Այս տարի լրանում է ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Պատմական այդ կարճ ժամանակահատվածում տեղի են ունեցել բազմաթիվ կարեւոր քաղաքական իրադարձություններ, որոնք փոխել են ամերիկա-հայկական հարաբերությունների բնույթը: Սակայն, խոսելով միջպետական հարաբերությունների այդ կարճ ժամանակահատվածի մասին, չի կարելի մոռանալ ամերիկացի եւ հայ ժողովուրդների ավելի վաղ եւ խորը հարաբերությունների մասին: Շատ հայտնի պատմաբաններ, վերլուծելով ամերիկյան պետության հաստատման եւ զարգացման գործընթացը, դիտարկել են նաեւ դրանում հայկական գործոնի տեղն ու դերը: Պրոֆեսոր Սամուել Մորիսոնը «Ծոցի գաղութի շինարարները» աշխատությունում, թվարկելով առաջին բնակիչներին, նրանց շարքում հիշատակում է մի նաեւ շարք հայկական ընտանիքների՝ Ֆրանսիայից եւ Բրիտանիայից ժամանած: Ամերիկյան պատմության մանրազնին ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ Ամերիկայում հայկական ժառանգությունը ձեւավորվել է ոչ թե 1915, այլ 1630 թվականից սկսած:
Ավելի վաղ ժառանգությունը
Հայկական ծագմամբ առաջին բնակիչներն օգնել են զարգացնել առեւտուրը եւ զբաղվել են երկրագործությամբ: Ջեք Սադուրյանը եւ Ստեֆան Թարրյեն, ովքեր Ամերիկա էին եկել Լոնդոնից, դրեցին Հարավային Կարոլինայում ֆերմերային ձեռնարկատիրության հիմքերը: Սահմանափակ թվով աղբյուրների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Սադուրյան (ավելի փոքր չափով) եւ Թարրյե (ավելի մեծ չափով) ընտանիքների ներկայացուցիչները էական դեր են խաղացել առաջինն իրենց անկախությունը հռչակած տասներեք նահանգներում բանկային համակարգի ձեւավորման գործընթացում: Ցավոք, գաղութատիրական եւ վաղ հետգաղութատիրական շրջաններում հայերի գործունեության մասին շատ փաստաթղթեր գտնվում են տարբեր համալսարանների արխիվներում եւ դեռեւս հետազոտված չեն: Շատ քիչ բան է հայտնի կոստանդնուպոլսյան ազդեցիկ Գարաբեդյան կլանի մասին, որի ներկայացուցիչները սերտ կապեր ունեին նախագահներ Աբրահամ Լինքոլնի եւ Ուլիս Գրանտի հետ:
Մի փոքր ավելի խորն են ուսումնասիրված 1915-1923թթ գործընթացները։ Սակայն կարեւոր է հասկանալ, որ հայերի եւ Հայաստանի վերաբերյալ հայկական օրակարգի ձեւավորումն ընթացել է «հին» հայ-բողոքական էլիտայի անմիջական մասնակցությամբ, որը ներկայացնում էին առաջին բնակիչների ժառանգները։ Առանց այդ էլիտայի ֆինանսական եւ քաղաքական աջակցության (որն վաղուց արդեն ասիմիլացվել է), դժվար թե Վահան Քարդաշյանին՝ Հայաստանի ազգային եւ պետական շահերի առաջին լոբբիստին, հաջողվեր ստեղծել Հայաստանի անկախության ամերիկյան հանձնաժողովը, որի շարքերում էին ԱՄՆ-ի փոխնախագահը, նահանգապետեր, սենատորներ եւ ազնվականության ներկայացուցիչներ։ Ամերիկա-հայկական հարաբերությունների հաստատման վաղ շրջանի շատ կարեւոր իրադարձություններ առ այսօր ուսումնասիրված եւ վերլուծված չեն։ Օրինակ, անպատասխան է մնում այն հարցը, թե հայկական հարցի վերաբերյալ որոշումների կայացման գործընթացի վրա ի՞նչ ազդեցություն են ունեցել հայ կապիտալիստներ Գյուլբենկյանի եւ Մանթաշովի հարաբերությունները Ռոկֆելերների, Վանդերբիլտների եւ Մորգանների հետ, ովքեր այն ժամանակ ներկայացնում էին ամերիկյան առաջատար ֆինանսա-արդյունաբերական էլիտան։
