Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը
Ելույթ ունենալով Պորտոյում ընթացող ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպման ժամանակ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները «հսկայական ճկունություն եւ խոհեմություն են ցուցաբերել` առաջ տանելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը»:
«Միջնորդները ոչ մի օգնություն չեն ստացել Ադրբեջանից, որը սկանդալային եւ անշնորհակալ կերպով մերժում է բոլոր նախաձեռնությունները, եթե դրանք չեն համապատասխանում Բաքվի մաքսիմալիստական ճարտասանությանը»,- ասել էր Օսկանյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 4-10
«Հաճոյախոսությունների» փոխանակումը
Դեկտեմբերի 6-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը «հաճոյախոսություններ» փոխանակեցին. մոսկովյան «Կոմերսանտ» թերթում հրապարակվել էր ՀՀ նախկին նախագահի հարցազրույցը, իսկ «Գոլոս Արմենիի» թերթում՝ գործող նախագահի պատասխանները ընթերցողների հարցերին:
«Միանգամից ասեմ, ես ամբիցիաներ չունեմ: Ես ոչինչ չեմ ստանա նոր նախագահությունից: Հակառակը` կկորցնեմ ազատությունս: Իսկ համբերությունից ինձ հանեց պետությունը, որը ստեղծել են ձեզ հայտնի երկու անձինք: Դա վերեւից ներքեւ կոռումպացված ռեժիմ է: Կլեպտոկրատիա, որտեղ ամեն ինչ ենթարկվում է հանցագործ աշխարհի օրենքներին: Երկրի ամբողջական թալանում: Արտաքին եւ ներքին քաղաքականության նմանակում, որն ունի մեկ նպատակ` անձնական հարստացում: Նրանք մի մոդել են ստեղծել, որտեղ իշխանության հավասարակշռության մասին անգամ ակնարկ չկա: Կա հստակ կառուցված բուրգ»,- հայտարարել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Եւս 5-10 տարի, եւ դա աղետ կլիներ բոլոր ոլորտներում՝ տնտեսական, սոցիալական, ԼՂ հարցի կարգավորման, Հայաստանի շրջափակման: Նույնիսկ ժողովրդագրական հարցերում, քանի որ արտագաղթը միայն կավելանա: Դա էլ ուղղորդեց իմ քայլը: Ես պատրաստ եմ դառնալ գործիք, որը թույլ կտա ազատվել այս իշխանությունից: Իսկ դրանից հետո կհեռանամ ու ժողովրդին հնարավորություն կտամ ընտրել նոր նախագահ»,- ասել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ գիտակցաբար չէր տալիս Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) եւ նախկին իշխանությունների գործունեության քաղաքական գնահատականը:
«Ես իսկապես խուսափել եմ այդ գնահատականներից, սակայն բացատրել եմ իմ դիրքորոշումը` չեմ ցանկացել շարունակել խորհրդային ավանդույթը, երբ ամեն նոր ղեկավար սկսում էր նախորդ ղեկավարման քննադատությունից: Ես կարծում էի, որ հարկավոր է ցույց տալ արդյունք, եւ ժողովուրդը` տեսնելով տարբերությունը, կտա իր գնահատականը: ՀՀՇ-ական եւ ոչ մի գործիչ հալածանքների չի ենթարկվել: Հակառակ դեպքում նրանց կեսը մինչ այժմ նստած կլիներ խոշոր հափշտակումների համար: Վանո Սիրադեղյանը գտնվում է հետախուզման մեջ` սպանությունների կազմակերպման համար: Ես խուսափել եմ այդ թեմայից 9 տարի, մինչեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ու ՀՀՇ-ն իրենք չսադրեցին այս բանավեճերը: Այսօր ես բաց ասում եմ, որ ՀՀՇ-ն չարաշահել է ժողովրդի վստահությունը: ՀՀՇ-ն քանդեց երկրի տնտեսությունը` Հայաստանը դարձնելով աշխարհի ամենաաղքատ երկրներից մեկը: ՀՀՇ-ն իշխանության եկավ Ղարաբաղյան շարժման ալիքի վրա եւ դավաճանեց այն: ՀՀՇ-ին խորթ է ազգային գաղափարախոսությունը, նա պատրաստ է մոռանալ Ցեղասպանությունն ու Հայաստանը դարձնել Թուրքիայի կցորդը»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը
«Ամենայն պատասխանատվությամբ ասում եմ, որ մինչեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականը բոլոր բանակցությունները վարվում էին Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության համատեքստում: Օգտագործվում էր դե-յուրե Ադրբեջանի կազմում, դե-ֆակտո` հարաբերական անկախ կարգավիճակի բանաձեւը: Փաստորեն` լայն ինքնավարություն Ադրբեջանի կազմում: Դա պարտվողական դիրքորոշում էր, որի վերացման համար ես շատ տարիներ եմ ծախսել: Հիմա բանակցային գործընթացի հիմքում ինքնորոշման սկզբունքն է»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 4-10
Հայաստանը վերահաստատում է պատրաստակամությունը
ՀՀ ԱԳ փոխնախարար, Հայաստան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի գլխավոր բանակցող Զոհրաբ Մնացականյանը դեկտեմբերի 4-ին Բրյուսելում մասնակցել էր Արեւելյան գործընկերության ավագ պաշտոնյաների հանդիպմանը:
Զոհրաբ Մնացականյանը Զոհրաբ Մնացականյանը
Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել էր մինչեւ 2013 թվականի նոյեմբերին կայանալիք Վիլնյուսի գագաթաժողովը ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի, ներառյալ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու շուրջ բանակցություններն ավարտելու Հայաստանի պատրաստակամությունը:

• 15 YEARS AGO: 4-10 DECEMBER, 2002
While addressing the OSCE Ministerial Council in Porto, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan said that the co-Chairs of the OSCE Minsk Group “have demonstrated great flexibility and wisdom in moving the Nagorno-Karabakh peace process forward”.
