Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը
Ելույթ ունենալով Պորտոյում ընթացող ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպման ժամանակ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները «հսկայական ճկունություն եւ խոհեմություն են ցուցաբերել` առաջ տանելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը»:
«Միջնորդները ոչ մի օգնություն չեն ստացել Ադրբեջանից, որը սկանդալային եւ անշնորհակալ կերպով մերժում է բոլոր նախաձեռնությունները, եթե դրանք չեն համապատասխանում Բաքվի մաքսիմալիստական ճարտասանությանը»,- ասել էր Օսկանյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 4-10
«Հաճոյախոսությունների» փոխանակումը
Դեկտեմբերի 6-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը «հաճոյախոսություններ» փոխանակեցին. մոսկովյան «Կոմերսանտ» թերթում հրապարակվել էր ՀՀ նախկին նախագահի հարցազրույցը, իսկ «Գոլոս Արմենիի» թերթում՝ գործող նախագահի պատասխանները ընթերցողների հարցերին:
«Միանգամից ասեմ, ես ամբիցիաներ չունեմ: Ես ոչինչ չեմ ստանա նոր նախագահությունից: Հակառակը` կկորցնեմ ազատությունս: Իսկ համբերությունից ինձ հանեց պետությունը, որը ստեղծել են ձեզ հայտնի երկու անձինք: Դա վերեւից ներքեւ կոռումպացված ռեժիմ է: Կլեպտոկրատիա, որտեղ ամեն ինչ ենթարկվում է հանցագործ աշխարհի օրենքներին: Երկրի ամբողջական թալանում: Արտաքին եւ ներքին քաղաքականության նմանակում, որն ունի մեկ նպատակ` անձնական հարստացում: Նրանք մի մոդել են ստեղծել, որտեղ իշխանության հավասարակշռության մասին անգամ ակնարկ չկա: Կա հստակ կառուցված բուրգ»,- հայտարարել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Եւս 5-10 տարի, եւ դա աղետ կլիներ բոլոր ոլորտներում՝ տնտեսական, սոցիալական, ԼՂ հարցի կարգավորման, Հայաստանի շրջափակման: Նույնիսկ ժողովրդագրական հարցերում, քանի որ արտագաղթը միայն կավելանա: Դա էլ ուղղորդեց իմ քայլը: Ես պատրաստ եմ դառնալ գործիք, որը թույլ կտա ազատվել այս իշխանությունից: Իսկ դրանից հետո կհեռանամ ու ժողովրդին հնարավորություն կտամ ընտրել նոր նախագահ»,- ասել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ գիտակցաբար չէր տալիս Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) եւ նախկին իշխանությունների գործունեության քաղաքական գնահատականը:
«Ես իսկապես խուսափել եմ այդ գնահատականներից, սակայն բացատրել եմ իմ դիրքորոշումը` չեմ ցանկացել շարունակել խորհրդային ավանդույթը, երբ ամեն նոր ղեկավար սկսում էր նախորդ ղեկավարման քննադատությունից: Ես կարծում էի, որ հարկավոր է ցույց տալ արդյունք, եւ ժողովուրդը` տեսնելով տարբերությունը, կտա իր գնահատականը: ՀՀՇ-ական եւ ոչ մի գործիչ հալածանքների չի ենթարկվել: Հակառակ դեպքում նրանց կեսը մինչ այժմ նստած կլիներ խոշոր հափշտակումների համար: Վանո Սիրադեղյանը գտնվում է հետախուզման մեջ` սպանությունների կազմակերպման համար: Ես խուսափել եմ այդ թեմայից 9 տարի, մինչեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ու ՀՀՇ-ն իրենք չսադրեցին այս բանավեճերը: Այսօր ես բաց ասում եմ, որ ՀՀՇ-ն չարաշահել է ժողովրդի վստահությունը: ՀՀՇ-ն քանդեց երկրի տնտեսությունը` Հայաստանը դարձնելով աշխարհի ամենաաղքատ երկրներից մեկը: ՀՀՇ-ն իշխանության եկավ Ղարաբաղյան շարժման ալիքի վրա եւ դավաճանեց այն: ՀՀՇ-ին խորթ է ազգային գաղափարախոսությունը, նա պատրաստ է մոռանալ Ցեղասպանությունն ու Հայաստանը դարձնել Թուրքիայի կցորդը»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը
«Ամենայն պատասխանատվությամբ ասում եմ, որ մինչեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականը բոլոր բանակցությունները վարվում էին Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության համատեքստում: Օգտագործվում էր դե-յուրե Ադրբեջանի կազմում, դե-ֆակտո` հարաբերական անկախ կարգավիճակի բանաձեւը: Փաստորեն` լայն ինքնավարություն Ադրբեջանի կազմում: Դա պարտվողական դիրքորոշում էր, որի վերացման համար ես շատ տարիներ եմ ծախսել: Հիմա բանակցային գործընթացի հիմքում ինքնորոշման սկզբունքն է»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 4-10
Հայաստանը վերահաստատում է պատրաստակամությունը
ՀՀ ԱԳ փոխնախարար, Հայաստան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի գլխավոր բանակցող Զոհրաբ Մնացականյանը դեկտեմբերի 4-ին Բրյուսելում մասնակցել էր Արեւելյան գործընկերության ավագ պաշտոնյաների հանդիպմանը:
Զոհրաբ Մնացականյանը Զոհրաբ Մնացականյանը
Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել էր մինչեւ 2013 թվականի նոյեմբերին կայանալիք Վիլնյուսի գագաթաժողովը ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի, ներառյալ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու շուրջ բանակցություններն ավարտելու Հայաստանի պատրաստակամությունը:

Роберт Кочарян и Серж Саргсян
Выступая на министерской встрече ОБСЕ в Порто, министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ «продемонстрировали огромную гибкость и мудрость, продвигая вперед процесс урегулирования карабахского конфликта».