Օսմանյան Կայսրության անկումից հետո պաշտոնական Վաշինգտոնը Հայաստանին դիտարկում էր որպես տարածաշրջանում գլխավոր ռազմավարական դաշնակից։ Խաղադրույքը Հայաստանի վրա կատարվեց մի շարք քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային-քաղաքակրթական պատճառներով։ Ամերիկան, որը նավթային բումի միջով էր անցնում, ձգտում էր դուրս գալ նոր հումքային շուկաներ։ Ամերիկյան մենաշնորհատերների համար չափազանց կարեւոր էր Մոսուլի նավթը։ Սակայն մերձավորարեւելյան նավթին հասնելու համար շատ կարեւոր էր հաղթահարել տարածաշրջանում բրիտանացիների եւ ֆրանսիացիների քաղաքական մենաշնորհը։ Այդ բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, որում թելադրող էր Բրիտանիան, Վաշինգտոնը քրիստոնյա Հայաստանին դիտարկում էր որպես պոտենցիալ դաշնակից եւ իր շահերի ուղեկցող։ Պատահական չէ, որ հենց ԱՄՆ-ը առաջինը ճանաչեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետության անկախությունը, եւ ընդունեց երկրի ֆիզիկական սահմանները որոշելու մանդատը, և, հետևաբար, առաջ էր մղում նրա շահերը տարբեր մակարդակներում։
1915-1930թթ. Կոնգրեսը հաստատեց հայկական ազգաբնակչությանը հումանիտար, ֆինանսական եւ բարոյա-հոգեբանական աջակցության ավելի քան երեսուն խոշոր ծրագրեր։ Հատկանշական է, որ այդ հիմնադրամներում նշանակալի միջոցներ են ներդրել ամերիկյան այնպիսի ազդեցիկ կլաններ, ինչպիսիք էին Ժիրարները, Ռենսելերները, Ռոկֆելերները, Ստյուրարտները եւ Կարնեգիները։ Հայերի համար գործում էին ոչ պաշտոնական միգրացիոն արտոնություններ (մուտք, քաղաքացիության ստացում եւ այլն)։ Բոլոր այդ քայլերը առաջին հերթին ցույց էին տալիս հայ ժողովրդի հետ երկարաժամկետ եւ բազմակողմ հարաբերություններ հաստատելու ամերիկացիների քաղաքական կամքը։ Իհարկե, աշխարհաքաղաքական գործընթացներն իրենց ուղղումները մտցրեցին այդ հաշվարկներում։ Մի շարք օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով Հայաստանը կորցրեց իր անկախությունը եւ գրեթե մի ամբողջ դար անցկացրեց Խորհրդային Միության կազմում։
Տանուլ տալու քայլը
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտին Ամերիկայում գործում էին կրոնական եւ մշակութային-լուսավորչական բնույթի քառասունից ավել հայկական հասարակական կազմակերպություններ։ Համաձայն հասարակական լայն շրջանակներում տարածված կարծիքի՝ հենց ցեղասպանությունը վերապրած հայերի ժառանգներն են ձեւավորել «դասական սփյուռքը»։ Սառը պատերազմում՝ ժողովրդավարական կապիտալիզմի եւ սոցիալ-կոմունիզմի գաղափարախոսությունների հակամարտության պայմաններում, Մերձավոր Արեւելքը նախկինի նման շարունակում էր մնալ կենսական կարեւորություն ունեցող տարածաշրջան գերտերությունների համար։ ԱՄՆ-ը, ընդգրկելով Թուրքիային ՆԱՏՕ ռազմաքաղաքական դաշինքում, կարեւոր քաղաքական ընտրություն կատարեց, որն արդյունքում դարձավ գլխավոր խոչընդոտը գլոբալ հայ ազգի եւ հայկական պետության հետ երկխոսության ճանապարհին։