“They have received no help from Azerbaijan, which scandalously and ungratefully denigrates all initiatives and solutions proposed by any international entity that does not correspond to its maximalist rhetoric,” stated Vardan Oskanyan.
• 10 YEARS AGO: 4-10 DECEMBER, 2007
The exchange of “civilities”
On December 6, Levon Ter-Petrosyan and Robert Kocharyan exchanged “civilities” in the press: Moscow “Kommersant” newspaper published the interview of the former President of Armenia and “Golor Armenii” newspaper published the incumbent President’s answers to the questions from readers.
“I will say right away that I have no ambitions. I will get nothing from the new presidency. On the contrary, I will lose freedom. But the state, established by two men well-known to you, pestered me. This is a regime corrupted from top to bottom. This is a kleptocracy, where everything obeys to the laws of the criminal world. Complete plunder of the country. This is an imitation of foreign and internal policy, which hides one aim - personal enrichment. They have created a pattern, which does not even have a faint resemblance of a balance of authorities. There is a neatly built pyramid,” Levon Ter-Petrosyan stated.
“Some 5-10 years more and this will result in a catastrophe in all the spheres: economic, social, the Karabakh settlement, the issue of preservation of Armenia’s blockade. And even in terms of demography, since emigration will only become stronger. This predetermined by step. I am ready to become a tool, which will allow getting rid of these authorities. Afterwards, I will leave and give the people a chance to elect a new President,” Ter-Petrosian said.
Robert Kocharyan stated that he knowingly did not give political assessment to the activity of the ex-ruling party Armenian National Movement (ANM) and the former authorities.
“Indeed I avoided giving such assessments, but I made my stance clear: I did not want to continue the Soviet tradition, when every new leader started with criticizing the former leadership. I believed that it was necessary to demonstrate the result, and the people, seeing the difference itself, would give an assessment. There was no persecution for the ANM figures. Otherwise, half of them would be in prison for large-scale embezzlement up to this date. Vano Siradeghyan [Ex-Minister of Internal Affairs] is wanted for organization of murders. I avoided this topic for 9 years, until Levon Ter-Petrosyan himself and the ANM provoked these discussions. Today I say openly that ANM abused the confidence of the people. ANM collapsed the country’s economy, turning Armenia into one of the poorest countries of the world. ANM came to power on the wave of the Karabakh movement and betrayed it. ANM is devoid of national ideology, it is ready to forget about the Genocide and make Armenia an adjunct of Turkey,” the Armenian President told.
“I state with full responsibility, before the resignation of Levon Ter-Petrosyan all negotiations were held in the context of the territorial integrity of Azerbaijan. The following formula was applied: de jure - within the composition of Azerbaijan, de facto – a relatively independent status. In fact, this meant a wide autonomy within the composition of Azerbaijan. This was a defeatist stance and I spent many years eliminating its consequences. Today, the self-determination principle is in the basis of the negotiation process,” Robert Kocharyan stated.
• 5 YEARS AGO: 4-10 DECEMBER, 2012
Armenia confirms readiness
On December 4 Deputy Foreign Minister of Armenia, Chief Negotiator for the Association Agreement Zohrab Mnatsakanyan took part in the meeting of senior officials of the Eastern Partnership in Brussels.
Zohrab Mnatsakanyan confirmed Armenia's readiness to complete talks on the Association Agreement, including the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement till the Vilnius Summit scheduled for November 2013.