•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 7-14
Հունվարի 8-ին Աղդամի ուղղությամբ ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խումբը փորձել էր ներթափանցել Արցախի տարածք:
Մարտական հերթապահության մեջ գտնվող ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զինծառայողները անհրաժեշտ միջոցներ էին ձեռնարկել խմբի վնասազերծման համար: Գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական զինծառայողներից մեկը վիրավորվել էր եւ գերի վերցվել:
Հիասթափություն
Արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հունվարի 10-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաների կողմից Բաքվում՝ Հայաստանի հասցեին հնչեցրած կոշտ հայտարարությունները «ստվեր են գցում երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հույսի վրա, որն ի հայտ էր եկել Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելուց հետո` «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության առաջնորդների հնչեցրած բավականին մեղմ հայտարարությունների մեջ»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 7-14
OMX-ի մուտքը
Հունվարի 7-ին շվեդական OMX բորսային օպերատորը դարձավ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (Armex) եւ Հայաստանի Կենտրոնական դեպոզիտարիայի բաժնետոմսերի 100 տոկոսանոց սեփականատերը:
Դրանից կես տարի առաջ՝ 2007 թվականի հունվարի 6-ին, OMX Group-ի փոխնախագահ Հենրի Բերգսթրոմը Երեւանում հայտարարել էր Հայաստանի կապիտալի շուկայում «հեղափոխության» անհրաժեշտության մասին: Նա նշում էր, որ ներկայումս Հայաստանի կապիտալի շուկան գտնվում է վերակենդանացման վիճակում, «երբ դժվար է շնչել եւ սնվել, իսկ սիրտը վատ վիճակում է»: Սակայն, ընդգծել էր նա, «առկա է շուկայի մասնակիցների կամքը եւ պատրաստակամությունը` աջակցելու վերակենդանացման գործընթացին»:
Ցավոք, անցած 10 տարիների ընթացքում Հայաստանի կապիտալի շուկայում «հեղափոխություն» այդպես էլ տեղի չունեցավ:
Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունները
ՀՀ նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հունվարի 11-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ «արդեն հաղթել է» փետրվարի 19-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2008թ. հունվարի 11-ի մամուլի ասուլիսում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2008թ. հունվարի 11-ի մամուլի ասուլիսում
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հանդիպումը լրագրողների հետ նրա առաջին մամուլի ասուլիսն էր 10 տարվա ընթացքում:
Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ իրեն պատասխանատու է համարում այն բանի համար, որ ժամանակին Հայաստան հրավիրեց Ռոբերտ Քոչարյանին եւ Սերժ Սարգսյանին: «Փաստն այն է, որ եթե ես նրանց չհրավիրեի, այսօր նրանք մեր գլխին նստած չէին լինի»,- ասել էր նա:
Նա նշել էր, որ չունի որեւէ անձնական ամբիցիաներ` «ես ինքնաբավ մարդ եմ, եւ եղել եմ այդպիսին նաեւ մինչեւ 1988 թվականը, երբ զբաղվում էի գիտությամբ եւ միջազգային ճանաչում ունեցող մասնագետ էի»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 7-14
Բարի գալուստ, ԵՄ քաղաքացիներ
Հունվարի 10-ին ուժի մեջ մտավ ՀՀ կառավարության որոշումը, որի համաձայն ԵՄ քաղաքացիները կարող են Հայաստան այցելել առանց մուտքի արտոնագրի:
Շտեֆան Ֆյուլեն Շտեֆան Ֆյուլեն
Նույն օրը Բրյուսելում կայացավ ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը, որի ժամանակ եվրոպացի պաշտոնյան իր երախտագիտությունը հայտնեց ընդունած որոշման համար:
Հենոյի վերելքը
Հունվարի 10-ին ռուսական «Սպորտ էքսպրես» թերթը Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանին ճանաչել էր հետխորհրդային տարածքի լավագույն ֆուտբոլիստ:
«Ես ինձ աստղ չեմ համարում եւ դեռ երկար ճանապարհ ունեմ մեծերին հասնելու համար. Նրանց մակարդակին հասնելու համար պետք է շատ աշխատել», - «Սպորտ Էքսպրեսի»-ին տված հետ հարցազրույցում ասել է Հենրիխ Մխիթարյանը:
Ֆուտբոլիստը խոստովանել էր, որ վերջերս ավելի վստահ է մոտենում գոլային պահերի իրականացմանը: Պատասխանելով նման վստահության հասնելու գաղտնիքների մասին հարցին` Հենրիխ Մխիթարյանն ասել էր.