Ամերիկայի հայերի համար գլխավոր կողմնորոշիչը դարձավ 1915-1923թթ․ հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման անհրաժեշտության գաղափարը։ Սակայն այն ի սկզբանե դատապարտված էր քաղաքական ձախողման։ Ինչու՞։ Պատմական իրադարձությունների քաղաքականացման գաղափարը կարող էր սպառնալիք դառնալ Թուրքիայի՝ Մերձավոր Արեւելքում կոմունիզմի դեմ պայքարի առաջամարտիկի հետ հարաբերություններում։ Շատ փորձագետներ չեն համաձայնում այդ տեսակետի հետ՝ օրինակ բերելով հրեական Հոլոքոստը։ Սակայն այդ համեմատությունները առնվազն տեղին չեն։ Չմոռանանք, որ Հոլոքոստի ճանաչման փաստը ապրիորի չէր կարող սպառնալ ԱՄՆ-ի եւ Գերմանիայի հարաբերություններին։ Վերջինս այդ ժամանակ օկուպացված եւ բաժանված էր ազդեցության գոտիների։ Այլ կերպ ասած՝ Հոլոքոստի խնդիրը իր ամենավաղ փուլում ստացավ ոչ այնքան քաղաքական, որքան հումանիտար բնույթ։ Հրեական հարցի համանմանությամբ՝ Վաշինգտոնը միշտ ձգտել է հայոց ցեղասպանության հարցը տեղափոխել հումանիտար հարթություն։
Արդեն այն ժամանակ կարեւոր էր այնպիսի մեխանիզմների ստեղծումը, որոնք թույլ կտային հայկական սփյուռքին դառնալ կարեւոր քաղաքական գործոն Մերձավոր Արեւելքում ամերիկյան արտաքին քաղաքականության ռազմավարության մշակման գործընթացում։ Այդ համատեքստում ցեղասպանության ճանաչման հարցը հակառակ դեր է խաղացել՝ սփյուռքը վերածելով քաղաքական արձագանքման գործիքի։ Եթե ուշադիր վերլուծենք հայկական հարցի զարգացման դինամիկան վերջին 70 տարում, ապա կարելի է նկատել, որ հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի առաջ մղման գործում դաշնային մակարդակում հաջողություն գրանցվել է միայն Վաշինգտոնի եւ Անկարայի միջեւ միջպետական հարաբերությունների վատացման ժամանակահատվածներում։ Այսպես, «մարդու նկատմամբ մարդու անմարդկային վերաբերմունքի» հիշատակման օրվա մասին առաջին բանաձեւը մշակվեց եւ ընդունվեց այն բանից հետո, երբ Թուրքիան օկուպացրեց Կիպրոսի հյուսիսային մասը։ Այդ ժամանակից ի վեր ցեղասպանության ճանաչման հարցը «քաղաքական մահակ» է դարձել Վաշինգտոնի ձեռքին։ Քաղաքական ռեալիզմի տեսանկյունից աշխարհի ոչ մի պետություն չի ցանկանա զրկվել գործիքից, որը կարելի է ցանկացած հարմար պահի օգտագործել մրցակիցների կամ չափից դուրս ագրեսիվ դաշնակիցների դեմ։
Բաց թողնված հնարավորությունները
Ամերիկան Հայաստանի նկատմամբ բարձր հետաքրքրություն սկսեց ցուցաբերել 80-ական թվականներին, ինչը պայմանավորված էր մի շարք պատճառներով։ Առաջին՝ այդ շրջանը համընկավ ամերիկահայերի քաղաքական լոբբիստական ազդեցության գագաթնակետի հետ։ Ռիչարդ Նիքսոնի վարչակազմից սկսած ՝ հայերը հետեւողականորեն ամրապնդում էին իրենց դիրքերը մեծ քաղաքականությունում։
80-ականների սկզբին էթնիկ հայերն աշխատում էին Սպիտակ տանը (Քեննեթ Խաչիկյան, Արամ Բախշյան կրտսեր), Պետդեպարտամենտում (Էդվարդ Ջերեջյան) եւ Կոնգրեսում (Չարլզ Փաշայան)։ Սակայն հայկական ծագմամբ առավել ազդեցիկ քաղաքական գործիչը Ջորջ Դոքմեջյանն էր՝ Կալիֆորնիայի 35-րդ նահանգապետը եւ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի մտերիմ ընկերը։ 1988թ․ Դոքմեջյանը երկրի ամենաճանաչված եւ ազդեցիկ քաղաքական գործիչներից մեկն էր, ով զգալի դեր է խաղացել ՀԱՀ-ում ապարտեիդի վերացման հարցում։ Բավական է նշել, որ իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Ջորջ Բուշ ավագը երկու անգամ Դյուկին առաջարկել է գնալ Սպիտակ տուն՝ որպես փոխնախագահ։ Դոքմեջյանը հրաժարվել է՝ այդ որոշումն արդարացնելով նրանով, որ նախագահական ընտրություններում հաղթանակի համար անհրաժեշտ է Կալիֆորնիայի ձայները պահպանել հանրապետականների օգտին։ Այդ քայլն ավելի ամրապնդեց Դյուկի հեղինակությունը, ով դարձավ երեք ամենաազդեցիկ «փղերից» մեկը՝ Բուշ ավագի եւ սենատոր Բոբ Դոուլի կողքին։
