Կուրտ Վոլքերը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսը
Հունվարի 13-ին ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Կուրտ Վոլքերը Մեդիամաքսի հետ բացառիկ հարցազրույցում ասել էր, որ «վերջին տարիներին Հայաստանի կառավարությունը բացառիկ հավատարմություն ցուցաբերեց ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը»
Կուրտ Վոլքերը Կուրտ Վոլքերը
«Կարծում եմ, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` սկսած դեռեւս իր պաշտպանության նախարար եղած ժամանակաշրջանից, անձամբ առանցքային դեր խաղաց այն տեսլականի եւ քաղաքական կամքի ապահովման գործում, որոնք հնարավոր դարձրին գործընկերության ամրապնդումը: Հայաստանի կառավարությունը հաճախ նշում էր, եւ ես դա բացարձակ ճիշտ եմ համարում, որ Հայաստանը կարող է ՆԱՏՕ-ի հետ լավ հարաբերություններ ունենալ` միաժամանակ լավ հարաբերություններ պահպանելով նաեւ Ռուսաստանի հետ»,- ասել էր ամերիկացի դիվանագետը:
«Հիասթափեցնող հայտարարություն»
Մեդիամաքսի խնդրանքով Կուրտ Վոլքերը նաեւ մեկնաբանել էր 2008թ. օգոստոսին ՆԱՏՕ-ի հասցեին ՀԱՊԿ անդամ երկրների արած հայտարարությունը:
«Իհարկե, ՀԱՊԿ հայտարարությունը մեզ հիասթափեցրեց: Մենք բոլորովին համաձայն չենք վրաստանյան իրադարձությունների ՀԱՊԿ-ի մեկնաբանության հետ: Կցանկանայի՞ ես արդյոք, որպեսզի Հայաստանը չմիանար ՀԱՊԿ այդ զուր հայտարարությանը: Այո: Կա՞ն արդյոք ՆԱՏՕ-ի շարքերում անդամներ, որոնք կարող են համարել, որ դրա արդյունքում Հայաստանը հայտնվել է պակաս նպաստավոր դիրքում: Հավանաբար, այո:
Կուրտ Վոլքերը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսը Կուրտ Վոլքերը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսը
Սակայն ես ուշադրության եմ դարձնում այն հանգամանքին, որ նույնիսկ վրաստանյան ճգնաժամից հետո Հայաստանը հստակ արտահայտվեց ՆԱՏՕ-ի հետ իր լավ հարաբերությունների վերաբերյալ պարտավորության նկատմամբ հավատարմության մասին: Ես նաեւ ուշադրության եմ արժանացնում այն հանգամանքը, որ Հայաստանը հրաժարվեց հետեւել երկու անջատողական շրջանների անկախության ճանաչման Ռուսաստանի քայլին: Կարծում եմ, դա վկայում է այն մասին, որ չնայած ներկայիս խնդիրներին՝ Հայաստանը խորապես գիտակցում է Արեւմուտքի հետ ամուր գործընկերային հարաբերությունները պահպանելու անհրաժեշտությունը: ԱՄՆ-ը այդ գործում աջակցում է Հայաստանին»- ասել էր Վոլքերը:
2017 թվականի հուլիսի 7-ից Կուրտ Վոլքերը ԱՄՆ Պետական քարտուղարության հատուկ ներկայացուցիչն է Ուկրաինայի հարցով եւ համակարգում է ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորմանն ուղղված Պետդեպի ջանքերը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 1-13
Հունվարի 13-ին Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ իր համար «անհասկանալի է գազի գնի փոփոխությունը թաքցնելու կառավարության տրամաբանությունը, որը հանգեցրեց հսկայական պարտքի գոյացմանը»:
«Ակնհայտ էր, որ գազը հանրապետություն էր մտնում շատ ավելի թանկ գնով, քան սպառողների համար հաշվարկվող սակագներն էին: Դա երեւում էր մաքսային ապրանքագրերից, ինչի մասին մի շարք հրապարակումներ եղան մամուլում: Ընդ որում, հենց սկզբից հասկանալի էր, որ կառավարությունը չի կարող խուսափել տհաճ բացատրություններից, քանի որ օրենսդրությունն ուղղակի թույլ չի տալիս շրջանցել խորհրդարանը: Գուցե, այնուամենայնիվ, հույս ունեին «Գազպրոմ»-ի հետ համաձայնության գալ որեւէ այլ սխեմայով, բայց չստացվեց: Արդյունքում ստացվեց շատ տհաճ պատմություն, եւ կառավարության հեղինակությունը լրջորեն տուժեց: Քննարկումներն ԱԺ-ում ճնշող տպավորություն թողեցին, կարծում եմ, ոչ միայն ինձ վրա: Կառավարությունը չուներ կատարվածի վերաբերյալ ողջամիտ բացատրություններ եւ ծայրահեղ անհամոզիչ էր: Ավելի հեշտ կլիներ պարզապես ներողություն խնդրել: Նույնիսկ իշխող կուսակցության պատգամավորների մի մասը ակնհայտ շփոթմունքով էին քվեարկում համաձայնագրի օգտին:
Սա վատ նստվածք թողեց հասարակության կողմից համաձայնագրի ընդհանրական ընկալման վրա, նաեւ՝ դրա լեգիտիմության առումով: Հասարակությունն ընտելացել է բազմաթիվ քաղաքական գործիչների անսկզբունքայնությանը, բայց իշխանության ինստիտուտ¬ներից մեկի հանրության աչքի առաջ այսչափ «ճարպկանալը» շոկ է առաջացնում: Հայաստանը, ցավոք, երբեք աչքի չի ընկել պետական ինստիտուտների նկատմամբ բնակչության վստահության բարձր մակարդակով (բացառությամբ բանակի(, իսկ այսպիսի իրադարձությունները քայքայում են այդ վստահության մնացորդները: Վստահ եմ, որ հենց սկզբից պետք էր ուղիղ ասել թե գազի գնի թանկացման, թե այդ խնդրի լուծման ուղղությամբ  իշխանության գործադրած ջանքերի մասին», - ասում էր Ռոբերտ Քոչարյանը 2rd.am կայքում հրապարակված հարցազրույցում:
Նախկին նախագահը նաեւ «ծայրահեղ խոցելի» էր անվանել համաձայնագրի այն հատվածը, որով «Գազպրոմը» մինչեւ 2043 թվականը Հայաստանում մենաշնորհի բացառիկ պայմաններ էր ստանում:
«Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլերը «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլերը
«Ես «Գազպրոմ»-ի հետ խիստ արդյունավետ համագործակցության տասնամյա փորձ ունեմ, որի արդյունքներից են Հայաստանի լայնածավալ գազաֆիկացումը,  ստորգետնյա պահեստարանների նշանակալի ընդլայնումը, Հրազդանի ՊՇԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի կառուցումը, Իրան-Հայաստան գազատարը, եւ վերջապես՝ շահավետ գնով երկրի տասնամյա կայուն գազամատակարարումը: Երբեք «Գազպրոմ»-ը չի դրել այսպիսի պայմաններ, այս թեմայով նույնիսկ խոսակցությունները կթվային անտեղի: Եվ դա մեր տնտեսության մեջ հարյուրավոր միլիոնների ներդրումներ կատարելու պարագայում: Իսկ թե ինչու հիմա տեղի ունեցավ այս ամենը՝ չեմ կարող ասել, որեւէ բացատրություն այս կապակցությամբ չեմ լսել», - ասում էր Ռոբերտ Քոչարյանը:

•    10 YEARS AGO: JANUARY 1-13, 2009
U.S. Permanent Representative to NATO Kurt Volker remarked in an exclusive interview to Mediamax on January 13 that “the Armenian government showed an admirable commitment to building Armenia-NATO relationship in recent years”.