Հենրիխ Մխիթարյանը Հենրիխ Մխիթարյանը
«Միայն ճիշտ աշխատանք պարապմունքների ժամանակ: Ինչպես նաեւ, ընդհանուր առմամբ, պրոֆեսիոնալ մոտեցում գործին: Սեփական փորձից հասկացա, որ բարձր մակարդակի ֆուտբոլում մանրուքներ չկան: Ինչպես ես հանգստացել, ինչ ես կերել, ինչպես ես քնել` ամեն ինչ ազդում է խաղի վրա: Արդյունքում հետեւյալ շղթան է ստացվում. ավելի լավ պատրաստվեցիր - ավելի լավ խաղացիր - ավելացրեցիր վստահությունդ - ավելի շատ գնդակ խփեցիր - ցանկություն առաջացավ էլ ավելի լավ պատրաստվել»:

•    15 YEARS AGO: 7-14 JANUARY, 2003
On January 8, an Azerbaijani diversionary group violated the NKR defense line and tried to enter the territory of Nagorno-Karabakh in the Agdam direction of the Line of Contact.
NKR Defense Army servicemen on combat duty took all measures to neutralize the group. As a result, one of the Azerbaijani saboteurs was wounded and taken prisoner.
Disappointment
On January 10, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan stated that the harsh remarks, which senior Turkish representatives had made against Armenia in Baku, “cast aspersions on the hope to normalize our bilateral relations, which appeared after the statements by Justice and Development Party leaders, made after the victory in the parliamentary elections in Turkey”.
•    10 YEARS AGO: 7-14 JANUARY, 2008
Entry of OMX
On January 7, Swedish OMX Exchange Operator became the full owner of the shares of the Armenian Stock Exchange (Armex) and the Central Depository of Armenia.
Six month earlier, OMX Group Senior Vice-President Henri Bergstrom stressed in Yerevan the necessity of a “revolution” in the Armenian capital market. He noted that at the time the Armenian capital market was in the state of reanimation, “when it is difficult to breathe and feed, and the heart is in bad condition”. However, he also highlighted that “the participants of the market have will and readiness to assist the process of reanimation”.
Unfortunately, there has been no “revolution” in Armenia’s capital market in the past 10 years.
Ter-Petrosyan’s statements
On January 11, former Armenian President Levon Ter-Petrosyan stated in Yerevan that he had “already won” the presidential elections due on February 19.
That meeting with the journalists became Levon Ter-Petrosyan’s first press conference in 10 years.
Levon Ter-Petrosyan at a news conference on January 11, 2008 Levon Ter-Petrosyan at a news conference on January 11, 2008
Levon Ter-Petrosyan said he considered himself responsible for inviting Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan to Armenia. “The fact is that if I did not invite them, they would not be walking all over us today,” said Levon Ter-Petrosyan.
He noted he had no personal ambitions. “I am an all-sufficient person and I had been the same up to 1988 as well, when I was involved in science and was an internationally recognized expert.”
•    5 YEARS AGO: 7-14 JANUARY, 2013
Welcome to Armenia, EU citizens
On January 10, the Armenian Government’s decision to allow citizens of EU member states to visit Armenia without visas came into force.
Stefan Fule Stefan Fule
On the same day, European Commissioner Stefan Fule had a meeting with Armenian Parliament Speaker Hovik Abrahamyan, during which the European official expressed his gratitude for that decision.
The rise of Mkhitaryan
On January 10, Russian Sport Express newspaper recognized Armenia midfielder Henrikh Mkhitaryan as the best football player of the post-Soviet space.
"I don't think I’m a star and I’m far from the level of the great footballers. I still have plenty of work to do to reach it," Mkhitaryan said in the interview to Sport Express.
The player admitted he started approaching goalscoring moments with more confidence recently. When asked about the secret of achieving such confidence, Henrikh Mkhitaryan said:
Henrikh Mkhitaryan Henrikh Mkhitaryan
"Only right work at the trainings. And a professional approach to the job. I learned from experience that there are no minor details in high-level football. Everything affects your game: how you rest, eat, slept. It’s like a chain: you train better, you play better, that boosts your confidence and you score more, so then you want to train better.”