Երկրորդ պատճառը Հայաստանի հետ վերամիավորվելու ղարաբաղյան հայերի շարժումն էր։ Վաշինգտոնը ոգեշնչված էր Հայաստանում առկա բողոքական ներուժով եւ ձգտում էր պաշտպանել հայերի քաղաքական պահանջներն՝ ուղղված Մոսկվայի կենտրոնական իշխանություններին։ Սումգայիթի եւ Բաքվի իրադարձություններից հետո սենատոր Քլեյբորն Փելը՝ միջազգային հարցերով հանձնաժողովի ղեկավարը, Գորբաչովին նամակ հղեց, որում ավելի քան 40 օրենսդիրներ կոչ էին անում Մոսկվային կանգնեցնել Ադրբեջանի ագրեսիան հայկական ազգաբնակչության դեմ։
Հակամարտության էսկալացիայի սկզբից սենատորներ Ռոբերտ Դոուլը, Ջոն Քերին եւ Փիթ Ուիլսոնը նախաձեռնեցին նոր ուղերձ, որում նշվում էր, որ Մոսկվան այլեւս չպետք է թույլ տա Ադրբեջանին վերահսկել հայկական Ղարաբաղը։ Ավելին, սենատոր Փելը նույն խնդրանքը կրկնեց ԽՍՀՄ-ի վերջին արտգործնախարար Էդուարդ Շեւարդնաձեի հետ անձնական հանդիպման ժամանակ։ Այսպիսով, արդեն իսկ վաղ փուլում ամերիկացիները բարձր մակարդակով արտահայտվում էին Հայաստանին եւ Ղարաբաղին առնչվող թեմաների շուրջ։
ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Վաշինգտոնը նորից դրույք արեց Հայաստանի վրա՝ որպես Անդրկովկասում հնարավոր դաշնակից։ Ամերիկացիների քաղաքական կամքը ի ցույց դրվել մի քանի ուղղություններով։ Նախ՝ Հայաստանը եւ ԼՂՀ-ն (ԱՄՆ-ի կողմից դե յուրե չճանաչված) «Ազատության աջակցման» օրենքի շրջանակներում ընդգրկվեցին մի շարք պետական ծրագրերում, մինչդեռ 907-րդ հոդվածը արգելում էր ցանկացած տեսակի օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին՝ ագրեսիվ գործողությունների եւ Հայաստանի ցամաքային սահմանները անօրինական շրջափակման մեջ պահելու համար։ Ընդ որում, մեկ շնչին բաժին հասնող ԱՄՆ-ի անփոխհատույց օգնության ցուցանիշով Երեւանը զիջում էր միայն Իսրայելին։
Երկրորդ՝ աջակցությունը հումանիտար եւ ենթակառուցվածքային նախագծերի զարգացմանը՝ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» հիմնադրամի միջոցով։ Հատկանշական է, որ արտաքին հատկացումների հանձնաժողովի՝ Հայաստանի ուղղությամբ առանձնացված գումարը երկու անգամ գերազանցում էր Վրաստանին տրվող համանման օգնությունը, իսկ Ադրբեջանն առհասարակ ընդգրկված չէր ծրագրում։
Երրորդը հայկական ծագմամբ ամերիկյան գործարարների կապիտալը Հայաստան ներգրավվելուն աջակցելն էր։ Չի կարելի մոռանալ, որ այնպիսի հայտնի բարեգործների փողերը, ինչպիսիք Քըրք Քըրքորյանն էր կամ Հովնանյան եղբայրներն են, նախ եւ առաջ ամերիկյան ֆինանսական կապիտալ են, որոնք փոխանակվում են պաշտոնական Վաշինգտոնի քաղաքական ազդեցութան։ Չորրորդը Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելն է։ Իհարկե, Հայաստանն, ի տարբերություն հարեւան Վրաստանի, ի սկզբանե հայտարարել էր, որ չի պատրաստվում միանալ Հյուսիսատլանտյան դաշինքին։ Սակայն Երեւանը նաեւ հասկանում էր, որ ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության բացակայությունը կարող է հանգեցնել նրան, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը կստանան դաշինքի գործիքներն Հայաստանի դեմ ուղղելու հնարավորություն։ Այդպիսով, տեւական ժամանակ այդ ուղղություններն եղել են ամերիկա-հայկական հարաբերությունների հատման հիմնական կետերը։
