Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը՝ աջից
Փետրվարի 6-ին ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը հայտարարել էր, որ «մենք շարունակելու ենք պայքարել եւ ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա՝ մինչեւ վերջնական հաղթանակը, մինչեւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը, մինչեւ Միացյալ Հայաստանի վերստեղծումը»:
Նա նաեւ ասել էր, որ «Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ Արեւմտյան Հայաստանի ազատագրման պահանջները մեր երկրի ներկայի եւ ապագայի երաշխիքն են հանդիսանում»:
Փետրվարի 7-ին ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Համլետ Գասպարյանը հայտարարել էր, որ արտգործնախարարությունը համաձայն չէ Հրանտ Մարգարյանի հնչեցրած բազմաթիվ մոտեցումների հետ:
««Դաշնակցությունն» առաջին անգամ չե հրապարակավ հայտարարում իր մոտեցումների մասին: Արտգործնախարարությունը չի կիսում դրանցից շատերը եւ հայտարարում է, որ դրանք Հայաստանի արտաքին քաղաքականության արտացոլանքը չեն»,- ասված էր Համլետ Գասպարյանի հայտարարության մեջ:
«Ռուսաստանը չի պարտադրի»
Փետրվարի 6-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը գոհունակություն էր հայտնել երկխոսությունը վերսկսելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների պատրաստակամության կապակցությամբ:
Պուտինը եւ Ալիեւը՝ 2004 թվականին Պուտինը եւ Ալիեւը՝ 2004 թվականին
«Ռուսաստանը պատրաստ է փնտրել հակամարտության լուծումը՝ առանց որեւէ բան պարտադրելու Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ժողովուրդներին», - ասել էր Վլադիմիր Պուտինը՝ հանդես գալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
Արեւելյան Թիմորի օրինակը
Փետրվարի 6-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի առաջին փոխնախարար, ԵԱՀԿ Մինսկի կոնֆերանսի համանախագահ Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը կոչ էր արել «յուրատեսակ, նոր տեսանկյուններից» նայել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը եւ բերել էր Արեւելյան Թիմորի օրինակը:
Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը՝ աջից Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը՝ աջից
«Ես չեմ ցանկանում սա օրինակ անվանել, սակայն դուք գիտեք, որ, ահա, Արեւելյան Թիմորը պայքարում, պայքարում էր իր անկախության համար եւ, վերջապես, անկախացավ: Եվ այդ անկախությունն, իմիջիայլոց, միջազգայնորեն ճանաչված է: Այդ պատճառով այսօրվա դարը, գլոբալիզացիայի դարը, 100 տարի առաջ անսասան թվացող շատ խնդիրներին նորովի նայելու դարը, այժմ կասկածի տակ է առնում այն մոտեցումները, որոնք ճիշտ էին 100 տարի առաջ: Այս պատճառով ես կարծում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին եւս պետք է նայել որեւէ յուրատեսակ, նոր տեսանկյուններից` չամփոփվելով վաղուց ի վեր սովորություն դարձածի մեջ», - հայտարարել էր ՌԴ արտաքին գործերի առաջին փոխնախարարը:
«Ադրբեջանի երիտասարդ նախագահը ճիշտ վարվեց»
Փետրվարի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանի երիտասարդ նախագահը շատ ճիշտ է վարվել՝ որոշելով չշտապել  ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում»:
«Ադրբեջանի երիտասարդ նախագահը շատ ճիշտ է վարվել, եւ մենք պետք է ամեն կերպ աջակցենք նրան այդ հարցում»,- ասում էր ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 4-10
$‌500 մլն
Փետրվարի 5-ին ՌԴ ֆինանսների նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը հայտարարել էր, որ
Ռուսաստանը Հայաստանին կտրամադրի $‌500 մլն-ի կայունացնող վարկ` համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքները հաղթահարելու նպատակով:
Ավելի վաղ, հունվարի 22-ին, ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հաստատել էր, որ Հայաստանը բանակցում է Ռուսաստանի հետ կայունացնող վարկի մասին: Տիգրան Դավթյանի խոսքով՝ ստացված միջոցները հիմնականում ուղղվելու են փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորմանը:
