Կուրտ Վոլքերը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսը
Հունվարի 13-ին ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Կուրտ Վոլքերը Մեդիամաքսի հետ բացառիկ հարցազրույցում ասել էր, որ «վերջին տարիներին Հայաստանի կառավարությունը բացառիկ հավատարմություն ցուցաբերեց ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը»
Կուրտ Վոլքերը Կուրտ Վոլքերը
«Կարծում եմ, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` սկսած դեռեւս իր պաշտպանության նախարար եղած ժամանակաշրջանից, անձամբ առանցքային դեր խաղաց այն տեսլականի եւ քաղաքական կամքի ապահովման գործում, որոնք հնարավոր դարձրին գործընկերության ամրապնդումը: Հայաստանի կառավարությունը հաճախ նշում էր, եւ ես դա բացարձակ ճիշտ եմ համարում, որ Հայաստանը կարող է ՆԱՏՕ-ի հետ լավ հարաբերություններ ունենալ` միաժամանակ լավ հարաբերություններ պահպանելով նաեւ Ռուսաստանի հետ»,- ասել էր ամերիկացի դիվանագետը:
«Հիասթափեցնող հայտարարություն»
Մեդիամաքսի խնդրանքով Կուրտ Վոլքերը նաեւ մեկնաբանել էր 2008թ. օգոստոսին ՆԱՏՕ-ի հասցեին ՀԱՊԿ անդամ երկրների արած հայտարարությունը:
«Իհարկե, ՀԱՊԿ հայտարարությունը մեզ հիասթափեցրեց: Մենք բոլորովին համաձայն չենք վրաստանյան իրադարձությունների ՀԱՊԿ-ի մեկնաբանության հետ: Կցանկանայի՞ ես արդյոք, որպեսզի Հայաստանը չմիանար ՀԱՊԿ այդ զուր հայտարարությանը: Այո: Կա՞ն արդյոք ՆԱՏՕ-ի շարքերում անդամներ, որոնք կարող են համարել, որ դրա արդյունքում Հայաստանը հայտնվել է պակաս նպաստավոր դիրքում: Հավանաբար, այո:
Կուրտ Վոլքերը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսը Կուրտ Վոլքերը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսը
Սակայն ես ուշադրության եմ դարձնում այն հանգամանքին, որ նույնիսկ վրաստանյան ճգնաժամից հետո Հայաստանը հստակ արտահայտվեց ՆԱՏՕ-ի հետ իր լավ հարաբերությունների վերաբերյալ պարտավորության նկատմամբ հավատարմության մասին: Ես նաեւ ուշադրության եմ արժանացնում այն հանգամանքը, որ Հայաստանը հրաժարվեց հետեւել երկու անջատողական շրջանների անկախության ճանաչման Ռուսաստանի քայլին: Կարծում եմ, դա վկայում է այն մասին, որ չնայած ներկայիս խնդիրներին՝ Հայաստանը խորապես գիտակցում է Արեւմուտքի հետ ամուր գործընկերային հարաբերությունները պահպանելու անհրաժեշտությունը: ԱՄՆ-ը այդ գործում աջակցում է Հայաստանին»- ասել էր Վոլքերը:
2017 թվականի հուլիսի 7-ից Կուրտ Վոլքերը ԱՄՆ Պետական քարտուղարության հատուկ ներկայացուցիչն է Ուկրաինայի հարցով եւ համակարգում է ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորմանն ուղղված Պետդեպի ջանքերը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 1-13
Հունվարի 13-ին Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ իր համար «անհասկանալի է գազի գնի փոփոխությունը թաքցնելու կառավարության տրամաբանությունը, որը հանգեցրեց հսկայական պարտքի գոյացմանը»:
«Ակնհայտ էր, որ գազը հանրապետություն էր մտնում շատ ավելի թանկ գնով, քան սպառողների համար հաշվարկվող սակագներն էին: Դա երեւում էր մաքսային ապրանքագրերից, ինչի մասին մի շարք հրապարակումներ եղան մամուլում: Ընդ որում, հենց սկզբից հասկանալի էր, որ կառավարությունը չի կարող խուսափել տհաճ բացատրություններից, քանի որ օրենսդրությունն ուղղակի թույլ չի տալիս շրջանցել խորհրդարանը: Գուցե, այնուամենայնիվ, հույս ունեին «Գազպրոմ»-ի հետ համաձայնության գալ որեւէ այլ սխեմայով, բայց չստացվեց: Արդյունքում ստացվեց շատ տհաճ պատմություն, եւ կառավարության հեղինակությունը լրջորեն տուժեց: Քննարկումներն ԱԺ-ում ճնշող տպավորություն թողեցին, կարծում եմ, ոչ միայն ինձ վրա: Կառավարությունը չուներ կատարվածի վերաբերյալ ողջամիտ բացատրություններ եւ ծայրահեղ անհամոզիչ էր: Ավելի հեշտ կլիներ պարզապես ներողություն խնդրել: Նույնիսկ իշխող կուսակցության պատգամավորների մի մասը ակնհայտ շփոթմունքով էին քվեարկում համաձայնագրի օգտին:
Սա վատ նստվածք թողեց հասարակության կողմից համաձայնագրի ընդհանրական ընկալման վրա, նաեւ՝ դրա լեգիտիմության առումով: Հասարակությունն ընտելացել է բազմաթիվ քաղաքական գործիչների անսկզբունքայնությանը, բայց իշխանության ինստիտուտ¬ներից մեկի հանրության աչքի առաջ այսչափ «ճարպկանալը» շոկ է առաջացնում: Հայաստանը, ցավոք, երբեք աչքի չի ընկել պետական ինստիտուտների նկատմամբ բնակչության վստահության բարձր մակարդակով (բացառությամբ բանակի(, իսկ այսպիսի իրադարձությունները քայքայում են այդ վստահության մնացորդները: Վստահ եմ, որ հենց սկզբից պետք էր ուղիղ ասել թե գազի գնի թանկացման, թե այդ խնդրի լուծման ուղղությամբ  իշխանության գործադրած ջանքերի մասին», - ասում էր Ռոբերտ Քոչարյանը 2rd.am կայքում հրապարակված հարցազրույցում:
Նախկին նախագահը նաեւ «ծայրահեղ խոցելի» էր անվանել համաձայնագրի այն հատվածը, որով «Գազպրոմը» մինչեւ 2043 թվականը Հայաստանում մենաշնորհի բացառիկ պայմաններ էր ստանում:
«Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլերը «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլերը
«Ես «Գազպրոմ»-ի հետ խիստ արդյունավետ համագործակցության տասնամյա փորձ ունեմ, որի արդյունքներից են Հայաստանի լայնածավալ գազաֆիկացումը,  ստորգետնյա պահեստարանների նշանակալի ընդլայնումը, Հրազդանի ՊՇԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի կառուցումը, Իրան-Հայաստան գազատարը, եւ վերջապես՝ շահավետ գնով երկրի տասնամյա կայուն գազամատակարարումը: Երբեք «Գազպրոմ»-ը չի դրել այսպիսի պայմաններ, այս թեմայով նույնիսկ խոսակցությունները կթվային անտեղի: Եվ դա մեր տնտեսության մեջ հարյուրավոր միլիոնների ներդրումներ կատարելու պարագայում: Իսկ թե ինչու հիմա տեղի ունեցավ այս ամենը՝ չեմ կարող ասել, որեւէ բացատրություն այս կապակցությամբ չեմ լսել», - ասում էր Ռոբերտ Քոչարյանը:

Курт Волкер и госсекретарь США Кондолиза Райс
13 января посол США в НАТО Курт Волкер (Kurt Volker) сказал в эксклюзивном интервью Медиамакс, что «в последние годы правительство Армении демонстрировало исключительную приверженность укреплению отношений с НАТО».
Курт Волкер  Курт Волкер
«Думаю, что президент Армении Серж Саргсян, начиная еще с той поры, когда он был министром обороны, персонально сыграл ключевую роль в обеспечении видения и политической воли, которые сделали возможным это укрепленное партнерство. Армянское правительство часто отмечало, и я считаю это абсолютно правильным, что Армения может иметь хорошие отношения с НАТО, одновременно сохраняя хорошие отношений с Россией», - говорил американский дипломат.