2008 թվականից հետո երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները սկսեցին կորցնել եղած ազդակները․ փակվել է «Հազարամյակի մարտահրավերներ» հիմնադրամը, տեղի է ունենում Հայաստանին եւ ԼՂՀ-ին տրվող ֆինանսական օգնության կրճատում USAID-ի գծով, դադարեցվել է «Լինսի» հիմնադրամի գործունեությունը, նկատվում է Ամերիկայի սփյուռքից խոշոր կապիտալի ներհոսքի էական կրճատում եւ այլն։ Այդ փոփոխությունները պայմանավորված են օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով։ Ադրբեջանի հետ «Դարի պայմանագիրը» կնքելուց հետո ամերիկյան նավթային ընկերությունները ստացան Կասպից ծովում բիզնես վարելու հնարավորություն, իսկ Հայաստանի հետեւողական շարժումը դեպի եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներ, ստիպեց ԱՄՆ-ին նորովի նայել հարեւան Վրաստանին։ Այսպիսով, այսօր կա նոր կողմնորոշիչներ գտնելու խիստ անհրաժեշտություն, որոնք հայկական կողմին թույլ կտան զարգացնել երկխոսությունը Միացյալ Նահանգների հետ՝ չանտեսելով մյուս ուղղությունները։ Լիովին ակնհայտ է, որ առանց ԱՄՆ-ի հետ ավելի սերտ հարաբերությունների Հայաստանին դժվար կլինի արձագանքել նոր սպառնալիքներին, արդիականացնել իր տնտեսությունը եւ զարգացնել ժողովրդավարական հաստատությունները։

America and Armenia: 25 years later
This year, Armenia and the United Stated of America celebrate the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations. For such a short historical period, many important political events took place. They changed the image of the Armenian-American connections. However, speaking about the brief period of interstate relations, one should not forget about longer and deeper ties between the American and Armenian peoples. Analyzing the process of formation and development of the American state, many well-known historians considered the place and role of the Armenian factor.  In his book "Builders of the Bay Colony," Professor Samuel Morison mentions some Armenian families from France and Britain among the first settlers. While studying American history thoroughly, one can see that the Armenian heritage was formed in America not from 1915, but from 1630.
Early Heritage
The first settlers of Armenian origin helped to develop trade and were actively engaged in agriculture. Jack Sadurian and Stephan Tarrien that came to America from London became the foundation of farming entrepreneurship in South Carolina. Analysis of the limited sources shows that the representatives of the Sadurian family (to a lesser extent) and Tarrien family (to a larger extent) played a significant role in the formation of banking system in the first thirteen states that declared their independence. Unfortunately, many documents on the activities of Armenians in the colonial and early post-colonial period remain unexplored in the archives of various universities. Very little is known about the influential Constantinopolitan Garabedian clan, whose representatives had close ties with Presidents Abraham Lincoln and Ulysses Grant.
