•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 7-14
Հունվարի 8-ին Աղդամի ուղղությամբ ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խումբը փորձել էր ներթափանցել Արցախի տարածք:
Մարտական հերթապահության մեջ գտնվող ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զինծառայողները անհրաժեշտ միջոցներ էին ձեռնարկել խմբի վնասազերծման համար: Գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական զինծառայողներից մեկը վիրավորվել էր եւ գերի վերցվել:
Հիասթափություն
Արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հունվարի 10-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաների կողմից Բաքվում՝ Հայաստանի հասցեին հնչեցրած կոշտ հայտարարությունները «ստվեր են գցում երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հույսի վրա, որն ի հայտ էր եկել Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելուց հետո` «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության առաջնորդների հնչեցրած բավականին մեղմ հայտարարությունների մեջ»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 7-14
OMX-ի մուտքը
Հունվարի 7-ին շվեդական OMX բորսային օպերատորը դարձավ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (Armex) եւ Հայաստանի Կենտրոնական դեպոզիտարիայի բաժնետոմսերի 100 տոկոսանոց սեփականատերը:
Դրանից կես տարի առաջ՝ 2007 թվականի հունվարի 6-ին, OMX Group-ի փոխնախագահ Հենրի Բերգսթրոմը Երեւանում հայտարարել էր Հայաստանի կապիտալի շուկայում «հեղափոխության» անհրաժեշտության մասին: Նա նշում էր, որ ներկայումս Հայաստանի կապիտալի շուկան գտնվում է վերակենդանացման վիճակում, «երբ դժվար է շնչել եւ սնվել, իսկ սիրտը վատ վիճակում է»: Սակայն, ընդգծել էր նա, «առկա է շուկայի մասնակիցների կամքը եւ պատրաստակամությունը` աջակցելու վերակենդանացման գործընթացին»:
Ցավոք, անցած 10 տարիների ընթացքում Հայաստանի կապիտալի շուկայում «հեղափոխություն» այդպես էլ տեղի չունեցավ:
Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունները
ՀՀ նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հունվարի 11-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ «արդեն հաղթել է» փետրվարի 19-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2008թ. հունվարի 11-ի մամուլի ասուլիսում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2008թ. հունվարի 11-ի մամուլի ասուլիսում
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հանդիպումը լրագրողների հետ նրա առաջին մամուլի ասուլիսն էր 10 տարվա ընթացքում:
Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ իրեն պատասխանատու է համարում այն բանի համար, որ ժամանակին Հայաստան հրավիրեց Ռոբերտ Քոչարյանին եւ Սերժ Սարգսյանին: «Փաստն այն է, որ եթե ես նրանց չհրավիրեի, այսօր նրանք մեր գլխին նստած չէին լինի»,- ասել էր նա:
Նա նշել էր, որ չունի որեւէ անձնական ամբիցիաներ` «ես ինքնաբավ մարդ եմ, եւ եղել եմ այդպիսին նաեւ մինչեւ 1988 թվականը, երբ զբաղվում էի գիտությամբ եւ միջազգային ճանաչում ունեցող մասնագետ էի»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 7-14
Բարի գալուստ, ԵՄ քաղաքացիներ
Հունվարի 10-ին ուժի մեջ մտավ ՀՀ կառավարության որոշումը, որի համաձայն ԵՄ քաղաքացիները կարող են Հայաստան այցելել առանց մուտքի արտոնագրի:
Շտեֆան Ֆյուլեն Շտեֆան Ֆյուլեն
Նույն օրը Բրյուսելում կայացավ ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը, որի ժամանակ եվրոպացի պաշտոնյան իր երախտագիտությունը հայտնեց ընդունած որոշման համար:
Հենոյի վերելքը
Հունվարի 10-ին ռուսական «Սպորտ էքսպրես» թերթը Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանին ճանաչել էր հետխորհրդային տարածքի լավագույն ֆուտբոլիստ:
«Ես ինձ աստղ չեմ համարում եւ դեռ երկար ճանապարհ ունեմ մեծերին հասնելու համար. Նրանց մակարդակին հասնելու համար պետք է շատ աշխատել», - «Սպորտ Էքսպրեսի»-ին տված հետ հարցազրույցում ասել է Հենրիխ Մխիթարյանը:
Ֆուտբոլիստը խոստովանել էր, որ վերջերս ավելի վստահ է մոտենում գոլային պահերի իրականացմանը: Պատասխանելով նման վստահության հասնելու գաղտնիքների մասին հարցին` Հենրիխ Մխիթարյանն ասել էր.
