Լուսանկարը` Frontnews.ge
«100 վայրկյան» նախագծի համար Զվիադ Քորիձեն կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Ռուբեն Վարդանյանի վկայությունից:
Մուշի վիլայեթի Մուշի շրջանի Գոմս գյուղի կոտորածը վերապրած Ռուբեն Վարդանյանի վկայությունը
Զատիկի վերջին 10-15 ոստիկաններ եկան մեր գյուղ: Նրանք ասացին, որ կառավարությունը բոլորիս կանչում է: Առավոտյան նրանք շրջապատեցին գյուղը, նրանցից մի քանիսը ներխուժեցին, հավաքեցին բոլորին, կանանց ու երեխաներին, եւ քշեցին: Նրանք կրակում եւ սպանում էին բոլոր նրանց, ովքեր փորձում էին փախչել: Երկու հոգի այնտեղ սպանվեցին: Հետո եւս 4 հոգի փորձեցին փախչել ու սպանվեցին: Նրանք մի տղամարդու բռնեցին ու թրով կտրեցին նրա գլուխը:
Որոշ ժամանակ քայլելուց հետո վերադարձանք մեր գյուղ, որտեղ այլ գյուղերից շատ մարդիկ էին հավաքվել: Թուրքերը քաղաքից եկան, ընտրեցին գեղեցիկ կանանց ու աղջիկներին եւ տարան: Իմ ընկեր Ռասուլը եկավ, ընտրեց մորս, երեք եղբայրներիս ու ինձ եւ տարավ Բաղեշ` իր տանը պահելու: Մենք այնտեղ մեկ ամիս մնացինք: Մի անգամ մթերք ու ապրանքներ գտնելու համար թուրք երեխաների հետ մեր գյուղ գնացի: Մեր գյուղի բոլոր տները քանդված էին, փայտե մասերը` գողացված: Եկեղեցում ու շրջակա պարտեզում շատ դիակներ կային, թուրքերը 80 կանանց ու երեխաների դիակներ հաշվեցին:

Zviad Koridze reads the testimony of Ruben Vardanian
For 100 seconds project Zviad Koridze reads an extract from Armenian Genocide survivor Ruben Vardanian’s testimony.
Testimony of survivor Ruben Vardanian on the Massacre of the village of Goms in Mush district of Mush province
At the end of Easter 10 to 15 policemen came to our village. They told us that the government wanted us all. In the morning, they surrounded the village and some of them broke in, gathered everyone, women and children and drove them out. They shot those who tried to flee. Two people were killed there. After starting off, the policemen killed another four people who tried to flee. They also caught a man and cut off his head with a sword.
After walking for some time we were returned back to our village which was full of people from other villages. Turks from the town had come who selected beautiful women and girls and took them  away. Our friend Rasul came, selected my mother, my three brothers and me and took us to Baghesh to keep in his house. We stayed there for a month. Once I went to our village with the Turkish children to look for food and goods. All the houses in our village were destroyed; the wooden parts were taken away. There were corpses in the church, around it and in the yard; the Turks counted 80 corpses of women and children.
Filming: Alexander Alimov
The source of Ruben Vardanian’s testimony: National Archives of Armenia, Armenian Genocide by Ottoman Turkey, 1915, Testimony of survivors, Collection of documents, Yerevan-2013.