Թուրքիայի ընդդիմության նոր առաջնորդը - Mediamax.am
Ակնհայտորեն ինչ-որ չարաբաստիկ երեւույթներ են կատարվում Թուրքիայի աշխարհիկ հիմնական ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության նոր ղեկավարի շուրջ: Վերջերս Քեմալ Քըլըչդարօղլուն նկատել էին վեր բարձրացող շարժասանդուղքն իջնել փորձելիս: Այս “սխալ քայլքի” մասին լուրն կայծակի արագությամբ տարածվեց համացանցում: Այս ամենից հետո էլ, նա Թուրքիայի արեւելյան նահանգում գտնվող Վան լիճն անվանեց  ծով: Այս ամենին հաջորդիվ, Քըլըչդարօղլին, ով ընդդիմանում էր կառավարության առաջադրած ոգեշունչ սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի փաթեթին, չկարողացավ քվեարկել սեպտեմբերի 12-ի հանրաքվեում, քանի որ իր կուսակցությունը ձախողել էր իր անունը գրանցելու գործում: Այս ամենից զատ, իրեն վարկաբեկողները վստահորեն հաստատեցին, որ Քըլըչդարօղլին երբեք  չի կարող  հավասարազոր հակառակորդ լինել խարիզմատիկ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ նրա պահպանողական Արդարություն եւ Զարգացում (ԱԶ) կուսակցության համար:
Քեմալիստական հին գվարդիայի հետ կարճատեւ եւ սուր պայքարի արդյունքում Քըլըչդարօղլու կուսակցության առաջնորդի դերում հայտնվելը ենթադրում էր կուսակցության կարգավիճակի բարելավում: Սակայն, խորհրդարանական ընտրություններից երեք ամիս առաջ իրականացված հարցումները ցույց են տալիս, որ ԱԶ կուսակցությունը առաջ է Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունից եւ հավակնում է ստանալ ընտրողների ձայների 46 տոկոսը: Այդ նույն
Հարցումները կանխատեսում են, որ ԺՀԿ-ն կկանգնի 26 տոկոս արդյունքի վրա, փաստորեն, 2007 թվականի ընտրություններում հավաքած 21 տոկոսից շատ քիչ առավելությամբ: Համընդհանուր տարածում գտած կարծիքն այն է, որ ութ տարիների տնտեսական աճն ու ժողովրդավարական բարեփոխումները կվերահաստատեն ԱԶ կուսակցությանը ղեկավարման երրորդ միանձնյա ժամկետին: Եթե Ազգայնական շարժում կուսակցությունը չկարողանա հավաքել քվեների նվազագույն 10 տոկոսը, ինչպես եւ կանխատեսում են որոշ հետազոտություններ, ապա ԱԶ կուսակցությունը կունենա բավարար հզոր մեծամասնություն` առանց Ժողովրդահանրապետական կուսակցության աջակցության նոր Սահմանադրություն գրելու եւ այն անցկացնելու համար:
Կանխատեսվող սցենարը բավականին անհանգստացնող է բոլոր նրանց համար, ովքեր հայտարարում են, որ ընդդիմության կողմից չսաստվող Էրդողանը գնալով ավելի ավտորիտար հակումներ է ձեռք բերում: Ամենակարեւոր հարցն այն չէ, թե արդյոք Քըլըչդարօղլին կկարողանա հաղթել Էրդողանին` նա չի կարող: Հարցն այն է` կկարողանա նա լինել բավարար ազդեցիկ` որպես հիմնական ընդդիմության առաջնորդ:
Անցած տարվա մայիսից, կուսակցության ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելուց հետո, 63 ամյա Քըլըչդարօղլին իրականացրեց շրջադարձային փոփոխություններ: Նա հայտարարեց, որ համակարծիք է համալսարանում իսլամական գլխաշորեր կրելու արգելքի վերացմանը: Հետագայում նա չմասնակցեց հոկտեմբերին Հանրապետության օրվան նվիրված նախագահ Աբդուլահ Գյուլի կողմից կազմակերպված ընդունելությանը, պատճառաբանելով, թե գեներալները, ովքեր համաձայն չէին առաջին տիկնոջ գլխաշոր կրելու հանգամանքին, որոշել էին չմասնակցել ընդունելությանը: Քըլըչդարօղլին հանդես եկավ Քրդական աշխատավորական կուսակցության մարտիկների համաներման գաղափարի պաշտպանությամբ, սակայն օրեր անց ետ կանգնեց իր հայտարարությունից: Նա դեռեւս պետք է հստակորեն արտահայտի իր դիրքորոշումները կարեւոր խնդիրների շուրջ: Քըլըչդարօղլին խարիզմատիկ չէ, սակայն ձայներ հավաքելու համար նա ունի երկու հստակ առավելություն. անապակ հեղինակություն եւ բարյացակամություն:
Օբամայի ստվերները
Քըլըչդարօղլին Ալեվի փոքրամասնական հոսանքի անդամ է (Ալեվիները հայտնի են Իսլամի իրենց ազատական մեկնաբանմամբ. նրանք Ռամադանի շրջանում ոչ պահք են պահում, ոչ էլ աղոթում մզկիթներում): Նա սերում է սովորական մի ընտանիքից, որը բնակվել է Թունջելիում` ընդարձակ ալեվիական եւ քրդական նահանգում Թուրքիայի հարավ-արեւելքում` հայտնի իր բողոքական համբավով: Ասում են, որ նրա մայրը էթնիկ հայ է (իր կինը, մորական կողմից զարմուհին, ըստ էության եւս կիսով չափ հայ է): Ինձ հետ հարցազրույցի ժամանակ Քըլըչդարօղլին նշեց, որ նա քուրդ չէ, բայց թուրքմենական ցեղից է, որը ներգաղթել է Իրանից դարեր առաջ: Իր ընտանիքը դեռեւս խոսում է “Զազակի” անվանմամբ հայտնի քրդական բարբառով:
Այս խառը ծագումը համեմատականներ է առաջացնում նախագահ Օբամայի հետ: Թերեւս,Օբամայի նման, ԺՀԿ առաջնորդը խուսափում է իր ծագման հետ կապված շեշտադրումներից, սակայն, չնայած դրան, նրան հաջողվել է հարթել իր ուղին դեպի թուրքական բյուրոկրատիա, որտեղ զբաղեցրել է որոշ ազդեցիկ պաշտոններ: Կրթությամբ տնտեսագետ Քըլըչդարօղլին բարձրացել է Ֆինանսների նախարարության տարբեր աստիճանակարգերով եւ, մինչ 1999 թվականին քաղաքականություն մուտք գործելը, արդեն իսկ հասել էր Սոցիալական անվտանգության գործակալության ղեկավարի պաշտոնին:
Իմ տպավորությունն այնպիսին է, որ Քըլըչդարօղլու մեղմ վարվելաձեւը սխալ պատկերացում է ստեղծում նրա անսասան վճռականության մասին, ինչը հատկապես հայտնի դարձավ, երբ կուսակցական վերջին համաժողովից նա դուրս թողեց  հին գվարդիականներին: Անտեսելով պահպանողականների սուր քննադատությունը, Քըլըչդարօղլին մարդու իրավունքների գծով համարձակ քուրդ իրավաբան Սեզգին Թանրըքուլուն նշանակեց կուսակցության փոխնախագահի պաշտոնում: Չնայած նրան, որ Քըլըչդարօղլին նախընտրում է քրդական հարցը ավելի շուտ ձեւակերպել որպես սոցիալ-տնտեսական, քան էթնիկ խնդիր, վերջին շաբաթներին նա հայտարարեց, որ խրախուսում է քրդերենի ուսուցումը որպես երկրորդ լեզվի եւ, ի վերջո, նաեւ դասավանդումը քրդերենով:
Նա ցանկանում է խորհրդարան մտնելու ազգային նվազագույն շեմը իջեցնել մինչեւ 6 տոկոս: Քըլըչդարօղլին նաեւ խոսում է հաշտեցման հանձնաժողովի հիմնման մասին, որը կոչված կլինի զբաղվելու քրդական ապստամբությունների հետեւանքով առաջ եկած խնդիրների լուծմամբ: Ի վերջո, ի տարբերություն Ազգայնական շարժում կուսակցության, նա չի նշանառում ԱԶ կուսակցությանը` կառավարական պաշտոնյաների եւ Քրդական աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ, բանտարկված Աբդուլահ Օջալանի գաղտնի բանակցությունների համար:
Շրջադարձ դեպի արեւմուտք
Երբ ԱԶ կառավարությունը համաձայնեց համահունչ քայլել ՆԱՏՕ-ի ծրագրերին` ստեղծելու այսպես կոչված հակահրթիռային պաշտպանական վահանը, ԺՀԿ-ի արձագանքը չնչին էր: Նույնը տեղի ունեցավ, երբ Վիկիլիքսը հրապարակեց ԱՄՆ դեսպանության փաստաթղթերի շարքը, որտեղ նշվում էր որ ԱՄՆ-ն օգտագործել է թուրքական բազաները մահմեդական “ահաբեկչական կասկածյալներին” բացահայտելու համար: Եթե կուսակցության ղեկին լիներ Քըլըչդարօղլու նախորդ Դենիզ Բայկալը, հաստատակամորեն բաց չէր թողնի ոչ մի հնարավորություն քարկոծելու ԱԶ-ին:
Արեւմտյան դիվանագետները հաստատում են, որ ԺՀԿ-ն Քըլըչդարօղլու օրոք երկարատեւ մենությունից ի վերջո դուրս է գալիս: Նա նշանակեց արդյունավետ մարդկանց արեւմտյան դեսպանատների հետ համագործակցելու համար: Քըլըչդարօղլին տարբեր այցեր կատարեց եվրոպական երկրներ`ջերմորեն արտահայտվելով Եվրոպական Միությանը Թուրքիային անդամագրվելու վերաբերյալ: Հաշվի առնելով այն, որ Քըլըչդարօղլին այնքան էլ վարժ չի տիրապետում արտաքին հարաբերություններին եւ չի խոսում ոչ մի օտար լեզվով, նա որպես իրեն խորհրդականներ ընտրեց գրագետ ատլանտիստներ եւ նախկին դեսպաններ Օսման Կորութուրքին եւ Ֆարուք Լողողլուն: Քըլըչդարօղլին նաեւ մեծ դեր է հատկացնում կանանց: Ժողովրդահանրապետական կուսակցության 80 անդամներից բաղկացած գործադիր կոմիտեի 21 անդամները կանայք են:
Նախընտրական ռազմավարություն
Ունի՞ արդյո՞ք ԺՀԿ-ն նախընտրական ռազմավարություն: Կուսակցական պաշտոնյաները խոստանում են, որ մինչ մարտ կբացահայտեն ծրագրային փաստաթղթերի մի ամբողջություն,ինչից հետո նրանց ռազմավարությունը պարզ կդառնա:Սակայն ներքին թշնամությունը սպառնում է խափանել Քլեչդարօղլու կողմից ամրագրված որոշ կարեւոր պաշտոններ, հատկապես քրդերի հետ կապված: Կկարողանա արդյո՞ք նա դիմադրել: Հարցի տրամաբանական շարունակությունը հանդիսանում է այն, թե արդյոք Քըլըչդարօղլին կկարողանա հետ վարժեցնել իր կուսակցությանը բանակից տարիներ շարունակ գոյություն ունեցող կախվածությունից եւ բռնել իրավամբ անկախ գործելու ուղղությունը: Այն որ Քըլըչդարօղլին իր ելույթներն ու խոսքերը չի համեմում Աթաթուրքին ուղղված հղումներով, կամ էլ իսլամիստական գերակայության տեսլականներով, սպասվող փոփոխությունների հուսալի նախանշաններ են:
Խնդիրն այն է, որ Քըլըչդարօղլիի ձայնը թույլ լսելի է եւ քիչ ազդեցիկ: Նա ավելի հաստատակամ է թվում, երբ խոսում է տնտեսության, եւ հատկապես աշխատավոր դասակարգի խնդիրների մասին: Քըլըչդարօղլին խոստացել է աղքատության սահմանված մակարդակից ավելի ցածր կարգավիճակ ունեցող 17 միլիոն թուրքերին ապահովել տանիքով: Սակայն,այս ամենից զատ, ինչպես ցույց են տալիս վերջին հետազոտությունները, նա դեռեւս աշխատելու շատ տեղ ունի: Եվ սա այն պատճառով,որ ԱԶ կուսակցությունը գործում է այնքան հաջող (այս տարի կանխատեսվում է տնտեսական 5 տոկոս աճ), առավել լավ կազմակերպված է եւ նաեւ առավելություն ունի իշխանություն լինելու առումով: Կարեւոր է նաեւ նշել, որ Էրդողանը ժամանակակից Թուրքիայի ամենափայլուն քաղաքական գործիչներից մեկն է:
Քըլըչդարօղլուի կառավարելու հետ կապված հաջորդ փորձարկումը առաջ կգա այն ժամանակ, երբ կկազմվեն հունիսի խորհրդարանական ընտրությունների թեկնածուական ցուցակները: Առանցքային թիրախ է հանդիսանում քրդական մեծամասնական շրջանը (բացառությամբ Ադիյաման եւ Արդահան նահանգների),որտեղից ԺՀԿ-ն 2007 թվականի ընտրություններում չկարողացավ ձեռք բերել նույնիսկ մեկ մանդատ: Եթե ընտրություններում ԺՀԿ-ն հավաքի ընտրողների 25 տոկոսից պակաս ձայներ, հաստատ առաջ կգա կուսակցական առաջնորդության հետ կապված նոր պայքար: Ի լրումն պետք է ավելացնել, որ այն ամենը, ինչ նրա մասին առ այսօր գիտեն թշնամիներն ու ընկերները այն է, որ Քեմալ Քըլըչդարօղլին ավելին է, քան թվում է առաջին հայացքից:
Ամբերին Զամանը The Economist պարբերականի Թուրքիայի թղթակիցն է:
Copyright 2011. “On Turkey” Series. The German Marshall Fund of the United States. All rights reserved.