Հենրիխ Մխիթարյանը Հենրիխ Մխիթարյանը
«Միայն ճիշտ աշխատանք պարապմունքների ժամանակ: Ինչպես նաեւ, ընդհանուր առմամբ, պրոֆեսիոնալ մոտեցում գործին: Սեփական փորձից հասկացա, որ բարձր մակարդակի ֆուտբոլում մանրուքներ չկան: Ինչպես ես հանգստացել, ինչ ես կերել, ինչպես ես քնել` ամեն ինչ ազդում է խաղի վրա: Արդյունքում հետեւյալ շղթան է ստացվում. ավելի լավ պատրաստվեցիր - ավելի լավ խաղացիր - ավելացրեցիր վստահությունդ - ավելի շատ գնդակ խփեցիր - ցանկություն առաջացավ էլ ավելի լավ պատրաստվել»:

Левон Тер-Петросян на пресс-конференции 11 января 2008 года
8 января на Агдамском направлении азербайджанская диверсионно-разведывательная группа, нарушив рубежи обороны НКР, попыталась углубиться на карабахскую территорию.
Находившиеся на боевом дежурстве военнослужащие Армии обороны НКР предприняли меры по обезвреживанию группы, в результате чего один из азербайджанских военнослужащих был ранен и попал в плен.
Разочарование
Министр иностранных дел Вардан Осканян заявил 10 января в Ереване, что жесткие реплики в адрес Армении, сделанные в Баку высокопоставленными турецкими представителями, «бросают тень на надежду о нормализации двусторонних отношений, появившуюся после достаточно умеренных заявлений лидеров партии «Справедливости и Развития», сделанных после победы на парламентских выборах в Турции».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 7-14 ЯНВАРЯ 2008 ГОДА
Приход OMX
7 января шведский биржевой оператор OMX стал 100-процентным владельцем акций Армянской фондовой биржи (Armex) и Центрального депозитария Армении.
За полгода до этого, 6 июня 2007 года старший вице-президент OMX Group Генри Бергстром заявил в Ереване о необходимости «революции» на рынке капитала Армении. Он отмечал, что в настоящее время рынок капитала Армении находится в состоянии реанимации, «когда трудно дышать и питаться, а сердце находится в плохом состоянии». Однако, подчеркнул он, «существует воля и готовность участников рынка содействовать процессу реанимации».
К сожалению, «революции» на рынке капитала Армении за прошедшие 10 лет так и не случилось.
Заявления Тер-Петросяна
Экс-президент Армении Левон Тер-Петросян заявил 11 января в Ереване, что «уже победил» на предстоящих 19 февраля президентских выборах.
Встреча с журналистами стала первой пресс-конференцией Тер-Петросяна за 10 лет.
Левон Тер-Петросян на пресс-конференции 11 января 2008 года Левон Тер-Петросян на пресс-конференции 11 января 2008 года
Тер-Петросян сказал, что принял решение вернуться в политику, поскольку считает себя ответственным за то, что в свое время пригласил в Армению Роберта Кочаряна и Сержа Саркисяна. «Факт заключается в том, что если бы я их не пригласил, сегодня они не сидели бы у нас на голове», - сказал Левон Тер-Петросян.
Он отметил, что у него нет каких-либо личных амбиций - «я самодостаточный человек, и был таковым и до 1988 года, когда занимался наукой и был международно признанным специалистом».
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  7-14 ЯНВАРЯ 2013 ГОДА
Добро пожаловать, граждане ЕС
10 января вступило в силу решение правительства, согласно которому граждане стран-членов ЕС могут посещать Армению без виз.
Штефан Фюле Штефан Фюле
В то же день в Брюсселе состоялась встреча еврокомиссара Штефана Фюле со спикером парламента Армении Овиком Абрамяном, на которой европейский чиновник выразил признательность за принятое решение.
Взлет Генриха
10 января российская газета «Спорт Экспресс» признала полузащитника сборной Армении Генриха Мхитаряна лучшим футболистом постсоветского пространства.
«Звездой себя не считаю, и до великих мне очень далеко - чтобы достичь их уровня, надо работать и работать», - говорил Мхитарян в интервью «Спорт Экспресс».
Футболист признался, что в последнее время стал гораздо увереннее подходить к реализации голевых моментов. Отвечая на вопрос о секретах достижения такой уверенности, Генрих Мхитарян сказал:
Генрих Мхитарян Генрих Мхитарян
«Только правильная работа на тренировках. И еще - профессиональный подход к делу в целом. На собственном опыте убедился, что мелочей в футболе высокого уровня не существует. Как отдохнул, что съел, как выспался - все так или иначе отражается на игре. И получается цепочка: лучше подготовился - сильнее сыграл - повысил свою уверенность - больше забил - захотел подготовиться еще лучше».