Հայաստանի եվրոպական հեռանկարն այլընտրանք չունի - Mediamax.am
Չնայած Հայաստանը դեռեւս 90-ականների սկզբին է հայտարարել եվրոպական արժեքներին իր հավատարմության մասին` 2001-ին դառնալով Եվրոպայի Խորհրդի, իսկ հետագայում` եվրոպական մի շարք այլ կառույցների անդամ, այնուամենայնիվ, Հայաստանում այդ հավատարմությունը կասկածի տակ դնողների պակաս չի զգացվում: Կասկածողների մի մասը Եվրոպան հակադրում է Հայաստանի դաշնակից Ռուսաստանին` փորձելով խեղաթյուրել եվրոպական արժեքների էությունը: Մյուս մասն էլ կարծում է, որ եվրոպական արժեքներ որդեգրելով` հայ ժողովուրդը չի կարողանա պահպանել ազգային արժեքներն ու ինքնությունը: Այս սյունակում ես ցանկանում եմ ներկայացնել իմ անձնական տեսակետը Հայաստանի եվրոպական հեռանկարի եւ արժեհամակարգի վերաբերյալ:
Նախ, ի՞նչ ասել է եվրոպական արժեքներ: Ռուսամետ քարոզիչները անմիջապես հիշում են եվրոպական երկրներում սեռական փոքրամասնությունների իրավունքների նկատմամբ հարգանքը: Մինչդեռ Եվրոպական Միությունում հարգում են ոչ միայն սեռական, այլեւ ցանկացած այլ փոքրամասնությունների իրավունքները, այդ թվում` ազգային, ինչի շնորհիվ ԵՄ բազմաթիվ երկրներում հայկական կազմակերպությունները ոչ միայն կարողանում են ակտիվ գործել` պահպանելով համայնքի անդամների ազգային ինքնությունը, այլեւ որոշ տեղերում նույնիսկ ֆինանսավորում են ստանում պետությունից:
Պետք է հիշել, որ Եվրոպան հիմնված է ազատության եւ ժողովրդավարության հիմնական արժեքների վրա, եւ սա պարզապես բառեր չեն: Եվրոպական այս արժեքները ձեւավորվել են դեռեւս Լուսավորության շրջանում եւ իրենց քաղաքական արտահայտությունն են գտել 1789թ. Ֆրանսիական հեղափոխության մեջ: Դրանք շարադրված են Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների խարտիայում, որին տարիներ առաջ ԵԽ-ին անդամագրվելիս միացել են թե Հայաստանը, եւ թե նույն Ռուսաստանը, ինչպես նաեւ Եվրոպական Միության Հիմնական իրավունքների խարտիայում: Քաղաքացիական ազատությունները, ժողովրդավարությունը եւ իրավական պետության գաղափարը հետագայում ընդունվեցին ավելի ու ավելի շատ պետությունների կողմից եւ այսօր հանդիսանում են նաեւ ԵՄ յուրաքանչյուր անդամ պետության եւ հենց Եվրամիության հիմնարար արժեքները:
Իր սկզբունքները ԵՄ-ն շարադրել է Հիմնական իրավունքերի խարտիայում, որը հանդիսավորությամբ ստորագրվել է 2000թ. եւ հանդիսանում է 2009 թ-ից գործող Լիսաբոնյան պայմանագրի մի մասը: Եկեք տեսնենք, թե ինչ է ասում ԵՄ պայմանագրի 2-րդ հոդվածը.
«Արժեքները, որոնց վրա հիմնվում է Միությունը, հանդիսանում են հարգանքը եւ մարդու արժանապատվությունը, ժողովրդավարությունը, հավասարությունը, իրավական պետությունը եւ մարդու իրավունքների պահպանումը՝ ներառյալ փոքրամասնություններին պատկանող անձանց իրավունքները: Այս արժեքները համընդհանուր են այն հասարակության բոլոր անդամ պետությունների համար, որին բնորոշ են բազմակարծությունը, խտրականության բացառումը, հանդուրժողականությունը, արդարությունը, համերաշխությունը եւ կանանց ու տղամարդկանց իրավահավասարությունը»:
Կրկնեմ. մարդու արժանապատվություն, ժողովրդավարություն, հավասարություն, իրավական պետություն եւ մարդու իրավունքների պահպանում: Գումարենք սրան խոսքի ազատությունն ու քաղաքացիական հասարակությունը` երեւույթներ, առանց որոնց արդեն դժվար է պատկերացնել մեր հանրային կյանքը: Ասացեք, խնդրեմ, այս արժեքներից ո՞րն է հակասում մեր` հայերիս արժեհամակարգին: Եվ արդյո՞ք այս արժեքներն որդեգրելով` ԵՄ որեւէ պետություն կորցրեց իր ազգայինն ու ավանդականը: Մի՞ թե իտալացիք պակաս իտալացի դարձան, իսկ շվեդները` պակաս շվեդ: Իմ տպավորությամբ, հակառակը. սահմանների բացումը, շուկայի ազատականացումը, ազատ տեղաշարժի իրավունքը, ժողովրդավարության բացարձակ գերակայությունը ստեղծել եմ մի իրավիճակ, եթե ազգերը եւ պետությունները, լինելով մեկ ընտանիքի անդամ, նաեւ մշտապես գտնվում են ազատ մրցակցության մեջ եւ ունեն հնարավորություն ընդօրինակելու ուրիշի լավագույնը, բայց միաժամանակ պահպանել սեփական արժեքներն ու ավանդույթները:
Պետք չէ կարծել, թե ես իդեալականացնում եմ Եվրոպան: Դա այդպես չէ: Քաջ հայտնի է, որ ԵՄ ցանկացած երկիր եւ Եվրամիությունն ինքնին բազմաթիվ չլուծված խնդիրներ ունեն, որոնք շուտափույթ լուծում են պահանջում: Ցավոք, գրեթե նույն խնդիրներն առկա են նաեւ մեր երկրում: Բայց, ի տարբերություն եվրոպական երկրների, Հայաստանը ստիպված է լուծել դրանք միայնակ:
Անձամբ ինձ համար եվրոպական արժեհամակարգի թիվ մեկ առավելությունը կրթական ծրագրերի հասանելիությունն է: 90-ականների սկզբին, երբ ինքս էի ուսանող, այդ մասին կարելի էր միայն երազել: Իսկ այսօր բազմաթիվ ուսանողներ եւ երիտասարդ մասնագետներ հեշտությամբ մասնագիտական եւ զարգացման կրթական ծրագրեր են գտնում Եվրոպայում, դիմում են եւ հաճախ լրիվ անվճար մասնակցում դրանց` ընթացքում շփվելով եվրոպացի եւ այլ երկրների հասակակիցների հետ, գտնելով ընդհանուր հետաքրքրություններ եւ կիսելով ընդհանուր արժեքներ: Այդ ծրագրերին մասնակցած երիտասարդները սովորաբար արդեն ուրիշ աչքերով են նայում աշխարհին` ընկալելով իրենց հայրենիքը որպես ավելի մեծ, միեւնույն արժեքներով առաջնորդվող աշխարհամասի հատված:
Արդյոք ունի՞ Հայաստանի եվրոպական հեռանկարը այլընտրանք: Իմ կարծիքով, չունի: Եվ այն հանգամանքը, որ մեր երկիրը 2013-ին դարձավ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, ամենեւին չի հերքում ասածս, քանզի տնտեսական շահի վրա հիմնված կառույցները չեն կարող ավելին լինել, քան ամբողջ մի արժեհամակարգ: Նույնիսկ անդամակցելով ԵԱՏՄ-ին` մենք չդադարեցինք տենչել իրավական պետության եւ ժողովրդավարության մասին: Եվ, ի վերջո, չմոռանանք, որ եվրասիական բառի մեջ եւս Եվրոպա կա:

There is no alternative to the European prospect in Armenia - Mediamax.am
Although Armenia declared its commitment to European values as far back as the 1990s, joining the Council of Europe in 2001 and other European organizations later, Armenia has no shortage of people trying to undermine this commitment. Some of them oppose Europe against Armenia’s ally Russia, attempting to misinterpret the essence of European values. Others believe that Armenian people won’t be able to preserve their national values and identity if they adopt European values. I would like to add my personal voice to this debate on Armenia’s European prospects and system of values.
First, what do European values state? Pro-Russian preachers immediately raise the issue of respect for the rights of sexual minorities in European countries. Meanwhile, the European Union respects not only sexual, but all other minorities as well, including ethnic ones, which allows Armenian organizations not only actively to work in many EU countries, keeping the national identity of the community members, but also to receive state funding in certain places.
It should be noted that Europe is based on the main values of liberty and democracy, and that these are not just words. The European values were formed during the Renaissance and found political expression in the French Revolution of 1789. They are stated in the European Convention on Human Rights, adopted by Armenia and Russia too when they joined the Council years ago, and the EU Charter of Fundamental Rights. Political liberties, democracy and the concept of constitutional state were later adopted by many more countries and now stand as the values of each EU state and the EU itself.
The EU stated its principles in the Charter of Fundamental Rights, which was solemnly signed in 2000 and became a part of the Treaty of Lisbon signed in 2009. Let us consider what Article 2 of the EU Treaty states:
“The Union is founded on the values of respect for human dignity, freedom, democracy, equality, the rule of law and respect for human rights, including the rights of persons belonging to minorities. These values are common to the Member States in a society in which pluralism, non-discrimination, tolerance, justice, solidarity and equality between women and men prevail”.
I repeat - respect for human dignity, freedom, democracy, equality, the rule of law and respect for human rights. Add the freedom of speech and civil society that we cannot imagine our public life without. Could you clarify which of these values contradict our Armenian system of values? Did any EU country lose its national identity and traditions by adopting these values? Did the Italians become less Italian, and the Swedish less Swedish? The opposite occurred, as far as I can tell - open borders, free markets and travel, and complete priority of democracy created a situation where nations and states, being members of one family, also have constant free competition and keep their own values and traditions while taking the best from others.
Do not think that I idealize Europe. I don’t. It’s widely known that any EU country and the EU itself have a lot of unsettled issues of their own, which are in need of urgent resolution. Unfortunately, our country suffers from almost the same issues. However, contrary to the European countries, Armenia has to solve them alone.
I personally believe that the number one advantage of the European system of values is the availability of educational programs. In the 1990s, when I myself was a student, we could only dream about that. Today, many students and young specialists easily find professional and developing educational programs in Europe, apply and participate, often for free, communicating with peers from European and other countries, finding common interests and sharing mutual values in the process. Young people who participate in such programs usually have a very different view of life – discovering their motherland as a part of a bigger world living by the same values.
Is there an alternative to the European prospect in Armenia? I do not think there is. The fact that our country joined the Eurasian Economic Union in 2013 doesn’t contradict my words, since organizations based on economic interests cannot mean more than an entire system of values. Even being a member of the EAEU, we didn’t stop yearning for a constitutional state and democracy. And let us not forget that the word “Eurasian” has “Europe” in it.