Մեդիամաքսը ունի բացառիկ իրավունք Հայաստանում հայերեն եւ անգլերեն լեզուներով ներկայացնել ԱՄՆ Մարշալի Գերմանական Հիմնադրամի (German Marshall Fund of the U.S.) ‘Թուրքիայի մասին’ շարքի հոդվածները:

There is something distinctly hapless about the new leader of Turkey’s pro-secular main opposition Repub­lican People’s Party (CHP). Kemal Kilicdaroglu was recently spotted walking down an upward bound escalator. Footage of this faux pas, as it were, spread like wild fire across the Internet. Soon after, he called a lake in the eastern province of Van “a sea.” Far more consequentially, Kilicdaroglu was unable to cast his ballot in the September 12 referendum on set of government inspired constitutional changes that he opposed, because his party had failed to register his name. All of this, his detractors smugly contend, is proof that Kilicdaroglu can never be a match for the charismatic Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and his conservative Justice and Devel­opment (AK) party.
Kilicdaroglu’s ascension to the party leadership after a short and sharp battle with the Kemalist old guard was meant to improve the party’s fortunes. Yet, with only three months left before nationwide parliamentary elections, opinion polls consistently show AK leagues ahead of the CHP with over 46 percent of the popular vote. The same polls suggest that the CHP is stuck at 26 percent, only slightly above the 21 percent it took in the 2007 elections.
The conventional wisdom is that eight years of economic growth and demo­cratic reforms will catapult AK to a third term of single rule. And should the far-right Nationalist Action Party (MHP) fail to win the minimum 10 percent of the national vote as predicted by some surveys, the AK will have a strong enough majority to write a new constitution and ram it through without having to seek the CHP’s support.
The scenario is a worrying one for those who claim that, unchecked by opposition, Erdogan is displaying an increasingly authoritarian bent. The more salient question is not whether Kilicdaroglu can defeat Erdogan - he cannot. It is whether he can be effec­tive as the leader of the main opposi­tion.
Since taking over the party last May, the 63-year-old Kilicdaroglu has done a fair bit of flip-flopping. He declared he was in favor of lifting bans on the Islamic headscarf in universities. Yet he failed to show up at President Abdullah Gul’s Republic Day recep­tion in October, ostensibly because the generals who take issue with the first lady’s headscarf decided not to attend. Kilicdaroglu pronounced himself in favor of a general amnesty for sepa­ratist PKK fighters only to retract that statement days later. He has yet to articulate a clear policy on any major issue. He is neither charismatic nor worldly. But he has two sure vote-getters: an unassailable reputation for probity and the common touch.
Shades of Obama
Kilicdaroglu is a member of the minority Alevi sect that is particular to Turkey. (The Alevis are known for their liberal interpretation of Islam; they neither fast during Ramadan nor pray in mosques). He hails from a humble family in Tunceli, a largely Alevi and Kurdish province in the south­east that is notorious for its popular rebellions. His mother is said to be an ethnic Armenian. (His wife, a maternal cousin, must therefore be half Armenian.) Kilicdaroglu told me in an interview that he was not Kurdish but from a Turkmen tribe that migrated from Iran centuries ago. Yet his family speaks a Kurdish dialect known as Zazaki.
This diverse background invites comparisons with President Obama. Yet, like Obama, the CHP leader plays his back­ground down and, despite it, managed to claw his way into the Turkish bureaucracy, where he held several influential posts. An economist by training, Kilicdaroglu rose through the ranks of the Finance Ministry and became the head of the Social Security Agency before entering politics in 1999.
