ведутся уже 2 года и не предпринято никаких практических шагов.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 ФЕВРАЛЯ 2014 ГОДА
Ходорковский и Армения
10 февраля газета «Ведомости» опубликовала статью, в которой говорилось, что компания Михаила Ходорковского ЮКОС через армянское ООО Yukos CIS Investments «управляла сложной офшорной структурой, через которую шел денежный поток холдинга».
Михаил Ходорковский в 2014 году Михаил Ходорковский в 2014 году
Тема «армянских активов» Михаила Ходорковского всплывала не впервые. Еще в ноябре 2003 года Медиамакс обратил внимание на посвященную Михаилу Ходорковскому статью “A victim of his own short-term ambitions” в The Financial Times.
«Один из специалистов, изучавших ЮКОС, говорит, что эта компания является одной из самых комплексных легальных структур, которые он когда либо видел - с более чем 600 дочерними компаниями. Некоторые из них действуют в России, другие за рубежом, включая Армению», - писала The Financial Times.