«Համարժեք պատասխան»
Փետրվարի 5-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն էր անցկացրել՝ ՀՀ Ոստիկանության պետի տեղակալ Գեւորգ Մհերյանի սպանության կապակցությամբ:
Նախագահի խոսքով՝ «հանցագործների գնդակն ուղղված էր ոչ միայն կոնկրետ մարդու, այլ ողջ իրավապահ համակարգի դեմ»:
«Գեւորգ Մհերյանի վերջին ամիսների գործունեությունն ուղղված է եղել կոռուպցիոն մեխանիզմների դեմ պայքարին, մենք պետք է դա գիտակցենք եւ համարժեք պատասխան տանք»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
Գեւորգ Մհերյանը սպանվել էր փետրվարի 3-ի երեկոյան՝ իր բնակարանի մուտքի մոտ: 33-ամյա Մհերյանը ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ էր նշանակվել 2008 թ. հուլիսին: Մինչ այդ նա ՀՀ նախագահի օգնականն էր, հակակոռուպցիոն ռազմավարության մոնիտորինգի թիմի ղեկավարը:
«Ճիշտ ուղղությամբ»
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ալի Բաբաջանը փետրվարի 6-ին  հայտարարել էր, որ «հայ-թուրքական երկխոսությունը ճիշտ ուղղությամբ է ընթանում»:
Ալի Բաբաջանը Դավոսում՝ 2009 թվականին Ալի Բաբաջանը Դավոսում՝ 2009 թվականին
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարն այդ մասին ասել էր` անվտանգության քաղաքականության հարցերով Մյունխենյան կոնֆերանսի «Անկայունության կառավարում. Անդրկովկասյան տարածաշրջանը եւ Արեւելյան Բալկանները» նստաշրջանում: Նստաշրջանին մասնակցում էին նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Մակեդոնիայի վարչապետը, Ռումինիայի, Սերբիայի եւ Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարարները:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, իր հերթին, հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական երկխոսությունը «ճիշտ ուղով է ընթանում, եւ եթե այդ ընթացքը շարունակվի նույն ոճով, կարծում եմ, արդեն տարվա երկրորդ կեսին մենք կարող ենք խոսել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների նոր որակի մասին»:
Ալի Բաբաջանը նշել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը «լիովին կփոխի տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը»: Նա նաեւ հայտարարել էր փակ դռների ետեւում բանակցությունների շարունակման կարեւորության մասին, ինչը կողմերին թույլ կտա խուսափել անհարկի շահարկումներից:
«Երբեմն բանակցությունների ընթացքում կողմերից մեկին կարող է թվալ, որ նա չափազանց շատ է զիջել, սակայն մենք փորձում ենք ուշադրություն դարձնել ոչ թե առանձին նյուանսներին, այլ` դիտարկել ամբողջ պատկերը»,- ասել էր Ալի Բաբաջանը:
«Բացառիկ հնարավորություններ»
Փետրվարի 7-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ կառավարությունը պատրաստ է տեղական արտադրությունը զարգացնելու նպատակով «բացառիկ հնարավորություններ» ստեղծել ներդրումների համար:
Հանդիպելով խոշոր ներմուծողների եւ մատակարարների հետ, Տիգրան Սարգսյանը նշել էր, որ համաշխարհային ֆինասական ճգնաժամի պայմաններում ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է առավելագույն աջակցություն ցուցաբերել տեղական  արտադրության զարգացմանը:
«Մենք պետք է ձեռնարկենք հակաճգնաժամային միջոցառումներ` իրականացնել այնպիսի ներդրումներ, ընդունել այնպիսի որոշումներ, որոնք նպաստում են նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, խթանել վերամշակման ոլորտի զարգացումը»,- ասել էր Տիգրան Սարգսյանը:
«Որոշ պաշտոնյաներ շահագրգռված չեն»
Երեք օր անց, փետրվարի 10-ին, Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «որոշ պաշտոնյաներ շահագրգռված չեն բիզնես վարելու ընթացակարգերի պարզեցմամբ՝ չցանկանալով կորցնել ազդեցության լծակները»:
«Գիտակցելով այդպիսի ճնշման առկայությունը՝ մենք առավել եւս պետք է կատարենք բոլոր անհրաժեշտ փոփոխությունները այս երկրում բիզնես վարելու պարզեցման ուղղությամբ», - ասում էր վարչապետը՝ դժգոհություն հայտնելով այն հանգամանքից, որ բիզնես վարելու պարզեցմանն ուղղված միջոցառումների քննարկումները շարունակվում են արդեն 2 տարի, եւ դեռեւս ոչ մի գործնական քայլ չի ձեռնարկվել:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 4-10
Խոդորկովսկին եւ Հայաստանը
Փետրվարի 10-ին «Վեդոմոստի» թերթը հոդված էր  հրապարակել, որում ասվում էր, որ Միխայիլ Խոդորկովսկու ՅՈՒԿՈՍ ընկերությունը հայաստանյան Yukos CIS Investments ՍՊԸ-ի միջոցով «կառավարում էր օֆշորային բարդ կառույց, որի միջոցով կատարվում էր հոլդինգի դրամական շրջանառությունը»:
Միխայիլ Խոդորկովսկին՝ 2014 թվականին Միխայիլ Խոդորկովսկին՝ 2014 թվականին
Միխայիլ Խոդորկովսկու «հայաստանյան ակտիվների» թեման առաջին անգամ չէր քննարկվում:  Դեռեւս 2003թ. նոյեմբերին Մեդիամաքս-ին հետաքրքրել էր Միխայիլ Խոդորկովսկուն նվիրված Financial Times-ի «A victim of his own short-term ambitions» հոդվածը, որում, մասնավորապես, ասված էր.
«ՅՈՒԿՈՍ-ն ուսումնասիրող մասնագետներից մեկն ասում է, որ այս ընկերությունն ամենաբարդ կառույցներից է, որոնց նա երբեւէ հանդիպել է, եւ ունի ավելի քան 600 դուստր ընկերություններ: Դրանց մի մասը գործում են Ռուսաստանում, մյուսները` արտասահմանում, այդ թվում` Հայաստանում»,- գրում էր Financial Times-ը:

Vyacheslav Trubnikov (on the right)
On February 6, ARF Bureau representative Hrant Margaryan said that “we will continue to struggle and exert pressure on Turkey until the final victory, until the international recognition of the Armenian Genocide, until the rebirth of the United Armenia.”
He added: “The demands to recognize the Genocide and liberate Western Armenia are the guarantees of our country’s present and future.”
On the following day official representative of Armenian Foreign Ministry Hamlet Gasparyan said that the ministry did not agree with many of the positions expressed by Hrant Margaryan.
“This is not the first time the party publicly declares its views. The Ministry of Foreign Affairs disagrees with many of them and states that they do not reflect Armenia's foreign policy,” read Hamlet Gasparyan’s statement.
“Russia will not impose a solution”
Russian President Vladimir Putin said he was satisfied with Armenian and Azerbaijani leaders’ readiness to resume the dialogue about Karabakh peace talks.
Vladimir Putin said this at a press conference in Moscow summing up the results of the talks with Azerbaijani President Ilham Aliev.
Putin and Aliyev in 2004 Putin and Aliyev in 2004
“Russia is ready to seek for a settlement to the conflict, but it will not impose any solution either on Azerbaijani or Armenian people,” Putin said.
The example of East Timor
In an interview published on the same day First Deputy Foreign Minister of Russia, OSCE Minsk Group Co-Chair Vyacheslav Trubnikov urged to consider the Nagorno-Karabakh conflict settlement from “new, original” points of view and brought up the example of East Timor.
Vyacheslav Trubnikov (on the right) Vyacheslav Trubnikov (on the right)
“I don’t want to set this as an example, but you all know about East Timor, which struggled and struggled for its independence and at last became independent. And, by the way, this independence is internationally recognized. That is why the 21st century is the century of globalization, the century of new reviews for many problems that seemed inviolable 100 years ago but have cast doubts on the approach which was true 100 years ago. That is why I think that we should view the Nagorno-Karabakh conflict from original, new positions without limiting ourselves to what we have become accustomed to ages ago,” he said.