Much like Obama, Kilicdaroglu is seeking to strike a middle ground that can appeal to different strands of Turkish society.
My impression is that Kilicdaroglu’s mild manner belies a steely determination, which was in evidence when he swept out much of the old guard during a recent party congress. Overriding fierce objections from residual conservatives, Kilicdaroglu appointed Sezgin Tanrikulu, a gutsy Kurdish human rights lawyer, as a deputy chairman. Although Kilicdaroglu prefers to frame the Kurdish problem as a socio-economic issue rather than an ethnic one, he has in recent weeks said he supports teaching Kurdish as a second language and, eventually, allowing instruction in Kurdish as well. He wants the national threshold for entering parlia­ment  to be lowered to six percent (it was designed to keep smaller, notably Kurdish parties out). Kilicdaroglu is also talking about establishing a truth and reconciliation commission to help heal the wounds inflicted by the long running Kurdish insurgency. Finally, unlike the MHP, he has not sniped at AK over secret talks held between govern­ment officials and the imprisoned PKK leader Abdullah Ocalan. This, by CHP standards, declared a prominent Kurdish activist friend, is “nothing short of revolutionary.” Be they Alevis, Armenians, or Kurds, for all his claims be an “ordinary Turk,” one senses that deep inside, Kilicdaroglu feels empathy for fellow “others.”
Veering West
When the AK government agreed to go along with NATO plans to erect its so-called missile defense shield, the CHP barely uttered a peep. Ditto when the Wikileaks website published U.S. embassy cables documenting that the United States used Turkish bases for controversial “rendition flights” carrying Muslim “terror suspects.” Had Kilicdarog­lu’s predecessor Deniz Baykal been in charge, he would have not missed either opportunity to nail AK.
Western diplomats confirm that under Kilicdaroglu, the long reclusive (and determinedly anti-western) CHP is finally reaching out. It has appointed point men to interface with Western embassies. Kilicdaroglu has made several trips to Europe and speaks warmly of Turkey’s EU membership. Although he has a shaky grasp of foreign affairs and speaks no foreign languages, he has picked able counselors in former ambassadors Osman Koruturk and Faruk Logoglu, both well-seasoned Atlanticists. Had it not been an election year, party insiders say Kilicdaroglu would have definitely travelled to Washington. Kilicdaroglu is also giving more prominence to women. There are a record 21 women in the CHP’s 80-member executive board.
Election Strategy
Does the CHP have an election strategy? Party officials vow that by March, the CHP will have unveiled a raft of policy papers that will make their strategy clear. But internal feuding is threatening to water down some of the bolder positions embraced by Kilicdaroglu, notably on the Kurds. Can he stand his ground? A related question is whether he can wean his party off its long-running dependency on the army and plot a truly independent course. That Kilicdaroglu does not pepper his speeches with references to Ataturk or specters of an Islamist takeover are hopeful signs of change. And, much like Obama, Kilicdaroglu is seeking to strike a middle ground that can appeal to different strands of Turkish society. The trouble is that he emerges sounding weak and indecisive.
He seems on surer ground when talking about the economy and, in particular, when courting the working class. Kilicda-roglu has pledged to provide cover for some 17 million Turks living below the poverty line and he is almost certain to attack the AK on allegations of graft. But as recent surveys show, he has yet to make a dent. This is because AK is doing so well (the economy is expected to grow by 5 percent this year), is far better organized, and wields the benefits of incumbency. And also because Erdoğan is unquestionably one of the most brilliant politicians in modern Turkish history. A further test of Kilicdaroglu’s sway will come when candi-dates’ lists are drawn for the June parliamentary elections. A crucial target is the Kurdish majority region where (with the exception of two provinces - Adiyaman and Ardahan) the CHP failed to win a single seat in the 2007 polls. Should the CHP get less than 25 percent of the national vote, a fresh battle for the party leadership is sure to erupt. What his foes and friends alike should know by now is that there is more to Kemal Kilicdaroglu than meets the eye.
Amberin Zaman is the Turkey correspondent for The Economist.
Copyright 2011. “On Turkey” Series. The German Marshall Fund of the United States. All rights reserved. GMF’s On Turkey is an ongoing series of analysis briefs about Turkey’s current political situation and its future. GMF provides regular analy-sis briefs by leading Turkish, European, and American writers and intellectuals, with a focus on dispatches from on-the-ground Turkish observers.