Kurt Volker Kurt Volker
“President Serzh Sargsyan, starting from his tenure as Minister of Defense, personally has played a key role in providing the vision and the political will that has made this strengthened partnership possible. The Armenian government has often made the point -- and I believe it is absolutely correct -- that Armenia can have good, cooperative relations with NATO at the same time that it also maintains good relations with Russia,” said Volker.
A very “disappointing” statement
At Mediamax’s request, Kurt Volker also commented on the statement criticizing NATO, which CSTO member states made in August 2008.
“Of course, we found the CSTO statement very disappointing. Fundamentally, we disagree with the CSTO's interpretation of events in Georgia. Would I wish that Armenia had not joined in that unhelpful CSTO message? Yes.  Are there some within the NATO Alliance who take exception to this, and who may see Armenia less favorably as a result? Probably yes. But I also took note that Armenia has itself been clear about its continued commitment to good NATO relations, even after the Georgia crisis.
Kurt Volker and U.S. Secretary of State Condoleezza Rice Kurt Volker and U.S. Secretary of State Condoleezza Rice
I also took note that Armenia has refused to follow Moscow’s lead in recognizing the independence of these two separatist areas. President Sargsyan appointed his National Security Council Secretary to oversee and to deepen NATO (and also European Union) relations. I think this is a sign of Armenia's mature understanding that, notwithstanding the problems of the current moment, there's a deeper need for Armenia to maintain strong partnership relations with the West. The United States supports Armenia in that goal,” said the American diplomat.
Kurt Volker was appointed U.S. Special Representative for Ukraine on July 7, 2017. He coordinates the State Department’s efforts for settling the Russian-Ukrainian conflict.
•    5 YEARS AGO: JANUARY 1-13, 2014
A very “vulnerable” agreement
On January 13, 2014, former President of Armenia Robert Kocharyan said he could not understand “the logic behind the government’s decision to conceal the changes of gas price, which led to accumulation of a huge debt”.
“It was obvious that gas was supplied to the republic at a price which considerably exceeded the tariff for consumers. It was clear from the very beginning that the government could not avoid unpleasant explanations as the legislation simply didn’t allow bypassing the parliament. They probably hoped to still reach an agreement with Gazprom on some other schemes, but they failed. As a result, there was a very unpleasant story that caused serious damage to the reputation of the government. I think the parliamentary discussion made a very depressing impression, and not just on me. The government had no distinct explanations to what had happened and sounded extremely unconvincing. It would have been easier to just apologize. Even a part of the MPs from the ruling party voted for the agreement with obvious embarrassment.
Of course, it strongly affected the public perception of the agreement on the whole and its legitimacy in particular. The Armenian society is used to unscrupulousness of many politicians, but such open disingenuousness of an institute of power is shocking. Unfortunately, Armenia has never had high level of public trust in governmental bodies (except for the army) and such events destroy the remnants of it. I am sure the gas price rise and measures taken up by the authorities to solve the problem should have been revealed from the very beginning,” Kocharyan said in the interview published on 2rd.am.
The former president also described the clause that allowed the Russian monopolist to hold exclusive rights for operating in Armenia until 2043 as “extremely vulnerable”.
Gazprom CEO Alexei Miller Gazprom CEO Alexei Miller
“I had 10-year experience of very fruitful cooperation with Gazprom, which resulted in mass gasification of Armenia, considerable expansion of underground storages, construction of the 5th power generating unit of Hrazdan hydropower station and Iran-Armenia gas pipeline, and finally, 10 years of sustainable gas supply at a profitable price. Gazprom never set such terms, even discussing the topic would seem inappropriate. Let’s not forget hundreds of millions of dollars invested in our economy. I don’t know why it happened now, there were no explanations,” said Kocharyan.