«Они не получили никакой помощи от Азербайджана, который скандальным и неблагодарным образом отвергает все инициативы любых международных организаций, если они не отвечают его максималистской риторике», - заявил Вардан Осканян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 ДЕКАБРЯ 2007 ГОДА
Обмен «любезностями»
6 декабря Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян обменялись «любезностями»: в московской газете «Коммерсант» было опубликовано интервью экс-президента Армении, а в газете «Голос Армении» - ответы действующего президента на вопросы читателей.
«Сразу скажу, у меня нет никаких амбиций. Я ничего не получу от нового президентства. Наоборот, потеряю свободу. А допекло меня государство, которое создали два известных вам человека. Это сверху до низу коррумпированный режим. Клептократия, в которой все подчинено законам криминального мира. Полное разграбление страны. Имитация внешней и внутренней политики, под которой скрывается одна цель -- личное обогащение. Они создали модель, в которой нет и намека на баланс властей. Есть четко выстроенная пирамида», - заявил Левон Тер-Петросян.
«Еще 5-10 лет - и это обернется катастрофой во всех сферах: экономической, социальной, карабахском урегулировании, в вопросе сохранения блокады Армении. И даже в вопросе демографии, потому что эмиграция только усилится. Это и предрешило мой шаг. Я готов стать инструментом, который позволит избавиться от этой власти. А потом уйду и дам возможность народу избрать нового президента», - говорил Тер-Петросян.
Роберт Кочарян заявил, что сознательно не давал политическую оценку деятельности экс-правящей партии Армянское Общенациональное Движение (АОД) и бывших властей.
«Я действительно избегал этих оценок, но я объяснял свою позицию - я не хотел продолжать советскую традицию, когда каждый новый руководитель начинал с критики прежнего руководства. Я считал, что надо показать результат, и народ, сам увидев разницу, оценит. Никаких гонений на аодовских деятелей не было. В противном случае половина из них до сих пор сидела бы за крупные хищения. Вано Сирадегян [экс-министр внутренних дел] находится в розыске за организацию убийств. Я избегал этой темы 9 лет, пока сам Левон Тер-Петросян и АОД не спровоцировали эти дискуссии. Сегодня я открыто говорю, что АОД злоупотреблял доверием народа. АОД развалил экономику страны, превратив Армению в одну из нищих стран мира. АОД пришел к власти на волне Карабахского движения и предал его. АОД-у чужда национальная идеология, он готов забыть о Геноциде и сделать Армению придатком Турции», - говорил президент Армении.
Роберт Кочарян и Серж Саргсян Роберт Кочарян и Серж Саргсян
«Со всей ответственностью говорю, что до отставки Левона Тер-Петросяна все переговоры велись в контексте территориальной целостности Азербайджана. Применялась формула: де-юре в составе Азербайджана, де-факто - относительно независимый статус. Фактически широкая автономия в составе Азербайджана. Это была пораженческая позиция, на ликвидацию последствий которой я потратил много лет. Сейчас в основе переговорного процесса лежит принцип самоопределения», - говорил Роберт Кочарян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  4-10 ДЕКАБРЯ 2012 ГОДА
Армения подтверждает готовность
4 декабря замминистра иностранных дел Армении, главный переговорщик по Соглашению об ассоциации с ЕС Зограб Мнацаканян принял участие во встрече старших официальных лиц Восточного партнерства в Брюсселе.
Зограб Мнацаканян Зограб Мнацаканян
Зограб Мнацаканян подтвердил готовность Армении завершить переговоры по Соглашению об ассоциации, включая Соглашение о создании зоны глубокой и всеобъемлющей свободной торговли до намеченного на ноябрь 2013 года Вильнюсского саммита.