“The young President of Azerbaijan was right not to hurry”
On February 10, Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan said that “the young President of Azerbaijan was right not to hurry with the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict”.
“The young President of Azerbaijan was right not to hurry with the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and we should support him in every possible way,” he noted.
•    10 YEARS AGO: FEBRUARY 4-10, 2009
USD 500 million
Russia will provide a USD 500m stabilization loan to Armenia to overcome the consequences of the global crisis, Russian Minister of Finance Aleksey Kudrin said on February 5, 2009.
On January 22, Armenian Minister of Finance Tigran Davtyan confirmed that Armenia was negotiating a stabilization loan with Russia. According to Davtyan, the loan would be used to support the Armenian economy, especially small and medium enterprises.
An “adequate” response
On February 5, Armenian President Serzh Sargsyan held a meeting dedicated to the murder of Deputy Police Chief Gevorg Mheryan.
According to the president, “the bullet targeted not just a specific person, but the entire law enforcement system”.
“In recent months, Gevorg Mheryan was working on the fight against corruption mechanisms. We must take that into account and give an adequate response,” said Sargsyan.
33-year-old Mheryan was shot dead on the stair landing of his own apartment in Yerevan on February 3. He was appointed Deputy Chief of the Armenian Police in July 2008. Previously, he served as the assistant to the President of Armenia, and head of the anti-corruption strategies monitoring group.
“In the right direction”
“Armenian-Turkish dialogue is proceeding in the right direction,” Minister of Foreign Affairs of Turkey Ali Babacan remarked during the Managing Instability: Transcaucasian Region and Eastern Balkans panel at Munich Security Conference on February 6.  The panel was also attended by Armenian President Serzh Sargsyan, Prime Minister of Macedonia, Ministers of Foreign Affairs of Romania, Serbia and Slovakia.
Ali Babacan in Davos in 2009 ( (REUTERS) Ali Babacan in Davos in 2009 ( (REUTERS)
Armenian President Serzh Sargsyan said in his turn that “the Armenian-Turkish dialogue proceeds by the right course and if it carries on the same way, I believe that in the second half of the year we will be able to talk about a different level of relations between Armenia and Turkey”.
Ali Babacan also remarked that normalization of Armenian-Turkish relations would “fully change the geopolitical situation in the region”. He also stressed the importance of holding talks behind closed doors, which would allow the sides to avoid unnecessary speculations.  “Sometimes in negotiations, it may seem to one of the sides that it has yielded too much, but we try to focus on the whole picture, not individual nuances,” he said.
“Exceptional conditions”
On February 7, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that the government was ready to establish “exceptional conditions” for investments aimed at developing local production.
At the meeting with large importers and suppliers, Tigran Sargsyan noted that the Armenian government was prepared to render maximum assistance to development of local production in conditions of the global financial crisis.
“We should take crisis prevention measures: attract investments, make decisions contributing to creation of new jobs, and stimulate development of the processing industry,” said Tigran Sargsyan.
Photo: Government of Armenia
“Certain officials are not interested”
Three days later Sargsyan claimed that “certain officials and ministries are not interested in facilitating routine business procedures out of fear of losing influence levers”.
As we realize the existence of such pressure, we should all the more implement the changes required for facilitation of business routine in the country,” said the Prime Minister, who was unhappy with the fact that the discussion of measures on facilitating business routine had been underway for 2 years and did not lead to any practical steps.
•    5 YEARS AGO: FEBRUARY 4-10, 2014
Khodorkovsky and Armenia
On February 10, 2014 Russian newspaper Vedomosti published an article telling that Mikhail Khodorkovsky's company Yukos “managed a complex offshore structure which channeled the money flow of the holding” through Armenia-based Yukos CIS Investments LLC.
Mikhail Khodorkovsky in 2014 Mikhail Khodorkovsky in 2014
It was not the first time the subject of Khodorkovsky’s “Armenian assets” came to light. Back in November 2003, Mediamax brought to notice “A victim of his own short-term ambitions” article on Mikhail Khodorkovsky by The Financial Times.
“One specialist who has studied Yukos says the company has one of the most complex legal structures he has ever seen, with more than 600 subsidiaries. Some are in Russia, others abroad, including Armenia,” The Financial Times reported.