The processes that occurred from 1915 to 1923 were studied a little better. However, it is important to understand that the formation of the Armenian agenda in America took place with the direct participation of the "old" Armenian-Protestant elite that was represented by the descendants of the first settlers. This elite, which was assimilated long ago, provided financial and political support to Vahan Kardashian, the first lobbyist for Armenia's state and national interests. It would be almost impossible to create the American Committee for Independence without that assistance. By the way, that Committee included the US Vice-President, Governors, Senators, and aristocratic representatives. Today, many significant events of the US-Armenian relations have not been analyzed yet. For example, it is still unclear, how the Armenian capitalists Gulbenkian and Mantashev's relationship with the Rockefellers, Vanderbilts and Morgans, the leading American financial and industrial elites of the time, influenced the decision-making process on the Armenian issue.
After the collapse of the Ottoman Empire, official Washington viewed Armenia as its strategic partner in the region. The bet on Armenians was made for many political, economic, cultural and civilizational reasons. America experienced oil boom and sought to enter new commodity markets. It was extremely crucial for American monopolists to gain access to Mosul oil. However, to reach the Middle Eastern oil, it was important to overcome the political monopoly of the British and the French. In a complex geopolitical configuration, where Britain set the tone, Washington considered Christian Armenia a potential ally and conductor of its interests. Not surprisingly, the USA was the first state to recognize the independence of the First Armenian Republic. Moreover, America took the mission to determine the physical borders of Armenia and consistently lobbied for its interests at different levels.
In the period of 1915-1930, Congress established more than thirty major programs to provide humanitarian, financial and moral-psychological assistance to the Armenian population. It is noteworthy that significant sums were sent by such influential American clans as Girard, Rensselaer, Rockefeller, Stuart, and Carnegie. With regard to Armenians, there were informal migration preferences (entry, citizenship, etc.). All these steps demonstrated the political will of Americans to establish long-term and multilateral relations with the Armenian people. Undoubtedly, the world political processes made their adjustments to these calculations. For many objective and subjective reasons, Armenia lost its independence very soon and spent almost a century in the Soviet Union.
A losing move
By the end of World War II, more than forty different Armenian public organizations of religious, cultural and educational character operated on the territory of America. According to the widespread opinion, the "classical diaspora" was formed by the descendants of the Armenians that survived during the Genocide. During the Cold War (the confrontation of democratic capitalism and social communism) the Middle East was still a vital region for the great powers. Including Turkey in the military-political bloc of NATO, the United States made a crucial political choice, which would subsequently become the main obstacle to deepening the dialogue with the global Armenian nation and the Armenian state.
For American Armenians, the main guideline was the idea of the international recognition of the Genocide of 1915-1923. However, it was already doomed to a political failure. What was the reason for that? Politicization of historical events could become a threat in relations with Turkey, which was the Middle Eastern outpost against communism. Many experts disagree with this point of view, giving the example of the Jewish Holocaust. However, these comparisons are incorrect. Let us not forget that the recognition of the Holocaust could not threaten the relations between the USA and Germany, which was occupied and divided into zones of influence. In other words, at the earliest stage, the problem of the Holocaust acquired political rather than humanitarian character. As with the Jewish issue, Washington has always sought to transfer the issue of the Armenian Genocide into the humanitarian plane.
At that period, it was important to form mechanisms that would allow the Armenian Diaspora to become a substantial political factor in the process of developing American foreign policy strategy in the Middle East. In this regard, the issue of Genocide recognition had a reverse effect, turning Diaspora into an instrument of politics. If we analyze the dynamics of the Armenian issue development over the past 70 years, it can be noted that success in lobbying the recognition at the federal level occurred only during the periods of deterioration in Washington-Ankara relations. Thus, the first Resolution on the National Day of Remembrance of Man's Inhumanity to Man was devised and adopted after Turkey's occupation of the northern part of Cyprus. Since then, the issue of recognizing the Genocide has become a kind of "political club" for Washington. From the point of view of political realism, not a single state of the world wants to lose the tool that can be used at any convenient moment against its competitors and aggressive allies.