«Весьма разочаровывающее»
По просьбе Медиамакс Курт Волкер также прокомментировал принятое в августе 2008 года заявление стран-участниц ОДКБ с критикой в адрес НАТО.
«Конечно, мы посчитали заявление ОДКБ весьма разочаровывающим. Мы по существу не согласны с интерпретацией ОДКБ событий в Грузии. Хотел бы я, чтобы Армения не присоединилась к этому напрасному заявлению ОДКБ? Да. Есть ли в рядах НАТО члены, которые могут посчитать, что Армения в результате оказалась в менее комфортном положении? Скорее всего, да. Однако я принимаю во внимание, что даже после грузинского кризиса Армения ясно высказалась о своей приверженности обязательству о хороших отношениях с НАТО.
Курт Волкер и госсекретарь США Кондолиза Райс Курт Волкер и госсекретарь США Кондолиза Райс
Я также принимаю во внимание, что Армения отказалась последовать шагу России о признании независимости двух сепаратистских регионов. Думаю, это является свидетельством наличия у Армении зрелого понимания того, что несмотря на проблемы настоящего времени, существует более глубокая необходимость для поддержания крепких партнерских отношений с Западом. США поддерживают Армению в этом», - говорил американский дипломат.
7 июля 2017 года Курт Волкер был назначен специальным представителем Госдепартамента США по Украине и координирует усилия Госдепартамента по урегулированию российско-украинского конфликта.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 1-13 ЯНВАРЯ 2014 ГОДА
«Крайне уязвимое соглашение»
13 января бывший президент Армении Роберт Кочарян заявил, что ему «непонятна логика правительства по сокрытию изменения цены на газ, повлекшая накопление огромного долга».
«Было очевидно, что газ поступал в республику по цене, значительно превышающей ту, по которой рассчитывался тариф для потребителей. С самого начала было понятно, что правительству не избежать нелицеприятных объяснений, поскольку обойти парламент законодательство просто не позволяло. Вероятно, надеялись, что все же договорятся с «Газпромом» по каким-то другим схемам, но не вышло. В итоге, получилась очень неприятная история с серьезными репутационными потерями для правительства. Обсуждение в парламенте оставило угнетающее впечатление, думаю, не только на меня. Правительство не имело внятных объяснений произошедшего и было крайне неубедительным. Было бы проще просто извиниться. Даже часть депутатов от правящей партии голосовала за соглашение с явным смущением.
Это, конечно, оставило сильный осадок на восприятие обществом соглашения в целом и его легитимности. Общественность привыкла к беспринципности многих политиков, но такая откровенная изворотливость на публике одного из институтов власти шокирует. К сожалению, Армения никогда не отличалась высоким уровнем доверия населения к государственным институтам (кроме армии), а такого рода события разрушают его остатки. Уверен, что следовало с самого начала прямо сказать о повышении цены на газ, а также о предпринимаемых властями усилиях по решению проблемы», - говорил Роберт Кочарян в интервью, опубликованном на сайте 2rd.am.
Экс-президент также называл «крайне уязвимой» часть газового соглашения с Россией, согласно которой российский монополист получил эксклюзивные права на работу в Армении на период до 2043 года.
Глава «Газпрома» Алексей Миллер Глава «Газпрома» Алексей Миллер
«У меня был 10-летний опыт очень плодотворного сотрудничества с «Газпромом», результатом которого стала масштабная газификация Армении, значительное расширение подземных хранилищ, строительство 5-го энергоблока Разданской ГРЭС, газопровода Иран-Армения и наконец 10-летнего устойчивого снабжения страны газом по выгодной цене. Никогда «Газпром» не ставил подобных условий, даже разговоры на эту тему казались бы неуместными. И это при инвестировании сотен миллионов долларов в нашу экономику. А почему это сейчас произошло – я не знаю, каких-либо объяснений по этому поводу не прозвучало», - говорил Кочарян.