Missed opportunities
America began to show increased interest in Armenia in the 80's.  It happened due to many reasons. Firstly, this period is considered to be the peak of the political lobbying influence of American Armenians. Starting with the administration of Richard Nixon, Armenians have consistently strengthened their positions in big politics. By the early 80's, ethnic Armenians worked in the White House (Kenneth Khachigian, Aram Bakhshian, Jr.), the State Department (Edward Djerejian) and Congress (Charles Pashaian). However, the most influential politician of Armenian origin was George Deukmejian, the 35th Governor of California and a close friend of President Ronald Reagan. By 1988, Deukmejian was one of the most popular and influential politicians in the country, who played an important role in ending apartheid in South Africa. Suffice it to say that during his election campaign, George H.W. Bush offered "Duke" to participate in the campaign as Vice-President. Deukmejian refused, arguing that it was necessary to keep California for the Republicans to win the presidential election. This step strengthened the authority of Duke, who became one of the three most influential "elephants" along with Bush Sr. and Senator Bob Dole.
Secondly, there was the movement of Karabakh Armenians for reunification with Armenia. Washington was encouraged by the protest potential in Armenia and sought to support the political demands of Armenians towards central Moscow. After the events in Sumgait and Baku, Senator Claiborne Pell, Chairman of Foreign Relations Committee, sent Gorbachev a letter in which more than 40 lawmakers called on Moscow to stop Azerbaijan's aggression against the Armenian population. With the escalation of the conflict, Senators Robert Dole, John Kerry and Pete Wilson initiated a new appeal, which noted that Moscow could no longer allow Azerbaijan to control Armenian Karabakh. Moreover, Senator Pell repeated this request during the personal meeting with Eduard Shevardnadze, the last Head of the USSR Foreign Ministry. Thus, already at that period, Americans spoke about the topics related to Armenia and Karabakh.
After the collapse of the Soviet Union, Washington once again relied on Armenia as a potential ally in Transcaucasia. The political will of Americans was demonstrated in many ways. Firstly, Armenia and the NKR (not recognized by the US de jure) were included in government programs of the Freedom Support Act.  Moreover, Section 907 prohibited any assistance to Azerbaijan due to aggressive actions and illegal blockade of the land border with Armenia. At the same time, according to the recounting per capita, the amount of America's gratuitous aid to Yerevan was second only to Israel. Secondly, America supported the development of humanitarian and infrastructure projects through the Millennium Challenge Corporation. It is noteworthy that the Committee on Appropriations allocated to Armenia an amount that was twice as much as the similar assistance to Georgia. By the way, Azerbaijan was not included in the program at all.
Thirdly, the USA contributed much to the facilitation of attracting American businessmen of Armenian origin to Armenia. We must not forget that the money of such well-known philanthropists as Kirk Kerkorian or the Hovnanian brothers is American financial capital, convertible into the political influence of official Washington. Fourthly, America promoted the development of relations between Armenia and NATO. Undoubtedly, Armenia, unlike neighboring Georgia, initially stated that it was not going to join the North Atlantic Alliance. However, Yerevan also understood that the absence of dialogue with NATO could lead to the fact that Turkey and Azerbaijan would have the opportunity to use the Alliance's tools against it. Thus, for a long time, these directions were the primary points of contact in the US-Armenian relations.
After 2008, relations between the countries began to lose their former impetus: the Millennium Challenge Corporation was closed, funding for Armenia and NKR under the USAID line was cut, the Lincy Foundation was closed and there was a significant reduction in the inflow of large diaspora capital from America. These changes were caused by objective and subjective reasons. After the signing of the "Contract of the Century" with Azerbaijan, American oil corporations were given the opportunity to conduct business in the Caspian Sea. Meantime, Armenia's consistent movement towards the Eurasian integration structures forced the United States to take a fresh look at Georgia. Today, there is an urgent need to find new guidelines that would allow the Armenian side to develop the dialogue with the United States. It is quite obvious that without closer relations with the US, it will be more difficult for Armenia to respond to new threats, modernize its economy and develop democratic institutions.